Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 12 mini αντιπροσωπεύει μόλις το 5% των συνολικών πωλήσεων iPhone το πρώτο μισό του Ιανουαρίου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα ενα σχολιο απο καποιον κατοχο 12 mini και πρωιν κατοχο se 2016..   

Συγκριτικα μεταξυ τους , πως ειναι η μπαταρια?.. δηλαδη σε παρομοια χρηση, το se 2016 και το 12mini,  πως ειναι η αυτονομια?.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 minutes ago, nikthanos said:

εγω που είχα το 8 και πήρα το 12 μίνι, το καταχάρηκα :) επιδόσεις του 12, μέγεθος μικρότερο του 8, χωράει τσέπη άνετα.

Μεγάλη οθόνη δε μου λείπει, έχω ipad :) 

Same here, το ονειρευομουν ενα last gen κινητο (και σε specs και σε design - το se ειναι legacy design) και small form factor. αν γινοταν θα το προτιμουσα και λιγο πιο μικρο γιατι one hander δεν ειναι. μπορεις με ενα αλλα οχι εντελως ανετα.

Αν δεν το καθιερωσει σαν μοντελο λογω χαμηλων πωλησεων με βλέπω να μενω με το 12 μινι για καμια 5ετια.

Ολα βεβαια ειναι σχετικα. Υπαρχει κοσμος που τα κανει ολα σε μια συσκευη και θελει μεγαλη οθονη. Εγω ειμαι ολη μερα μπροστα στον υπολογιστη, media consumption στο κρεβατι και σε ταξιδια (λεμε τωρα - ταξιδια - λολ) κανω στο iPad και media consumption στο σαλονι κανω στην τηλεοραση.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Tsakalos! είπε

Θα ηθελα ενα σχολιο απο καποιον κατοχο 12 mini και πρωιν κατοχο se 2016..   

Συγκριτικα μεταξυ τους , πως ειναι η μπαταρια?.. δηλαδη σε παρομοια χρηση, το se 2016 και το 12mini,  πως ειναι η αυτονομια?.

Χονδρικά, ενα 40-50% καλυτερη η μπαταρια του 12mini απο το se. 

20-25% χειροτερη απο το 11. 
 

Είναι εκπληκτικο κινητο. 
 

Επεξ/σία από xgol
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω εδώ και περίπου δυο μήνες... για μένα ιδανικό μέγεθος συσκευής και οθόνης που ήταν και το σημαντικότερο στοιχείο που έψαχνα σε μια συσκευή. Δυνατό, απίστευτη οθόνη, πολύ καλές κάμερες, μπαταρία όπως και το προηγούμενο μου κινητό (Sam A40), notch αδιάφορο, υποστήριξη για πολλά πολλά χρόνια, αλλά αλμυρό στην τιμή...  ότι καλύτερο μπορούσα να πάρω σε αυτές τις διαστάσεις!

Προσωπικά πιστεύω ότι αν ήταν 100€ κάτω θα έκανε καλύτερες πωλήσεις και θα ήταν πιο λογική η τιμή του, τότε βέβαια θα έβγαινε στην ίδια τιμή με το 11... ίσως θα έπρεπε να ήταν πιο τολμηρή η Apple και να έβγαζε το 11 στα 650€...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mariosCS είπε

Ο κόσμος θέλει μικρές οθόνες, αν η τιμή είναι σωστή.

Μπορεί να γίνει όμως μετά δεν θα το αγοράζει κανείς επειδή τα χαρακτηριστικά του θα είναι πολύ κατώτερα ( για να είναι η τιμή σωστή).

Οι τζαμπατζήδες θέλουν αυτές τις μικρές οθόνες με τις σωστές τιμές επειδή στο μυαλό τους έχουν μικρό κινητό άρα και πολύ μικρότερη τιμή.

Φθηνό κινητό με μικρή οθόνη και specs 12 PRO MAX... λυπάμαι άλλα ο κόσμος αυτός θα μείνει στο "θέλει".

Θεωρώ πλεόν πως ο κόσμος χρειάζεται ένα τηλέφωνο που ναι μεν να είναι βολικό κατά τη χρήση - μεταφορά του όμως να μπορεί δουλέψει και πάνω σε αυτό ( είτε στο να κάνει μια αγορά, είτε να διαβάζει αρχεία pdf κλπ) συνεπώς o κόσμος δεν θα πήγαινε κάτω από τις 5.8"

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το έχω εδώ και περίπου δυο μήνες... για μένα ιδανικό μέγεθος συσκευής και οθόνης που ήταν και το σημαντικότερο στοιχείο που έψαχνα σε μια συσκευή. Δυνατό, απίστευτη οθόνη, πολύ καλές κάμερες, μπαταρία όπως και το προηγούμενο μου κινητό (Sam A40), notch αδιάφορο, υποστήριξη για πολλά πολλά χρόνια, αλλά αλμυρό στην τιμή...  ότι καλύτερο μπορούσα να πάρω σε αυτές τις διαστάσεις!

Προσωπικά πιστεύω ότι αν ήταν 100€ κάτω θα έκανε καλύτερες πωλήσεις και θα ήταν πιο λογική η τιμή του, τότε βέβαια θα έβγαινε στην ίδια τιμή με το 11... ίσως θα έπρεπε να ήταν πιο τολμηρή η Apple και να έβγαζε το 11 στα 650€...

Η Apple αν την παρακολουθείς είναι γνωστό πως βγάζει ανταγωνίστηκα προϊόντα μεταξύ τους .

 Τον λόγο δεν μπορώ να τον καταλάβω -σίγουρα κάτι ξέρουν τα «κεφάλια» περισσότερο από μένα- αλλά αυτό που λέω ισχύει .

 Τρανταχτά παραδείγματα είναι τα I pad ! Βλέπε το πιο πρόσφατο air 2 σε σχέση με τα pro μοντέλα που παρουσιάστηκαν λίγους μήνες νωρίτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Chris_BMW είπε

Η Apple αν την παρακολουθείς είναι γνωστό πως βγάζει ανταγωνίστηκα προϊόντα μεταξύ τους .

 Τον λόγο δεν μπορώ να τον καταλάβω -σίγουρα κάτι ξέρουν τα «κεφάλια» περισσότερο από μένα- αλλά αυτό που λέω ισχύει .

 Τρανταχτά παραδείγματα είναι τα I pad ! Βλέπε το πιο πρόσφατο air 2 σε σχέση με τα pro μοντέλα που παρουσιάστηκαν λίγους μήνες νωρίτερα 

Δεν διαφωνώ, όμως για μένα το 12 mini και το 11 θα έπρεπε, σήμερα, να έχουν την ίδια τιμή ενώ το 12 θα έπρεπε να είχε την τιμή του 11 όταν πρωτοβγήκε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πήγα στο mini, μετά από ένα ανυπόφορο έτος με το 11 Pro max. Απίστευτο τηλεφωνάκι, αλλά με ανάγκασε να βάλω τηλεόραση στο υπνοδωμάτιο. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, mariosCS είπε

Ο κόσμος θέλει μικρές οθόνες, αν η τιμή είναι σωστή.

Αν η μπαταρία είναι σωστή βασικά...

Στο μινι είναι σκουπίδι και αυτός είναι ο κύριος λόγος χαμηλών πωλήσεων.

  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, d4mage είπε

Μπορεί να γίνει όμως μετά δεν θα το αγοράζει κανείς επειδή τα χαρακτηριστικά του θα είναι πολύ κατώτερα ( για να είναι η τιμή σωστή).

Οι τζαμπατζήδες θέλουν αυτές τις μικρές οθόνες με τις σωστές τιμές επειδή στο μυαλό τους έχουν μικρό κινητό άρα και πολύ μικρότερη τιμή.

Φθηνό κινητό με μικρή οθόνη και specs 12 PRO MAX... λυπάμαι άλλα ο κόσμος αυτός θα μείνει στο "θέλει".

Θεωρώ πλεόν πως ο κόσμος χρειάζεται ένα τηλέφωνο που ναι μεν να είναι βολικό κατά τη χρήση - μεταφορά του όμως να μπορεί δουλέψει και πάνω σε αυτό ( είτε στο να κάνει μια αγορά, είτε να διαβάζει αρχεία pdf κλπ) συνεπώς o κόσμος δεν θα πήγαινε κάτω από τις 5.8"

 

 

 

Φίλε μια χαρά γίνονται όλα αυτά που ανέφερες και με το mini.

 Το όλο θέμα είναι ψυχολογικό κατά ένα 80% .

 Ο κόσμος θέλει το ακριβότερο και καλύτερο και ..μεγαλύτερο για πολλούς και διάφορους λόγους .

 Ειδικά αν έχεις σπιτι I pad είναι σχεδόν πλεονεξία να θέλεις και μεγάλη οθόνη σε συσκευή φορητή όπως ένα τηλέφωνο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Αν η μπαταρία είναι σωστή βασικά...

Στο μινι είναι σκουπίδι και αυτός είναι ο κύριος λόγος χαμηλών πωλήσεων.

Δεν είναι σκουπίδι, μην λέμε ότι θελουμε... 

βαζω στοίχημα ότι σε πωλήσεις θα είναι πολύ πάνω από αρκετές ναυαρχίδας άλλων εταιριών... τι δηλαδή και αυτές είναι σκουπίδια???

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d4mage είπε

Οι τζαμπατζήδες θέλουν αυτές τις μικρές οθόνες με τις σωστές τιμές επειδή στο μυαλό τους έχουν μικρό κινητό άρα και πολύ μικρότερη τιμή.

Όπα, φρένο, ποιοι "τζαμπατζήδες"; Το κόστος της AMOLED οθόνης και της διαφοράς σε κόστος κατασκευής από Α14 σε Α13 δε δικαιολογούν τα 300$ διαφορά που ζητάει από το SE (που και το SE είναι 50-100$ πιο ακριβό από ότι θα έπρεπε για τα specs του κατά τη γνώμη μου). AMOLED 1080p οθόνες βλέπουμε σε τηλέφωνα των 250€. Ε, δεν κοστίζει 200$ η κατασκευή της οθόνης του 12 mini, μην τρελαθούμε.

Και δεν έχει specs 12 Pro Max. Δεν έχει την ανάλυση οθόνης του 12 Pro Max, δεν έχει την μπαταρία του 12 Pro Max, και, κυρίως, δεν έχει την κάμερα του 12 Pro Max. Ένα τηλέφωνο είναι πολλά περισσότερα πέραν του SoC. Με την ίδια λογική, και το Poco έχει τα ίδια Specs με Galaxy S20 Plus. Ε, απλά ΔΕΝ.

Για να κλείσω, συμφωνώ με προλαλήσαντες. 100$ κάτω σε τιμή δε θα είχε αντίπαλο. Τώρα... Νομίζω οι πωλήσεις του αντικατοπτρίζουν τι συμβαίνει...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...