Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 12 mini αντιπροσωπεύει μόλις το 5% των συνολικών πωλήσεων iPhone το πρώτο μισό του Ιανουαρίου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θεωρώ πως επί τούτου όποιος πάει να τα σκάσει για iPhone και βλέπει ένα κατοσταρικάκι διαφορά του mini με το πιο «κανονικό» μοντέλο, έστω και τη τελευταία στιγμή  σκέφτεται «δε μαμιέται, αφού τα σκάω που τα σκάω ας πάρω το λίγο μεγαλύτερο».

 

Πάντως, όταν έβλεπα πως μεταχειρισμένα iPhone 6 ξεπουλούσαν στο ebay (λόγω μεγέθους προφανώς), πραγματικά περίμενα καλύτερες πωλήσεις για το mini 12. Είχα πει πως θα κάνει πάταγο, έπεσα έξω. Αλλά ΟΚ, κάτι μου λεει πως αν πέσει η τιμή αργότερα θα ξεστοκάρει ταχέως κι αν όντως απογοητευτούν στην Apple και δεν ξαναβγάλουν mini, θυμηθείτε μου 2 χρόνια μετά πόσο θα πουλούνται στο eBay αν τα έχεις του κουτιού... 😇

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα iphone είναι συσκευες lifestyle. Οι iPhone users δε θα έπεφταν «τόσο χαμηλά» να αγοράσουν φτηνό smartphone. Συνεπως τα mini ανεξάρτητα από τις δυνατότητες τους είναι τα iphone των φτωχών. Βεβαια με τετοια τιμή φτηνά δεν τα λες και παλι

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, EnergosPolitis είπε

Τα iphone είναι συσκευες lifestyle. Οι iPhone users δε θα έπεφταν «τόσο χαμηλά» να αγοράσουν φτηνό smartphone. Συνεπως τα mini ανεξάρτητα από τις δυνατότητες τους είναι τα iphone των φτωχών. Βεβαια με τετοια τιμή φτηνά δεν τα λες και παλι

Από που προκύπτουν όλα αυτά που λες; 

Έχω δει πάρα πολλούς να κυκλοφορούν με πολύ παλιά iphone (6s,7 κτλ.) άρα για αυτούς δεν υπάρχει το θέμα status που λες και άνετα θα αγοραζαν ένα Mini αν ήταν φτηνότερο. βασικά δεν νομίζω για κανένα να ισχύει πλέον το θέμα status, ίσως είναι κατάλοιπο παλιών ετών που τότε μόνο τα iphone ήταν ακριβά. Όταν τώρα το νέο xiaomi έχει 800€ και το Samsung 1300€ δεν νομίζω τα iphone να είναι τα μόνα ακριβά τηλέφωνα. Απλά έχει μείνει αυτή η καραμέλα στους apple  haters και τους αρέσει να μιλάνε για πρόβατα, για iPhone που τα παίρνουν όλοι για να πουλάνε μούρη και άλλες ανοησίες....

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση ότι (εκτός άλλων παραγόντων) οι πωλήσεις του mini έχουν επηρεαστεί και από τα κλειστά καταστήματα λόγω πανδημίας. Αν κρίνω από τη δική μου αγοραστική συμπεριφορά, τουλάχιστον.

Όταν για χρόνια τα κορυφαία μοντέλα της Apple έχουν μεγάλες οθόνες (δεν αναφέρομαι σε συσκευές τύπου SE, νομίζω αυτές έχουν άλλο κοινό), μία τέτοια αλλαγή θες να τη δεις από κοντά. Να πιάσεις τη συσκευή, να δεις αν σου κάνει. Αλλιώς πας στη safe λύση της μεγάλης οθόνης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, AtiX είπε

Προσωπικα δεν θα επιχειρηματολογούσα με το 5% για το πρώτο μισό του Ιανουαρίου... όταν βγουν τα αποτελέσματα τριμήνου τότε θα δούμε τι πούλησε το κάθε ένα... 😉

Πάντως το 12 mini σε σύγκριση με το se 2020 έχει ένα 15-20% καλύτερη μπαταρία...

Μπορείς να μου βρεις κινητό σε αυτές τις διαστάσεις και με δυο κάμερες ώστε να συγκρίνουμε αν μπορούσε να βάλει μπαταρία 2700mah???

Ακριβώς σε αυτές τις διαστάσεις ; Αν σου βρώ είσαι σίγουρος πως η επόμενη δικαιολογία δεν θα είναι : μα δεν έχει Α14 ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Chocobo είπε

Ακριβώς σε αυτές τις διαστάσεις ; Αν σου βρώ είσαι σίγουρος πως η επόμενη δικαιολογία δεν θα είναι : μα δεν έχει Α14 ; 

ε, καλα μην πας και εσυ σε κανενα κινητο 10ετιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Makatsoras είπε

ε, καλα μην πας και εσυ σε κανενα κινητο 10ετιας.

Μα δεν πρόκειται ποτέ να βρούμε κάτι ίδιο.Δεν έχει νόημα καν η σύγκρηση.Λες και θα πάει απο seicento σε S class μέγεθος...

 

Galaxy S20 ας πούμε κάνει για σύγκριση ; Λίγο πιο ψιλό , ίδιο στο χέρι.

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanulee είπε

Και εγω λολ
Eπιπλεον ειδα οτι εξαρταται απο τα χερια. Ειχα το SE και αυτο μου φαινεται μεγαλο. Ελπιζω να μην εγκαταλειψουν τα μικρα τηλεφωνα διοτι μεγαλυτερο δε θα αγοραζα με τιποτα.

Παρότι έχω μεγάλα χέρια, τα μεγάλα κινητά δεν με βολεύουν καθόλου. Είχα το iPhone 7 4 χρόνια και θα έλεγα ότι είναι το όριο μου. Το 7 είναι ελάχιστα πιο φαρδύ από το 12 mini. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω για το 12 mini, εγώ όμως έχω καταβολευτεί με το Pixel 5. Μικρό, κατάλληλο για χρήση με το ένα χέρι, πανάλαφρο, χωράει άνετα σε όποια τσέπη θες και δεν νιώθεις βάρος πάνω σου. Μπορεί να μην έχει την τρομερή επεξεργαστική δύναμη, αλλά ότι έκανα και σε προηγούμενες συσκευές μου με τους snap 845 και 855, δεν παρατηρώ κάποια τεράστια εμφανής διαφορά σε καθημερινή χρήση. Η αυτονομία του δε, σε άλλο επίπεδο. Είτε μιλάμε για standby χρόνους, είτε για χρήση, είτε για SOT. Την τιμή του δεν την λες φυσιολογική στα 630 ευρώ, αλλά δεν είναι και ιδιαίτερα υψηλή αν σκεφτούμε και τι προσφέρει overall ως smartphone.

Από εκεί και πέρα, ως πρώην κάτοχος Oneplus 7 Pro και Pixel 4XL (το δεύτερο το χρησιμοποιώ ακόμα) η διαφορά σε φορητότητα και άνεση στην καθημερινότητα είναι τεράστια. Ουσιαστικά είναι σαν να κρατάς ένα παιχνιδάκι στο χέρι. Αν και κάποτε με το Oneplus 7 Pro πίστευα πως δεν θα ξαναγυρίσω σε μικρότερη συσκευή, τελικά όχι μόνο έκανα την αλλαγή αλλά το συνήθισα μέσα σε μία ώρα.

Τώρα όσο αναφορά το 12 mini κι εγώ είμαι της άποψης πως αν δεν είχαν προηγηθεί μοντέλα τύπου SE, θα πήγαινε καλύτερά στις πωλήσεις. Ίσως ακόμα καλύτερα με λίγο πιο χαμηλή τιμή. Κι εγώ πάντως από φίλο που το είχε πριν κάποιους μήνες στα χέρια του, μου έλεγε πως ναι μεν κρατάει η μπαταρία του, αλλά δεν είναι αρκετά ικανοποιητική. Θεωρώ όμως γενικότερα πως ο κόσμος (ίσως όχι ο περισσότερος) θέλει μικρότερες συσκευές.

Επεξ/σία από BadLucK_13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Chocobo είπε

Είναι σκουπίδι.

Δεν υπάρχει ομάδα ατόμων που να τους βγάζει μέχρι το βράδυ.

Απο προσωπική εμπειρία σε επαγγελματία ούτε μέχρι 17:00 η ώρα δε βγάζει.

εγώ προς το παρόν δεν το έχω λιώσει στη χρήση, αλλά μια μέρα μου βγάζει άνετα.

Ισως καλύτερα από επιδόσεις μπαταρίας του 8, αλλά πες οκ, είναι φρέσκια η μπαταρία.

από τις 6:30 το πρωί που το εβγαλα απ' τη φόρτιση τώρα είναι στο 72% και είμαι και σε προβληματικό χώρο από θέμα 3G/4G που το σκίζει λίγο στη μπαταρία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, nikthanos είπε

εγώ προς το παρόν δεν το έχω λιώσει στη χρήση, αλλά μια μέρα μου βγάζει άνετα.

Ισως καλύτερα από επιδόσεις μπαταρίας του 8, αλλά πες οκ, είναι φρέσκια η μπαταρία.

από τις 6:30 το πρωί που το εβγαλα απ' τη φόρτιση τώρα είναι στο 72% και είμαι και σε προβληματικό χώρο από θέμα 3G/4G που το σκίζει λίγο στη μπαταρία.

 

Τίποτα μετρήσιμο ;

print screen απο χρήση μπαταρίας έστω ; 
ώρες ομιλίας ?  internet browsing ? Streaming video ? Brightness ?

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikthanos είπε

εγω που είχα το 8 και πήρα το 12 μίνι, το καταχάρηκα :) επιδόσεις του 12, μέγεθος μικρότερο του 8, χωράει τσέπη άνετα.

Μεγάλη οθόνη δε μου λείπει, έχω ipad :) 

Από μπαταρία πως ήταν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chios είπε

Δυστυχώς με τέτοια μπαταρία που έβαλαν είναι ένα άχρηστο τηλέφωνο, πολύ κακή επιλογή από την apple και πληρώνει τα λάθη της.

Πραγματικά δεν νομίζω η μπαταρία να ήταν ο ανασταλτικός παράγοντας στους υποψήφιους αγοραστές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το αλλάζω το Mini με τίποτα. Ακόμα και τη θέση του SE να πάρει με χειρότερα specs θα συνεχίζω να το παίρνω λόγω μεγέθους. Είχα το 11 πριν και το θεωρούσα παντόφλα.

Πιστεύω πως το SE, η τιμή του και το lockdown (πολύς κόσμος δεν έχει την δυνατότητα να το δει απο κοντά) έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στις χαμηλές πωλήσεις. Ελπίζω μόνο η Apple να μην το καταργήσει, αλλιώς με βλέπω να το κρατάω για πολύ καιρό.

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...