Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ανάθεση IP


sotos_2002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω το παρακάτω πρόβλημα και θα ήθελα τα φώτα σας.

Έχω δύο διπλανά μαγαζιά. Το Α με Vodafone  router και ip 192.168.2.x και το Β με Cosmote router και ip 192.168.1.x

Αυτά τα δύο καταστήματα τα έχω ενώσει σε ένα δίκτυο 192.168.0.χ (  γιατί έχω ένα σύστημα παραγγελιοληψίας ) τραβώντας ένα καλώδιο που καταλήγει από το Β μαγαζί σε ένα switch στο Α μαγαζί.

Όλα τα συστήματα λειτουργούν κανονικά, το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι όταν μπαίνω με κινητο πχ στο wifi του router του A μαγαζιού πολλές φορές παίρνω ip 192.168.1.χ(του Β μαγαζιού) ενω θα έπρεπε να παίρνω 192.168.2.χ

Αυτό συμβαίνει τυχαία, μπορεί να βγω και να ξαναμπω στο δίκτυο και να πάρω τη σωστή ip.

Γνωρίζει κανείς σε τι οφείλετε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το subnet 192.168.0 πως το όρισες; Υπάρχει τρίτο router με DHCP server ή το switch σου είναι managed και έφτιαξες νέο VLAN;

Πως συνδέεσαι ασύρματα; Μέσω του router A απευθείας (δε θα έπρεπε να υπάρχει διένεξη σ αυτή την περίπτωση) ή έχεις εγκαταστήσει νέο access point στο χώρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To subnet δημιουργήθηκε με μία κεραία ώστε να συνδεονται τα κινητα των σερβιτόρων για να στέλνουν παραγγελίες.

Δεν έχω παρατηρήσει αν το πρόβλημα υπάρχει και στην ενσυρματη γιατί δουλέυω το DHCP binding του router Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ψιλό λάθος το όλο σκεπτικό πάντως. Μπορείς να αναλύσεις τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις ώστε να δωθεί σωστή λύση; Για ποιο λόγο έχεις ενώσει κ τα 2 ρούτερ; Είναι και τα 2 καφέ στα οποία δέχονται παραγγελίες οι σερβιτόροι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζονται τα δύο μαγαζιά να είναι ενωμένα σε κοινο υποδίκτυο, γιατί το ένα στέλνει παραγγελίες που βγάζει το άλλο.

 

Πχ το Α σερβίρει κάτι που παράγει το Β.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, sotos_2002 είπε

Χρειάζονται τα δύο μαγαζιά να είναι ενωμένα σε κοινο υποδίκτυο, γιατί το ένα στέλνει παραγγελίες που βγάζει το άλλο.

 

Πχ το Α σερβίρει κάτι που παράγει το Β.

Η σωστή τοπολογία είναι η παρακάτω:

1. Modem router στον Α ή στον Β χώρο

2. Switch στον A ή στον Β χώρο (ανάλογα που θα έχεις το modem/router στον άλλο χώρο θα έχεις το switch)

3 Wireless AP στον χώρο που είναι το switch

Με λίγα λόγια η δευτερη γραμμή σου είναι άχρηστη.

 

Αν παρόλα αυτά θες και τις 2 γραμμές η λύση που προτείνω εγώ είναι η παρακάτω αλλά τραβάς ενα επιπλέον καλώδιο.

Αγορά ενός router που υποστηρίζει dual WAN. Σετάρεις το καινούριο ρούτερ για dual wan, συνδέσεις τα LAN1 του κάθε παλιού ρούτερ στα αντίστοιχα ports (LAN0-1 συνήθως) και απ τα LAN2-3 βγάζεις από ένα AP για κάθε μαγαζί.

 

Μια τρίτη λύση είναι επίσης να παραμείνουν τα modem routers και στους 2 χώρους αλλά για την παραγγελιοληψία να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά ένα subnet οπότε στον έναν απ τους 2 χώρους θα βάλεις ένα access point σεταρισμένο να παίρνει IP απ το router του άλλου χώρου.

 

 

Επεξ/σία από Finn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι δύο καταστήματα οπότε θα πρέπει να έχουν και τα δύο ιντερνετ και διαφορετική τηλεφωνική γραμμή.

Δηλαδή λύση με το σύστημα που έχω εγώ θεωρείς ότι δεν υπάρχει;

 

Στέλνω ένα σχεδιάγραμμα του δικτύου μου.

 

EDIT: 

Να επισημάνω ότι το PC και PC2 είναι ξεχωριστά συστήματα παραγγελιοληψίας, αλλά με κοινούς εκτυπωτές.

Γι αυτό και χρειάζεται κοινο υποδικτυο μεταξυ καταστηματος Α , Β

IMG_2262 2.jpg

Επεξ/σία από sotos_2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι γενικά λάθος σε μια τοπολογία να έχεις τόσους DHCP servers και εσύ έχεις ήδη 3. Μπορείς νοητά να χωρίσεις το δίκτυο σου σχετικά εύκολα αρκεί να ξέρεις πόσες συσκευές του ενός χώρου πρέπει να επικοινωνούν με τις συσκευές του άλλου.

Επειδή κι εγώ έχω κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος θεωρώ ότι ταμειακές, κινητά παραγγελιοληψίας, εκτυπωτές παραγγελιών θα πρέπει να είναι σε ένα υποδίκτυο. Αυτό το υποδίκτυο θα είναι είτε το 192.168.1 (routerB ).  Καταργείς τον DHCP στο ubiquiti AP, του δίνεις μια καρφωτή IP τύπου 192.168.1.3, το ίδιο κάνεις και στο PC του χώρου Α με μια IP 192.168.1.4 και τα κινητά των σερβιτόρων τα αφήνεις να παίρνουν IP δυναμικά.

 

Στο κατάστημα Α συνεχίζεις να έχεις τηλέφωνο απ το ρούτερ Α με το οποίο μπορείς να δώσεις ίντερνετ και στους πελάτες σου είτε απ το ενσωματομένο AP του ρούτερ του παρόχου είτε συνδέοντας πάνω του άλλο ένα ubiquiti πχ.

Επεξ/σία από Finn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα το ένα ρουτερ να βγει από το δίκτυο και να μείνει μόνο για τηλεφωνική γραμμή , αν υπάρχει ανάγκη να αναβαθμιστεί η γραμμή του ιντερνετ  . Έτσι ώστε το δίκτυο θα είναι στημένο σε ένα subnet π.χ. 192,168,1,1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tempes είπε

Θα πρότεινα το ένα ρουτερ να βγει από το δίκτυο και να μείνει μόνο για τηλεφωνική γραμμή , αν υπάρχει ανάγκη να αναβαθμιστεί η γραμμή του ιντερνετ  . Έτσι ώστε το δίκτυο θα είναι στημένο σε ένα subnet π.χ. 192,168,1,1

Ακολούθησα αυτή τη συμβουλή, έβγαλα το switch του καταστηματος Β από το ρουτερ του Β και τώρα όλα είναι εντάξει.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια παιδιά!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...