Προς το περιεχόμενο

Τα χειριστήρια DualSense του PS5 υποφέρουν από το «σύνδρομο drifting»


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το λεγόμενο drifting, δηλαδή όταν το χειριστήριο κινεί χωρίς λόγο τον χαρακτήρα του παιχνιδιού, φαίνεται πως έχει επηρεάσει τα DualSense της Sony.

Το PlayStation 5 έγινε γρήγορα bestseller και ενδεχομένως οι πωλήσεις να ήταν ακόμη υψηλότερες αν υπήρχαν επαρκή αποθέματα. Αν και υπάρχουν πολλά χαρακτηριστικά στην κονσόλα που πιθανότατα εντυπωσιάζουν τους gamers, φαίνεται πως βρέθηκε η αχίλλειος πτέρνα που ακούει στο όνομα DualSense. Αν και τα επανασχεδιασμένα χειριστήρια δείχνουν πιο στιβαρά από ποτέ,  κάποιες στιγμές ίσως να παίρνουν τον έλεγχο του παιχνιδιού περισσότερο από όσο θα έπρεπε, αφού φαίνεται πως πάσχουν από το λεγόμενο drifting.

Σκεπτόμενος κάποιος το drifting, το μυαλό του ίσως πηγαίνει στο Nintendo Switch, όπου έπειτα την κυκλοφορία του το 2017, κάποιοι άτυχοι gamers έβλεπαν τα thumbsticks του χειριστηρίου να κινούν αυτόματα τον χαρακτήρα του παιχνιδιού, χωρίς οι ίδιοι να έχουν συμμετοχή. Το 2019, η Nintendo αναγνώρισε το πρόβλημα και ανακοίνωσε μία νέα πολιτική κατά την οποία οι χρήστες που είχαν αυτά τα θέματα με τα χειριστήριό τους, θα λάμβαναν δωρεάν επισκευή αλλά και επιστροφή χρημάτων για προηγούμενες επισκευές πριν την ανακοίνωση. Τώρα, οι κάτοχοι του PS5 αναφέρουν παρόμοια προβλήματα και ίσως χρειαστεί να ακολουθήσουν παρόμοια οδό.

Από την κυκλοφορία του PS5 τον Νοέμβριο, οι κάτοχοι της κονσόλας έχουν κάνει αρκετές αναφορές με το πρόβλημα του drifting στα social media. Μάλιστα, ένας χρήστης ανέφερε πως μόλις έπειτα από 10 ημέρες λειτουργίας, είχε πρόβλημα με το DualSense. Αφού επιχείρησε κάθε δυνατή λύση (επαναφορά ρυθμίσεων της κονσόλας, ενεργοποίηση/απενεργοποίηση Bluetooth, reset στο χειριστήριο & φόρτιση για όλο το βράδυ), τελικά δεν κατάφερε να επιδιορθώσει το πρόβλημα. Κάποιος άλλος χρήστης, ανέβασε ένα βίντεο που φαίνεται ξεκάθαρα ότι το χειριστήριο κινεί από μόνο του την κάμερα πρώτου προσώπου του παιχνιδιού.

Τι γίνεται όμως με την περίπτωση επισκευής από τη Sony; Προς το παρόν οι επιλογές για την επισκευή του DualSense δεν είναι πολλές. Η Sony διαθέτει κάποιες σελίδες υποστήριξης που ενδεχομένως να δώσουν λύση σε ζητήματα που αφορούν το χειριστήριο, παρ’ όλα αυτά, η ομάδα υποστήριξης αυτή την περίοδο κατακλύζεται από αιτήματα σχετικά με τη διαθεσιμότητα του PS5, οπότε και ίσως να μην δώσει άμεσα κάποια επιπλέον λύση. Η ιστοσελίδα Kotaku προσπαθώντας να μιλήσει με το Τμήμα Υποστήριξης, έπρεπε να μιλήσει αρχικά με εκπρόσωπο μέσω chat, έπειτα με το τηλεφωνικό κέντρο και να περιμένει για 17 λεπτά στην αναμονή (κατά την οποία η Sony ενημερώνει με έντονο τρόπο ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα PS5 και οι χρήστες δεν πρέπει να απασχολούν το συγκεκριμένο τμήμα για τέτοιου είδους ζητήματα) προτού καταφέρει να μιλήσει με κάποιον εκπρόσωπο.

Ο εκπρόσωπος επιβεβαίωσε πως το πρόβλημα του drifting στο DualSense καλύπτεται από την εγγύηση της Sony αλλά ο χρήστης θα πρέπει να πληρώσει ο ίδιος για την αποστολή του χειριστηρίου στο επισκευαστικό κέντρο, ώστε αυτό να ελεγχθεί. Ένα κόστος αποστολής που προφανώς ποικίλλει για κάθε χρήστη. Αν και η Sony καλύπτει το κόστος της αποστολής κατά την επιστροφή, δεν αποζημιώνει τον χρήστη για την πρώτη αποστολή.

Θεωρητικά μιλώντας, η δυνατότητα να ορίσει ένας χρήστης τα λεγόμενα deadzones στο χειριστήριο (την ευαισθησία δηλαδή των thumbsticks και την πίεση που απαιτείται για να ξεκινήσει η κίνηση) θα μπορούσε να προσφέρει μία προσωρινή λύση, τουλάχιστον για τους χρήστες που αντιμετωπίζουν μεγάλα προβλήματα drifting. Παρ’ όλα αυτά, ούτε η τελευταία ενημέρωση του DualSense 0210 αλλά ούτε και η τελευταία ενημέρωση της κονσόλας, πρόσθεσαν τέτοια δυνατότητα. Για την ώρα μάλιστα, δεν είναι σαφές, αν μελλοντικές ενημερώσεις PS5 θα φέρουν μία τέτοια λειτουργία.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αντιστοιχο προβλημα μου χει τυχει στο elite controller του xbox. Με την διαφορα οτι δηλωσα βλαβη στην ms, ηρθε courrier για να το παραλάβει και σε 10 μερες μου εφερε καινουργιο. 

Ολα αυτα χωρις να πληρώσω ουτε ενα ευρώ. 

  • Like 16
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, techon1 είπε

Τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου. Έχει πολύ δρόμο ακόμα η Sony μέχρι να φτάσει την ποιότητα της Microsoft.

Ναι ρε xbox for ever..... NOT ! 
Αν έχεις ps5 παντός το ανταλλάζω με το xbox σου δίνω και 100€ έτσι για να πάρεις ένα δεύτερο καλό χειριστήριο 😂
 

Με τον πόνο μας παίζεται εδώ μέσα περιμένουμε ps5 από τον Οκτώβριο ας κάνει και drift και σούζες. 

  • Like 2
  • Thanks 4
  • Confused 10
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νέο dualsense, από όσο ξέρω, χρησιμοποιεί τα ίδια thumbsticks με αυτά του dualshock 4, συνεπώς, ότι προβλήματα είχαν εκείνα θα έχει λογικά και αυτό.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα μου αρχισε το προβλημα λιγο μετα το μηνα

πριν 2 μερες το εστειλα για σερβις γιατι ειχε παραγινει το κακο

Να σημειωσω οτι μου ειπαν να το στειλω με δικη τους χρεωση

(δεν ξερω στην επιστροφη τι θα γινει βεβαια)

 

Επεξ/σία από Poexania
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, desosav είπε

Αντιστοιχο προβλημα μου χει τυχει στο elite controller του xbox. Με την διαφορα οτι δηλωσα βλαβη στην ms, ηρθε courrier για να το παραλάβει και σε 10 μερες μου εφερε καινουργιο. 

Ολα αυτα χωρις να πληρώσω ουτε ενα ευρώ. 

μέχρι να σου ξαναχαλάσει εκτός εγγύησης και να το εναποθέσεις εκεί που δεν πιάνει ο ήλιος ..όπως έκανα και εγώ με xbox controller -2 χρόνων `

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, techon1 είπε

Τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου. Έχει πολύ δρόμο ακόμα η Sony μέχρι να φτάσει την ποιότητα της Microsoft.

2 χειριστηρια XOne με Drifting στον αριστερο μοχλο. Σχεδον εντελως αχρηστα. Κανεις δεν ειναι στο απυροβλητο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κωλογυφτοι εκει στην SONY. 13 χρονια με χειριστηρια XBOX, ποσες φορες τα εχω εκσφενδονισει σε τοιχο και κατεληγαν με σπασμενα sticks και σκανδαλες και με το που επικοινωνουσα με εξυπηρετηση microsoft, οχι απλα μου εστελναν καινουργιο, αλλα παντα πληρωναν και την κουριερ (παραλαβη / παραδοση)

Επεξ/σία από Necrogeddon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Necrogeddon είπε

Κωλογυφτοι εκει στην SONY. 13 χρονια με χειριστηρια XBOX, ποσες φορες τα εχω εκσφενδονισει σε τοιχο και κατεληγαν με σπασμενα sticks και σκανδαλες και με το που επικοινωνουσα με εξυπηρετηση microsoft, οχι απλα μου εστελναν καινουργιο, αλλα παντα πληρωναν και την κουριερ (παραλαβη / παραδοση)

Uh Huh Reaction GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...