Προς το περιεχόμενο

Το Facebook πλέον θα διαγράφει άρθρα παραπληροφόρησης σχετικά με τα εμβόλια


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/7092985/kerkyra-parelyse-meta-ton-emvoliasmo-42chroni-nosileftria?fbclid=IwAR37V68vmS9sFafvO7Vkws6wA47G-mCIZhONW9A1APIiQ_O9j52RKJ39UnY

 

Να, κάτι τέτοια θα διαγράφονται. Μόνο θετικές αναρτήσεις για τα εμβόλια.

 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όχι*, να μου απαντήσεις αν από το δεύτερο lockdown και μετά θα είχαμε αποφύγει όλους αυτούς τους θανάτους (5500 μην ξεχνιέσαι) αν δεν κάναμε του κεφαλιού μας με συγκεντρώσεις, εκκλησιασμούς, γιορτές και πανηγύρια και βόλτες για το τίποτα... δεν είναι τυχαίο ότι στα σκληρά lockdown που αναγκαζόμαστε να υποστούμε τις βασικές οδηγίες τα νούμερα μειώνονται... 

αυτο να μου απαντήσεις ή να μου εξηγήσεις τον λόγο που αυξάνουν τα κρούσματα και οι νεκροί όταν “ανοίγουν” τα μέτρα... 
 

* αυτό με την μάσκα που το βρήκες???

Κοίτα, θα μπορούσα να σου πω για τους 10,000 που είχαν πάει στη δίκη της ΧΑ ή για το BLM που έβγαιναν επιστήμονες και έλεγαν δε κολάει αν είναι ευγενής ο σκοπός αλλά θα χαθούμε στη μετάφραση. Το θέμα είναι αν μια άποψη πρέπει να αποσιωπάτε ή όχι, η επιστημονική σίγουρα όχι και γι αυτό το παράδειγμα μου και ελπίζω να συμφωνείς, τώρα για εμάς το λαό για πιο λόγο το κάθε φεισμπουκ να κάνει τον παιδονόμο, φαντάζεσαι αντι για τον Ζουκερμπεργκ να ήταν ο Κασιδιάρης;

15 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε

Μισό ... λες ότι η ελευθερία του λόγου και τα μίντια αναίρεσαν την κατάταξη της ομοφυλοφιλίας ως ασθένειας ή η ίδια η επιστήμη αργότερα ?

Εννοώ πως με την ελευθερία του λόγου επιτράπηκαν οι διαδικασίες στο να πιστεύουμε σήμερα πως η ομοφυλοφιλία δεν είναι ασθένεια. Δε διαβάζω ιατρικά περιοδικά και δε ξέρω την επίσημη στάση της επιστήμης αλλά το θέμα θεωρείται λυμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος υποστηρίζει αυτή τη στάση των social media συνήθως κατηγορει τους άλλους για φασισμό και ηλιθιότητα, όποιος μιλάει για ελευθερία λόγου και τα λέει ήρεμα ανήκει λοιπόν στην κατηγορια ηλιθιος και φασίστας, ο ιός ο οποίος μπαίνει στο κυττάρο και δεν το καταστρέφει καν λοιπόν απλά είναι εντωπισιμο, φτιάχτηκε για να έχουν αφορμή να μας πάρουν όλες τις ελευθερίες σιγά σιγά όπως έλεγε ο Χίτλερ που ήταν σοσιαλιστής όχι δεξιος το τονίζω, έτσι λοιπόν θα δούμε αληθινό φασισμό από αυτούς που κατηγορούν τους αλλους για αυτο, πολυεθνικες ζαμπλουτες και μεσαία τάξη εκμηδενισμενη, μόλις βγήκε η αριστερά στην Αμερική ξεκίνησαν όλα τα όργανα και δω του ψεύδους φεμινισμου και φανατισμού, δεν θα κρατήσει πολύ αυτή η ιστορία απλώς στο τέλος θα καταφέρουν να δημιουργήσουν σύγκρουση και ίσως πόλεμο μεταξύ αθώων πάλι ενώ εκείνοι θα γελάνε μαζι μας, το λοιπόν όλες αυτές οι θεωρίες που λέγονται σε μια πρόταση δίχως τεκμήρια και φανατιζουν και δημαγωγουν κοσμάκη απλά μας δείχνουν πόσο οι άνθρωποι γύρω μας κρυβαν μίσος μέσα τους και απλά έχουν ένα μέσο και αφορμή να το εκφράσουν, αντε με το καλό να φοράμε και 3 μάσκες μαζί, και σαν Έλληνας θα πω ότι με έχει απογοητεύσει τόσο η φαρα μου που την σιχαίνομαι σε σημείο να ντρέπομαι να λέω ότι είμαι από αυτό το χωριό. 

  • Like 3
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, randomcat said:

https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/7092985/kerkyra-parelyse-meta-ton-emvoliasmo-42chroni-nosileftria?fbclid=IwAR37V68vmS9sFafvO7Vkws6wA47G-mCIZhONW9A1APIiQ_O9j52RKJ39UnY

 

Να, κάτι τέτοια θα διαγράφονται. Μόνο θετικές αναρτήσεις για τα εμβόλια.

 

Βέβαια έχουν γραφτεί και άλλα πράγματα πάνω στο θέμα αλλά ποιος κάθεται να ψάξει τώρα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν σου επιβάλει κάνεις τι θα γράφεις, το τι θα φαίνεται όμως στους υπόλοιπους και τι διαδίδεις δεν ειναξ υποχρεωμένη καμία πλατφόρμα να το ανοιχτεί, αν σου αρέσει το γράψιμο γράψε σε ένα χαρτί στο σπίτι σου να διαβάζεις να καμαρώνεις τα γραπτά σου, στείλε μαζικά emails σε όσους θέλεις η ανοιξε ενα Blog που θα βλέπεις μόνο εσύ και όποιος σε βρει. 

Αποχη κτλ, κλασσικές καραμελες που τις ακούμε 10 χρόνια. 

😂

Επεξ/σία από Stelios@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

Κοίτα, θα μπορούσα να σου πω για τους 10,000 που είχαν πάει στη δίκη της ΧΑ ή για το BLM που έβγαιναν επιστήμονες και έλεγαν δε κολάει αν είναι ευγενής ο σκοπός αλλά θα χαθούμε στη μετάφραση. Το θέμα είναι αν μια άποψη πρέπει να αποσιωπάτε ή όχι, η επιστημονική σίγουρα όχι και γι αυτό το παράδειγμα μου και ελπίζω να συμφωνείς, τώρα για εμάς το λαό για πιο λόγο το κάθε φεισμπουκ να κάνει τον παιδονόμο, φαντάζεσαι αντι για τον Ζουκερμπεργκ να ήταν ο Κασιδιάρης;

Συμφωνώ απόλυτα στο μια επιστημονική μελέτη, όσο αιρετική και αν είναι, θα πρέπει να δημοσιεύεται...

Πιστεύεις ότι στο fb και στα αλλά social θα γίνει “λογοκρισία” στις επιστημονικές μελέτες ή στον κάθε τυχάρπαστο που εκφράζει απλά μια ατεκμηρίωτη άποψη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, gordonas είπε

Δεν είναι έτσι. Σε θέματα που αφορούν την δημόσια υγεία ή π.χ. το πολιτεύμα, δεν μπορεί ο κάθε "Μπάμπης" να λέει ότι του κατέβει.

Αν φτιάξει κάποιος μια σελίδα που να λέει "κάψτε την Βουλή" ή "κυνηγήστε τους όπου τους βρείτε" δεν μπορεί να έχει κανένα βήμα. Είναι αδίκημα. 

Όταν κάποιος γράφει "ότι με το εμβόλιο πεθαίνεις" δεν μπορεί να έχει βήμα έκφρασης σε κοινωνικό δίκτυο. Είναι διασπορά ψευδούς είδησης. Είναι αδίκημα. 

Η επιστήμη από την φύση της αυτοαναιρείται. Βασίζεται όμως σε στοιχεία κάθε φορά. Λέει την άποψη της με όνομα και επώνυμο και θέση ευθύνης.

Κάτι τελευταίο για το κέρδος. Το κέρδος είναι θεμιτό. Δουλεύεις και δουλεύω για να έχουμε κάποιο κέρδος. Αυτό σημαίνει ότι κάνουμε κάτι παράνομο; Όχι βεβαία. Το κέρδος είναι ο κινητήριος μοχλός που έφτασε τον πολιτισμό μας εδώ που είναι σήμερα. 

Όσο και αν είναι "πληρωμένη" μια έρευνα, αν λέει μπαρούφες, δεν μπορεί να σταθεί. 

Δεν ξέρω ποιος λέει ότι με το εμβόλιο πεθαίνεις, αλλά έχω ακούσει πολλούς να εκφράζουν την αμφιβολία τους για την αποτελεσματικότητα και ασφάλεια των εμβολίων. Με τι κριτήρια θα θεωρήσει το facebook ότι το σχόλιο του θα πρέπει να διαγραφεί; Ποιος ορίζει τους κανόνες; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vision είπε

Μην ασχολείστε με όσους χειραγωγούν. Από κει και πέρα δεν είναι όλα θετικά, ούτε όλα αρνητικά στον εμβολιασμό. Ας προσέχουν οι ευπαθείς ομάδες περισσότερο γιατί οι μη ευπαθείς απ' ότι φαίνεται δεν έχουν σοβαρές επιπτώσεις, χωρίς να σημαίνει πως δεν πρέπει να προσέχουν κι αυτοί. 

Νέα εμβόλια είναι οπότε οι κλινικές μελέτες είναι όσοι εμβολιάζονται και μέχρι να έχουν μεγάλα δείγματα ίσως υπάρξουν και παράπλευρες απώλειες. Μη σου τύχει μόνο.

 

Οι μη ευπαθείς δεν έχουν σοβαρές επιπτώσεις; Να το πεις στις οικογένειες του ολυμπιονίκη και των ανηλίκων που έχασαν την ζωη τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, randomcat είπε

https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/7092985/kerkyra-parelyse-meta-ton-emvoliasmo-42chroni-nosileftria?fbclid=IwAR37V68vmS9sFafvO7Vkws6wA47G-mCIZhONW9A1APIiQ_O9j52RKJ39UnY

 

Να, κάτι τέτοια θα διαγράφονται. Μόνο θετικές αναρτήσεις για τα εμβόλια.

 

Ο άνθρωπος βιάστηκε να πει την άποψη του και να βγάλει συμπέρασμα χωρίς καν να έχουν γίνει εξετάσεις... για αυτό κατηγορείται... 

2 λεπτά πριν, jadawin είπε

Δεν ξέρω ποιος λέει ότι με το εμβόλιο πεθαίνεις, αλλά έχω ακούσει πολλούς να εκφράζουν την αμφιβολία τους για την αποτελεσματικότητα και ασφάλεια των εμβολίων. Με τι κριτήρια θα θεωρήσει το facebook ότι το σχόλιο του θα πρέπει να διαγραφεί; Ποιος ορίζει τους κανόνες; 

Από τις μελέτες ξέρουν ποιες και σε τι ποσοστό είναι οι παρενέργειες των εμβολίων, επίσης υπάρχει βιβλιογραφία για το πως και το γιατί ένα εμβόλιο θεωρηται ασφαλές ή όχι... σε αυτό θα βασιστεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Οι μη ευπαθείς δεν έχουν σοβαρές επιπτώσεις; Να το πεις στις οικογένειες του ολυμπιονίκη και των ανηλίκων που έχασαν την ζωη τους. 

Για δώσε link...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Συμφωνώ απόλυτα στο μια επιστημονική μελέτη, όσο αιρετική και αν είναι, θα πρέπει να δημοσιεύεται...

Πιστεύεις ότι στο fb και στα αλλά social θα γίνει “λογοκρισία” στις επιστημονικές μελέτες ή στον κάθε τυχάρπαστο που εκφράζει απλά μια ατεκμηρίωτη άποψη???

Ναι, ασφαλώς μια επιστημονική μελέτη δε θα παρουσιαστεί μέσο φεισμπουκ αλλά αν εγώ την επικαλεστώ τη πάτησα. Επίσης έχουν πεί πολλές φορές πως μόνο το WHO εκφράζει την επιστημονική κοινότητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

24 minutes ago, randomcat said:

Να, κάτι τέτοια θα διαγράφονται. Μόνο θετικές αναρτήσεις για τα εμβόλια.

https://www.news247.gr/koinonia/o-giannakos-omologise-dimosia-oti-diespeire-fake-news-gia-to-emvolio-koronoioy.9140865.html

Κι όταν πήγε το σκατό στην κάλτσα, να τι παραδέχτηκε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

  

https://www.news247.gr/koinonia/o-giannakos-omologise-dimosia-oti-diespeire-fake-news-gia-to-emvolio-koronoioy.9140865.html

Κι όταν πήγε το σκατό στην κάλτσα, να τι παραδέχτηκε...

Και εδώ κάποια συνομωσία θα βρουν για να μην παραδεχτούν ότι διαβάζουν μόνο ότι τους βολεύει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...