Προς το περιεχόμενο

Το Facebook πλέον θα διαγράφει άρθρα παραπληροφόρησης σχετικά με τα εμβόλια


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Vempire_G4 είπε

Η άποψη είναι άποψη και πρέπει να εκφράζεται. Αν δεν προσβάλει κανέναν τότε γιατί να μην πει την γνώμη του κι αυτός που πιστεύει σε κάτι άλλο από εμάς; Αν θα ακούσουμε, θα πιστέψουμε ή θα ασπαστούμε τις απόψεις είναι άλλο θέμα.

Άσχετο, αλλα πριν από 400 - 500 χρόνια κυνηγούσαν μάγισσες.......

Πάντως αν είναι να μιλάμε για παραπληροφόρηση τότε πρέπει να ξεκινήσουμε από τα πάνω ράφια, από τα συμφέροντα.

Πρόσεχε όμως γιατί μπορεί να γίνεις ρόμπα! Δεν είπε κανείς να μην εκφράζεσαι, μάθε τουλάχιστον πρώτα να σκέφτεσαι πριν πετάξεις τ' οτιδήποτε.

Την παραπληροφόρηση την ζεις μέσα στους χώρους που τριγυρνάς. Πέρα από αυτά δεν μπορείς να δεις, πόσο μάλλον για τα "πάνω ράφια". Και όπως πάντα, καλό είναι να μην μιλάς για ότι δεν ξέρες/δεν βλέπεις.

Όσο για την ιστορία, και τον Γαλιλαίο τον κυνήγησαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

9 ώρες πριν, gordonas είπε

Δεν είναι έτσι. Σε θέματα που αφορούν την δημόσια υγεία ή π.χ. το πολιτεύμα, δεν μπορεί ο κάθε "Μπάμπης" να λέει ότι του κατέβει.

Αν φτιάξει κάποιος μια σελίδα που να λέει "κάψτε την Βουλή" ή "κυνηγήστε τους όπου τους βρείτε" δεν μπορεί να έχει κανένα βήμα. Είναι αδίκημα. 

Όταν κάποιος γράφει "ότι με το εμβόλιο πεθαίνεις" δεν μπορεί να έχει βήμα έκφρασης σε κοινωνικό δίκτυο. Είναι διασπορά ψευδούς είδησης. Είναι αδίκημα. 

Η επιστήμη από την φύση της αυτοαναιρείται. Βασίζεται όμως σε στοιχεία κάθε φορά. Λέει την άποψη της με όνομα και επώνυμο και θέση ευθύνης.

Κάτι τελευταίο για το κέρδος. Το κέρδος είναι θεμιτό. Δουλεύεις και δουλεύω για να έχουμε κάποιο κέρδος. Αυτό σημαίνει ότι κάνουμε κάτι παράνομο; Όχι βεβαία. Το κέρδος είναι ο κινητήριος μοχλός που έφτασε τον πολιτισμό μας εδώ που είναι σήμερα. 

Όσο και αν είναι "πληρωμένη" μια έρευνα, αν λέει μπαρούφες, δεν μπορεί να σταθεί. 

καλημέρα φίλε μου. θα ήθελα εδω να σου θυμίσω τους κανονες για την μάσκα που έθεταν οι ειδικοι - επιστήμονες στην αρχή της όλης κατάστασης. Οι ίδιοι ειδικοί χώρις καμία ευθύνη σήμερα τα έχουν φέρει τούμπα. Η επισήμη αυτοαναίρειται καθώς νέα στοιχεία προστιθενται διαρκώς, αφαιρούνται "χειρουργικά" όταν αύτό κρίνεται για οποιονδήποτε λογο σωστό και γενικώς είναι ενας ζωντανος οργανισμος.

Καθε πληρωμενη ερευνα σου δίνει ψιχουλα αληθειας, που επισημαίνονται με δάφνες και στολισμούς(βιτρινα) με πολλές δόσεις των όσων θελει να προωθησει το χερι που πληρωνει.

Η συζητηση για το κερδος και τον ορισμο της παρανομιας ειναι τεραστια συζητηση και δεν νομιζω οτι χωραιε στις λιγες λεξεις πισω απο ενα πληκτρολογιο. Ο κακος ορισμος των παραπανω εφερε τον πολιτισμο μας στα χαλια που βρικεται τωρα

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά, σας καταθέτω την άποψή μου ως ιατρός μικροβιολόγος. Το συγκεκριμένο είδος εμβολίου (απευθείας έγχυση έτοιμου γενετικού υλικού στο σώμα), είναι μια εντελώς καινούρια κατηγορία σε σχέση με τα μέχρι τώρα υπάρχοντα εμβόλια (ενέσιμο τμήμα του μικροβίου, αδρανοποιημένο μικρόβιο κτλ). Το κάθε καινούριο εμβόλιο οφείλει να δοκιμαστεί κλινικά αρκετά χρόνια, προκειμένου να βεβαιωθούμε για τις παρενέργεις που μπορεί να έχει. Πόσο μάλλον το συγκεκριμένο που είναι μια εντελώς καινούρια κατηγορία που δεν έχει δοκιμαστεί ποτέ ξανά. Οπότε δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε αν και ποιές παρενέργειες μπορεί να προκύψουν.

Ο προβληματισμός μου είναι οτι η έγχυση έτοιμου γενετικού υλικού μιμείται τη διαδικασία εισόδου στο κύτταρο γενετικού υλικού όταν αυτό μολύνεται απο ιό, η οποία είναι μια απο τις αιτίες καρκινογένεσης. Επίσης το γενετικό υλικό μπορεί να ενεργοποιήσει πολύπλοκους μηχανισμούς του ανοσοποιητικού, με αποτέλεσμα πιθανή εμφάνιση κάποιου αυτοάνοσου συνδρόμου. Όλα αυτά δε μπορούμε να τα γνωρίζουμε αν δεν προηγηθούν χρόνια κλινικών ερευνών.

Και να σας πω οτι σε συζητήσεις μεταξύ συναδέλφων, είναι πάρα πολλοί που εκφράζουν τέτοιου είδους ανησυχίες. Όλες αυτές οι αμφιβολίες και οι επιφυλάξεις πρέπει να ακούγονται, αλλιώς καταλαβαίνετε οτι οδηγούμαστε στο Μεσαίωνα. 

Επεξ/σία από kavouras
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kavouras είπε

Καλημέρα παιδιά, σας καταθέτω την άποψή μου ως ιατρός μικροβιολόγος. Το συγκεκριμένο είδος εμβολίου (απευθείας έγχυση έτοιμου γενετικού υλικού στο σώμα), είναι μια εντελώς καινούρια κατηγορία σε σχέση με τα μέχρι τώρα υπάρχοντα εμβόλια (ενέσιμο τμήμα του μικροβίου, αδρανοποιημένο μικρόβιο κτλ). Το κάθε καινούριο εμβόλιο οφείλει να δοκιμαστεί κλινικά αρκετά χρόνια, προκειμένου να βεβαιωθούμε για τις παρενέργεις που μπορεί να έχει. Πόσο μάλλον το συγκεκριμένο που είναι μια εντελώς καινούρια κατηγορία που δεν έχει δοκιμαστεί ποτέ ξανά. Οπότε δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε αν και ποιές παρενέργειες μπορεί να προκύψουν.

Ο προβληματισμός μου είναι οτι η έγχυση έτοιμου γενετικού υλικού μιμείται τη διαδικασία εισόδου στο κύτταρο γενετικού υλικού όταν αυτό μολύνεται απο ιό, η οποία είναι μια απο τις αιτίες καρκινογένεσης. Επίσης το γενετικό υλικό μπορεί να ενεργοποιήσει πολύπλοκους μηχανισμούς του ανοσοποιητικού, με αποτέλεσμα την πιθανή εμφάνιση κάποιου αυτοάνοσου συνδρόμου. Όλα αυτά δε μπορούμε να τα γνωρίζουμε αν δεν προηγηθούν χρόνια κλινικών ερευνών.

Και να σας πω οτι σε συζητήσεις μεταξύ συναδέλφων, είναι πάρα πολλοί που εκφράζουν τέτοιου είδους ανησυχίες. Όλες αυτές οι αμφιβολίες και οι επιφυλάξεις πρέπει να ακούγονται, αλλιώς καταλαβαίνετε οτι οδηγούμαστε στο Μεσαίωνα. 

Ερωτηση Ιατρε μου , αφου το θεμα ''μαμηθηκε'' .........θα το κανεις εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν έχει σημασία όσα διδακτορικά και να έχεις. Συζήτηση για το προφανές δεν μπορεί να γίνεται, δεν υπάρχει καν συζήτηση, θες εσύ να πιστεύεις ότι ένα και ένα κάνουν τρία ενώ εγώ ότι κάνουν δύο, δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε διότι κάνεις δεν θα αλλάξει την αποψη κανενός και ανακυκλώνουμε κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια. Μπορείς να εκφραστείς στον κύκλο των ατόμων που συναναστρεφεσαι, το να πηγαίνεις να το κάνεις από το διαδίκτυο πλέον είναι επικίνδυνο, μακάρι να ζούσαμε ιντερνετικες εποχές 10-15 χρόνια πίσω που τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά και πιο χαλαρά, άνοιγες ένα blog είχες το κοινό σου, έγραφες και έβαζες ότι περιεχόμενο σου γούσταρε και κότσαρες μια προειδοποίηση πριν για να μην σε μπαναρει η google, αν ήθελες έγραφες σε forum σε διάβαζαν όσοι ήθελαν όσοι σε έβρισκαν γινόταν καμία κουβέντα και τέλος. Τώρα έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης είσαι έμμεσα η άμεσα απειλή για την μερίδα εκείνη που μπορεί να είναι αναποφασιστη η ευκολοπιστη. Τα εμβόλια είναι αποδεδειγμένος τροπος καταπολεμισης ασθενειών εδώ και δεκαετίες και χάρη σε αυτά σώθηκαν αν όχι δις άνθρωποι, πολλά εκατομμύρια, δεν το λέει μόνο η επιστήμη το λέει η πραγματικότητα, δεν μπορούμε να ανοίγουμε κουβέντα αν πρέπει η δεν πρέπει να γίνονται, και ξαναλέω δεν συζητάμε στο αν θα πρέπει να είναι υποχρεωτικά αυτό είναι άλλο θέμα αν δεν θες να τα κάνεις δεν τα κάνεις, δεν έχεις το δικαίωμα να παρασυρεις άλλους με επιχειρήματα σαν αυτά που λέει ο προηγούμενος. 

Τέλος, δεν ειναι θέμα προσβολής του συνομιλητη/συντονιστή, αν προσβάλλεται κάποιος δεν διαβάζει η δεν ασχολείται με το θέμα, εδώ μιλάμε για ανθρώπινες ζωές και το μέλλον της ανθρωπότητας. Μαζί μπορούμε να ζήσουμε, το fb όμως μια πλατφόρμα με δις εκ. κόσμο και προφίλ δεν είναι μαγαζάκι σου/μου/μας και αποφασίζει να λάβει κατασταλτικα μέτρα για να περιορίσει ένα φαινόμενο. Συμφωνώ σε αυτό, ακομα και να διαφωνούσα όμως δεν αλλάζει κάτι. Εγώ αν ήμουν στην θέση του fb θα έκανα το εξής, αντί να εμποδίσω την εμφάνιση του κειμένου θα εθετα περιορισμό να το βλέπει μόνο όποιος το ποσταρε η δεν θα άφηνα να το κάνουν άλλοι κοινοποίηση ώστε να διαδοθεί σαν τον πολλαπλασιασμο των βακτηρίων. 

"Το κακό κρύβεται πισω απο καλες προθέσεις" λεει μια φράση και αρκετες περιπτώσης στο παρελθον εχει αποδειχθει αληθεια. Το τι συμβαινει στον κοσμο σημερα, πως προηλθε και που θα καταληξει μονο η ιστορια θα το δειξει αν και αυτη γραφεται μονο απο τους νινητες. Δυστυχως αν ο μπαρμπα Μητσος εχει τη δυναμη, με την φτωχη του ισως λογικη, με τα πιθανων ανυπαρκτα στοιχεια που μπορει να παραθεσει, με την γραφικη του ισως υποσταση,να  δημιουργησει κυμα αντιφρονουντων, σκεψου-φαντασου αλλες μοναδες-ανθρωποι με δομες τι μπορουν να κανουν.

Το τελος της ελευθεριας ερχεται οταν πλεον κανεις μας δεν θα μπορει να κρινει αυτα που του πλασσαρουν, και δεν μπορει να εκφραστει επ'αυτου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Εγώ ξέρω ότι με ευχολόγια και με το να εξοπλιστεις με υπομονή δε πρόκειται να σου δώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα.Αν η κοινωνία δεν εγκρίνει τέτοιες πρακτικές ή γενικότερα αλλαγές στον τρόπο ζωής ,πρέπει να το δείξει έμπρακτα.Το διαδίκτυο είναι εργαλείο αλλά ο σκοπός θα επιτευχθεί εφόσον ο άνθρωπος το έχει σε απόλυτο έλεγχο και όχι το αντίστροφο.Γιατι να υπάρχει ένας αδικαιολόγητος εθισμός; του ανθρώπου.Το βλέπω σαν μια μορφή υποταγής πόσο μάλλον εν έτει 2021 που τα πάντα βαίνουν προς μια ψηφιοποίηση.

Επεξ/σία από Ggiorgos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...