Προς το περιεχόμενο

Μπρος για...1000€ αγορα PC!


Sartiv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας κυριοι (και κυριες), θα ηθελα για αλλη μια φορα την πολυτιμη σας συμβουλη για αγορα ενος νεου υπολογιστη.

 

Ποσό που διαθέτουμε : 1000€

 

Χρήση υπολογιστή : Προγραμματα, παιχνιδια, σερφαρισμα.

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Office κυριως, επεξεργασια φωτογραφιων/βιντεο.

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Ναι , καμια 23αρα κατα προτιμηση.

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Ναι

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος): Χανια Κρητης

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?

Προτιμαω απο ενα καταστημα για πρακτικους λογους, πχ e-shop (ενδεικτικα)

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

Απο το καταστημα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και ποιο; 

Windows 10, εχω ηδη το κλειδι.

 

Σας ευχαριστω πολυ , πολυ προκαταβολικα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω θα ήταν καλό να γίνει λίγη περισσότερη διευκρίνηση στα προγράμματα(ποιά προγράμματα επεξεργασίας) καθώς και τα παιχνίδια (απαιτήσεις). Εισαγωγικά θα πω, σε περίπτωση που δεν είναι γνωστό πως οι κάρτες γραφικών είναι σε έλλειψη, κατά συνέπεια αν βρεθεί κάτι θα είναι τρομερά υπερτιμημένο. Στο hardware είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα, υπάρχει αυξημένη ζήτηση και οι διαθεσιμότητες μεταβάλλονται μέρα με τη μέρα, οι τιμές είναι ελαφρά επάνω όμως όχι σε απαγορευτικό επίπεδο όπως οι gpu.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Νομίζω θα ήταν καλό να γίνει λίγη περισσότερη διευκρίνηση στα προγράμματα(ποιά προγράμματα επεξεργασίας) καθώς και τα παιχνίδια (απαιτήσεις). Εισαγωγικά θα πω, σε περίπτωση που δεν είναι γνωστό πως οι κάρτες γραφικών είναι σε έλλειψη, κατά συνέπεια αν βρεθεί κάτι θα είναι τρομερά υπερτιμημένο. Στο hardware είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα, υπάρχει αυξημένη ζήτηση και οι διαθεσιμότητες μεταβάλλονται μέρα με τη μέρα, οι τιμές είναι ελαφρά επάνω όμως όχι σε απαγορευτικό επίπεδο όπως οι gpu.

Photoshop κυριως. Για παιχνιδια simulation κυριως , adventures, και αμαξια. Γενικα θα ηθελα μια καλη καρτα γραφικων. Οσο αντεξει η τσεπη τοτε, δε χρειαζεται να παιξει ολα τα παιχνιδια σε ultra settings.

5 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Το πρωτο εχει ενσωματωμενη καρτα γραφικων απο ο,τι βλεπω, και το κακο ειναι οτι γενικα δεν παρακολουθω καθολου τις καρτες γραφικων τα τελευταια χρονια και ετσι δεν εχω ΚΑΜΙΑ ιδεα για το ποσο δυνατη ειναι. Για τα υπολοιπα links, μου αρεσουν ,και ειδικα η οθονη φαινεται απολυτως μια χαρα. Σε ευχαριστω για το χρονο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύσκολα τα πράγματα αφού χρειάζεται στο budget να χωρέσεις και gpu της προκοπής. Ενδεικτικά θα σου πω πως μια 1660super, που προ κρίσης κόστιζε στα 230-250, ικανή να παίξει σχεδόν τα πάντα σε high/1080p, κοστίζει αυτή την στιγμή στα 400 και την κυνηγάς με το τουφέκι για να την βρεις. Στα υπόλοιπα τα πράγματα ευτυχώς είναι πιο εύκολα.

Ενδεικτικά, με σημερινές διαθεσιμότητες προτείνω κάτι σαν αυτό(cosmodata):

 

cosmo.PNG.989fdeef71e2a7cbcf6b28c5354b0317.PNG

Tο κουτί εννοείται είναι ενδεικτικό, ίσα για να έχεις μια κατηγορία τιμής

Ο δίσκος νομίζω ικανοποιητικός, μπορείς να πας και σε 240gb αν θες να εξοικονομήσεις χρήματα

Πληκτρολόγιο-mouse-οθόνη είναι καθαρά προσωπική επιλογή και πρέπει να δεις, αν καταφέρεις να βρεις gpu, τι υπόλοιπο θα διαθέσεις.

Αυτά από μένα, περιμένεις κι άλλες προτάσεις από άλλα μέλη, ότι απορία, την λύνουμε

(για κάποιο λόγο δεν ανεβάζει το image....ανέμεινε)

cosmo.png

 

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Sartiv είπε

Photoshop κυριως. Για παιχνιδια simulation κυριως , adventures, και αμαξια. Γενικα θα ηθελα μια καλη καρτα γραφικων. Οσο αντεξει η τσεπη τοτε, δε χρειαζεται να παιξει ολα τα παιχνιδια σε ultra settings.

Το πρωτο εχει ενσωματωμενη καρτα γραφικων απο ο,τι βλεπω, και το κακο ειναι οτι γενικα δεν παρακολουθω καθολου τις καρτες γραφικων τα τελευταια χρονια και ετσι δεν εχω ΚΑΜΙΑ ιδεα για το ποσο δυνατη ειναι. Για τα υπολοιπα links, μου αρεσουν ,και ειδικα η οθονη φαινεται απολυτως μια χαρα. Σε ευχαριστω για το χρονο σου!

https://www.cpu-monkey.com/en/cpu-intel_core_i7_10700-1150

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, triplex1 είπε

Πολύ καλός ο 10700 δε λέω, μα ο άνθρωπος θέλει να πάιζει κάνα game και δεν το έχει ανάγκη. Επίσης πληρώνει windows ενώ τα έχει, τροφοδοτικό φτηνιάρικο και μητρική της πλάκας...που μόνο σε i3 θα τα έβαζα (προσωπικά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δύσκολα τα πράγματα αφού χρειάζεται στο budget να χωρέσεις και gpu της προκοπής. Ενδεικτικά θα σου πω πως μια 1660super, που προ κρίσης κόστιζε στα 230-250, ικανή να παίξει σχεδόν τα πάντα σε high/1080p, κοστίζει αυτή την στιγμή στα 400 και την κυνηγάς με το τουφέκι για να την βρεις. Στα υπόλοιπα τα πράγματα ευτυχώς είναι πιο εύκολα.

Ενδεικτικά, με σημερινές διαθεσιμότητες προτείνω κάτι σαν αυτό(cosmodata):

 

cosmo.PNG.989fdeef71e2a7cbcf6b28c5354b0317.PNG

Tο κουτί εννοείται είναι ενδεικτικό, ίσα για να έχεις μια κατηγορία τιμής

Ο δίσκος νομίζω ικανοποιητικός, μπορείς να πας και σε 240gb αν θες να εξοικονομήσεις χρήματα

Πληκτρολόγιο-mouse-οθόνη είναι καθαρά προσωπική επιλογή και πρέπει να δεις, αν καταφέρεις να βρεις gpu, τι υπόλοιπο θα διαθέσεις.

Αυτά από μένα, περιμένεις κι άλλες προτάσεις από άλλα μέλη, ότι απορία, την λύνουμε

(για κάποιο λόγο δεν ανεβάζει το image....ανέμεινε)

cosmo.png

 

Αναλυτικοτατος! Για να ειμαι ειληκρινης, με ξινιζουν τα 8GB ram και ο χωρος του ssd που τα θεωρω λιγα. Χαρη στην αναλυση σου για τις καρτες γραφικων σκεφτομαι να ανεβασω αμα ειναι το μπατζετ στα 1200€. Ισως το link του eshop + μια καρτα γραφικων θα με καλυπταν απολυτα. Αν εκανα σωστα τους υπολογισμους , ειναι 940€ τα 3 links + η καρτα γραφικων. Μαλιστα θα μπορουσα να βγαλω το HHD disk και να πεσει η τιμη (καθως εχω ηδη παλιο σκληρο δισκο στο παλιο pc). 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Sartiv είπε

Αναλυτικοτατος! Για να ειμαι ειληκρινης, με ξινιζουν τα 8GB ram και ο χωρος του ssd που τα θεωρω λιγα. Χαρη στην αναλυση σου για τις καρτες γραφικων σκεφτομαι να ανεβασω αμα ειναι το μπατζετ στα 1200€. Ισως το link του eshop + μια καρτα γραφικων θα με καλυπταν απολυτα. Αν εκανα σωστα τους υπολογισμους , ειναι 940€ τα 3 links + η καρτα γραφικων. Μαλιστα θα μπορουσα να βγαλω το HHD disk και να πεσει η τιμη (καθως εχω ηδη παλιο σκληρο δισκο στο παλιο pc). 

 

Η ram είναι 16gb και οχι 8. Αν κοιτάξεις το κουτάκι ποσότητα είναι x2. Τώρα για ssd είναι καθαρά δική σου επιλογή. Εγώ επέλεξα να σου προτείνω έναν γρήγορο nvme 500gb. Αν θες για οικονομικά μπορείς να κοιτάξεις και σε sata ssd (όχι nvme) και να ανέβεις σε χωρητικότητα.

Απέφυγε τα έτοιμα build. Αν δεις τα χαρακτηριστικά τους, έχουν πολύ φτηνό hardware, συγκεκριμένα σε αυτό του eshop έχει κάκιστη και την πιο βασική μητρική του socket 1200, χωρίς heatsinks με 2 μόνο ram slot, κακό τροφοδοτικό(χωρίς να έχω κάτι με την force, την προτείνω σε πολύ χαμηλά budget, όμως στα +10ευρώ παίρνεις επώνυμο) και όπως είπα πληρώνεις τα windows γνήσια. Αν θες να φτιάξεις την ίδια σύνθεση στον pc builder θα σου έρθει πιο οικονομικά στο 99% των περιπτώσεων.

Για του λόγου το αληθές ίδια σύνθεση, με καλύτερη μητρική, επεξεργαστή τον ίδιο χωρίς τα ενσωματωμένα γραφικά (αφού θα βάλεις gpu μπορείς να εξοικονομίσεις 15ευρώ, μάλλον δεν αξίζει τον κόπο για 15 ευρώ) και όλα τα υπόλοιπα ίδια.

eshop.PNG.2f6e21bf57fce9e615d61ef4e0ba1e1d.PNG

Μπορείς στη διαφορά, αν είσαι διατεθιμένος να χαλάσεις 730 να ανεβάσεις κι άλλο την ποιότητα του hardware ή να βάλεις μεγαλύτερο ssd. Δεν σου πρότεινα κάτι τέτοιο γιατί θεώρησα οτι φεύγει από το budget, για τις εργασίες σου δεν έχεις και τόσο πολύ ανάγκη τον i7 και δε θα μείνουν λεφτά για gpu-οθόνη.

18 ώρες πριν, triplex1 είπε

Θα ήταν πολύ καλή περίπτωση αν υπήρχε και ήταν διαθέσιμο 😪...φαντάζομαι το πρόβλημα της διαθεσιμότητας οφείλεται στην gpu

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

PC Builder.pdf

κουτι της επιλογης σου εγω εβαλα το καλυτερο δυνατο

Ακομα εχει την 1650 4gb 4-10 εργασιμες στα 150 περιπου ευρω  ειναι ευκαιρια για την εποχη στο σκοθτζ η πιο φτηνη παει 240

Επεξ/σία από tseleks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Sartiv είπε

Αναλυτικοτατος! Για να ειμαι ειληκρινης, με ξινιζουν τα 8GB ram και ο χωρος του ssd που τα θεωρω λιγα. Χαρη στην αναλυση σου για τις καρτες γραφικων σκεφτομαι να ανεβασω αμα ειναι το μπατζετ στα 1200€. Ισως το link του eshop + μια καρτα γραφικων θα με καλυπταν απολυτα. Αν εκανα σωστα τους υπολογισμους , ειναι 940€ τα 3 links + η καρτα γραφικων. Μαλιστα θα μπορουσα να βγαλω το HHD disk και να πεσει η τιμη (καθως εχω ηδη παλιο σκληρο δισκο στο παλιο pc). 

 

Να πάρεις pc χωρίς ξεχωριστή gpu προς το παρόν είναι η δικιά μου γνώμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μετα απο ενα σχεδον μηνα επιστρεφω (ειχα διαφορες δουλειες και τρεχαματα και αφησα στην ακρη για λιγο το θεμα)

Λοιπον. Τελικα διαθετω 1200€ τωρα , οποτε θα με εξυπηρετουσε ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ για οποιον εχει τη καλη διαθεση να μου στησει ενα pc οπως ανελυσα στην αρχη. Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι σουπερ ντουπερ η καρτα γραφικων.

Σας ευχαριστω παρα πολυ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Sartiv είπε

Μετα απο ενα σχεδον μηνα επιστρεφω (ειχα διαφορες δουλειες και τρεχαματα και αφησα στην ακρη για λιγο το θεμα)

Λοιπον. Τελικα διαθετω 1200€ τωρα , οποτε θα με εξυπηρετουσε ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ για οποιον εχει τη καλη διαθεση να μου στησει ενα pc οπως ανελυσα στην αρχη. Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι σουπερ ντουπερ η καρτα γραφικων.

Σας ευχαριστω παρα πολυ! 

Καλημέρα. Η βαρύτητα πέφτει στο photoshop η στο gaming;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, radiohead είπε

Καλημέρα. Η βαρύτητα πέφτει στο photoshop η στο gaming;

Πιο πολυ στο photoshop θα ελεγα , καθως για gaming θα παιζονται κυριως adventures και κανα racing , οχι τιποτα τρελα γραφικα δηλαδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...