Προς το περιεχόμενο

Αγορά κάρτας γραφικών


Dimarxoukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες, 

Επειδή απέχω αρκετό καιρό από το άθλημα του gaming και τώρα με καραντίνα θέλω να αρχίσω να ξε-αραχνίαζω λίγο για πείτε μου καμιά γνώμη για αγορά κάρτας γραφικών μέχρι 400 ευρώ.. 

Σας επισυνάπτω και τα χαρακτηριστικά του pc... 

Παίζω η θέλω να παίξω παιχνίδια τύπου Far Cry και πρώτου προσώπου γενικά συν κάνα racing.. 

Φιλικά Χρήστος  

Screenshot_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι τροφοδοτικό έχεις?

Γενικά με 6700k κοιτάς για καμία μεταχειρισμένη 1060/1070 rx570/580/590 που είναι 2-2,5 φορές πιο γρήγορες από την 1050.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, @topos είπε

Τι τροφοδοτικό έχεις?

Γενικά με 6700k κοιτάς για καμία μεταχειρισμένη 1060/1070 rx570/580/590 που είναι 2-2,5 φορές πιο γρήγορες από την 1050.

Έχω ένα be quiet 600w.. Ο επεξεργαστής δεν είναι για πολλά παιχνίδια..? Γτ στις εφαρμογές μου τα πηγαίνει καλά ακόμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, @topos είπε

Τι τροφοδοτικό έχεις?

Γενικά με 6700k κοιτάς για καμία μεταχειρισμένη 1060/1070 rx570/580/590 που είναι 2-2,5 φορές πιο γρήγορες από την 1050.

ερωτηση: με τα χρηματα που διαθετει  ο φιλος και με δεδομενη την κατασταση στις τιμες των gpu, γιατι να μην παει σε καινουρια 1660ti? 

Επεξ/σία από tsadler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1660 super/ti ετοιμοπαράδοτη θέλει από 400 και πάνω, μτχ γίνεται της μουρλής ζητάνε ότι να'ναι,

αλλά ίσως πετύχει καμιά λογική περίπτωση.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

1660 super/ti ετοιμοπαράδοτη θέλει από 400 και πάνω.

πραγματι, για ετοιμοπαραδοτη το κοστος ξεφευγει..

ωστοσο

1)4-10 εργασιμες. Ισως παρει παραπανω

https://www.skroutz.gr/s/21423694/Asus-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-ROG-Strix-Advanced-90YV0DW1-M0NA00.html

2)και η παρακατω, αν και δεν ειναι καποια ti/super εκδοση, ειναι εντος budget και αμεσα διαθεσιμη.

https://www.skroutz.gr/s/17878503/Asus-GeForce-GTX-1660-6GB-TUF-Gaming-OC-90YV0CU2-M0NA00.html

 

@Dimarxoukos δυστυχως και οι δυο περιπτωσεις οσον αφορα το κοστος αγορας ξεφευγουν ελεω της καταστασης στις καρτες και σιγουρα  αυτη την εποχη πληρωνει κανεις περισσοτερα απο οσα θα μπορεσει να παρει.

προτεινω δε, οποια και αν ειναι η αποφαση, να προχωρησεις στην αγορα νεας καρτας και οχι μεταχειρισμενης καθως και εκει οι τιμες δεν ειναι καλυτερες, αλλα τουλαχιστον θα εχεις εγγυηση. 

 

υγ: δεν μπορω να συμβουλευσω βασει επιδοσεων απο προσωπικη εμπειρια, παρα μονο εκτιμω οτι θα σε καλυψουν. 

οι προτασεις μου στηριζονται στο ποσο που ανεφερες, στο γεγονος οτι ειναι σχετικα νεα μοντελα και στον χρονο παραδοσης που αναφερουν τα καταστηματα 

Επεξ/σία από tsadler
υγ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν όντως την φέρνουν στα 380 την 1660 super είναι η λιγότερο εξωφρενική επιλογή.

Εμένα τους τελευταίους μήνες μου έχει τύχει αρκετές φορές οι κατόπιν παραγγελίας

καταχωρήσεις στο skroutz να μην επαληθεύονται.

Ανάμεσα στις ετοιμοπαράδοτες στα 400 η 1660 και 440 η 1660 super, θα προτιμούσα την super.

 

@Dimarxoukos

Στα μτχ υπάρχουν 570 στα 150 ή 580 στα 200+ που είναι καλή αναβάθμιση από την 1050 με το ρίσκο του μτχ βέβαια.

θα πρότεινα μτχ 570 με κάτω από 150 (ιδανικά 8gb) ευρώ καθώς είναι ικανή αναβάθμιση από την 1050 και υπομονή να ισορροπήσουν τα πράγματα,

για να πάρεις καλύτερη κάρτα ή ολόκληρο σύστημα.

 

 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

αν δεν βιάζεσαι και μπορείς να περιμένεις σε queue, η EVGA πουλάει απευθείας σε νορμαλ τιμή (3060 :€339 https://eu.evga.com/products/product.aspx?pn=12G-P5-3657-KR ).

Το κακό όμως είναι ότι δε στέλνει από Ευρώπη όπως παλιά αλλά από TAIWAN και δεν ξέρω τι θα γίνει με το τελωνείο (πάνω από τα €150 είναι άγνωστο τι μπορεί να πληρώσεις επιπλέον). Οι τιμές που παίζουν εδώ βέβαια, είναι εκτός πλανήτη... 

Αν τελικά το δοκιμάσεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό τον κωδικό για μια μικρή έκπτωση

Associate Code: PMFKMPYGBIMZN1D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mtgkoz είπε

αν δεν βιάζεσαι και μπορείς να περιμένεις σε queue, η EVGA πουλάει απευθείας σε νορμαλ τιμή (3060 :€339 https://eu.evga.com/products/product.aspx?pn=12G-P5-3657-KR ).

Το κακό όμως είναι ότι δε στέλνει από Ευρώπη όπως παλιά αλλά από TAIWAN και δεν ξέρω τι θα γίνει με το τελωνείο (πάνω από τα €150 είναι άγνωστο τι μπορεί να πληρώσεις επιπλέον). Οι τιμές που παίζουν εδώ βέβαια, είναι εκτός πλανήτη... 

Αν τελικά το δοκιμάσεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό τον κωδικό για μια μικρή έκπτωση

Associate Code: PMFKMPYGBIMZN1D

Γράφει exc VAT δίπλα στην τιμή, οπότε δεν νομίζω πως είναι τόσο. 

Επεξ/σία από TheMechanic1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά από ενημέρωση που έχω είναι ότι στην Ευρώπη θα έρθουν μεγάλες ποσότητες από RTX3060 τις επόμενες εβδομάδες ικανές να ρίξουν την τιμή κάτω από τα 400ευρώ. Οπότε όποιος διαθέτει το 400αρι και μπορεί να περιμένει λίγες εβδομάδες έχει πολλές ελπίδες να αγοράσει τέτοια GPU.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...