Προς το περιεχόμενο

VDSL profile από Α.Κ σε χωριό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε όλους ήθελα να ρωτήσω κάτι, αν ξέρει κάτι παραπάνω ο φίλος @poulinos που είναι πολύ σχετικός.

Περιμένω να συνδεθώ μετά από φορητότητα από Wind σε Cosmote σε μία εβδομάδα, είμαι σε χωριό του Νομού Χανίων 900 μέτρα από το A.K, καμπίνες εδώ φυσικά δεν υπάρχουν, τώρα έχω Adsl  κλειδώνω 16 περίπου με attenuation 19-20, με μηδενικά σφάλματα. Η Cosmote έχει φέρει εδώ 50/5 Vdsl, επειδή με καίει το Upload ποιο πολύ γι αυτό το βάζω.
Τόσο καιρό ψάχνομαι πριν κάνω το βήμα και ρωτώ...  πολύ διάβασμα, κατέληξα ότι αν μπορώ να συνδεθώ σε 8b προφίλ είναι πολύ καλύτερα λόγω της αποστάσεως μου εν σχέσει με το 17a,  λόγω χαμηλότερων συχνοτήτων και μεγαλύτερης ισχύος,  έχω διαβάσει ότι η Cosmote από καμπίνα δίνει ΜΟΝΟ 17a, και ότι 8b μπορεί να δώσει μόνο από Α.Κ, ξέρει κανείς αν μπορώ να το ζητήσω με αίτημα? επίσης διάβασα ότι από Α.Κ δεν μπορεί να δοθεί Vectoring (που βοηθά στην αύξηση συγχρονισμού λόγω της απόστασης). Επειδή δεν ξέρω, τα προφίλ πρέπει να τα υποστηρίζει ο εξοπλισμός του Α.Κ ?, θέλω να πω πρέπει να υπάρχει κάποιο hardware στο Α.Κ η μπορούν τα το δώσουν παντού ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΝ? μπορούν να δώσουν επιλεκτικά σε κάποιους? συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά αν δεν ξέρεις....
Αν μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων   

Επεξ/σία από leotzian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως απο αστικο κεντρο δινουν 8b οσο θυμαμαι .μπορουν να δωσουν και 17a.τωρα αν θα κανουν δοκιμη πιο παιζει καλυτερα δεν ξερω.απο καμπινα δεν εχει τυχει να δω 8b Παρα μονο 17a και 35b.  το 50 αρι που λεει η Cosmote ειναι απο αστικο κεντρο οποτε δεν ξερω αν θα το πιασεις.

σιγουρα για να παρεις το μεγιστο πρεπει να κανεις το παρακατω που ειναι MUSTTTT

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

δεν πρεπει να εχεις bridge taps.

vectoring απο το αστικο κεντρο ξεχασε το και δεν εχει νοημα. πρεπει ολες οι γραμμες στο καλωδιο να ανηκουν σε ενα παροχο και ενα dslam για να εχει νοημα. τωρα που απο το ιδιο καλωδιο περνανε 100 παροχοι και 200 διαφορετικες υπηρεσιες καταλαβαινεις οτι δεν εχει νοημα. ο εξοπλισμος μπορει να κανει πολλα πραγματα εκτος αν εχουν βαλει στο αστικο κεντρο παλιες καρτες και δεν υποστηριζουν κατι. πχ στο αστικο κεντρο δεν εχει νοημα να βαλεις καρτα που να παιζει 35b.

επισης θα σου δωσουν οτι δινουν σε ολους.δεν υπαρχε κανω αιτημα και μου δινουν κατι διαφορετικο εμενα.γενικως μην περιμενεις θαυματα με vdsl απο το αστικο κεντρο.καλυτερα βεβαια απο το να εχεις adsl.θα κερδισεις λιγο στο upload τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νασε καλά φίλε μου όσο αφορά τις καλωδιώσεις είμαι τις δουλειάς είναι άψογες, το είχα μελετήσει το link με τις καλωδιώσεις.

Οπότε vectoring το ξεχνάμε τώρα για 8b δύσκολο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, leotzian said:

Νασε καλά φίλε μου όσο αφορά τις καλωδιώσεις είμαι τις δουλειάς είναι άψογες, το είχα μελετήσει το link με τις καλωδιώσεις.

Οπότε vectoring το ξεχνάμε τώρα για 8b δύσκολο..

και να εδιναν vectoring μικρη αλλαγη θα εκανε εως καθολου.τωρα τι profile θα σου δωσουν απο το αστικο κεντρο δεν ξερω.το πιο πιθανο ειναι να δωσουν 8b αν εισαι μακρυα.θα το δεις στην πραξη.αλλωστε δεν εινα οτι μπορεις να κανεις και τιποτε αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια δοκιμή θα κάνω, το πολύ πολύ γυρίζω σε ADSL Cosmote ( Wind έχω τώρα που διαθέτει ΜΟΝΟ ADSL ) και θα το πάρω απόφαση ότι τίποτε καλύτερο δεν γίνεται, γιατί ούτε στο σπίτι μου θα φύγει από εκεί ούτε το κτήριο του OTE, ούτε θα βάλουν καμπίνες μέσα στο χωράφια που το κάθε σπίτι απέχει 200 μέτρα. Οπότε προκειμένου να μείνω με την απορία τουλάχιστον να δω τι παίζει και τι όρια έχω, στην τελική δεν αγοράζω οικόπεδο για μια ζωή 2 χρόνια συμβόλαιο κάνω, αυτό είναι το σκεπτικό μου. Έχω μεγάλο δίκτυο εδώ αν πιάσω το UP μου φτάνει και ας έχω 20 στο Down, με 0,9 τώρα δεν βγάζει πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/2/2021 στις 11:16 ΜΜ, Bourdoulas είπε

Πάντως είναι περίεργο που δίνει ο ΟΤΕ 50άρι σε τέτοια απόσταση 

μαλλον δεν διαβαζεις το φορουμ....απειρα ποστ που ο οτε δινει 50αρι και συγχρονιζουν 15-16 λογο αποστασης

Επεξ/σία από bill27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, bill27 είπε

μαλλον δεν διαβαζεις το φορουμ....απειρα ποστ που ο οτε δινει 50αρι και συγχρονιζουν 15-16 λογο αποστασης

Βασικά άπειρα είναι τα σπίτια που έχουν τραγικές καλωδιώσεις, συγχρονίζουν χάλια και οι ιδιοκτήτες τα ρίχνουν στην εκάστοτε εταιρεία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τουλαχιστον την αποσταση απο την καμπινα η το αστικο κεντρο μπορεις και την μετρας με το attenuation ,οποτε λιγο ακυρο το σχολιο σου για τις καλωδιωσεις....

Επεξ/σία από bill27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν συμβει ομως και προβληματικες καλωδιωσεις που μπερδευουν το ρουτερ, με αποτελεσμα να διχνει πολλαπλασιο attenuation απο το κανονικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα καλά αυτά που λέτε και σωστά, εγώ σε 5 μέρες θα ξέρω πόσο θα κλειδώσω με την φορητότητα μου από ADSL Wind σε VDSL Cosmote, έχω 20 attenuation άψογη εγκατάσταση εδώ, τεχνικός είμαι, και απόσταση  800 μέτρα ευθεία κολώνες μια ευθεία από το A.K, ( πιθανόν κάποιες γωνίες, πάνω κάτω, είσοδος σε καφάο κτλ να υπάρχουν στην γραμμή ) δεν ξέρω αν κλειδώσω 15 η 20 η 30 κτλ, θα δείξει αλλά να σας ρωτήσω κάτι 2 μήνες το ψάχνω και έχω άπειρα screenshot από στατιστικά φίλων σε διάφορα forum βλέπεις με το ΙΔΙΟ attenuation και ΙΔΙΟ προφίλ άλλος να κλειδώνει 18 και άλλος 32, ΑΡΑ δεν παίζει αποκλειστικά ρόλο η απόσταση παίζει το crosstalk, πόσες οι γενικές παρεμβολές κτλ, πιστεύω ότι πολύ καλύτερη τύχη θα έχει ένας που μένει σε ένα αραιοκατοικημένο χωριό, με έναν που είναι σε μια πυκνοκατοικημένη πόλη και οι δύο με απόσταση 1000 μέτρα από το AK, και ίδια εξασθένηση.
Δεν ξέρω αν συμφωνείτε με το σκεπτικό μου.

Σας στέλνω 2 ενδεικτικά

838meters.png

'FRITZ!Box 7590'-20.10.18.-10.50-Uhr-english.jpg

Επεξ/σία από leotzian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σημαντική διαφορά στις φωτογραφίες σου είναι το Vectoring. Η πρώτη γραμμή έχει ενεργό, η δεύτερη όχι. Εκεί οφείλεται η σημαντική διαφορά τους.

Στην περίπτωσή σου από Α/Κ δεν υπάρχει Vectoring.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...