Προς το περιεχόμενο

Τι καφετιέρα να πάρω? Nespresso vs Illy vs Εσπρεσιέρα


nikolastas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, nikolastas είπε

Αρά ρε παιδιά το θέμα μου είναι Nespresso ή Κανονική εσπρεσιερα; 
Η νεσπρεσσο θα έχει κάψουλες και δεν θέλει ιδιαίτερη φροντίδα αλλά η κανονική κάνει καλύτερο καφέ, οπότε δεν ξέρω .... βοηθήστε.

Nespresso απο μένα.
Ευκολία και ταχύτητα.

Δεν γνωρίζω κάθε πότε ανανεώνουν τον καφέ τους στα κεφεκοπτεία, που σιγά μην μπορείς να πας και να τον αγοράσεις εσύ προσωπικά έτσι όπως έχουμε καταντήσει αλλά με την κατανάλωση που υπάρχει στις κάψουλες δεν θα βρείς «πολυκαιρισμένο» καφέ.

 

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, big7 είπε

Η περιοριζεσαι σε μέτριο προς κακό καφέ με μια νεσπρεσσο η ιλλυ.

Η πας με ελάχιστο μπάτζετ τα 384 και την λελιτ που σου έστειλαν για πραγματικα καλό καφέ. Θα πάρεις και ένα αεροστεγές βαζακι 10€ και θα κόβεις μια φορά τη βδομάδα στο καφεκοπτειο της γειτονιάς. Θα έχεις φρέσκο καφέ ποιοτικό. Ούτε συστηρητικα και πολυκαιρισμενο σε κάψουλα ούτε τίποτα. Η διαδικασία μη σε αγχωνει. Αφού διαβάσεις σε φόρουμ όπως greekespresso.gr και παιδευτεις κάνα δίμηνο μετά θα φτιάχνεις πολύ εύκολα και γρήγορα καφέ. Το αποτέλεσμα θα είναι σαν καφετέριας και καλύτερο.

Xωρίς μύλο δεν μπορείς να δουλέψεις μηχανή με non pressurized καλάθι, γιατι δεν θα πιάσεις τις πιέσεις που απαιτούνται. 

Εδω μεταξύ χαρμανιών και αλλάζεις την άλεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας κάνουμε τρεις υπολογισμούς:

1. Οι κάψουλες της νεσπρέσο (και για τις άλλες ισχύουν περίπου τα ίδια) έχουν τιμή 0,40 - 0.60 Ευρώ ανά κάψουλα. Το βάρος του καφέ στη κάθε μια κάψουλα μεταβάλλεται απο (περίπου ) 4,8 - 6,0 gr ανά κάψουλα. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι δίνεις κατά μέσο όρο 100 Ευρώ/Kg για τον καφέ (κυμαίνεται απο 88 - 112 ευρώ/Κg ανάλογα την ποικιλία κλπ)

2. Αν υποθέσουμε ότι συνολικά την ημέρα γίνονται 4 καφέδες σημαίνει ότι σε ένα μήνα πίνεις 4*5g/ημέρα * 30 μέρες = 600g καφέ τον μήνα. Μέσα σε ένα χρόνο λοιπόν έχεις πιεί 600g*12 = 7,2 Kg καφέ (που είναι και ο μέσος όρος της Ελλάδος... Στη Φιλανδία πχ που είναι πρώτη στον κόσμο σε κατανάλωση καφέ, είναι 12,8Kg/κάτοικο ετησίως).  Τι ξοδεύεις λοιπόν σε ένα χρόνο σε καφέ με κάψουλες; Περίπου 7,2Kg * 100 Ευρώ/Kg = 720 Ευρώ

3. Αν αγοράσεις κόκκο καφέ ή αλεσμένο καφέ σε ποικιλίες εξαιρετικές (και ασύγκριτα καλύτερες από αυτές που υπάρχουν στις κάψουλες) θα δώσεις από 35 μέχρι 60 ευρώ το κιλό. Και αναφέρομαι σε μονοποικιλιακο καφέ KenyaAA, El Salvador, Guatemala, Mexico, Colombia, Peru,  κλπ κλπ. ((Αν πας σε φτηνότερο καφέ Illy, Jacobs κλπ θα δώσεις ακόμα λιγότερα... από 28 μέχρι 35 ευρώ)). Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να αγοράσεις εξαιρετικό καφέ και σε ένα χρόνο θα ξοδέψεις (για ίδια ποσότητα καφέ) 7,2Kg * 45 Ευρώ/Kg = 320 Ευρώ

ΑΡΑ: Μέσα σε ένα χρόνο θα έχεις ξοδέψει ΕΠΙΠΛΕΟΝ 400 ευρώ κάνοντας χρήση καψουλών. Και επίσης έχεις πιει καφέ που είναι σαφώς κατώτερος από το να αγοράσεις εξαιρετικής ποιότητας κόκκους ή φρεσκοαλεσμένο καφέ. Το τι χάνεις είναι πλέον δεδομένο: Ποιότητα και χρήματα. Τι κερδίζεις σε αντιστάθμισμα; Αυτό που λένε οι προηγούμενοι σχολιαστές. Ευκολία. 

Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις τι θα επιλέξεις. Πάντως να αναφέρω οτι τα 100ευρώ/Kg είναι ιλιγγιώδης τιμή για την ποιότητα του καφέ που προσφέρουν οι κάψουλες.

Και ένα τελευταίο. Αν το δεις σε βάθος χρόνου 5 ετών θα διαπιστώσεις ότι θα δώσεις ΕΠΙΠΛΕΟΝ 5*400=2000 Ευρώ.... Αν αυτά τα χρήματα εσυ τα εγκρίνεις για την ευκολία τότε κάντο. Αν δεν τα εγκρίνεις τότε αγόρασε μια κανονική εσπρεσιέρα. Και θα σου πρότεινα μην σκέφτεσαι 100 και 130 ευρώ... σκέψου 200-250 ευρώ... στο κάτω κάτω θα τα έχεις αποσβέσει σε λίγους (4) μήνες! ΚΑΙ θα πίνεις και ΦΟΒΕΡΟ καφέ!

Καλή επιλογή!

 

 

Επεξ/σία από skrtsgr
  • Like 7
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά τι σας λέει ο άνθρωπος και τι του απαντάτε εσείς. Έχει δώσει budget τα 100€ και του λέτε να δώσει 300€+. Προφανώς θα έχει πολύ καλύτερη ποιότητα καφέ, αλλά δεν βλέπω να ζητάει κάτι τέτοιο. Μια μέση λύση θέλει και να πίνει τον καφέ του γρήγορα και εύκολα.

Υπάρχουν κάψουλες για nespresso από 0,10€ μέχρι και 0,60€. Της Nespresso κυμαίνονται στα 0,35-0,40€ και μπορείς να τις ανακυκλώσεις στα καταστήματα της. 

Επεξ/σία από george1807
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, skrtsgr είπε

Ας κάνουμε τρεις υπολογισμούς:

1. Οι κάψουλες της νεσπρέσο (και για τις άλλες ισχύουν περίπου τα ίδια) έχουν τιμή 0,40 - 0.60 Ευρώ ανά κάψουλα. Το βάρος του καφέ στη κάθε μια κάψουλα μεταβάλλεται απο (περίπου ) 4,8 - 6,0 gr ανά κάψουλα. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι δίνεις κατά μέσο όρο 100 Ευρώ/Kg για τον καφέ (κυμαίνεται απο 88 - 112 ευρώ/Κg ανάλογα την ποικιλία κλπ)

2. Αν υποθέσουμε ότι συνολικά την ημέρα γίνονται 4 καφέδες σημαίνει ότι σε ένα μήνα πίνεις 4*5g/ημέρα * 30 μέρες = 600g καφέ τον μήνα. Μέσα σε ένα χρόνο λοιπόν έχεις πιεί 600g*12 = 7,2 Kg καφέ (που είναι και ο μέσος όρος της Ελλάδος... Στη Φιλανδία πχ που είναι πρώτη στον κόσμο σε κατανάλωση καφέ, είναι 12,8Kg/κάτοικο ετησίως).  Τι ξοδεύεις λοιπόν σε ένα χρόνο σε καφέ με κάψουλες; Περίπου 7,2Kg * 100 Ευρώ/Kg = 720 Ευρώ

3. Αν αγοράσεις κόκκο καφέ ή αλεσμένο καφέ σε ποικιλίες εξαιρετικές (και ασύγκριτα καλύτερες από αυτές που υπάρχουν στις κάψουλες) θα δώσεις από 35 μέχρι 60 ευρώ το κιλό. Και αναφέρομαι σε μονοποικιλιακο καφέ KenyaAA, El Salvador, Guatemala, Mexico, Colombia, Peru,  κλπ κλπ. ((Αν πας σε φτηνότερο καφέ Illy, Jacobs κλπ θα δώσεις ακόμα λιγότερα... από 28 μέχρι 35 ευρώ)). Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να αγοράσεις εξαιρετικό καφέ και σε ένα χρόνο θα ξοδέψεις (για ίδια ποσότητα καφέ) 7,2Kg * 45 Ευρώ/Kg = 320 Ευρώ

ΑΡΑ: Μέσα σε ένα χρόνο θα έχεις ξοδέψει ΕΠΙΠΛΕΟΝ 400 ευρώ κάνοντας χρήση καψουλών. Και επίσης έχεις πιει καφέ που είναι σαφώς κατώτερος από το να αγοράσεις εξαιρετικής ποιότητας κόκκους ή φρεσκοαλεσμένο καφέ. Το τι χάνεις είναι πλέον δεδομένο: Ποιότητα και χρήματα. Τι κερδίζεις σε αντιστάθμισμα; Αυτό που λένε οι προηγούμενοι σχολιαστές. Ευκολία. 

Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις τι θα επιλέξεις. Πάντως να αναφέρω οτι τα 100ευρώ/Kg είναι ιλιγγιώδης τιμή για την ποιότητα του καφέ που προσφέρουν οι κάψουλες.

Και ένα τελευταίο. Αν το δεις σε βάθος χρόνου 5 ετών θα διαπιστώσεις ότι θα δώσεις ΕΠΙΠΛΕΟΝ 5*400=2000 Ευρώ.... Αν αυτά τα χρήματα εσυ τα εγκρίνεις για την ευκολία τότε κάντο. Αν δεν τα εγκρίνεις τότε αγόρασε μια κανονική εσπρεσιέρα. Και θα σου πρότεινα μην σκέφτεσαι 100 και 130 ευρώ... σκέψου 200-250 ευρώ... στο κάτω κάτω θα τα έχεις αποσβέσει σε λίγους (4) μήνες! ΚΑΙ θα πίνεις και ΦΟΒΕΡΟ καφέ!

Καλή επιλογή!

 

 

Σε αυτό συμφωνώ μαζί σου. Καλή η ευκολία, και έχω και εγώ νεσπρεσσο, αλλά αν μπορέσεις να πας σε μια καλή καφετιέρα, καλύτερο χίλιες φορές. Καφετιέρες των 150 είναι για πέταμα. Και τα 250 λίγα τα θεωρώ αλλά ίσως να υπάρχει κάτι που δεν έχω βρει οπότε δε θα είμαι απόλυτος σε αυτό. 

1 ώρα πριν, ipnotistis είπε

Αν και ομολογώ ότι δεν το ήξερα, θα ρωτήσω κάτι.. ο καφές φεύγει από την κάψουλα ή παραμένει μέσα; αν παραμένει μέσα = σκουπίδια.. Δεν ανακυκλώνεται.. στην Ελλάδα ειδικά δεν έχουμε ειδικά μηχανήματα διαχωρισμού και είναι πολύ ακριβά. Στο εξωτερικό δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι πως όχι ακόμα.

Θέλω να πιστεύω ότι όταν πηγαίνω τις κάψουλες μου στη νεσπρεσσο για ανακύκλωση δε με κοροϊδεύουν και δε τις πετάνε στα σκουπίδια. Και δέχονται όλες τις κάψουλες κι ας μην είναι της εταιρείας τους, αρκεί να είναι αλουμινίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστός μου με νεσπρεσσο είχε πάρει άδειες κάψουλες για νεσπρεσσο απ το άμαζον, κι έβαζε καφέ απ' το σουπερμαρκετ. Μια φορά που δοκίμασα μια χαρά μου φάνηκε και πολύ φθηνότερο από τις κάψουλες της νεσπρεσσο φυσικά! Αξίζει να το ψάξεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vagosman είπε

Xωρίς μύλο δεν μπορείς να δουλέψεις μηχανή με non pressurized καλάθι, γιατι δεν θα πιάσεις τις πιέσεις που απαιτούνται. 

Εδω μεταξύ χαρμανιών και αλλάζεις την άλεση.

Έχω gaggia baby, λέω στο καφεκοπτείο για τι μηχανή να μου τον κόψουν και είναι πολύ καλό και σταθερό το αποτέλεσμα. Σίγουρα πολύ καλύτερο από φίλους μου με κάψουλες και εφάμιλος με καφετέρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μια lelit, τίποτα φτηνότερο ψεύτικο πλαστικό. Θα την έχεις για μια ζωή, θα κάνεις απόσβεση στα χρηματα που θα δώσεις και θα πίνεις καλύτερο καφέ. Εάν δεν αντέχεις για ηλεκτρικό μύλο πάρε χειροκίνητο πχ zpresso je. Μη πάρεις από αυτούς με τα περιστρεφόμενα μαχαιράκια καθώς χαλάνε τον κόκκο. 

Οι καφετιέρες με κάψουλα κάνουν "κάτι σαν" εσπρέσσο ο οποίος είναι απλά αποδεκτός αν δεν έχεις χώρο η χρονο, πχ για το γραφείο. Στο σπίτι σου έχεις χώρο και χρόνο για την απόλαυση της προετοιμασίας: ζεσταμα καφετιέρας, κοπή κόκκου, εκχύλιση κλπ.  

Το κόστος συντήρησης για την εσπρεσσιερα είναι αστείο. Καθαρισμός μια φορά την εβδομαδα και αφαλατωση μια το εξάμηνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γεύση όπως με όλα (κρασί, ποτο, καφές, φαγητά) καλλιεργείται. Για όσους πίνουν εσπρέσσο για αρκετό καιρό και έχουν εκπαιδευμένο ουρανίσκο η κάψουλα δεν έχει ελπίδα. Σε αυτόν που ξεκινάει το ταξίδι όλα φαίνονται περίπου το ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Εγω nespresso inissia  εχω εδω και 10 μήνες είμαι ευχαριστημένος δεδομένου ότι δεν περιμένω να πιω τον καφέ που δίνουν στα Bar / καφετιέρες... Ειναι εύκολη στη χρήση, χωρίς πολύ καθαρισμό,  δεν είναι ανάγκη να παίρνεις γνήσιες nespresso  καψουλες,  στα σούπερ μάρκετ βρίσκεις συνέχεια προσφορές συμβατών καψουλες στα 2,25 - 3,00 η δεκάδα,  η πιο καλή μάρκα για μένα είναι η l'or,  την βάζουν συνέχεια προσφορά και έχει καψουλα αλουμινίου και πολλούς τύπους να διαλέξεις.. Άλλες καλές μάρκες είναι Starbucks,  Illy,  Dimello,  τωρα αυτό είναι σχετικό ο καθένας έχει τα γούστα του... Εγω στη nespresso  προτιμώ τον borbone.. 

Χωρίς να εχω προσωπικη εμπειρία εγω θα σου έλεγα κοιτάξεις και τις συμβατες με Ese pods  που είναι εύχρηστη,  εγω εχω αρχίσει και καλόβλέπω  την πρώτη σε αυτήν τη λίστα https://www.skroutz.gr/c/2415/kafetieres-espresso-me-kapsoula/f/568855/E-S-E-Pod.html

που έχει πέντε σχόλια στα 69ε,  είναι μόνο για ese pods  (κάποιες από ότι εχω καταλάβει φτιάχνεις χειροκίνητα τον εσπρέσο αλλα έχουν και μετατροπέα για ese pods)  αυτές έχουν 7γρ καφέ και όχι 5 - 5,5 που έχουν οι Nespresso και αυτό μπορεί να κάνει τη διαφορά,  είναι 15 Bar  και οι χρήστες φαίνονται ευχαριστημένοι,  εχω δει ότι οι τιμές για τις ταμπλέτες  είναι το ίδιο και πιο φθηνές από nespresso  ειδικά  αν πάρεις μεγάλες ποσότητες,  ξαναλέω δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά γενικα εχω ακούσει ότι πίνεις καλύτερο καφέ σε ESE pods  σε σχέση με nespresso μηχανή,  το θέμα είναι αν ισχύει αυτό για αυτήν την φθηνή στο σκρουτζ.. Αν έχει κάποιος κάποια εμπειρία με ese pods ας μας πει... 

 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2021 στις 10:12 ΜΜ, nikolastas είπε

Αρά ρε παιδιά το θέμα μου είναι Nespresso ή Κανονική εσπρεσιερα; 
Η νεσπρεσσο θα έχει κάψουλες και δεν θέλει ιδιαίτερη φροντίδα αλλά η κανονική κάνει καλύτερο καφέ, οπότε δεν ξέρω .... βοηθήστε.

Θα πρεπει να γνωριζετε οτι οι καψουλες για μηχανες nespresso περιεχουν λιγοτερα γραμμάρια καφε απο τις καψουλες illy!

7 ώρες πριν, Jake07 είπε

Σε αυτό συμφωνώ μαζί σου. Καλή η ευκολία, και έχω και εγώ νεσπρεσσο, αλλά αν μπορέσεις να πας σε μια καλή καφετιέρα, καλύτερο χίλιες φορές. Καφετιέρες των 150 είναι για πέταμα. Και τα 250 λίγα τα θεωρώ αλλά ίσως να υπάρχει κάτι που δεν έχω βρει οπότε δε θα είμαι απόλυτος σε αυτό. 

Θέλω να πιστεύω ότι όταν πηγαίνω τις κάψουλες μου στη νεσπρεσσο για ανακύκλωση δε με κοροϊδεύουν και δε τις πετάνε στα σκουπίδια. Και δέχονται όλες τις κάψουλες κι ας μην είναι της εταιρείας τους, αρκεί να είναι αλουμινίου. 

Παιδια οι καψουλες για μηχανες nespresso περιεχουν 5,6 gr καφε.

Υπαρχουν ομως και οι καψουλες iperespresso illy που περιεχουν 6,7 gr

Διαφορα μου δινει πολυ πιο αξιοπιστο αποτελεσμα στο φλυτζανι!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2021 στις 6:49 ΜΜ, nikolastas είπε

Τα τελευταία 5 χρόνια χρησιμοποιω μηχανή εσπρέσο, παλιότερα είχα και με καψουλες η ποιότητα του αλεσμενου καφέ από την κάψουλα δεν συγκρίνεται, βέβαια παίζει ρόλο και η κοπή του καφέ αλλά με 250γρ. καφέ σου βγάζει 20-25 καφέδες +οι καψουλες είναι συμπιεσμένος καφές και η περιεκτικότητα σε καφεΐνη είναι 8 φορές περισσότερο από τον αλεσμενο,δηλαδή πολύ περιττή καφεΐνη για τον οργανισμό χωρίς λόγο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν αγοράσεις μηχανή ή ακόμα το παιδεύεις, αλλά θα σου πρότεινα Nespresso ανεπιφύλακτα. Αρχικά πρόκειται για κάψουλες αλουμινίου και η εταιρεία ακολουθεί πρόγραμμα ανακύκλωσης των καψουλων με παραλαβή από το χώρο σου. Σου προσφέρει 30 και πλέον διαφορετικά χαρμάνια για να ικανοποιήσει τα γούστα σου. Έχει πρόγραμμα ανταπόδοσης πελατών και επιπλέον αν επιθυμείς την μηχανή για επαγγελματικό χώρο μπορείς να απευθυνθείς στο επαγγελματικό τμήμα της Nespresso www.nespresso-pro.gr που προσφέρει άλλη πολιτική απόκτησης μηχανών (πχ χρησιδάνειο) και έχει επαγγελματικές ταμπλέτες, με περισσότερο καφέ  κατά 30% από τις υπόλοιπες κάψουλες. Συν αρκετά αλλά οφέλη τα οποία δεν αρκεί ο χώρος να σου αναφέρω. Ουφ αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...