Προς το περιεχόμενο

Τι καφετιέρα να πάρω? Nespresso vs Illy vs Εσπρεσιέρα


nikolastas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειλικρινά αν σου άρεσε ο καφές αυτός αν σου φτιάξω καφέ εγώ τι θα λες μετά; μακάρι να μπορούσα να δώσω ένα δικό μου φλιτζάνι σε όλους να δοκιμάσουν αλλά η nespresso σας πετάει μια διαφήμιση και καθάρισε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ο εσπρεσσο ειναι κατι το πολυ υποκειμενικο εδω στους εμπορικους αλλος τρελενεται για τον ταφ εμενα μου φαινεται κακος αλλος ορκιζεται οτι ο μολιναρι ειναι τελειος αλλος του φενεται νερομπουλι,αλλος πινει μονο κοφι ιλαντ εμενα μου φαινεται απαραδεκτος.

Η δικη μου  η αποψη ειναι πως ο νεσπρεσσο ειναι τιμιος μονο για μονο εσπρεσακι επειδη εχουμε δυο χρονια στην δουλεια και εχω δοκιμασει ολες τις γευσεις,εγω φρεντο και με τρεις καψουλες που εκανα μου φανηκε μεχ.Τωρα σε εμπορικες μηχανες για σπιτι ,επειδη το να σκασεις χιλιαρικο για σπιτι δεν αξιζει κατε με ασε που το να βαλω γκουμουτσα μηχανη και ενα μεγαλο μυλο και να χαραμησω ενα μεγαλο κομματι του παγκου δεν ειναι και πρακτικο, η ντελονγκι του 200ευρου μια χαρα ωραιοτατο καφε κανει.Μετα παιζει και το τι καφε θα παρεις το οποιο παλι υποκειμενικο ειναι μην το ξαναπιασω απο την αρχη  με εναν αλεσμενο εσπρεσσο μαρκας του 4ευρου με δυο δοσεις και το φρεντακι μια χαρα θα ειναι.

Τωρα μην πιασουμε τα θερμοκρασιες πιεσεις κτλ κτλ γιατι οκ παιδια για σπιτι μιλαμε εδω τα μισα μαγαζια δεν ξερουν να βγαζουν καφε της προκοπης η εχουν μηχαναρες και δουλευουν απαραδεκτες μαρκες μιλαμε να πινεις εναν τιμιο καφε στο σπιτι

Στις 20/2/2021 στις 5:49 ΜΜ, idefixius είπε

Οι καφετιέρες των 60-70-100-200 ευρώ δεν έχουν ούτε τη σωστή πίεση, ούτε τη σωστή θερμοκρασία, ούτε επιτυγχάνουν σταθερότητα στην εκχύλιση, στοιχεία απαραίτητα για έναν καφέ εσπρέσο.  Κάνουν καφέ συνήθως χρησιμοποιώντας pressurized καλαθάκια αλλά δε μπορείς να τον πεις εσπρέσο.  Το αν είναι καλός ή όχι, είναι άλλη κουβέντα. 

Δεν ξερω αληθεια τι παιζει μεγαλυτερο ρολο στον καφε.Εχει τυχει να πιω αρκετες φορες καφε απο μαγαζι απο αυτα που ο μπαριστα σου λεει την ιστορια του κοκκου νοτες καραμελας επιγευση σοκολατας θερμοκρασιες εκχιλυσεις με μηχανη state of the art και εντελει να πιεις ενα καφε και να πεις απο μεσα σου ολος αυτος ο προλογος για ενα ....μετριο καφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μεγαλύτερο ρόλο στον καφέ - εκτός από τον ίδιο τον καφέ - τον παίζει ο μύλος.  Αλλά εδώ μιλάμε για μηχανές οπότε δε γίνεται λόγος  😃

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, idefixius είπε

To μεγαλύτερο ρόλο στον καφέ - εκτός από τον ίδιο τον καφέ - τον παίζει ο μύλος.  Αλλά εδώ μιλάμε για μηχανές οπότε δε γίνεται λόγος  😃

+1

ότι θέλει πίνει ο καθένας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...