Προς το περιεχόμενο

Remote Working για προγραμματιστες


crimsonwall

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, filip123go είπε

Τι να σου πω ρε φίλε, εμένα μου πήρε 9 μήνες να μάθω React (full training κάθε μέρα), και προερχομουν από java (senior java dev), χωρίς να έχω ιδέα από js. Oπότε το θεωρώ λογικο για κάποιον που όλη του τη ζωή γράφει JavaScript να του φανεί πολύ φυσική η μετάβαση.

Εξαρταται τι εγραφε απο js. Αν εγραφε Vue, Angular τοτε θα ειναι παραγωγικος πολυ γρηγορα καθως τα concepts ειναι σε μεγαλο βαθμο ιδια. Αν εγραφε nodejs που ειναι back-end ή jquery τοτε θα χρειαστει αρκετο καιρο καθως μιλαμε για εναν διαφορετικο τροπο σκεψης που πρεπει να συνηθισεις.

Για να το συνδεσουμε λιγο και το με θεμα του τοπικ, σε remote πιστευω οτι το ramp-up σε νεες γλωσσες/frameworks/libraries ειναι αρκετα δυσκολοτερο καθως χανεται η αμεσοτητα του να ρωτας κατι τον απο διπλα οταν εχεις απορια για καποιο best practice πχ.

Επεξ/σία από crimsonwall
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, crimsonwall είπε

Εξαρταται τι εγραφε απο js. Αν εγραφε Vue, Angular τοτε θα ειναι παραγωγικος πολυ γρηγορα καθως τα concepts ειναι σε μεγαλο βαθμο ιδια. Αν εγραφε nodejs που ειναι back-end ή jquery τοτε θα χρειαστει αρκετο καιρο καθως μιλαμε για εναν διαφορετικο τροπο σκεψης που πρεπει να συνηθισεις.

Για να το συνδεσουμε λιγο και το με θεμα του τοπικ, σε remote πιστευω οτι το ramp-up σε νεες γλωσσες/frameworks/libraries ειναι αρκετα δυσκολοτερο καθως χανεται η αμεσοτητα του να ρωτας κατι τον απο διπλα οταν εχεις απορια για καποιο best practice πχ.

Αντιθέτως. Στην τελική πως μάθαμε όλα τα frameworks, τις γλώσσες και τα libraries, ρωτοντας τον διπλανό μας; Όχι φυσικά , ονλαιν. Έτσι ακριβώς ονλαιν μπορείς να ρωτήσεις τους συναδέλφους σου. Και οι ερώτησεις σου ειναι πιο συγκροτημένες και καλύτερα κατανοητές, και οι απαντήσεις ένα γραπτές οπότε εύκολο να ανατρέξεις στο μέλλον. 

Κάθεται η ομάδα, γράφει ένα αναλυτικότατο ονμπορντ γκάιντ, το οποίο συνεχώς θελτιωνεται και τελείωσε η δουλειά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Αντιθέτως. Στην τελική πως μάθαμε όλα τα frameworks, τις γλώσσες και τα libraries, ρωτοντας τον διπλανό μας; Όχι φυσικά , ονλαιν. Έτσι ακριβώς ονλαιν μπορείς να ρωτήσεις τους συναδέλφους σου. Και οι ερώτησεις σου ειναι πιο συγκροτημένες και καλύτερα κατανοητές, και οι απαντήσεις ένα γραπτές οπότε εύκολο να ανατρέξεις στο μέλλον. 

Κάθεται η ομάδα, γράφει ένα αναλυτικότατο ονμπορντ γκάιντ, το οποίο συνεχώς θελτιωνεται και τελείωσε η δουλειά .

αυτο προυποθετει στην εταιρεια να εχιε μια remote κουλτουρα και σωστη onboarding διαδικασια.
Το θεμα ειναι ποσες εταιρειες το έχουν αυτο(για ελλαδα). Σ εμερικες εταιρειες προ covid δνε υπηρχε καν καποιο καναλι επικοινωνιας η αν υπηρχε ηταν νεκρο και αν ηθελες κατι να πεςι στην ομαδα κανεςι τον ντελαλη
επισης βλεπω οτι οσο χαμηλοτερο seniority εχεις τοσο πιο δυσκολο φαινεται το remote.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/2/2021 στις 7:03 ΜΜ, crimsonwall είπε

Για μενα μια μιξη remote working με φυσικη παρουσια σε μερες με πολλα meeting θα ηταν η ιδανικη απο την μεχρι τωρα εικονα μου, αλλα θα ηθελα να ακουσω και την γνωμη των υπολοιπων, ειδικα αν δουλευαν remote και πριν την πανδημια.

Flex λεγεται αυτο που θες.

Και εγω το θελω μαζι σου.

Στις 14/2/2021 στις 1:04 ΜΜ, archer100 είπε

Ας μη γελιομαστε, δε μπορει να συγκριθει το remote με το onsite σε καμια περιπτωση, ολα ειναι συντριπτικα υπερ του remote. Υπαρχει περιπτωση δηλαδη καποιος να προτιμησει να δουλευει ολο το καλοκαιρι κοντα στην Ομονοια στους 40 βαθμους, διπλα σε ατομα που με αρκετα μεγαλη πιθανοτητα δεν ταιριαζουν τα χνωτα τους και ενα περιβαλλον γενικα τοξικο, θορυβωδες, κλπ με τον μανατζερ κυριολεκτικα πανω απ το κεφαλι, και να μενει Αθηνα τρωγοντας 1-1,5 ωρα στις μετακινησεις, οταν του δινεται η δυνατοτητα να νοικιασει παραθαλασσιο Χαλκιδικη, Χαλκιδα, νησι, η οπουδηποτε αλλου και να δουλευει στο μπαλκονι με φοντο τη θαλασσα και 5 λεπτα αφου κλεισει το pc να βουταει;

Ολο αυτο με τρομαξε.

Με αγαπη, ενας dev που ακομα πηγαινει στο γραφειο του.

Στις 14/2/2021 στις 4:22 ΜΜ, haHa είπε

οπως επισης και το onboarding νεων συνεργατων.

Αυτο το νιωθω και εγω.

Παρολο που ερχομαστε ολοι στην δουλεια, δεν μπορουμε να παμε καπου να αραξουμε μετα και να μαθω τα ατομα που συνεργαζομαι.

Μπορει να αλλαξει αυτο, αλλα στο μεσο διαστημα νιωθω λιγο σαν outsider.

Στις 14/2/2021 στις 4:22 ΜΜ, haHa είπε

Το πιο σημαντικο θεωρω πως ειναι ο καθενας να βαλει ορια ωστε να υπαρχει διαχωρισμος μεταξυ εργασιας και ελευθερου χρονου.

Απ οσο εχω καταλαβει, λιγοι το καταφερνουν αυτο στον τομεα dev. Βλεπω απο senior φιλους που κλεινουν το πισι 8-9 το βραδυ και ειναι ζομπυ. Προφανως ουτε θελουν να φτιαξουν να φανε κατι (delivery = κακη διατροφη) και δεν μπορουν να βγουνε εξω λιγακι να παρουν αερα (γυμναστικη - αλλαγη σε περιβαλλον ---)

 

Στις 14/2/2021 στις 1:24 ΜΜ, Theo1903 είπε

Το σπίτι απο την άλλη είναι στην Άνω Πόλη Θεσσαλονίκης με θέα όλη την πόλη μέσα απο ένα τεράστιο τζάμι μπαλκονόπορτας. Όπως καταλαβαίνεις ακόμα και μόνο απο αυτό, αξίζει πολύ.

Σημαντικο σε αυτο λοιπον ειναι το εξης:

Ειχες χωρο αποκλειστικα για την εργασια σου.

Πραγμα πολυ καλο!

Στις 14/2/2021 στις 12:42 ΜΜ, nullindex είπε

Θέλει καλή οργάνωση και πειθαρχία για να πετύχει. Θέλει ξεχωριστό χώρο "γραφείου" στο σπίτι οπωσδήποτε, χωρίς αυτό δεν θα είσαι ποτέ παραγωγικός.

+1 και απο εμενα σε αυτο

Στις 13/2/2021 στις 7:03 ΜΜ, crimsonwall είπε

Επηρεασμενος απο την συζητηση που ειχε ανοιξει στο τρολοθεμα προχθες, θα ηθελα να μαθω το πως βλεπει το φορουμ το Remote Working στο κομματι μας.

Ελα μωρε επειδη καποιος ρωτησε γιατι δεν παιρνει 4Κ στην Ελλαδα ειναι troll... αφου δεν μας ελεγε ολους πλεμπα καλα ειμαστε

Στις 21/2/2021 στις 4:46 ΜΜ, MitsarasAth είπε

επισης βλεπω οτι οσο χαμηλοτερο seniority εχεις τοσο πιο δυσκολο φαινεται το remote.

Και εγω (junior) ετσι νιωθω. Δεν κολλαω ακομα εδω μεσα μετα απο δυο μηνες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2021 στις 11:45 ΠΜ, kaliakman είπε

Τέλος νομίζω το κύριο πρόβλημα είναι, όπως είπαν και πολλοί ήδη, το μετά την εργασία που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που θα προτιμούσε το commute αντι να επενδύει αυτή την ώρα πχ για καφέ με φίλους. 

Ποσο ισχυει αυτο!

Το μισω αυτο το πραγμα: να παιρνω το αμαξι και να καθομαι στην κινηση 1 ωρα.

Μια (καθολου πρακτικη λυση) ειναι να καθομαι στην καφετερια της εταιριας για να περιμενω να αδειασει ο δρομος και να φτασω σπιτι σε 15 λεπτα.

Στις 15/2/2021 στις 9:11 ΠΜ, apollonas7 είπε

Το οτι εχει καταντησει φλατ δεν φταιει η δουλεια απο το σπιτι αλλα ο καραγκιοζης με το τσιρκο που εχουμε για κυβερνηση. Αν πχ ηταν ανοιχτα τα γυμναστηρια, ή δεν ειχες χουντα να μπορεις να βγαινεις να πας να δεις ενα φιλο που δεν εχει κορωνοβιρουσι, ολα θα ηταν τελεια κατα την αποψη μου.

Ναι αλλα εισαι κλειστα (και εχω παρει κιλα) γιατι απλα δεν καθομαστε αρκετα σπιτι μας?

Εμενα ακομα η δουλεια μου εχει την αναγκη να πηγαινω εκει(για Χ λογους, backend dev) αλλα ειναι πολυ καλα παιδια και σε περιπτωση που τυχει κατι, δεν νιωθω καλα κλπ δεν εχουν κανενα θεμα να δουλεψω απο το σπιτι για 3-4 μερες.

Στις 16/2/2021 στις 11:45 ΠΜ, kaliakman είπε

Στο προκείμενο λοιπόν: Είναι πολύ περίεργο να ξεκινάς remote και πόσο μάλλον σε μια χώρα που δεν ξέρεις κανέναν. Δεν υπάρχει το δέσιμο με την ομάδα που θα υπήρχε στον καφέ/φαγητό/μπύρα/whatever. Γίνεται μια προσπάθεια με παιχνίδια κτλ αλλά δεν είναι το ίδιο.

Αν εξαιρέσουμε αυτό την έχω καταβρεί με το remote. (Σημειώνω ότι μένω μόνος μου γιατί παίζει πολύ ρόλο). Έχω τον εξοπλισμό που θέλω. (Υπήρξε βοήθεια από την εταιρία αλλά δεν  καλύφτηκαν όλα). Για παράδειγμα μηχανικό πληκτρολόγιο στο γραφείο απλά δεν γίνεται. Το μόνο που μου λείπει είναι η Herman Miller(*cries in poor*). 

Ετυχες και σε περιπτωση λοιπον.

Μαλλον σε ετος. Που δεν μπορεις να κανεις και πολλα εκτος σπιτιου.

Καλη αρχη στην νεα γη και ελπιζω να σου βγει σε καλο στην τελικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' ότι φαίνεται είναι κάμποσες (υγιείς) εταιρείες στην Ελλάδα που, κοιτώντας στο μέλλον, έχουν αρχίσει να προσαρμόζονται και να προσανατολίζονται προς ένα υβριδικό μοντέλο desk hoteling. Με τον κόσμο να επιλέγει πόσες φορές την εβδομάδα θα πηγαίνει στο γραφείο χωρίς να έχει απαραίτητα σταθερή θέση, αλλά βρίσκοντας κάθε φορά ένα ελεύθερο μέρος να κάτσει να δουλέψει.

Φυσικά δεν είναι κάτι καινούριο, αλλά δεν έχει ξαναγίνει συστηματικά σε τέτοια έκταση (ειδικά στην Ελλάδα). Το θετικό είναι ότι ξεκινώντας από το παραπάνω δημιουργούνται όλων των ειδών οι δυνατότητες: άνθρωποι που θα θέλουν να πηγαίνουν μια φορά τη βδομάδα ίσα ίσα για ένα catch up, άνθρωποι που θα θέλουν σταθερά γραφεία γιατί η δουλειά τους απαιτεί συγκεκριμένα resources (πχ 4 οθόνες, ανατομικές καρέκλες κλπ), ομάδες που σπάνια θα βρίσκονται όλοι ταυτόχρονα στον ίδιο χώρο την ίδια μέρα και άρα θα αποζητούν τη διατήρηση της συνοχής μέσω περιοδικών και επιδοτούμενων team events (lunches, dinners, escape rooms κλπ), άνθρωποι που θα ζητήσουν να πάνε σε 100% home (με πιθανό relocation) και με home contracts, άνθρωποι που γενικά θα πηγαίνουν στο γραφείο το χειμώνα αλλά το καλοκαίρι θα φεύγουν για 1-3 μήνες να δουλέψουν από τα εξοχικά τους, κτίρια με λιγότερα γραφεία και περισσότερα/μεγαλύτερα meeting room ή χώρους αναψυχής. 

Άπαξ και ξεκινήσει η επανάσταση οι δυνατότητες μετά είναι άπειρες. 

ps: φυσικά μιλάμε για μια μελλοντική φυσιολογική κατάσταση, χωρίς lockdowns, covid ή άλλους περιορισμούς. 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια φλατ μιζερια το όλο θεμα...... Το wfh εχει νοημα μονο για 1-2 μερες την εβδομαδα.

Προσωπικά εγώ σαλταρα λίγο γτ ανανεωσαμε συμβολαιο για σπιτι 40τμ λιγο πριν την καραντινα για ενα χρονο και δουλευουμε 2 ατομα στο ιδιο σαλονι/καθιστικο/τραπεζαρια/κουζινα.... Γραφεις κωδικα και διπλα παιζει μαγειρεμα, σιδερωμα, τηλεοραση...

Όλοι οι γνωστοι το ίδιο μ λένε, νευριαζεις μονο κ μονο π θα σε παρουν κολλ για να σε ρωτησουν κατι η αποδοση στα πατώματα και η ψυχολογια το ιδιο....

Και πριν ήμουν γραφειο/εργαστηριο (ενεκα HW αντικειμενου)....

Η κοινωνικοποιηση του εργασιακου χωρου και τα τρεξιματα π καναμε κανενα μεσημερι μου λειπουν αφορητα.....😪

 

Επεξ/σία από cyberrobot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση που μπορεί να ακουστεί λίγο άσχετη. Όσοι είπαν ότι δουλεύουν  remote με εταιρείες του εξωτερικού με τι καθεστώς δουλεύουν?Είναι δηλωμένοι στην χώρα εργασίας της εταιρείας(ένσημα, φορολογία κλπ) ή δουλεύουν με μπλοκάκι από εδώ(άρα τα πληρώνουν όλα αυτά από την τσέπη τους)??Πρόσφατα μου πρότειναν δουλειά remote σε εταιρεία στην Σκωτία αλλά θα έπρεπε να δουλεύω με σύστημα μπλοκάκι από εδώ και δεν με συνέφερε. Όσους γνωστούς έχω που δουλεύουν remote τους άρεσε στην αρχή αλλά τώρα δεν την παλεύει κανένας. Προσωπική μου άποψη όταν στρώσουν τα πράγματα θα ξεφουσκώσει αυτή η μόδα γιατί θα την απορρίψουν οι εργαζόμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το γιατί δεν την παλεύει κάποιος όμως εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που είναι ξεχωριστοί για τον καθένα. Προσωπικά γνωρίζω εργαζόμενους που λειτουργούν σε συνθήκες remote working εδώ και πολλά χρόνια (πάνω από 10), εντελώς αποκομμένοι από τη φυσική παρουσία των υπολοίπων αφού ζουν μόνιμα σε άλλες χώρες. Ίσως υπάρχει μια συνάντηση μια φορά κάθε 4-5 χρόνια, αλλά μέχρι εκεί. Αυτοί ούτε θέλουν, ούτε πρόκειται να γυρίσουν πίσω.

Και αυτό γίνεται γιατί ο κάθε ένας έχει εντελώς διαφορετικό λόγο που θέλει (ή δεν θέλει) το remote working, διαφορετικό τρόπο που ζυγίζει τα υπέρ/κατά και διαφορετικό τρόπο που θα το εφαρμόσει. Άλλος δεν έχει διαθέσιμο χώρο στο σπίτι του, άλλος δεν θέλει να κάθεται σπίτι γιατί είναι σφαγμένος με τη γυναίκα, άλλος δεν θέλει τα πηγαινέλα με συγκοινωνία, άλλος θέλει να κάνει relocate σε άλλη πόλη (ή άλλη χώρα) για λόγους κόστους και ποιότητας ζωής, άλλος θέλει να δουλεύει από τρένα/αεροπλάνα ταξιδεύοντας διαρκώς ανά την υφήλιο (έχω ακούσει και τέτοια περίπτωση), άλλος δεν θέλει να ξεκόψει από το οικοσύστημα του γραφείου και τις κοινωνικές επαφές, άλλος είναι αρκετά junior όποτε μαθαίνει πολύ πιο αργά αν δουλεύει απομονωμένος, άλλος θέλει να πηγαίνει στη δουλειά δυο μέρες τη βδομάδα ενώ άλλος δύο φορές το χρόνο, άλλος θέλει οπωσδήποτε χωράφι και όχι διαμέρισμα για τα παιδιά του, άλλος θέλει να είναι ανάμεσα στον κόσμο της πόλης για να μπορεί να πηγαίνει ένα θέατρο (μου το έχουν πει κι αυτό) κλπ.

Το σημαντικό είναι να δίνεται η δυνατότητα επιλογής και όχι ο εκάστοτε εργοδότης να έχει απαίτηση να είναι όλη η ομάδα στο γραφείο στις 9 η ώρα. Αλλιώς υπάρχει και ο διπλανός.

Και φυσικά δεν απαγορεύεται να αλλάξει κάποιος γνώμη, πχ. παλιά να υποστήριζε το 100% office (όπως εγώ), αργότερα να μεσολάβησαν καταστάσεις που έκαναν το 100% home πιο ελκυστικό (όπως σε εμένα) και αργότερα να αλλάξουν ξανά τα μυαλά ή οι καταστάσεις.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, crab27 είπε

Μια ερώτηση που μπορεί να ακουστεί λίγο άσχετη. Όσοι είπαν ότι δουλεύουν  remote με εταιρείες του εξωτερικού με τι καθεστώς δουλεύουν?Είναι δηλωμένοι στην χώρα εργασίας της εταιρείας(ένσημα, φορολογία κλπ) ή δουλεύουν με μπλοκάκι από εδώ(άρα τα πληρώνουν όλα αυτά από την τσέπη τους)??Πρόσφατα μου πρότειναν δουλειά remote σε εταιρεία στην Σκωτία αλλά θα έπρεπε να δουλεύω με σύστημα μπλοκάκι από εδώ και δεν με συνέφερε. Όσους γνωστούς έχω που δουλεύουν remote τους άρεσε στην αρχή αλλά τώρα δεν την παλεύει κανένας. Προσωπική μου άποψη όταν στρώσουν τα πράγματα θα ξεφουσκώσει αυτή η μόδα γιατί θα την απορρίψουν οι εργαζόμενοι.

Θα σου πω εγώ πως το κάνω (ο λογιστής μου βασικά :P).
Έχω κάνει έναρξη ατομικής επιχείρησης, και επειδή δουλεύω remote σε χώρα Ευρωπαϊκής Ένωσης, τους κόβω τιμολόγια χωρίς να υποχρεούμαι να καταβάλω το Φ.Π.Α..
Οπότε στο περίπου τα έξοδα είναι
1) 140 - 500 (περίπου) το μήνα για ΕΦΚΑ (Διαλέγεις όποιο ποσό θες να καταβάλεις το μήνα. Για τα πρώτα 5 χρόνια από την έναρξη μπορείς να δίνεις ένα ποσό χαμηλότερο από το ελάχιστον που είναι140 το μήνα)
2) Στο τέλος του χρόνου πληρώνεις το Φ.Π.Α ανάλογα με τα καθαρά σου έσοδα (έσοδα - έξοδα). Αν έχεις κάτω από 10.000 καθαρά, τότε πληρώνεις το 9%, αν έχεις 10-20.000 22% κ.ο.κ. Αν έχεις για παράδειγμα 15.000 καθαρά θα πληρώσεις το 9% για τα 10.000 και το 22% για τις 5.000, δηλαδή 900 + 1100 = 2000.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, crab27 είπε

Μια ερώτηση που μπορεί να ακουστεί λίγο άσχετη. Όσοι είπαν ότι δουλεύουν  remote με εταιρείες του εξωτερικού με τι καθεστώς δουλεύουν?Είναι δηλωμένοι στην χώρα εργασίας της εταιρείας(ένσημα, φορολογία κλπ) ή δουλεύουν με μπλοκάκι από εδώ(άρα τα πληρώνουν όλα αυτά από την τσέπη τους)??Πρόσφατα μου πρότειναν δουλειά remote σε εταιρεία στην Σκωτία αλλά θα έπρεπε να δουλεύω με σύστημα μπλοκάκι από εδώ και δεν με συνέφερε. Όσους γνωστούς έχω που δουλεύουν remote τους άρεσε στην αρχή αλλά τώρα δεν την παλεύει κανένας. Προσωπική μου άποψη όταν στρώσουν τα πράγματα θα ξεφουσκώσει αυτή η μόδα γιατί θα την απορρίψουν οι εργαζόμενοι.

Θα ιδρύσεις μια εταιρία στην εκάστοτε χώρα, μια LTD στο UK, και θα πληρώνεις corp tax 19%. Θα δινεις στον ευατο σου μερισμα, στην Ελλαδα φορολογειται με 5%. Δεν το εχω κανει εγω, αλλα γνωστος. Στο τελος πληρωνεις πολυ λιγοτερα αποτι με μπλοκακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Θα ιδρύσεις μια εταιρία στην εκάστοτε χώρα, μια LTD στο UK, και θα πληρώνεις corp tax 19%. Θα δινεις στον ευατο σου μερισμα, στην Ελλαδα φορολογειται με 5%. Δεν το εχω κανει εγω, αλλα γνωστος. Στο τελος πληρωνεις πολυ λιγοτερα αποτι με μπλοκακι.

Εξαρτάται. Υπάρχουν και εταιρίες που το λειτουργούν σαν μεσάζοντες και κάνουν αυτή τη δουλειά.
Για παράδειγμα, ο μισθός σου περνάει από την μεσάζουσα εταιρία που είναι στο εξωτερικό, αυτή κρατάει ένα μικρό ποσοστό (1-2%) και μετά σου καταθέτουν τον μισθό σαν μέρισμα από εικονικές μετοχές τις εταιρίας αυτή (το ποσοστό παρακράτησης των μερισμάτων νομίζω ότι είναι πάνω από 5%, ίσως 10 ή 15).
ΑΛΛΑ! Τι θα κάνεις με ασφάλεια, ένσημα κ.λπ;

Αν γλιτώνεις το Φ.Π.Α που είναι και το μεγάλο αγγούρι (24%) τότε δεν αξίζει να μπεις στη διαδικασία που περιέγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, judge_manos είπε

2) Στο τέλος του χρόνου πληρώνεις το Φ.Π.Α ανάλογα με τα καθαρά σου έσοδα (έσοδα - έξοδα). Αν έχεις κάτω από 10.000 καθαρά, τότε πληρώνεις το 9%, αν έχεις 10-20.000 22% κ.ο.κ. Αν έχεις για παράδειγμα 15.000 καθαρά θα πληρώσεις το 9% για τα 10.000 και το 22% για τις 5.000, δηλαδή 900 + 1100 = 2000.

Φανταζομαι εννοεις το φορο εισοδηματος, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, crab27 είπε

Μια ερώτηση που μπορεί να ακουστεί λίγο άσχετη. Όσοι είπαν ότι δουλεύουν  remote με εταιρείες του εξωτερικού με τι καθεστώς δουλεύουν?Είναι δηλωμένοι στην χώρα εργασίας της εταιρείας(ένσημα, φορολογία κλπ) ή δουλεύουν με μπλοκάκι από εδώ(άρα τα πληρώνουν όλα αυτά από την τσέπη τους)??Πρόσφατα μου πρότειναν δουλειά remote σε εταιρεία στην Σκωτία αλλά θα έπρεπε να δουλεύω με σύστημα μπλοκάκι από εδώ και δεν με συνέφερε. Όσους γνωστούς έχω που δουλεύουν remote τους άρεσε στην αρχή αλλά τώρα δεν την παλεύει κανένας. Προσωπική μου άποψη όταν στρώσουν τα πράγματα θα ξεφουσκώσει αυτή η μόδα γιατί θα την απορρίψουν οι εργαζόμενοι.

Μπλοκάκι απο εδώ. Εγώ θα ρωτήσω γιατί δεν σε σύμφερε? Εννοώ το είδες με λογιστή? το έψαξες? Γιατί εχω παρατηρήσει ότι  και τη γιαγια μου αν ρωτήσω για μπλοκάκι θα μου πει δεν συμφέρει αγόρι μου! Για τον Χ, Υ λόγο έχει μείνει λίγο στην κοινωνία το: 'Απέφευγε το μπλοκάκι όπως ο διάλος το λιβάνι'. Δεν λεω οτι είναι όλα ρόδινα, ναι πληρώνεις στανταρ ΕΦΚΑ καθε μήνα, κλιμακοτό φόρο στα καθαρα (οπως είπε παραπάνω ο judge_manos) και μετά απο κάποια χρονια τον φορο επιτηδεύματος (οι νεες επιχειρήσεις δεν το πληρώνουν αυτο νομίζω), έχει ένα τρέξιμο με λογιστες τιμολόγια κλπ. Αλλά, υπάρχει ένα αλλά. Εαν εσύ πας και τα μιλήσεις με το λογιστή σου και του πεις θέλω να κανω εναρξη επαγγέλματος, θα κλέισω ενα συμβολαιο με εταιρεία εξωτερικό (φανταζομαι αυτη θα είναι η περιπτωσή σου, συμβόλαιο οπου θα φαίνεται ότι εσυ θα παρέχεις για 1 χρονο (πχ) τις υπηρεσίες στην ταδε εταιρεία και αυτη θα σου δίνει Χ λεφτά το μήνα) και θελω να μου πεις ποσα να τους ζητήσω για να μου μενουν το μήνα για μένα Χ ευρώ. Θα τα υπολογίσει θα σου πει τους αριθμούς και θα πας να το μεταφέρεις στην εταιρεία. Εφόσον μιλάμε για εταιρεία εξωτερικού ειναι πολυ πιθανό το ποσό που θα τους πεις να τους φανεί φυσιολογικό. Τώρα παω πασο αν ηρθαν και σου είπαν εξ αρχής ελα δουλεψε σε μας με τα Χ λεφτά, και εκατσες και ειδες οτι με τη φορολογια εδώ δεν θα σου μενει κατι καλό στο τέλος. Εχε επίσης υπόψη ότι φορολογήσε για τα καθαρα σου έσοδα, αυτο τι σημαίνει οτι μπορεις να κάνεις εξοδα (αγορα Η/Υ, οθόνη, γραφειο, καρεκλα κλπ χωρίς ΦΠΑ αρχικα)  τα οποια θα αφαιρεθουν απο το ποσο που θα φορολογηθείς. 

Φυσικά αν θες να το ψαξεις και να μπεις ακόμη πιο βαθιά υπαρχουν και άλλοι τρόποι οπως το να ανοιξεις πχ την επιχείρηση βουλγαρία ή κύπρο (με καλυτερο φορολογικό σύστημα)  ή να πας και στην επιλογή του μεσαζοντα οπως ξανα είπε ο judge_manos ή ο Papakaliati

Για τη τελευταία πρόταση που είπες δεν θα συμφωνήσω, το remote είναι το μελλον. Και με τον covid (δυστυχώς ή ευτυχώς) ήρθε μια ώρα αρχήτερα, αλλά ήρθε για να μείνει. Γνωρίζω ήδη εταιρεία (αρκετά μεγάλη) η οποια εκλεισε τα γραφεια της (στη θεσσαλονικη) και είπε στους υπαλλήλους της να δουλευόυν οτι θα δουλευουν πλέον απο το σπίτι. Οπότε είτε full remote ειτε μεσω καποιο hybrid μοντέλου το remote θα μπει για τα καλα στη ζωή μας και μετά τον covid.   

Επεξ/σία από ALLisCHAOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, judge_manos είπε

Εξαρτάται. Υπάρχουν και εταιρίες που το λειτουργούν σαν μεσάζοντες και κάνουν αυτή τη δουλειά.
Για παράδειγμα, ο μισθός σου περνάει από την μεσάζουσα εταιρία που είναι στο εξωτερικό, αυτή κρατάει ένα μικρό ποσοστό (1-2%) και μετά σου καταθέτουν τον μισθό σαν μέρισμα από εικονικές μετοχές τις εταιρίας αυτή (το ποσοστό παρακράτησης των μερισμάτων νομίζω ότι είναι πάνω από 5%, ίσως 10 ή 15).
ΑΛΛΑ! Τι θα κάνεις με ασφάλεια, ένσημα κ.λπ;

Αν γλιτώνεις το Φ.Π.Α που είναι και το μεγάλο αγγούρι (24%) τότε δεν αξίζει να μπεις στη διαδικασία που περιέγραψες.

Αυτο με την μεσαζοντα εταιρεια ειναι 100% νομιμο δουλευοντας απο την ελλαδα για εταιρεια εξωτερικου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...