Προς το περιεχόμενο

Remote Working για προγραμματιστες


crimsonwall

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, apollonas7 είπε

Δεν πάμε ουτε με την ώρα, ούτε με το κομμάτι μερικοί φιλε. Απλα δουλεύουμε. Υπερωρίες δεν παίρνει κανείς εδώ και αιώνες. Εκτός αν ανήκεις σε ΝΔ κ ζεις σε άλλη πραγματικότητα 

Μαζί σου. Ο μισθός σου δηλαδή δεν ανάγεται σε ωρομίσθιο, αν χρειαστεί? 

Υπερωρίες στην εταιρεία που είμαι τώρα παίρνω από το πρώτο λεπτό που θα κάτσω extra, δεν συμβαίνει παντού, αλλά στην δική μου περίπτωση συμβαίνει. Ο εργοδότης είναι σωστός και μιλάμε για επιχείρηση 250 ατόμων. Στην προηγούμενη δουλειά, ο εργοδότης κόντευε να μην πληρώνει ούτε τα κανονικά, οπότε έφυγα.

Την τελευταία σου πρόταση δεν την σχολιάζω καν γιατί είναι εκτός θέματος.

13 ώρες πριν, MitsarasAth είπε

πραγματικα νομιζουν οτι δουλευουν σε εργοστασιο, οποιος γεμισιε περισσοτερες κουτες θα βγει υπαλληλος του μηνα...
οπως ειπα και πιο πανω στο development  δεν μποριες να ποσοτικοποιησεις τα παντα , commit με το κιλο, λυνω bug με το κιλο..
αυτος που δουλευει πραγματικα φαινεται...

Συμφωνώ οτι δεν μπορείς να ποσοτικοποιείς τα πάντα, αλλά μπορείς σίγουρα να κάνεις simulate μια διαδικασία για να δεις πόσο χρόνο χρειάζεται και να συμφωνήσεις σε αυτόν τον χρόνο +- κάποιο ποσοστό. 

Όπως είπα και πιο πριν, όταν εργάζεσαι, είτε στο γραφείο, είτε από το σπίτι, η νοοτροπία είναι η ίδια. Θέλεις να χαζέψεις στο γραφείο, το κάνεις. Θέλεις να χαζέψεις στο σπίτι, πάλι το κάνεις. Θέλεις να είσαι σωστός, το κάνεις επίσης.

Το πώς θα πληρωθείς για την δουλειά που βγάζεις και το πως θα ελεγχθείς για αυτό, δεν το ξέρω. Δεν υπάρχει ένας και μοναδικός, σωστός τρόπος. Ούτε εμένα μου αρέσει να μου τραβάει screenshot το app κάθε 10λεπτο, αλλά ξέρω οτι εφόσον κάθομαι για δουλειά, ας κάνω την δουλειά. 

Σαν εργοδότης δηλαδή πώς εξασφαλίζεις οτι ο άλλος δουλεύει και δεν σε κοροϊδεύει? Στην τύχη και στην τυφλή εμπιστοσύνη οτι εντάξει κάποια στιγμή θα κάνεις την δουλειά σου γιατί θα βαρεθείς το χαζολόγημα?

Δεν είναι λύση ούτε να έχεις 15 monitoring apps για να βλέπει ο εργοδότης μέχρι πόσες ανάσες πήρες στο ωράριο σου, αλλά ούτε και να σε έχει λάσκα τελείως και να περιμένει πότε θα σου έρθει η όρεξη να κάνεις την δουλειά σου. Πρέπει να υπάρξουν συζητήσεις και να έρθουν σε συμφωνία τα 2 μέρη.

Επεξ/σία από nullindex
διόρθωση
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, nullindex είπε

Σαν εργοδότης δηλαδή πώς εξασφαλίζεις οτι ο άλλος δουλεύει και δεν σε κοροϊδεύει? Στην τύχη και στην τυφλή εμπιστοσύνη οτι εντάξει κάποια στιγμή θα κάνεις την δουλειά σου γιατί θα βαρεθείς το χαζολόγημα?

Δεν είναι λύση ούτε να έχεις 15 monitoring apps για να βλέπει ο εργοδότης μέχρι πόσες ανάσες πήρες στο ωράριο σου, αλλά ούτε και να σε έχει λάσκα τελείως και να περιμένει πότε θα σου έρθει η όρεξη να κάνεις την δουλειά σου. Πρέπει να υπάρξουν συζητήσεις και να έρθουν σε συμφωνία τα 2 μέρη.

Έχεις έμπειρα (και πολλαπλά/διαφορετικά) άτομα να κάνουν τις συνεντεύξεις, προσλαμβάνεις έμπειρους* επαγγελματίες, τους πληρώνεις καλά, τους δίνεις τα εργαλεία και τις διαδικασίες** που χρειάζονται και τους αφήνεις να κάνουν τη δουλειά τους. 

* ή υποσχόμενους junior αν έχεις το περιθώριο και τις διαδικασίες/άτομα να τους εκπαιδεύσουν
** project management tools, agile, project managers, BAs, κ.λ.π.

Επεξ/σία από ghostaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Σεντόνι incoming.

Θέλω να δώσω και μια διαφορετική οπτική. Ξεκίνησα τον Νοέμβριο σε εταιρία στο εξωτερικό(5κ+ SWEs). 
Αρχικά υπήρξαν τα θέματα μετακόμισης με τεστ μασκες και δεν συμμαζεύεται αλλά έστρωσε γρήγορα το πράγμα.

Στο προκείμενο λοιπόν: Είναι πολύ περίεργο να ξεκινάς remote και πόσο μάλλον σε μια χώρα που δεν ξέρεις κανέναν. Δεν υπάρχει το δέσιμο με την ομάδα που θα υπήρχε στον καφέ/φαγητό/μπύρα/whatever. Γίνεται μια προσπάθεια με παιχνίδια κτλ αλλά δεν είναι το ίδιο.

Αν εξαιρέσουμε αυτό την έχω καταβρεί με το remote. (Σημειώνω ότι μένω μόνος μου γιατί παίζει πολύ ρόλο). Έχω τον εξοπλισμό που θέλω. (Υπήρξε βοήθεια από την εταιρία αλλά δεν  καλύφτηκαν όλα). Για παράδειγμα μηχανικό πληκτρολόγιο στο γραφείο απλά δεν γίνεται. Το μόνο που μου λείπει είναι η Herman Miller(*cries in poor*). 

Επίσης το "γραφείο" μου είναι στο σαλόνι και προς το παρόν δεν έχω το πρόβλημα που διαβάζω εδώ για burnout και διαχωρισμό. Με το που φτάσει η ώρα να σχολάσω το λάπτοπ κλείνει ότι και να γίνεται εκείνη την ώρα. Δεν παίζουν μηνύματα ή κάτι τέτοιο μετά από αυτήν την ώρα αλλά και να υπήρχαν απλά θα τα αγνοούσα. Κανονικά κάθομαι για gaming είτε στο pc είτε στην τηλεόραση με το PS.

Συμπερασματικά θα έλεγα μιας και είμαι στην αρχή της καριέρας μου θα προτιμούσα ένα hybrid μοντέλο με 1-2 μέρες στο γραφείο και τις υπόλοιπες στο σπίτι. 

Δεν θα σχολιάσω τα περί μαστιγίου πάνω από τον εργαζόμενο για το αν κάνει την δουλειά του. Με το agile και τα παρεμφερή δεν ξέρω πως κάποιος μπορεί να μην κάνει τίποτα και να μην τον πάρουν χαμπάρι. Αν δεν μπορείς να εμπιστευτείς τον άλλον να μην τον προσλάμβανες εξ αρχής. Ευτυχώς ή δυστυχώς η εργασία μας δεν μετριέται με την ώρα (σε μισθωτούς προφανώς). Υπάρχουν μέρες που θα εργαστείς περισσότερο και μέρες που θα εργαστείς λιγότερο. Αν βγαίνουν τα tasks δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα.

Τέλος νομίζω το κύριο πρόβλημα είναι, όπως είπαν και πολλοί ήδη, το μετά την εργασία που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που θα προτιμούσε το commute αντι να επενδύει αυτή την ώρα πχ για καφέ με φίλους. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nullindex είπε

Μαζί σου. Ο μισθός σου δηλαδή δεν ανάγεται σε ωρομίσθιο, αν χρειαστεί? 

Υπερωρίες στην εταιρεία που είμαι τώρα παίρνω από το πρώτο λεπτό που θα κάτσω extra, δεν συμβαίνει παντού, αλλά στην δική μου περίπτωση συμβαίνει. Ο εργοδότης είναι σωστός και μιλάμε για επιχείρηση 250 ατόμων. Στην προηγούμενη δουλειά, ο εργοδότης κόντευε να μην πληρώνει ούτε τα κανονικά, οπότε έφυγα.

Την τελευταία σου πρόταση δεν την σχολιάζω καν γιατί είναι εκτός θέματος.

 

https://www.newsbreak.gr/ellada/140974/ergasiaki-metarrythmisi-i-vomva-tis-katargisis-toy-oktaoroy-oi-yperories-choris-amoivi-kai-alla-oraia/

εσυ λοιπον, ξεκαθαρα ζεις σε αλλη πραγματικοτητα (ή υποστηριζεις ΝΔ οπως ειπα), αφου τα λες αυτα. Οποτε ή εισαι τυχερος που εργαζεσαι σε αυτη την εταιρια/εργοδοτη ή βυσματιας. Οι υπολοιποι απλα δεν παιρνουμε ουτε υπερωριες ουτε μπονους παραγωγικοτητας. Ζουμε Ελλαδα. Σε ωρομισθιο αναγαγεται μονο στο λογιστη. Ο προγραμματιστης ειναι ''επενδυση" για την εταιρια. Μεχρι να αποδωσεις/παραξεις ουσιαστικα για την εταιρια θελεις ενα 3-6μηνο. Οποτε αν πληρωνοσουν με το κομματι και τις ωρες και τις υπερωριες, θα πειναγες τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apollonas7 είπε

https://www.newsbreak.gr/ellada/140974/ergasiaki-metarrythmisi-i-vomva-tis-katargisis-toy-oktaoroy-oi-yperories-choris-amoivi-kai-alla-oraia/

εσυ λοιπον, ξεκαθαρα ζεις σε αλλη πραγματικοτητα (ή υποστηριζεις ΝΔ οπως ειπα), αφου τα λες αυτα. Οποτε ή εισαι τυχερος που εργαζεσαι σε αυτη την εταιρια/εργοδοτη ή βυσματιας. Οι υπολοιποι απλα δεν παιρνουμε ουτε υπερωριες ουτε μπονους παραγωγικοτητας. Ζουμε Ελλαδα. Σε ωρομισθιο αναγαγεται μονο στο λογιστη. Ο προγραμματιστης ειναι ''επενδυση" για την εταιρια. Μεχρι να αποδωσεις/παραξεις ουσιαστικα για την εταιρια θελεις ενα 3-6μηνο. Οποτε αν πληρωνοσουν με το κομματι και τις ωρες και τις υπερωριες, θα πειναγες τωρα.

Ξεκάθαρα κιόλας, μάλιστα..

Τι να σου πω, στην Ελλάδα λοιπόν που ζω και εργάζομαι, παίρνω μια χαρά υπερωρίες. Όταν είδα οτι δεν παίρνω αυτά για τα οποία δουλεύω, άλλαξα δουλειά και ήρθα σε αυτήν που είμαι τώρα. Στο καθεστώς remote που είμαι τώρα, δεν έχω κανέναν έλεγχο, πέρα από το progress του project πάνω στο οποίο εργάζομαι.

Στην δεύτερη δουλειά μου, που είναι part time σε εταιρεία του εξωτερικού, δουλεύω κάποιες συγκεκριμένες ώρες μέσα στην εβδομάδα, τις οποίες τις κατανέμω όπως θέλω εγώ, πχ 2 ώρες σήμερα, 1 αύριο κλπ., κατά τις οποίες όμως πρέπει να τρέχει μια εφαρμογή και να παίρνει screenshots για να φαίνεται οτι όντως δουλεύω και δεν χαζεύω.

Ξεκάθαρα λοιπόν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nullindex είπε

 κατά τις οποίες όμως πρέπει να τρέχει μια εφαρμογή και να παίρνει screenshots για να φαίνεται οτι όντως δουλεύω και δεν χαζεύω.

Μάλιστα δεν το είχα ξανακούσει αυτό με την εφαρμογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μάλιστα δεν το είχα ξανακούσει αυτό με την εφαρμογή

Πολλοί freelancers δουλεύουν έτσι, μία σελίδα είναι το Upwork που σου δίνει και μια εφαρμογή - time tracker που τραβάει screenshot τυχαία ανά 10λεπτο. Αν γίνουν verified τα screenshots σου και δεν είναι από youtube πχ, τότε πληρώνεσαι για το συμφωνηθέν ποσό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλες εταιριες στο εξωτερικο δουλευουν με αυτο τον τροπο διοτι προσλαμβανουν freelancers και contract workers μονο. Οι οποιοι δεν μπορουν να κοστολογηθουν καπως αλλιως. Γιαυτο ειπα Ελλαδα. εξωτερικο ειναι πολυ αλλιως τα πραγματα.  Κι εγω δουλευα σε εταιρια που πληρωνε κ το τελευταιο cent για τα ματια του κοσμου, και για το φαινεσθαι, και γινοσουν τσαμπατζης για να τα παρεις αλλα τα επαιρνες. Εγω λοιπον προτιμω τη μια μερα να δουλεψω 8ωρο την αλλη 15ωρο και την αλλη 3ωρο αν χρειαστει. αναλογα με τις αναγκες της εταιριας αλλα και τις δικες μου. 

Αν εσυ θελεις κι αλλους ελεγχους περα απο το/τα προτζεκτ που αναλαμβανεις, προβλημα σου. εγω βολευομαι με το να κανω οτι χρειαστει οποτε χρειαστει χωρις να εχω μπαστακα στο πισι μου. Εχω πολλους μπατσους εξω στο δρομο δε χρειαζομαι και μεσα στο σπιτι μου. 

56 λεπτά πριν, nullindex είπε

Ξεκάθαρα κιόλας, μάλιστα..

Τι να σου πω, στην Ελλάδα λοιπόν που ζω και εργάζομαι, παίρνω μια χαρά υπερωρίες. Όταν είδα οτι δεν παίρνω αυτά για τα οποία δουλεύω, άλλαξα δουλειά και ήρθα σε αυτήν που είμαι τώρα. Στο καθεστώς remote που είμαι τώρα, δεν έχω κανέναν έλεγχο, πέρα από το progress του project πάνω στο οποίο εργάζομαι.

Στην δεύτερη δουλειά μου, που είναι part time σε εταιρεία του εξωτερικού, δουλεύω κάποιες συγκεκριμένες ώρες μέσα στην εβδομάδα, τις οποίες τις κατανέμω όπως θέλω εγώ, πχ 2 ώρες σήμερα, 1 αύριο κλπ., κατά τις οποίες όμως πρέπει να τρέχει μια εφαρμογή και να παίρνει screenshots για να φαίνεται οτι όντως δουλεύω και δεν χαζεύω.

Ξεκάθαρα λοιπόν..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apollonas7 είπε

https://www.newsbreak.gr/ellada/140974/ergasiaki-metarrythmisi-i-vomva-tis-katargisis-toy-oktaoroy-oi-yperories-choris-amoivi-kai-alla-oraia/

εσυ λοιπον, ξεκαθαρα ζεις σε αλλη πραγματικοτητα (ή υποστηριζεις ΝΔ οπως ειπα), αφου τα λες αυτα. Οποτε ή εισαι τυχερος που εργαζεσαι σε αυτη την εταιρια/εργοδοτη ή βυσματιας. Οι υπολοιποι απλα δεν παιρνουμε ουτε υπερωριες ουτε μπονους παραγωγικοτητας. Ζουμε Ελλαδα. Σε ωρομισθιο αναγαγεται μονο στο λογιστη. Ο προγραμματιστης ειναι ''επενδυση" για την εταιρια. Μεχρι να αποδωσεις/παραξεις ουσιαστικα για την εταιρια θελεις ενα 3-6μηνο. Οποτε αν πληρωνοσουν με το κομματι και τις ωρες και τις υπερωριες, θα πειναγες τωρα.

Πάντως παίζουν πληρωμένες υπερωρίες ακόμα και ανθρώπινα ωράρια αν ψαχτείς στην αγορά. Ελπίζω σαν επαγγελματίες να παρακάμψουμε και τον κακό νόμο επιβάλλοντας τα κεκτημένα μας στους κακούς εργοδότες. Σε θέλει ο άλλος για ψίχουλα?Φιλάκια... Δεν δίνει υπερωρίες? Το ίδιο. Βέβαια υπάρχει και πολύς κόσμος που δεν πληρώνεται υπερωρίες γιατί παίρνει ήδη ένα σκασμό λεφτά και το προτιμά από το να παίρνει λιγότερα με 8ωρο. Υπάρχουν και εταιρείες που δεν του νοιάζει να πληρώνουν υπερωρίες γιατί δίνουν πολύ μικρό μισθό έτσι και αλλιώς.

Είμαστε σε πλεονεκτική  θέση γιατί η εμπειρία πληρώνεται. Σε αντίθεση με τις περισσότερες δουλειές που δίνουν απλα το βασικό 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/2/2021 στις 8:36 ΜΜ, tcktcktck είπε

Πάντως παίζουν πληρωμένες υπερωρίες ακόμα και ανθρώπινα ωράρια αν ψαχτείς στην αγορά. Ελπίζω σαν επαγγελματίες να παρακάμψουμε και τον κακό νόμο επιβάλλοντας τα κεκτημένα μας στους κακούς εργοδότες. Σε θέλει ο άλλος για ψίχουλα?Φιλάκια... Δεν δίνει υπερωρίες? Το ίδιο. Βέβαια υπάρχει και πολύς κόσμος που δεν πληρώνεται υπερωρίες γιατί παίρνει ήδη ένα σκασμό λεφτά και το προτιμά από το να παίρνει λιγότερα με 8ωρο. Υπάρχουν και εταιρείες που δεν του νοιάζει να πληρώνουν υπερωρίες γιατί δίνουν πολύ μικρό μισθό έτσι και αλλιώς.

Είμαστε σε πλεονεκτική  θέση γιατί η εμπειρία πληρώνεται. Σε αντίθεση με τις περισσότερες δουλειές που δίνουν απλα το βασικό 

Νομιζω μια μεγαλη παθογενεια του περιβαλλοντος στην Ελλαδα ειναι οτι υπαρχει το "ψιλοταμπου" οτι δεν πολυσυζηταμε για μισθους οποτε πολλοι δεν εχουν καθαρη εικονα τι γινεται εξω.

Περα απο αυτο η εμπειρια δεν πληρωνεται απλα αυτη την στιγμη, κυριολεκτικα την κυνηγαμε με το ντουφεκι. Υπαρχει τεραστια ελλειψη σε ατομα με εμπειρια εστω και ενος χρονου. Αλλα πραγματικη εμπειρια, οχι εκανα drag and drop στο Wordpress και εγραψα 50 γραμμες CSS χωρις να δω μιση γραμμη PHP.
Αντιστοιχη ελλειψη υπαρχει και σε Juniors που εχουν καλα fundamentals πανω στα οποια μπορουν να χτισουν. Στις 4 απο τις 5 συνεντευξεις που εχω κανει με τελειφοιτους/αποφοιτους τον τελευταιο χρονο δεν μπορουσαν να γραψουν ενα loop ή να λυσουν ενα FizzBuzz.

Στις 16/2/2021 στις 7:02 ΜΜ, apollonas7 είπε

Εγω λοιπον προτιμω τη μια μερα να δουλεψω 8ωρο την αλλη 15ωρο και την αλλη 3ωρο αν χρειαστει. αναλογα με τις αναγκες της εταιριας αλλα και τις δικες μου.

 

Νομιζω αυτο εχει αρχισει να ερχεται και εδω σιγα σιγα, κυριως απο εταιριες που εχουν εδρα στο εξωτερικο. Πχ εμεις τωρα που ειμαστε απο το σπιτι το εφαρμοζουμε, οταν ημασταν σε γραφεια ομως ειχαμε παραδοσιακο 8ωρο την ημερα λογω οτι αν γινει ελεγχος και οι μισοι λειπαμε ή ημασταν 2 ωρες μετα το σχολασμα η εταιρια την ειχε κατσει με το προστιμο. Αλλα αυτο ειναι δικοπο μαχαιρι γιατι πρεπει να δουλευεις σε εταιρια που δεν θα εκμεταλευτει αυτην την ευελιξια για να κανει τις 40 ωρες την εβδομαδα 50.

 

Επεξ/σία από crimsonwall
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, crimsonwall είπε

Νομιζω μια μεγαλη παθογενεια του περιβαλλοντος στην Ελλαδα ειναι οτι υπαρχει το "ψιλοταμπου" οτι δεν πολυσυζηταμε για μισθους οποτε πολλοι δεν εχουν καθαρη εικονα τι γινεται εξω.

γνωμη μου η μεγαλη παθογενεια ειναι τα soft skills και το επικοινωνιακο γενικοτερα απο την πλευρα μας σαν devs, ο μισθος ειναι ενα λεπτο ζητημα να το σχολιασεις με συναδελφους απο την ιδια εταιρεια(στην παρεα αλλαζει το πραγμα).
Απο την πλευρα των εταιρειων η παθογενεια ειναι πολλες αντιμετωπιζουν τους devs οτι πηραμε δυο παιδια να μας γραψουν λιγο κωδικα, λες και θα κουβαλησεις τιποτα σακια.

Επεξ/σία από MitsarasAth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, crimsonwall είπε

Νομιζω μια μεγαλη παθογενεια του περιβαλλοντος στην Ελλαδα ειναι οτι υπαρχει το "ψιλοταμπου" οτι δεν πολυσυζηταμε για μισθους οποτε πολλοι δεν εχουν καθαρη εικονα τι γινεται εξω.

Περα απο αυτο η εμπειρια δεν πληρωνεται απλα αυτη την στιγμη, κυριολεκτικα την κυνηγαμε με το ντουφεκι. Υπαρχει τεραστια ελλειψη σε ατομα με εμπειρια εστω και ενος χρονου. Αλλα πραγματικη εμπειρια, οχι εκανα drag and drop στο Wordpress και εγραψα 50 γραμμες CSS χωρις να δω μιση γραμμη PHP.
Αντιστοιχη ελλειψη υπαρχει και σε Juniors που εχουν καλα fundamentals πανω στα οποια μπορουν να χτισουν. Στις 4 απο τις 5 συνεντευξεις που εχω κανει με τελειφοιτους/αποφοιτους τον τελευταιο χρονο δεν μπορουσαν να γραψουν ενα loop ή να λυσουν ενα FizzBuzz.

 

Συμφωνώ απόλυτα και στα 2! 
Ειδικά στο 1ο δεν ξέρω γιατί το να μιλήσεις για λεφτά με τους συναδέλφους/φίλους θεωρείται λες και τον ρωτάς τι χρώμα βρακί φοράει. Αυτό κάνει καλό μόνο στα αφεντικά. Εχει για παράδειγμα τον Γιάννη με 1500 και ο κώστας που κάνει την ίδια δουλειά αλλά δεν μιλάει είναι στα 1200. Αν όμως ο Κώστας μιλούσε με τον Γιάννη και μάθαινε ότι είναι 300 ευρώπουλα πάνω? Θα πήγαινε να ζητήσει τα ρέστα. 

Και κάτι σχετικά με το 2ο και ειδικά με τους τελειόφοιτους. Το βλέπω και εγώ ότι οι περισσότεροι μένουν απλά στα της σχολής και δεν εμβαθύνουν λίγο νομίζοντας ότι αυτό ειναι αρκετό. Θεωρούν επειδή έχουν κατεβάσει το JDK έχουν τρέξει ενα hello world και έχουν κάνει και 2 εργασίες έιναι έτοιμοι! Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά δυστυχώς αυτή βλέπω να είναι η νόρμα πλέον. Και λέω πλέον γιατί η πληροφορική έχει γίνει ο νέος hot τομέας ο οποίος έχει δουλεία και πληρώνει και καλά. Γι αυτό ακούς όλους να θέλουν να μπουν σε σχολή πληροφορικής ή να προτρέπουν παιδιά να κινηθούν προς τα εκεί(όπως έκαναν πριν κάποια χρόνια με τα οικονομικά) με τη λογική ότι έχει 'σιγουρη' δουλειά. Και κάπως έτσι καταλήγει το 1/3 να μην καταφέρνει να τελειώσει ποτέ τη σχολή, το άλλο 1/3 να τη βγάλει με το ζόρι χωρίς να του αρέσει και το υπόλοιπο 1/3 να είναι αυτοί που το γουστάρουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/2/2021 στις 10:25 ΠΜ, crimsonwall είπε

Περα απο αυτο η εμπειρια δεν πληρωνεται απλα αυτη την στιγμη, κυριολεκτικα την κυνηγαμε με το ντουφεκι. Υπαρχει τεραστια ελλειψη σε ατομα με εμπειρια εστω και ενος χρονου. Αλλα πραγματικη εμπειρια, οχι εκανα drag and drop στο Wordpress και εγραψα 50 γραμμες CSS χωρις να δω μιση γραμμη PHP.
Αντιστοιχη ελλειψη υπαρχει και σε Juniors που εχουν καλα fundamentals πανω στα οποια μπορουν να χτισουν. Στις 4 απο τις 5 συνεντευξεις που εχω κανει με τελειφοιτους/αποφοιτους τον τελευταιο χρονο δεν μπορουσαν να γραψουν ενα loop ή να λυσουν ενα FizzBuzz.

Εμείς που την εμπειρία την πληρώνουμε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχουμε. Δεν ξέρω πόσα interviews έχω κάνει τα τελευταίαι 3-4 χρόνια και η πλειοψηφία των candidates είναι απογοητευτική. Χωρίς υπερβολλές, αυτό που είπες, δεν μπορούν ούτε ένα απλό loop να κάνουν μερικοί. Κάποιος μάλιστα μου είχε πει οτι "Σορρυ, έχουν περάσει 2 μήνες από τοτε που τελειώσα την σχολή και δεν θυμάμαι". Του απάντησα ότι τον συμβουλεύω να αλλάξει κλάδο γιατί κοροιδεύει τον εαυτό του αφού ξεκάθαρα δεν του αρέσει αυτό που σπούδασε.

Επίσης θεωρώ ότι έχει χαθεί η μπάλα λίγο με τους μισθούς που ζητάνε μερικοί. Δυστυχώς επειδή υπάρχει τεράστια ζήτηση, και οι περισσότερες εταιρείες τους προσλαμβάνουνε όλους με το τσουβάλι λόγο απόγνωσης, έχει ανέβει κατα πολύ ο μέσος μισθός σε σχέση με την εμπειρία που έχει κάποιος developer. Νιώθω λες και είναι κάποιος advanced junior αλλά παρουσιάζεται σαν senior. Ουσιαστικά έχει το επίπεδο που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να έχει αφού βγει από την σχολή ΣΥΝ λίγη πραγματική εμπειρία ή έστω γεύση του πραγματικού κόσμου. Επειδή όμως η αγορά είναι πνιγμένη από άσχετους, ζητάνε x2 και x3, δηλαδή τον μισθό που θα έπαιρνε ένας πιο έμπειρος, και με την σειρά του φυσικά ο πιο έμπειρος ζητάει πολύ μα πολύ παραπάνω. Αυτοί είναι οι νόμοι της προσφοράς και ζήτησης οπότε δεν μπορούμε να τα βάλουμε με αυτό.

Αυτό που μπορούμε όμως να κάνουμε είναι να προσλαμβάνουμε λίγο καλύτερα και όχι όποιον βρίσκουμε μπροστά μας οπότε αυτοί που ζητάνε μεγάλα νούμερα χωρίς την αντίστοιχη εμπειρία, θα προσγειώνοντε. Αυτό θα έχεις ως αποτέλεσμα αν υπάρχει κάποιος με κάποιες βάσεις, να μπορεί μια εταιρεία να τον προσλάβει με έναν πιο προσιτό μισθό ωστε να ΤΟΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙ και να τον κάνει καλύτερο και ίσως, ίσως, μια μέρα το μέσο skill στην αγορά να ανέβει.

Σχετικά με το remote (για να απαντήσω και κάτι που έχει σχέση με το topic), νομίζω όπως είπε κάποιος πρίν, είναι σίγουρα όλοι επηρεασμένοι από την πανδημία που περιορίζει τις ζωές μας και επειδή έχει συνδεθεί με αυτή, το βλέπουμε λίγο αρνητικά. Τo remote ήρθε και θα μείνει πιστεύω (σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι ήταν πριν) και μόλις φύγουν τα ηλίθια lockdown θα μπορέσουμε να κρίνουμε πιο αντικειμενικά πως ακριβώς θα δουλέψει καλύτερα. Στην εταιρεία που είμαι ήδη είχαμε καθιερώσει πριν καιρό 2 φορές την εβδομάδα all hands remote work και είχαμε ουσιαστικά ένα hybrid μοντέλο το οποίο βοήθησε πολύ την ψυχολογία και την παραγωγικότητα. Ταυτόχρονα όμως θεωρώ ότι η φυσική παρουσία, έστω 1-2 φορες την εβδομάδα, έχει πλεονεκτήματα και είναι σημαντικό να συνεχίσει να υπάρχει.

Επεξ/σία από Maniakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Maniakos είπε

Εμείς που την εμπειρία την πληρώνουμε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχουμε. Δεν ξέρω πόσα interviews έχω κάνει τα τελευταίαι 3-4 χρόνια και η πλειοψηφία των candidates είναι απογοητευτική. Χωρίς υπερβολλές, αυτό που είπες, δεν μπορούν ούτε ένα απλό loop να κάνουν μερικοί. Κάποιος μάλιστα μου είχε πει οτι "Σορρυ, έχουν περάσει 2 μήνες από τοτε που τελειώσα την σχολή και δεν θυμάμαι". Του απάντησα ότι τον συμβουλεύω να αλλάξει κλάδο γιατί κοροιδεύει τον εαυτό του αφού ξεκάθαρα δεν του αρέσει αυτό που σπούδασε.

Επίσης θεωρώ ότι έχει χαθεί η μπάλα λίγο με τους μισθούς που ζητάνε μερικοί. Δυστυχώς επειδή υπάρχει τεράστια ζήτηση, και οι περισσότερες εταιρείες τους προσλαμβάνουνε όλους με το τσουβάλι λόγο απόγνωσης, έχει ανέβει κατα πολύ ο μέσος μισθός σε σχέση με την εμπειρία που έχει κάποιος developer. Νιώθω λες και είναι κάποιος advanced junior αλλά παρουσιάζεται σαν senior. Ουσιαστικά έχει το επίπεδο που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να έχει αφού βγει από την σχολή ΣΥΝ λίγη πραγματική εμπειρία ή έστω γεύση του πραγματικού κόσμου. Επειδή όμως η αγορά είναι πνιγμένη από άσχετους, ζητάνε x2 και x3, δηλαδή τον μισθό που θα έπαιρνε ένας πιο έμπειρος, και με την σειρά του φυσικά ο πιο έμπειρος ζητάει πολύ μα πολύ παραπάνω. Αυτοί είναι οι νόμοι της προσφοράς και ζήτησης οπότε δεν μπορούμε να τα βάλουμε με αυτό.

Αυτό που μπορούμε όμως να κάνουμε είναι να προσλαμβάνουμε λίγο καλύτερα και όχι όποιον βρίσκουμε μπροστά μας οπότε αυτοί που ζητάνε μεγάλα νούμερα χωρίς την αντίστοιχη εμπειρία, θα προσγειώνοντε. Αυτό θα έχεις ως αποτέλεσμα αν υπάρχει κάποιος με κάποιες βάσεις, να μπορεί μια εταιρεία να τον προσλάβει με έναν πιο προσιτό μισθό ωστε να ΤΟΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙ και να τον κάνει καλύτερο και ίσως, ίσως, μια μέρα το μέσο skill στην αγορά να ανέβει.

Σχετικά με το remote (για να απαντήσω και κάτι που έχει σχέση με το topic), νομίζω όπως είπε κάποιος πρίν, είναι σίγουρα όλοι επηρεασμένοι από την πανδημία που περιορίζει τις ζωές μας και επειδή έχει συνδεθεί με αυτή, το βλέπουμε λίγο αρνητικά. Τo remote ήρθε και θα μείνει πιστεύω (σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι ήταν πριν) και μόλις φύγουν τα ηλίθια lockdown θα μπορέσουμε να κρίνουμε πιο αντικειμενικά πως ακριβώς θα δουλέψει καλύτερα. Στην εταιρεία που είμαι ήδη είχαμε καθιερώσει πριν καιρό 2 φορές την εβδομάδα all hands remote work και είχαμε ουσιαστικά ένα hybrid μοντέλο το οποίο βοήθησε πολύ την ψυχολογία και την παραγωγικότητα. Ταυτόχρονα όμως θεωρώ ότι η φυσική παρουσία, έστω 1-2 φορες την εβδομάδα, έχει πλεονεκτήματα και είναι σημαντικό να συνεχίσει να υπάρχει.

Δεν καταλαβαίνω που βοηθάει να ρίξουμε τους μισθούς μόνοι μας. Άμα η εταιρία μπορεί να δικαιολογήσει το κόστος και τον πάρει με γεια του με χαρά του. Νομίζω έρχεσαι σε αντιπαραθεση με αυτό που είπες στην προηγούμενη πρόταση σου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Maniakos είπε

 

Επίσης θεωρώ ότι έχει χαθεί η μπάλα λίγο με τους μισθούς που ζητάνε μερικοί. Δυστυχώς επειδή υπάρχει τεράστια ζήτηση, και οι περισσότερες εταιρείες τους προσλαμβάνουνε όλους με το τσουβάλι λόγο απόγνωσης, έχει ανέβει κατα πολύ ο μέσος μισθός σε σχέση με την εμπειρία που έχει κάποιος developer. Νιώθω λες και είναι κάποιος advanced junior αλλά παρουσιάζεται σαν senior. Ουσιαστικά έχει το επίπεδο που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να έχει αφού βγει από την σχολή ΣΥΝ λίγη πραγματική εμπειρία ή έστω γεύση του πραγματικού κόσμου. Επειδή όμως η αγορά είναι πνιγμένη από άσχετους, ζητάνε x2 και x3, δηλαδή τον μισθό που θα έπαιρνε ένας πιο έμπειρος, και με την σειρά του φυσικά ο πιο έμπειρος ζητάει πολύ μα πολύ παραπάνω. Αυτοί είναι οι νόμοι της προσφοράς και ζήτησης οπότε δεν μπορούμε να τα βάλουμε με αυτό.

Αυτό που μπορούμε όμως να κάνουμε είναι να προσλαμβάνουμε λίγο καλύτερα και όχι όποιον βρίσκουμε μπροστά μας οπότε αυτοί που ζητάνε μεγάλα νούμερα χωρίς την αντίστοιχη εμπειρία, θα προσγειώνοντε. Αυτό θα έχεις ως αποτέλεσμα αν υπάρχει κάποιος με κάποιες βάσεις, να μπορεί μια εταιρεία να τον προσλάβει με έναν πιο προσιτό μισθό ωστε να ΤΟΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙ και να τον κάνει καλύτερο και ίσως, ίσως, μια μέρα το μέσο skill στην αγορά να ανέβει.

Γιατι ενας ντεβ να παιρνει χαμηλο μισθο οταν ειναι ον κολ, αγχος, πιεση , προσωπικο διαβασμα στον ελευθερο χρονο,αλλαγη δουλειας σε περνανε απο κοσκινο( προτζεκτ μετα την δουλεια, τεστ κτλ) και ενας μπαρμαν να καθαριζει 1000ρικο με καυλαντα ποταρες, οπως θελει ντυνεται, οπως θελει συμπεριφερεται?
 

επισης γιατι κοπτεσαι τοσο πολυ για τους μισθους?Απο την τσεπη σου τους πληρωνεις η εισαι απλα ενας ληντερ που κανει συνεντευξεις? 

Επεξ/σία από MitsarasAth
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...