Προς το περιεχόμενο

Βέροια FTTC πρόβλημα με τις καμπίνες 100Mbit


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Ανοίγω το θέμα αυτό γιατί είμαι σίγουρος πως δεν είμαι μόνος.

Στην Βέροια έχει ανaλάβει η Vodafone το δίκτυο FTTC. Ήδη εδώ και αρκετούς μήνες οι καμπίνες λειτουργούν. Εγώ προσωπικά έχω σχεδόν ένα χρόνο σύνδεση στην Cosmote με 100μβιτ FTTC ( και μετά χαλκός ).

Από τον Ιανουάριο έχει παρουσιαστεί ένα πρόβλημα το οποίο είναι σχεδόν κουφό αλλά εμένα με έκανε από μιας αρχής πρόβλημα με την καμπίνα.
Έτσι λοιπόν όταν η ταχύτητα μου συγχρονίζει έως 103mbit έχω κανονικά ταχύτητες με speedtest 95-100 mbit. Όταν όμως συγχρονίζει από 104 έως και 112 που ήταν το μέγιστο τότε η πραγματική μου ταχύτητα είναι ακριβώς 50 mbit.

Για να προλάβω κόσμο έχω κάνει μετρήσεις με απενεργοποιημένο το WIFI και μόνο ένα laptop με καλώδιο cat6 απευθείας στον Router. Στην αρχή νόμιζα πως ίσως ήταν το πρόβλημα με το DECO M4 Mesh WiFi που έχω στο σπίτι και για αυτό έκανα με τον τρόπο που σας είπα την μέτρηση. Ισχύει όμως αυτό που σας είπα και το DECO Μ4 είναι η λύση σε όλα τα προβλήματα wifi σε σπίτι. Anyway!!!!! Μετρήσεις επίσης έκανα και με πραγματικές συνθήκες παράλληλα Download με Download Manage με αρχεία τα οποία αν προσθέσει κάποιος την ταχύτητα.......πάλι στα 50 mbit καταλήγει.

Πριν από μια εβδομάδα με κάλεσαν και μου είπαν πως το πρόβλημα λύθηκε. Από το πρωί εκείνης της ημέρας έως και το απόγευμα είχα 108mbit στον router και πραγματική στα 105mbit....................αλλά τελικά ήταν έως το απόγευμα. Από εκεί και πέρα το έπιασα να έχει πάλι πρόβλημα άλλες 2 φορές την ίδια μέρα και από την επόμενη συνέχεια.

Εν ολίγοις το το πρόβλημα παραμένει. Έχω πληροφόρηση από τεχνικό εταιρίας και φίλο ότι όντως υπάρχει πρόβλημα με τις καμπίνες και μάλιστα το ίδιο και σε άλλους από όλες τις εταιρίες μιας και όλοι τις ίδιες καμπίνες χρησιμοποιούμε. Άρα το έχω επιβεβαιώσει και off the record. Από τις εταιρίες δεν περιμένω να ανακοινώσουν κάτι αντίστοιχο και σίγουρα θα προσπαθήσουν να το κρύψουν όσο μπορούν .

Εδώ λοιπόν θα ήθελα να δω αν υπάρχει κάποιος ακόμη στο forum Που έχει αντίστοιχο πρόβλημα ( στη Βέροια και όχι μόνο ) και να μου πει και αυτός την άποψη του .

Τέλος να συμπληρώσω πως σε κανονικές συνθήκες έχω Ping 9-11ms ενώ με το πρόβλημα >22ms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα πρόεδρε ( ; ) . Δοκίμασε να κλείσεις το SRA , θεωρητικά δε θα πέφτει η γραμμή. Εμένα είναι ασταθής αλλά ξέρω ότι φταίει η εσωτερική μου καλωδίωση, το πρόβλημα που λες δε το έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/2/2021 στις 10:47 ΜΜ, thetiesthatbind είπε

Καλησπέρα πρόεδρε ( ; ) . Δοκίμασε να κλείσεις το SRA , θεωρητικά δε θα πέφτει η γραμμή. Εμένα είναι ασταθής αλλά ξέρω ότι φταίει η εσωτερική μου καλωδίωση, το πρόβλημα που λες δε το έχω. 

Το ίδιο!!!.   Το πρόβλημα είναι στην Καμπίνα και το ξέρω.  Αναζητώ και άλλους που έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε αν δεις και στο δικο μου θέμα παρόμοιο πρόβλημα εχω. Δικτυο vodafone και εγω εχω cosmote, 50αρα γραμμη και απο τα τέλη του Φεβρουαρίου μέσα στην ημέρα πέφτει η ταχύτητα. Μαλλον κατι συμβαίνει με τις καμπίνες της vodafone...

Επεξ/σία από Bubs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2021 στις 10:47 ΜΜ, thetiesthatbind είπε

Καλησπέρα πρόεδρε ( ; ) . Δοκίμασε να κλείσεις το SRA , θεωρητικά δε θα πέφτει η γραμμή. Εμένα είναι ασταθής αλλά ξέρω ότι φταίει η εσωτερική μου καλωδίωση, το πρόβλημα που λες δε το έχω. 

Καμια σχεση αυτο με το προβλημα που αναφερει το TS και μη πειραζεται πραγματα αν δε γνωριζετε τι ειναι. Το βασικοτερο..... μη συμβουλευετε και αλλους γιατι μπορει να τους δημιουργησετε προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...