Προς το περιεχόμενο

Γενικη ερωτηση για iPhones


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας παιδια εχω καποιες ερωτησεις αποριες περιεργες που κοιταξω και εγω στο Ebay.
1) Τι ειναι το icloud lock ; ή το κλειδωμενο icloud ή το κλειδωμενο iPhone ;
2) Πως και γιατι τα κλειδωνουν οι ιδιωκτητες τους ας το πουμε ετσι και τα πουλανε παρα πολυ φτηνα ;
3) Πως ξεκλειδωνονται ;
4) Οταν αγορασεις κλειδωμενο iPhone στο ξεκλειδωνουν καποιοι ειδικοι ή με ειδικα προγραμματα ; Οπως το Android πχ που γινεται recovery factory reset μεσω των κουτιων vol down + power.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1)https://support.apple.com/el-gr/HT201365

2) Αυτοί που τα πουλάνε φθηνά είναι οι ιδιοκτήτες που έχουν ξεχάσει το password τους και συγχρόνως δεν έχουν πρόσβαση στο email που έχουν δηλώσει για AppleID (ξέρω, θέλει προσπάθεια αλλά σπανίως συμβαίνει κι αυτό) ή (συνήθως) οι μη ιδιοκτήτες που το έχουν βρει στο δρόμο ή το έχουν κλέψει ή το έχουν αγοράσει από κάποιον που το βρήκε ή το έκλεψε. Τα πουλάνε φθηνά γιατί είναι πρακτικά άχρηστα.

3) Κατά κανόνα δεν ξεκλειδώνονται  

4) Ακούγονται και γράφονται διάφορα αλλά δεν ξέρω τι ισχύει και σε τι βαθμό. Δεν θα αγόραζα σε καμμία περίπτωση κλειδωμένο. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thelos257 είπε

Καλησπερα σας παιδια εχω καποιες ερωτησεις αποριες περιεργες που κοιταξω και εγω στο Ebay.
1) Τι ειναι το icloud lock ; ή το κλειδωμενο icloud ή το κλειδωμενο iPhone ;
2) Πως και γιατι τα κλειδωνουν οι ιδιωκτητες τους ας το πουμε ετσι και τα πουλανε παρα πολυ φτηνα ;
3) Πως ξεκλειδωνονται ;
4) Οταν αγορασεις κλειδωμενο iPhone στο ξεκλειδωνουν καποιοι ειδικοι ή με ειδικα προγραμματα ; Οπως το Android πχ που γινεται recovery factory reset μεσω των κουτιων vol down + power.

Γενικά ξεχνάς τα κλειδωμένα. Είναι κατά κανόνα κλεμμένα και είναι άχρηστα. Μονο για  ανταλλακτικά κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, koutsis είπε

Γενικά ξεχνάς τα κλειδωμένα. Είναι κατά κανόνα κλεμμένα και είναι άχρηστα. Μονο για  ανταλλακτικά κάνουν.

Στο iPhone το κινητό πάει παρέα με τον ιδιοκτήτη του. 
Ακομα και να θες να το πουλήσεις στο μέλλον….. 

απενεργοποίηση το Found my iPhone και μετά Factory reset. 
μόνο έτσι μπορείς να βάλεις καινούργιο Apple ID 

εάν δεν γίνει, δεν ξέρω αν μπορεί μόνο retail Apple store να στο ξεκλειδώσει με το ανάλογο RMA στην Αpple

Επεξ/σία από PeggyV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PeggyV είπε

Στο iPhone το κινητό πάει παρέα με τον ιδιοκτήτη του. 
Ακομα και να θες να το πουλήσεις στο μέλλον….. 

απενεργοποίηση το Found my iPhone και μετά Factory reset. 
μόνο έτσι μπορείς να βάλεις καινούργιο Apple ID 

εάν δεν γίνει, δεν ξέρω αν μπορεί μόνο retail Apple store να στο ξεκλειδώσει με το ανάλογο RMA στην Αpple

πήρα πρόσφατα iPhone 11 pro Max μεταχειρισμλενο με ένα factory reset σβήστηκαν όλα και έβαλα κανονικά το δικό μου apple id και έχω ενεργοποιημένο το found my phone όλα δουλεύουν τέλεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, 4four said:

έχω ενεργοποιημένο το found my phone όλα δουλεύουν τέλεια!

Το Find My ήταν απενεργοποιημένο (ως όφειλε) όταν έκανες το Reset.  Αλλιώς δεν θα μπορούσες να ενεργοποιήσεις τη συσκευή εκτός αν είχες το password του προηγούμενου ιδιοκτήτη. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PeggyV είπε

Στο iPhone το κινητό πάει παρέα με τον ιδιοκτήτη του. 
Ακομα και να θες να το πουλήσεις στο μέλλον….. 

απενεργοποίηση το Found my iPhone και μετά Factory reset. 
μόνο έτσι μπορείς να βάλεις καινούργιο Apple ID 

εάν δεν γίνει, δεν ξέρω αν μπορεί μόνο retail Apple store να στο ξεκλειδώσει με το ανάλογο RMA στην Αpple

Όταν κάνεις επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων το find my phone βγαίνει αυτόματα (σου έρχεται και email) δεν χρειάζεται να το κάνεις χώρια. Μόνο επαναφορά κάνεις και είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, koutsis said:

Όταν κάνεις επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων το find my phone βγαίνει αυτόματα

Εφόσον βάλεις το Password φυσικά. 
Θυμάσαι αν μπορείς να παρακάμψεις την οθόνη που ζητάει το Password για την απενεργοποίηση του Find My και να κάνεις reset ώστε να παραμείνει iCloud Locked?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Εφόσον βάλεις το Password φυσικά. 
Θυμάσαι αν μπορείς να παρακάμψεις την οθόνη που ζητάει το Password για την απενεργοποίηση του Find My και να κάνεις reset ώστε να παραμείνει iCloud Locked?

Όταν κάνεις επαναφορά σου ζητάει το pin και κατόπιν το password του Apple account σου. Δεν νομίζω να μπορείς να παραβλεψεις τίποτα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Στις 14/2/2021 στις 7:16 ΜΜ, 4four είπε

πήρα πρόσφατα iPhone 11 pro Max μεταχειρισμλενο με ένα factory reset σβήστηκαν όλα και έβαλα κανονικά το δικό μου apple id και έχω ενεργοποιημένο το found my phone όλα δουλεύουν τέλεια!

με ποιον τροπο κανεις factory reset γιατι κεγω πηρα μεταχειρισμενο με κλειδωμενο το apple id

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2021 στις 7:16 ΜΜ, 4four είπε

πήρα πρόσφατα iPhone 11 pro Max μεταχειρισμλενο με ένα factory reset σβήστηκαν όλα και έβαλα κανονικά το δικό μου apple id και έχω ενεργοποιημένο το found my phone όλα δουλεύουν τέλεια!

δεν ηταν iphone μεγαλε........ηταν σαν τα Abibas!!!!

25 λεπτά πριν, mariamnk05 είπε

με ποιον τροπο κανεις factory reset γιατι κεγω πηρα μεταχειρισμενο με κλειδωμενο το apple id

 

Εαν εχεις επιπλα που κουνιούνται βαλτο απο κατω, διοτι για τηλεφωνο δεν κανει πλεον!!!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

δεν ηταν iphone μεγαλε........ηταν σαν τα Abibas!!!!

Εαν εχεις επιπλα που κουνιούνται βαλτο απο κατω, διοτι για τηλεφωνο δεν κανει πλεον!!!!

guru των iphone εσύ!

Και ομως iphone ειναι και όχι abibas μήπως εσύ να ξεκινήσεις να διαβάζεις καλύτερα τα νέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mariamnk05 είπε

με ποιον τροπο κανεις factory reset γιατι κεγω πηρα μεταχειρισμενο με κλειδωμενο το apple id

 

Πηγαίνεις στις ρυθμίσεις / επαναφορά / περιεχόμενο και ρυθμίσεις. 

Εκεί για να κάνεις επαναφορά δου ζητάει το pin και το Apple Id. Άρα αν δεν τα έχεις αυτά δεν μπορείς να προχωρήσεις. Για αυτό όταν αγοράζουμε μεταχειρισμένο πάντα κάνει επαναφορά ο προηγούμενος χρήστης και μετά το παίρνουμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...