Προς το περιεχόμενο

H Nvidia RTX 3060 θα κυκλοφορήσει επισήμως στις 25 Φεβρουαρίου


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα μοντέλα της εταιρείας, η 3060 δε θα κυκλοφορήσει σε Founders Edition

Μετά την αρχική ανακοίνωση τον Ιανουάριο, η Nvidia ανακοίνωσε σήμερα πως η RTX 3060, η οικονομικότερη κάρτα γραφικών στη σειρά RTX 3000, θα κυκλοφορήσει στις 25 Φεβρουαρίου. Οι προπαραγγελίες αναμένονται να ξεκινήσουν από σήμερα, αλλά οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να γνωρίζουν πως δε θα υπάρξει Founders Edition.

Η RTX 3060 στοχεύει να αντικαταστήσει τις GTX 1060 κάρτες γραφικών, που αρκετό καιρό τώρα βρίσκονται στην κορυφή του Steam, προσφέροντας 12GB GDDR6 μνήμη και υποστήριξη για όλες τις τελευταίες τεχνολογίες της Nvidia (DLSS, RayTracing και λοιπές εφαρμογές που αξιοποιούν τη νέα αρχιτεκτονική).

Όπως γίνεται καιρό τώρα στην αγορά, αναμένεται και οι 3060 να πωληθούν σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Η διαθεσιμότητα είναι ένα αρκετά μεγάλο πρόβλημα για τις RTX 3000 από την ημέρα κυκλοφορίας, με την Nvidia να έχει δηλώσει πως τα θέματα θα συνεχιστούν για το πρώτο τρίμηνο του έτους (το οποίο τελειώνει τον Απρίλιο). Για να καλύψει τη ζήτηση και τις υψηλές τιμές που παρατηρούνται, ανακοινώθηκε πως υπάρχουν σχέδια επανακυκλοφορίας των παλαιότερων RTX 2060 και GTX 1050Ti καρτών γραφικών.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οταν θα σκασει η φουσκα απο τα κρυπτονομισματα θα δουμε ξαφνικα παντου αγγελιες τυπου Rtx3080 χρηση μονο σε παιχνιδια Lol fortnite csgo

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεδομένου ότι η παραγωγή λειτουργεί ως εξής: 3090, "όχι αρκετά καλή"? -> πώληση ώς 3080 ... -> 3070 -> 3060ti -> 3060. Σίγουρα αυτή την φορά δεν θα ύπαρχει πρόβλημα με το stock. Θέλω να δω τους "μαυραγορίτες" με τις 400Ε+ nvidia 1080/1070ti/1700 και 300Ε+ AMD RX580/480/570 τι θα τις κάνουν, τώρα που η 3060 έχει 300Ε 3 χρόνια εγγύηση (με επιδόσεις ~1080ti κάτι λιγότερο) και δεν έχει "καεί" σε mining (κλασικό "μόνο web browsing και light gaming"). Ούτε 80Ε δεν θα μπορούν να τις δόσουν :').

Edit: Ξέχασα να σχολιάσω τις 800Ε 5700xt :'):'):'). Αυτές ούτε 250Ε δεν θα πιάνουν σε έναν μήνα, χώρις raytracing, άθλιες επιδόσεις σε opengl και πιό "αδύναμες" από 1080ti (σε mining δεν ξέρω τι παίζει και ούτε με νοιάζει).

Επεξ/σία από Returntolobby
  • Like 4
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Returntolobby είπε

Δεδομένου ότι η παραγωγή λειτουργεί ως εξής: 3090, "όχι αρκετά καλή"? -> πώληση ώς 3080 ... -> 3070 -> 3060ti -> 3060. Σίγουρα αυτή την φορά δεν θα ύπαρχει πρόβλημα με το stock. Θέλω να δω τους "μαυραγορίτες" με τις 400Ε+ nvidia 1080/1070ti/1700 και 300Ε+ AMD RX580/480/570 τι θα τις κάνουν, τώρα που η 3060 έχει 300Ε 3 χρόνια εγγύηση (με επιδώσεις ~1080ti κάτι λιγότερο) και δεν έχει "καεί" σε mining (κλασικό "μόνο web browsing και light gaming"). Ούτε 80Ε δεν θα μπορούν να τις δόσουν :').

καλα η σειρα  480 570 580 ειναι αστερι παντα ηταν καλα εγω εδωσα πανω απο 30 καρτες εως 130ε καμια με προβλημα ποτε sclaping 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, KnightRider είπε

Πάλι τα εργοστάσια mining θα φάνε τις κάρτες...

Mining με κάρτα γραφικών κάνει μόνο ο gamer για εξτραδάκι. Η σοβαρή φάρμα κάνει με asic. Δεν ξέρω γιατί δεν το καταλαβαίνετε.

  • Like 5
  • Confused 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, george1807 είπε

Mining με κάρτα γραφικών κάνει μόνο ο gamer για εξτραδάκι. Η σοβαρή φάρμα κάνει με asic. Δεν ξέρω γιατί δεν το καταλαβαίνετε.

Υπαρχει το Etherium που κανεις ακομα και με 570 8gb ολες εκει εχουν παει 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giannis2156 είπε

καλα η σειρα  480 570 580 ειναι αστερι παντα ηταν καλα εγω εδωσα πανω απο 30 καρτες εως 130ε καμια με προβλημα ποτε sclaping 

Εγώ μια 1080ti είχα ανεβάσει αγγελία κανά μήνα πριν το scalping στα 380Ε, όλοι μου κάναν παζάρια στα 350 (το οποίο ήταν άθλιο και έτσι δεν απαντούσα), οπότε μου είχε μείνει την άκρη και δεν πολυασχολιόμουν. Ξαφνικά μια μέρα μπαίνω και μου έχουν στείλει καμιά 10ρια άτομα την ίδια στιγμή. Τελικά έφυγε με 480Ε γιατί ήταν όλοι σε φάση, σου δίνω 10 παραπάνω από τον άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...