Προς το περιεχόμενο

H Nvidia RTX 3060 θα κυκλοφορήσει επισήμως στις 25 Φεβρουαρίου


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Μιλάμε παιδιά είναι απίστευτο το τι συμβαίνει. Πριν από περίπου ένα μήνα που είχε εμφανιστεί εδώ,στο insomnia,ένα άρθρο για την 3060 είχα μπει στο πλαίσιο για να "χτίσω" pc. Σημειωτέον ότι τελευταία φορά που είχα συναρμολογήσει pc ήταν το αρχαίο 2003. Αργότερα πήρα έναν φορητό και τώρα σκέφτηκα να τον αλλάξω. Και φτάνω στην κάρτα γραφικών και δεν μπορώ να κατέβω κάτω από τα 400€ και δεν βρίσκω της σειράς 3xxx κάτω από την 3060Ti. Λέω μέσα μου,εντάξει τσίμπησαν οι τιμές. Χωρίς να έχω πάρει γραμμή τι τρέχει με κρυπτονομίσματα και scalpers. Είχα μείνει στο ότι για το bitcoin χρησιμοποιούσαν τις asic και νόμιζα ότι για όλα τα κρυπτονομίσματα ήταν το ίδιο πάνω-κάτω. Και τώρα με αφορμή το άρθρο μπαίνω στο Ιταλικό Amazon και δεν βρίσκω κάτω από 3090 στα 1.348€! Νομίζω ότι αυτοί που παίζουν βιντεοπαιχνίδια (γιατί αυτονών η γούνα καίγεται) δεν πρέπει να βάλουν νερό στο κρασί τους. Ας κρατήσουν το παλιό pc τους μέχρι να ρυθμιστεί η αγορά. Ας ρίξουν την ποιότητα των γραφικών και ας είναι λάτρεις των fps. Δηλαδή,πάνω από 400-500€ για κάρτα γραφικών και παλιότερη; Ληστεία! Άντε να πεις ότι είσαι πωρωμένος και τα έχεις να πας στα 600€. Αλλά να πάρεις και προηγούμενης γενιάς κάρτα;; Δεν ξέρω. Το θεωρώ μακ@κία. Θα επαληθευτούν άραγε όσοι από εσάς περιμένετε διαθεσιμότητα όλης της σειράς μέσα στο καλοκαίρι; Μακάρι! Τότε και εγώ θα κοιτάξω για σταθερό με κάρτα πιστεύω στα 400€ για το δικό μου πορτοφόλι. Αυτό που συμβαίνει τώρα είναι ληστεία και μάλιστα ξεδιάντροπα,μπροστά στα μούτρα μας!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προφανώς οι κουβέντες δεν γίνονται μόνο για τις 30ΧΧ κάρτες γραφικών.

Εγώ πάντα αγόραζα mid range κάρτες γραφικών , πριν 2 χρόνια είχα αγοράσει RX 580 στα 250ε , πριν 2 μήνες είχε καινούρια 190 , τώρα έχει πάει 490ε και σε αγγελίες τις βλέπεις χωρίς εγγύηση , κουτί στα 250 και 300ε

Αντίστοιχα πριν λίγους μήνες είχα αγοράσει 1660 super στα 250ε και την έδωσα σε μία εβδομάδα στα 200ε

Ε είναι κοροϊδία να πληρώσεις για μεταχειρισμένες κάρτες τις τιμές που ζητάνε λόγω της κατάστασης απο την μία , απο την άλλη κάποιος που θέλει να φτιάξει ένα απλό σύστημα να παίζει κανα game πρέπει να δώσει ένα κάρο λεφτά για μία mid range παλιάς τεχνολογίας κάρτα.

Οπότε δεν θέλουμε όλοι 3070 ή 3080 , μία απλή καρτούλα για casual gaming που να μην την πληρώσεις σε διπλάσια τιμή ενώ είναι μεταχειρισμένη χωρίς εγγύηση και να κάνεις κάποιον μάγκα ζητάμε

Προσωπικά προτιμώ να μην έχω καν pc από το να πληρώσω αγιογδύτες

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

miners και scalpers ξαφριζουν σε χρονο dt ο,τι υπαρχει, τις εταιριες ποσως τις ενδιαφερει αφου λεφτα μπαινουν στα ταμεια. και στους gamers που τις "εχτισαν" 2 δεκαετιες με τα καλα τους τα λεφτουδακια τους πεταει μια 1050 απο το σεντουκι...ειναι να γελας και να κλαις μαζι με αυτο που γινεται..

ειλικρινα νιωθω σα να επιασα το τζοκερ που αγορασα καινουργια gtx 1650 super 2 κατοσταρικα τα χριστουγεννα

οπως το βλεπω αρκετος κοσμος θα αρχισει να στρεφεται προς τις νεες κονσολες αντι να περιμενει μεχρι του αγιου...να πληρωσει διπλη τιμη για μια καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, tsofras είπε

Προφανώς οι κουβέντες δεν γίνονται μόνο για τις 30ΧΧ κάρτες γραφικών.

Εγώ πάντα αγόραζα mid range κάρτες γραφικών , πριν 2 χρόνια είχα αγοράσει RX 580 στα 250ε , πριν 2 μήνες είχε καινούρια 190 , τώρα έχει πάει 490ε και σε αγγελίες τις βλέπεις χωρίς εγγύηση , κουτί στα 250 και 300ε

Αντίστοιχα πριν λίγους μήνες είχα αγοράσει 1660 super στα 250ε και την έδωσα σε μία εβδομάδα στα 200ε

Ε είναι κοροϊδία να πληρώσεις για μεταχειρισμένες κάρτες τις τιμές που ζητάνε λόγω της κατάστασης απο την μία , απο την άλλη κάποιος που θέλει να φτιάξει ένα απλό σύστημα να παίζει κανα game πρέπει να δώσει ένα κάρο λεφτά για μία mid range παλιάς τεχνολογίας κάρτα.

Οπότε δεν θέλουμε όλοι 3070 ή 3080 , μία απλή καρτούλα για casual gaming που να μην την πληρώσεις σε διπλάσια τιμή ενώ είναι μεταχειρισμένη χωρίς εγγύηση και να κάνεις κάποιον μάγκα ζητάμε

Προσωπικά προτιμώ να μην έχω καν pc από το να πληρώσω αγιογδύτες

λανσαρει η εταιρια 1000 ευρω out of stock , ουρες να αγορασουν, αναμονη νεες κονσολες για μηνες.

απλα αχαχουχα

να ναι καλα εταιριες κ αγοραστες να τα χαιρονται

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, apleistos_gatos said:

Hot take: οι περισσότεροι άνθρωποι είναι μια χαρά με 1050 Ti, ...

περίπου καλά λες αλλά και αυτή έφτασε 150€ στα μεταχειρισμένα.

 

4 hours ago, apleistos_gatos said:

...  θα σκάσει η φούσκα και θα δεις οι τιμές να βουτάνε σε γκρεμό.

Αμήν και πότε.
Παντως μέχρι στιγμής οι τιμές πέφτουν προς τα πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οσοι αντέξουν προς καλοκαιράκι θα τις πάρουν σε πιο νορμάλ τιμές . Ισως εχουμε νέα και για 3080TI που ηταν να κυκλοφορήσει τώρα

Είναι και η κλεισουρα του Lockdown που εχει ανεβάσει κατακόρυφα την ζήτηση όχι μόνο οι miners.

Επεξ/σία από Prof_Chaos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, eyw είπε

περίπου καλά λες αλλά και αυτή έφτασε 150€ στα μεταχειρισμένα.

Αυτό είναι κυρίως για αυτούς με εμμονή στην αναβάθμηση. Για όποιον θέλει να χτήσει καινούργιο, χλωμά τα βλέπω. Τουλάχιστον βρίσκεις HD 7970 / R9 280X για λιγότερα, αλλά είναι ακόμη απαράδεκτα υψηλή η τιμή.

Αναφορά σε κείμενο

Αμήν και πότε.
Παντως μέχρι στιγμής οι τιμές πέφτουν προς τα πάνω.

Υπομονή φίλε, όπως έπεσαν οι τιμές τότε θα πέσουν και μετά. Πάμφθηνες κάρτες απλά για να έχεις εικόνα είναι πολλές μάλιστα, εκτώς αν θες αναγκαστικά κάρτα για να παίξεις.

Επεξ/σία από apleistos_gatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Προφανώς οι κουβέντες δεν γίνονται μόνο για τις 30ΧΧ κάρτες γραφικών.

Εγώ πάντα αγόραζα mid range κάρτες γραφικών , πριν 2 χρόνια είχα αγοράσει RX 580 στα 250ε , πριν 2 μήνες είχε καινούρια 190 , τώρα έχει πάει 490ε και σε αγγελίες τις βλέπεις χωρίς εγγύηση , κουτί στα 250 και 300ε

Αντίστοιχα πριν λίγους μήνες είχα αγοράσει 1660 super στα 250ε και την έδωσα σε μία εβδομάδα στα 200ε

Ε είναι κοροϊδία να πληρώσεις για μεταχειρισμένες κάρτες τις τιμές που ζητάνε λόγω της κατάστασης απο την μία , απο την άλλη κάποιος που θέλει να φτιάξει ένα απλό σύστημα να παίζει κανα game πρέπει να δώσει ένα κάρο λεφτά για μία mid range παλιάς τεχνολογίας κάρτα.

Οπότε δεν θέλουμε όλοι 3070 ή 3080 , μία απλή καρτούλα για casual gaming που να μην την πληρώσεις σε διπλάσια τιμή ενώ είναι μεταχειρισμένη χωρίς εγγύηση και να κάνεις κάποιον μάγκα ζητάμε

Προσωπικά προτιμώ να μην έχω καν pc από το να πληρώσω αγιογδύτες

Συμφωνώ απόλυτα.Άρα λίγη υπομονή δεν βλάπτει για όσους θέλουν αναβάθμιση.

Όπως έγραψα και εγω τα άτομα που είναι στη χειρότερη θέση είναι όσοι χτίζουν πρώτο pc.Ακόμα και αυτοί όμως μπορούν να κάνουν υπομονή(εκτός αν θέλουν όπως σωστά είπες να χρυσοπληρώσουν)

Σήμερα είδα αγγελία 1660 super 700 ευρώ....νομίζω αυτό τα λέει όλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς να μην αγοράσει της σαπίες τα σκουπίδια 1050ti και 2060 που θα ξανά βγάλουν και της 3000 να της πουλάει σε Miners. Amd.com υπομονή για RX6700XT 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά βλέπω η κατάσταση έχει γίνει πλέον μια σκέτη αηδία... Γεμίσαμε scalpers,miners και με μερικούς απελπισμένους αγοραστές που κάθονται και δίνουν για overpriced κάρτα... + μερικοί miners νομίζουν ότι θα πλουτίσουν...

Επίσης πιστεύω ότι φταίει και η βιομηχανία PC gaming που συνέχεια αυξάνουν πολύ τις απαιτήσεις επίτηδες για να αναγκάζουν τους gamers να αγοράσουν καινούργια κάρτα γραφικών για να μπορούν να έχουν 60fps με high γραφικά...

Επεξ/σία από KnightRider
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, KnightRider είπε

Γενικά βλέπω η κατάσταση έχει γίνει πλέον μια σκέτη αηδία... Γεμίσαμε scalpers,miners και με μερικούς απελπισμένους αγοραστές που κάθονται και δίνουν για overpriced κάρτα... + μερικοί miners νομίζουν ότι θα πλουτίσουν...

Επίσης πιστεύω ότι φταίει και η βιομηχανία PC gaming που συνέχεια αυξάνουν πολύ τις απαιτήσεις επίτηδες για να αναγκάζουν τους gamers να αγοράσουν καινούργια κάρτα γραφικών για να μπορούν να έχουν 60fps με high γραφικά...

Επιτηδες τις ανεβαζουν, τι εννοεις;
Δηλαδη θα επρεπε να υπαρχουν μονο indie games κατα την αποψη σου και οχι AAA; Να παιζαμε ακομα με γραφικα Playstation 1 ή mame32? Εχουν φτασει τα γραφικα να φαινονται real life. Αν θες να παιζεις Mame, μπορεις και με το παλιο σου το pc...

 

p.s. Το pc μου το ειχα φτιαξει το 2012, εναν ssd εβαλα μετα 8gb ram και μια rx570 nitro+ που μου βγηκε ουτε 100 ευρω επειδη καηκε η παλια hd7870 και μπορω να πω οτι ειμαι ενταξει με αυτα που παιζω. 
Τωρα αν θες να παιζεις day 1 AAA τιτλους που εχουνε απο μονοι τους 60 ευρω, ε θα πληρωσεις.

Επεξ/σία από ExTaCy1337
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...