Προς το περιεχόμενο

Pfizer Θεσσαλονίκη


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Στον πραγματικό κόσμο βέβαια υπάρχουν πολλά περισσότερα επαγγέλματα από software engineer developer και δεν ξέρω τι άλλο it jobs.

 

1 ώρα πριν, shikabalas είπε

Εμβολιο δεν εκανες ? 😀

Digital Center of Excellence ειναι το campus, δεν νομιζω να φτιαχνει εμβολια. Και οι ανοιχτες θεσεις ειναι 70/90 IT, αρα δεν μπορω να καταλαβω προς τι η διαφωνια. ΙΤ campus ειναι, με IT jobs κατα τεραστιο ποσοστο. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 327
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Εταιριες ιδιωτικές που δεχονται ατομα με μεσο ειναι καταδικασμενες........

σε ασημαντες θέσεις δέχονται, ακομα κι αν αυτα τα ατομα δεν είναι καν απαραίτητα. δε λειτουργεί αγγελικά ο κόσμος, ουτε ολες οι επιχειρήσεις παιζουν το παιχνίδι εντελώς εντιμα. οι μεγαλες εταιρίες το ξέρουν καλά. η μικρή εταιρία μπορεί να πάρειτο γνωστο του διευθυντη, στη μεγάλη θα μπουν τα βυσματα του βουλευτη. το αν ειναι καταδικασμάνη λοιπον μια εταιρία εξαρταται από το που θα τοποθετήσει τα ατομα με μεσον. πχ αν η καθαρίστρια ή ο γραμματεας είναι βυσματα δεν χανει τιποτα, αν το βυσμα παρει θέση ευθυνης χωρις να έχει την καταλληλοτητα τοτε ειναι πρόβλημα. 

9 ώρες πριν, shikabalas είπε

Εμβολιο δεν εκανες ? 😀

Στη Θεσσαλονίκη δεν έχει το φαρμακευτικό τμήμα. η φαιζερ πουλάει φάρμακα, όχι τεχνολογία. στην αναπτυξη φαρμακευτικων προιοντων δεν μπαινεις με μεσον που να κοπανιέσαι. στο ΙΤ τμημα της Θεσσαλονίκης όμως επειδη δεν ειναι αυτο το προιον τους ναι, θα παρουν και τα βυσματα στις θεσεις χωρις ευθυνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχει πεσει πολυ ραδιο αρβυλα ας πουμε πως λειτουργει το θεμα για θεσεις εργασιας στη φαιζερ:

Ας πουμε οτι φτιαχνουν ενα τμημα υποστηρικτικο (ΙΤ/R&D  technology)στην Ελλαδα και θελουν τετοιες υποστηρικτικες θεσεις. Η εταιρια βαση μπατζετ ανακοινωνει στο HR να κανει διαιρεσεις και να βγαλει θεσεις. Εστω οτι θελουν 40 ΙΤ

Η εταιρια ανακοινωνει εσωτερικα στους υπαλληλους εξωτερικο για το κεντρο και τις θεσεις. Μπορει καποιος να θελει εσωτερικα να μετακινηθει. Παραλληλα τους αναφερει οτι αν ξερουν καποιον ας κανουν recommendation/προτεινουν χωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι κατα 100% θα παρει τη θεση λογω αυτου. Εκει ειναι το βυσμα που αναφερεται εδω και οντως οπως ειχα γραψει μεχρι και η ελληνιδια καθαριστρια στου Πουρς εχει λαβει τηλεφωνηματακι απο Ελλαδα για τον ανηψιο/βαπτηστηρα κτλ.

Ταυτοχρονα η εταιρια στο σαιτ (αλλα κυριως sto linkedin) και σε εξωτερικους recruiters τους στελνει τις θεσεις. Οποιος καταφερει με το recommendation να καλυψει θεση παιρνει και μπονους 500-1000$

για παραδειγμα μπορει να το παρει η καθαριστρια, το kariera.gr (αγνοω αν συνεργαζονται) ή και κανενας αν ο υποψηφιος βρει τη θεση μονος του απο linkedin ή σαιτ φαιζερ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

 

Η εταιρια ανακοινωνει εσωτερικα στους υπαλληλους εξωτερικο για το κεντρο και τις θεσεις. Μπορει καποιος να θελει εσωτερικα να μετακινηθει. Παραλληλα τους αναφερει οτι αν ξερουν καποιον ας κανουν recommendation/προτεινουν χωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι κατα 100% θα παρει τη θεση λογω αυτου.

αυτο ειναι απλά συσταση. το να σε συστησει καποιος σε μια εταιρία δεν είναι κακό, εφόσον η εταιρια αποφασισει αν θα σε πάρει ή οχι.

βυσμα ειναι αυτος που θα παρει θεση ασχετα  αν εχει τα απαραιτητα προσοντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, velociraptoras είπε

αυτο ειναι απλά συσταση. το να σε συστησει καποιος σε μια εταιρία δεν είναι κακό, εφόσον η εταιρια αποφασισει αν θα σε πάρει ή οχι.

βυσμα ειναι αυτος που θα παρει θεση ασχετα  αν εχει τα απαραιτητα προσοντα. 

σωστη η ερμηνεια σου...

 

τοτε ισχυει αυτο (νομιζω σε καθε ιδιωτικη επιχειρηση σε κεντρικη ευρωπη σκανδιναδια και ΒΑ Αμερικη): Δε προσλαμβανονται τα βυσματα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

σωστη η ερμηνεια σου...

 

τοτε ισχυει αυτο (νομιζω σε καθε ιδιωτικη επιχειρηση σε κεντρικη ευρωπη σκανδιναδια και ΒΑ Αμερικη): Δε προσλαμβανονται τα βυσματα..

ακομα κι αν ισχύει σιγουρα είναι πολύ πιο περιορισμένο απ΄οτι εδω στην Ελλάδα. εδω σου λένε χωρις καμια ντροπή ψηφισε με και θα σε βαλω για ενα χρόνο στο τάδε πολυκαταστημα/εταιρία.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2021 στις 11:30 ΜΜ, airtrelomike13 είπε

Και εσύ πιστεύεις ότι δεν θα πάρουν τα βύσματα αλλά θα κάτσουν να δουν τα interviews. Καλά εντάξει. Πρόσφατα μπήκε γνωστή μου και είχε βίσμα.

Επιπλέον Ασε που για καποιο λογο ανοιξε στην Ελλαδα «υποκαταστημα» και αυτος σιγουρα δεν ειναι η ανταγωνιστικη ελληνικη εργατικη ικανοτητα

Όσα δεν φτάνει η αλεπού…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/6/2021 στις 11:35 ΠΜ, liakos18 είπε

Η προσωπική μου εμπειρία ήταν: 

  1. 30λεπτη συνέντευξη με τη recruiter που με προσέγγισε (στα αγγλικά, 3rd party recruitment agency) 
  2. 1 ώρα συνέντευξη με 3 μάνατζερς της Pfizer στην Αμερική (προφανώς στα αγγλικά)
  3. 30 λεπτά με τη hiring manager της Θεσσαλονίκης (στα ελληνικά)
  4. Offer

Αν τυχόν θυμάσαι, από την αποστολή του βιογραφικού μέχρι την πρώτη επικοινωνία, πόσος χρόνος μεσολάβησε;

Επίσης, από την πρώτη συνέντευξη (1) μέχρι την τελευταία (3), πόσος χρόνος μεσολάβησε;

Από την προσφορά πόσο χρόνο σού έδωσαν μέχρι την τελική απάντησή σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Αν τυχόν θυμάσαι, από την αποστολή του βιογραφικού μέχρι την πρώτη επικοινωνία, πόσος χρόνος μεσολάβησε;

Επίσης, από την πρώτη συνέντευξη (1) μέχρι την τελευταία (3), πόσος χρόνος μεσολάβησε;

Από την προσφορά πόσο χρόνο σού έδωσαν μέχρι την τελική απάντησή σου;

επειδη ετυχε χτες να μιλαω με φιλο ο οποιος δουλευει η φιλη του στο HR, μου ειπε οτι η εν λογω εταιρεια δινει προτεραιοτητες στους Έλληνες του Εξωτερικού, μετά σε εξειδικευμένες θέσεις ( που έχουν χρόνια προυπηρεσίαας) και μετά στα βύσματα. Υπάρχουν θέσεις βυσματικές εκεί μέσα ειδικά οι recruiter.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2021 στις 12:36 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Αν τυχόν θυμάσαι, από την αποστολή του βιογραφικού μέχρι την πρώτη επικοινωνία, πόσος χρόνος μεσολάβησε;

Επίσης, από την πρώτη συνέντευξη (1) μέχρι την τελευταία (3), πόσος χρόνος μεσολάβησε;

Από την προσφορά πόσο χρόνο σού έδωσαν μέχρι την τελική απάντησή σου;

Η αρχική προσέγγιση έγινε από μια ρικρούτερ στο LinkedIn. Με αυτήν έκανα το πρώτη κουβέντα/ιντερβιου και στο τέλος μου ζήτησε το βιογραφικό μου για να το προωθήσει στη Pfizer. Μετά από αυτό η διαδικασία προχώρησε πολύ γρήγορα. Μετά από 1-3 μέρες επικοινώνησαν μαζί μου και κλείσαμε την επόμενη σε διάστημα όχι μεγαλύτερο από μια βδομάδα από την πρώτη. Η δεύτερη έγινε Παρασκευή μεσημέρι και Δευτέρα επικοινωνήσαν ξανά μαζί μου για να κανονίσουμε την τελική με την Hiring Manager. Μάλιστα με ρώτησαν αν μπορώ και την ίδια μέρα αλλά τελικά την κάναμε την επόμενη. Και μετά από μια βδομάδα με κάλεσε η hiring manager για το offer. Μου έδωσε 1 μέρα μόνο να το σκεφτώ και μάλιστα όταν ζήτησα μία ακόμα μου είπε «Μα τι να σκεφτείς τώρα;» :P

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/6/2021 στις 10:19 ΠΜ, ProponitisTouKanape είπε

Λογικό δεν είναι; Μια πολυεθνική προσλαμβάνει κόσμο σε μια πόλη που υπάρχει ξηρασία στην αγορά εργασίας.

Η κατάντια είναι η Θεσσαλονίκη, μια πόλη με 800,000 κατοίκους σε εξαιρετική γεωγραφική θέση, να μη παράγει τίποτα και οι τοπικές αρχές, αντί να στρώσουν τον κώλο τους να κάνουν την πόλη ελκυστική για επενδύσεις, να κοιτάνε πως θα μασήσουν ευρωπαϊκό ή κρατικό χρήμα (ο περιφερειάρχης ως κατόρθωμα του θεωρεί πως η Κ. Μακεδονία είναι πρώτη σε απορρόφηση ΕΣΠΑ)

Οι τοπικές αρχές δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.   Η απορρόφηση των ΕΣΠΑ είναι δική τους δουλειά και καλά κάνουν και τα αξιοποιούν. Η περιφέρεια και ο δήμος μπορούν απλά να μην βάζουν εμπόδια, όπως έχει γίνει άπειρες φορές βλέπε siemens και ένα σωρό άλλες εταιρείες που αποχώρησαν)

Η φορολογική κλίμακα και οι ελαφρύνσεις εξαρτώνται από την εκάστοτε κυβέρνηση. Δεν μπορεί ο περιφερειάρχης να δώσει φοροελαφρύνσεις και κίνητρα. 

Μόνο θετικά βλέπω από επενδύσεις σε εταιρείες όπως teamviewer , pfizer κλπ, ειδικά στην επαρχία. 

Προφανώς δεν είναι βλάκες σε αυτές τις εταιρείες για να προσλάβουν τον κομματικό στρατό της εκάστοτε κυβέρνησης,ούτε να έχουν υπεράριθμους για να κάθονται.

Ούτε ο Μπουρλά έχει λόγο να ρισκάρει την  θέση του στην pfizer γιατί σπούδασε στην θεσσαλονίκη και επειδή είναι Αρειανός. Αυτές οι αποφάσεις λαμβάνονται με βάση την λογική...

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/2/2021 στις 1:25 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Με αφορμή τις συνεχείς θέσεις που βγαίνουν στη Pfizer στη Θεσσαλονίκη και θα βγαίνουν κι άλλες ... έχει κανείς εμπειρία από τη διαδικασία των συνεντεύξεων.

Γενικά για όλο το assessment, με ποιόν τρόπο τρέχει.

Μόλις τελείωσα το Master μου στην Αμερική και αποφάσισα να κάνω αίτηση για πλάκα για να δω πόσο αξιοκρατικό είναι το σύστημα και αν θα μου απαντήσουν οι recruiters, κυρίως γιατί όταν ήμουν Θεσσαλονίκη σαν απόφοιτος bachelor με 0 προυπηρεσία δεν υπήρχε ανταπόκριση.

Μου απάντησαν στην αίτηση μου αλλά δεν συνέχισα τη διαδικασία των συνεντεύξεων καθώς δεν είναι η επιστροφή στα άμεσα σχέδιά μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2021 στις 12:30 ΜΜ, The_Judas είπε

Οι τοπικές αρχές δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.   Η απορρόφηση των ΕΣΠΑ είναι δική τους δουλειά και καλά κάνουν και τα αξιοποιούν. Η περιφέρεια και ο δήμος μπορούν απλά να μην βάζουν εμπόδια, όπως έχει γίνει άπειρες φορές βλέπε siemens και ένα σωρό άλλες εταιρείες που αποχώρησαν)

Η φορολογική κλίμακα και οι ελαφρύνσεις εξαρτώνται από την εκάστοτε κυβέρνηση. Δεν μπορεί ο περιφερειάρχης να δώσει φοροελαφρύνσεις και κίνητρα. 

Μόνο θετικά βλέπω από επενδύσεις σε εταιρείες όπως teamviewer , pfizer κλπ, ειδικά στην επαρχία. 

Προφανώς δεν είναι βλάκες σε αυτές τις εταιρείες για να προσλάβουν τον κομματικό στρατό της εκάστοτε κυβέρνησης,ούτε να έχουν υπεράριθμους για να κάθονται.

Ούτε ο Μπουρλά έχει λόγο να ρισκάρει την  θέση του στην pfizer γιατί σπούδασε στην θεσσαλονίκη και επειδή είναι Αρειανός. Αυτές οι αποφάσεις λαμβάνονται με βάση την λογική...

Δεν είναι μόνο θέματα φορολόγησης, όπως λες είναι το γενικότερο πλαίσιο. Και σε άλλες χώρες οι ΟΤΑ δεν έχουν φορολογικές αρμοδιότητες (π.χ. Γερμανία) αλλά τελείως διαφορετική αντιμετώπιση έχουν οι εταιρίες στο Μόναχο απ' ότι στο Βερολίνο. Δε θα μπορούσαν π.χ. οι τοπικες αρχές να το παλέψουν να πάρουν τα γραφεία της Fraport στη Θεσσαλονίκη;

Είναι μια βολική δικαιολογία για τους άρχοντες να λένε πως οι εταιρίες πάνε στην πρωτεύουσα λόγω κυβέρνησης αλλά στην Ευρώπη ειδικά τα παραδείγματα πόλεων που έχουν τρελή οικονομική δραστηριότητα χωρίς καμία σχέση με την κυβέρνηση είναι πάρα πολλά. Ναι μεν βοηθάει, αλλά δεν είναι καθοριστικός παράγοντας.

Προφανώς κάθε επένδυση που φέρνει νέες θέσεις εργασίας στην επαρχία είναι ευλογία. Δε ξέρω αν φάνηκε πως είχε αρνητική χροιά το σχόλιο μου, γιατί δεν ήταν αυτή η πρόθεση μου. Μακάρι αυτή η τάση να συνεχιστεί και να δημιουργηθούν κι άλλοι πόλοι οικονομικής δραστηριότητας πλην της Αθήνας.

Η Θεσσαλονίκη αυτή τη στιγμή είναι σε εξαιρετική φάση για επενδύσεις. Έχει νεαρό πληθυσμό λόγω πανεπιστημίου, έχει σαφώς φθηνότερο real estate απο την Αθήνα, έχει χαμηλότερους μισθούς και οι θέσεις θα καλυφθούν για πλάκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...