Προς το περιεχόμενο

Pfizer Θεσσαλονίκη


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω φάει 3-4 άκυρα (αποστολή βιογραφικού και λήψη απάντησης ότι δεν επιλέχθηκα επειδή υπήρχαν βιογραφικά με καλύτερα προσόντα (βύσμα μάλλον ήθελαν να γράψουν αλλά δεν μπορούσαν)) σε Assosiate tech θέσεις. Το γελοίο είναι ότι άτομα με λιγότερη προϋπηρεσία στο αντικείμενο από εμένα, έχουν πάρει θέσεις Senior Assosiate (να είναι καλά το LinkedIn).

Οπότε η κουβέντα για εμένα σταματάει κάπου εδώ.

Μένει να κόψω και το καθημερινό spam email τους.

Επεξ/σία από wotw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 327
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αρκετοι απο αυτους που μπηκαν κατευθειαν ως senior associate (αν οχι ολοι), περασαν απο καποια bootcamps με διαρκεια ενος μήνα ή και παραπανω που διοργανωσε η ιδια η Pfizer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, shikabalas είπε

Αρκετοι απο αυτους που μπηκαν κατευθειαν ως senior associate (αν οχι ολοι), περασαν απο καποια bootcamps με διαρκεια ενος μήνα ή και παραπανω που διοργανωσε η ιδια η Pfizer.

Οκ αλλά αυτό δεν μου λέει κάτι εμένα. Προφανώς αν είχα πρόταση, να δεχόμουν να πάω και εγώ σε bootcamp. Αλλά δυστυχώς δεν είχα βύσμα για να φτάσω ως εκεί.

Πάντως έχει αρκετά θετικά η όλη κατάσταση. Αν αναλογιστούμε ότι ακούγεται πως η Intrasoft πληρώνει χαμηλά και έφυγαν αρκετοί για Pfizer. Ίσως έτσι υπάρξει πίεση για καλύτερα μισθολόγια από τους υπόλοιπους μεγάλους παίχτες της περιοχής.

Επεξ/σία από wotw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, wotw είπε

Οκ αλλά αυτό δεν μου λέει κάτι εμένα. Προφανώς αν είχα πρόταση, να δεχόμουν να πάω και εγώ σε bootcamp. Αλλά δυστυχώς δεν είχα βύσμα για να φτάσω ως εκεί.

Πάντως έχει αρκετά θετικά η όλη κατάσταση. Αν αναλογιστούμε ότι ακούγεται πως η Intrasoft πληρώνει χαμηλά και έφυγαν αρκετοί για Pfizer. Ίσως έτσι υπάρξει πίεση για καλύτερα μισθολόγια από τους υπόλοιπους μεγάλους παίχτες της περιοχής.

Τι εννοείς αν είχες πρόταση θα δεχόσουν να πας σε bootcamp; Public ήταν το bootcamp, αν ήθελες δήλωνες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, wotw είπε

Οκ αλλά αυτό δεν μου λέει κάτι εμένα. Προφανώς αν είχα πρόταση, να δεχόμουν να πάω και εγώ σε bootcamp. Αλλά δυστυχώς δεν είχα βύσμα για να φτάσω ως εκεί.

Πάντως έχει αρκετά θετικά η όλη κατάσταση. Αν αναλογιστούμε ότι ακούγεται πως η Intrasoft πληρώνει χαμηλά και έφυγαν αρκετοί για Pfizer. Ίσως έτσι υπάρξει πίεση για καλύτερα μισθολόγια από τους υπόλοιπους μεγάλους παίχτες της περιοχής.

Τι μισθούς δίνει η Intra;

Γενικά σαν περιβάλλον πως είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, tasos30 είπε

Τι εννοείς αν είχες πρόταση θα δεχόσουν να πας σε bootcamp; Public ήταν το bootcamp, αν ήθελες δήλωνες. 

Γράψε λάθος, δεν το πήρα χαμπάρι. Ήταν δωρεάν με συγκεκριμένα qualifications; Εγώ παρακολουθούσα τις ανοιχτές θέσεις στην πλατφόρμα τους.

Αλλά και πάλι... δεν μου λέει κάτι αυτό. Αν έπαιρναν μόνο από τα bootcamps τους και τους προόριζαν για Senior Associates, γιατί είχαν ανοιχτές τις πιο χαμηλόβαθμες θέσεις; Μήπως κανένα Senior κελεπούρι δεχτεί να πάει ως assosiate των προαναφερθέντων;

Anyway, άτομα με γνώσεις και προσόντα δεν έχουν ανάγκη την Pfizer για να προχωρήσουν επαγγελματικά. Το σημαντικό είναι ότι αναβαθμίζεται στον τομέα η Θεσσαλονίκη έστω και ελάχιστα.

12 λεπτά πριν, theo93 είπε

Τι μισθούς δίνει η Intra;

Γενικά σαν περιβάλλον πως είναι;

Φαντάσου μισθό med σε seniors. Υπάρχει αρκετή πίεση αλλά και καλό-φιλικό περιβάλλον σε ορισμένα τμήματα.

Δεν ξέρω κατά πόσο αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα αυτά, ότι έχω ακούσει από γνωστούς γνωστών αναφέρω.

Πάντως για τη μετακίνηση από Intra σε Pfizer και άλλους δυνατούς παίχτες, αν κάνεις μια γύρα στο LinkedIn θα το διαπιστώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2021 στις 3:06 ΜΜ, pavlovic είπε

επειδη ετυχε χτες να μιλαω με φιλο ο οποιος δουλευει η φιλη του στο HR, μου ειπε οτι η εν λογω εταιρεια δινει προτεραιοτητες στους Έλληνες του Εξωτερικού, μετά σε εξειδικευμένες θέσεις ( που έχουν χρόνια προυπηρεσίαας) και μετά στα βύσματα. Υπάρχουν θέσεις βυσματικές εκεί μέσα ειδικά οι recruiter.

σχεδον σε ολες τις εταιριες οι recruiter βισματα ειναι, βλέπω πριν λιγο καιρό σε ομάδα με αγγελίες στο φβ κοριτσακι γνωστό μου που μολις τελειωσε μια σχολή να δηλωνει recruiter και να ζητα προσωπικό για μια εταιρία. η εταιρία ειναι ενος συγγενή τους και το κοριτσακι κανει εκεί πρακτική στο αντικείμενο σπουδων της (που δεν εχει καμια σχεση με τη διοικηση ή τη διαχειριση προσωπικού). Αλλά υφάκι σαν να ειναι διευθυντρια. τωρα η "recruiter" εχει τελειωσει την πρακτική της και γυρισε στο χωριο. ουτε ο μπαρμπας της δηλαδή δεν την κράτησε στη δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω περίπου 70-80 θέσεις τελευταία πολύ καιρό ανοιχτές στη Θεσσαλονίκη.

Δεν ξέρω αν κάνουν συνεντεύξεις τώρα στην υψηλή περίοδο αιχμής του καλοκαιριού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/8/2021 στις 3:04 ΜΜ, temitis είπε

 Από θέμα ωραρίου τι παίζει; Τηρούν το 8ωρο ή παίζει τπτ 12ωρο+ ; 

Από φίλη που μπήκε με τη βοήθεια μεσάζοντος στην εν λόγω εταιρεία, ΟΧΙ, δεν παίζει 8ωρο. Δουλεύουν ανάλογα το τμήμα, αλλά οι ώρες κυμαίνονται σίγουρα στο 10 ωρο. Δεν σημαίνει ότι επειδή ήρθε εδώ η φαιζερ, ότι είναι η γη της επαγγελλίας και προσωπικά το θεωρώ κατάντια, το οτι κάποιοι έβαλαν βύσμα να μπουν εκεί για να εργάζονται τόσες ώρες. Υποτίθεται ότι βάζεις βύσμα για να σε βάλει κάπου καλά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το χαμηλό εργατικό κόστος για κάθε δεδομένη εξειδίκευση, θα είναι πάντα ένα δέλεαρ να έρθουν κι άλλες πολυεθνικές.

Κάποιοι θα πουν: κλαίγεστε που έρχονται εταιρείες στην Ελλάδα, αντί να χρειαστεί να μεταναστεύσετε; Όχι.

Απλά, το σημαντικό είναι ότι με τον καιρό θα καταρρεύσει ο μύθος των ευκαιριών αυτών στην Ελλάδα. Αυτό θα γίνει όταν αποβιώσει σταδιακά η γενιά των συνταξιούχων που στην ουσία στηρίζει την παραγωγική γενιά (με σταθερή ροή χρήματος ή άλλων αγαθών, βλ. σπίτι, κα), ώστε να πηγαίνει στη «γ@μ@τη» δουλειά, 8-12 ώρες κάθε μέρα, για να εισπράττει ένα μισθό που πρακτικά δεν τού επιτρέπει να αποταμιεύσει (σε κάποιες περιπτώσεις και να βιοποριστεί).

Όταν, λοιπόν, θα γίνει αυτό, τότε σταδιακά αυτές οι εταιρείες θα χρειάζεται να αυξήσουν τους μισθούς, για να μη φύγει ο κόσμος, αλλά και θα είναι δύσκολο και το να βρουν κόσμο στους παλιότερους χαμηλότερους μισθούς.

Όταν, τότε ανέβει το κόστος εργασίας, ίσως να μην είναι τόσο δελεαστικό να βρίσκονται (οι πολυεθνικές) στην Ελλάδα, αφού θα έχει και αλλού πορτοκαλιές με χαμηλό κόστος εργασίας για κάθε δεδομένη εξειδίκευση.

Η παγκόσμια εργασιακή δυστοπία έρχεται.

Επεξ/σία από kostasgr78
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Το χαμηλό εργατικό κόστος για κάθε δεδομένη εξειδίκευση, θα είναι πάντα ένα δέλεαρ να έρθουν κι άλλες πολυεθνικές.

Κάποιοι θα πουν: κλαίγεστε που έρχονται εταιρείες στην Ελλάδα, αντί να χρειαστεί να μεταναστεύσετε; Όχι.

Απλά, το σημαντικό είναι ότι με τον καιρό θα καταρρεύσει ο μύθος των ευκαιριών αυτών στην Ελλάδα. Αυτό θα γίνει όταν αποβιώσει σταδιακά η γενιά των συνταξιούχων που στην ουσία στηρίζει την παραγωγική γενιά (με σταθερή ροή χρήματος ή άλλων αγαθών, βλ. σπίτι, κα), ώστε να πηγαίνει στη «γ@μ@τη» δουλειά, 8-12 ώρες κάθε μέρα, για να εισπράττει ένα μισθό που πρακτικά δεν τού επιτρέπει να αποταμιεύσει (σε κάποιες περιπτώσεις και να βιοποριστεί).

Όταν, λοιπόν, θα γίνει αυτό, τότε σταδιακά αυτές οι εταιρείες θα χρειάζεται να αυξήσουν τους μισθούς, για να μη φύγει ο κόσμος, αλλά και θα είναι δύσκολο και το να βρουν κόσμο στους παλιότερους χαμηλότερους μισθούς.

Όταν, τότε ανέβει το κόστος εργασίας, ίσως να μην είναι τόσο δελεαστικό να βρίσκονται (οι πολυεθνικές) στην Ελλάδα, αφού θα έχει και αλλού πορτοκαλιές με χαμηλό κόστος εργασίας για κάθε δεδομένη εξειδίκευση.

Η παγκόσμια εργασιακή δυστοπία έρχεται.

Εδώ και 50 χρόνια τα ίδια γράφονται, και ποτέ δεν έχουν συμβεί. Αντιθέτως, πριν από 20 - 30 χρόνια ήτανε μεγάλο κύμα το outsourcing ολοκληρων τμηματων των εταιριων, πλεον αυτο εχει τελειώσει, για αυτο και Pfizer και αλλες πολυεθνικές ιδρυουν hubs σε αλλες χωρες.

H Pfizer πληρώνει όσο πληρώνουν οι τοπικές εταιρίες, που δεν έχουν σαν αντικείμενο την πώληση υπηρεσιών, αλλά απλά την υποστήριξη των υπολοίπων τμημάτων που φέρνουν τα λεφτά. Και σε άλλες χώρες τα ίδια πληρώνει αναλογικά.

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Εδώ και 50 χρόνια τα ίδια γράφονται, και ποτέ δεν έχουν συμβεί. Αντιθέτως, πριν από 20 - 30 χρόνια ήτανε μεγάλο κύμα το outsourcing ολοκληρων τμηματων των εταιριων, πλεον αυτο εχει τελειώσει, για αυτο και Pfizer και αλλες πολυεθνικές ιδρυουν hubs σε αλλες χωρες.

H Pfizer πληρώνει όσο πληρώνουν οι τοπικές εταιρίες, που δεν έχουν σαν αντικείμενο την πώληση υπηρεσιών, αλλά απλά την υποστήριξη των υπολοίπων τμημάτων που φέρνουν τα λεφτά. Και σε άλλες χώρες τα ίδια πληρώνει αναλογικά.

Έτσι κι αλλιώς η προσφορά-ζήτηση εργασίας σε μακροοικονομική ανάλυση παγκοσμίως, υπόκειται στους ίδιους κανόνες. Δεν αναφέρομαι σε αυτό.

Αναφέρομαι στη διαταραχή της εξίσωσης αυτής ειδικά στη χώρα μας, λόγω του γεγονότος ότι η ισχυρή πλειοψηφία του εργατικού δυναμικού είναι διαθέσιμη να εργαστεί για μισθούς κατώτερους ή οριακούς της επιβίωσης, αφού βοηθά στη ροή χρήματος (έμμεσα και άμεσα) η γενιά των συνταξιούχων.

Αυτό το γεγονός, επιτρέπει και στις πολυεθνικές να βρίσκουν ευκαιρία να έρθουν και να έχουν πολύ μικρότερο εργατικό κόστος από αυτό που θα είχαν αν δεν συνέβαινε η διαταραχή με τη βόηθεια των συνταξιούχων.

Για πάμε να το διερευνήσουμε και παραπέρα. Υπάρχει άλλη δυτική χώρα, όπου η παραγωγική γενιά στηρίζεται στη γενιά των συνταξιούχων; Υπάρχει άλλη χώρα που δραστηριοποιούνται οι ίδιες οι πολυεθνικές πάνω σε αυτή τη διαταραχή της εξίσωσης σε αυτό το βαθμό;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2021 στις 11:24 ΠΜ, liakos18 είπε

Σχετικά με τα όσα αναφέρετε για ανάγκη βύσματος για να μπει κανείς στη Pfizer Θεσσαλονίκης, αν και δε θα μου έκανε εντύπωση να είναι έτσι τα πράγματα, θα ήθελα να περιγράψω τη δική μου εμπειρία που είναι εκ διαμέτρου αντίθετη.

Πριν κάποιους μήνες δέχτηκα κρούση από μια ρικρούτερ μέσω LinkedIn σχετικά με μια υψηλόβαθμη θέση στην εταιρία (Manager σε engineering τμήμα). Θεωρώντας αρχικά ότι μάλλον δεν κάνω για τη θέση έδειξα ενδιαφέρον από περιέργεια για το process. Μετά από δύο μόλις συνεντέυξεις δέχθηκα offer αρκετά δελεαστικό για τα δεδομένα της Θεσσαλονίκης (~1800x14 + ενα ετήσιο μπόνους + διάφορα άλλα perks). 

Τελικά αρνήθηκα διότι είμαι κάτοικος εξωτερικού και στην παρούσα φάση δε με ενδιέφερε να γυρίσω στην Ελλάδα. 

 

Φίλε συγκεκριμένα τι έχεις σπουδάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...