Προς το περιεχόμενο

Pfizer Θεσσαλονίκη


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 327
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/8/2021 στις 9:21 ΠΜ, kostasgr78 είπε

Έτσι κι αλλιώς η προσφορά-ζήτηση εργασίας σε μακροοικονομική ανάλυση παγκοσμίως, υπόκειται στους ίδιους κανόνες. Δεν αναφέρομαι σε αυτό.

Αναφέρομαι στη διαταραχή της εξίσωσης αυτής ειδικά στη χώρα μας, λόγω του γεγονότος ότι η ισχυρή πλειοψηφία του εργατικού δυναμικού είναι διαθέσιμη να εργαστεί για μισθούς κατώτερους ή οριακούς της επιβίωσης, αφού βοηθά στη ροή χρήματος (έμμεσα και άμεσα) η γενιά των συνταξιούχων.

Αυτό το γεγονός, επιτρέπει και στις πολυεθνικές να βρίσκουν ευκαιρία να έρθουν και να έχουν πολύ μικρότερο εργατικό κόστος από αυτό που θα είχαν αν δεν συνέβαινε η διαταραχή με τη βόηθεια των συνταξιούχων.

Για πάμε να το διερευνήσουμε και παραπέρα. Υπάρχει άλλη δυτική χώρα, όπου η παραγωγική γενιά στηρίζεται στη γενιά των συνταξιούχων; Υπάρχει άλλη χώρα που δραστηριοποιούνται οι ίδιες οι πολυεθνικές πάνω σε αυτή τη διαταραχή της εξίσωσης σε αυτό το βαθμό;

 

Συμφωνω και θα πω την εμπειρια μου, εγω προσωπικά συνταξη δεν παιρνω απο τους γονεις μου καθως ειναι λιγα τα χρηματα που παιρνουν.

Ομως οι γονεις εχουν απο 3 σπιτια ο καθενας, αφου και εκεινοι κληρονόμησαν τους δικους τους γονεις αλλα και χτισανε σπιτια τις καλες εποχες.

Ετσι εγω ξερω οτι εχω τις "πλατες". Μπορω να δουλευω και με λιγα, καθως τα ενοικια μου μπαινουν κανονικα καθε μηνα.

Ετσι λοιπον κι εγω δουλευα σε πολυεθνικη (στο εξωτερικο). Ζουσα με αλλους 2 αγνωστους στο ιδιο σπιτι. Τα λεφτα εφταναν στο τελος του μηνα ισα ισα να την βγαλω. Η αυστηρότητα και το κλιμα "στρατου" ηταν δεδομενο στο γραφειο, πραγμα για το οποιο εμενα δεν με μεγαλωσαν οι γονεις μου. Μου δωσανε τα παντα, με ειχανε στα πουπουλα, με σπουδασαν (κοστος 50κ ευρω), για να εχω τον καθε κατακαημενο που νομιζει οτι θα παρει αυξηση, να με εχει στην τεντα? Να με χρονομετρανε ποσο καθομαι στην τουαλετα? Να συμμετέχω σε ηλιθια meetings, να απανταω σε χαζα email, να πηγαινω στα team building events που ολοι μαζι βγαζουμε φωτο για το ποσο γαματα περναμε? Η ζωη στην πολυεθνικη δεν ηταν ποτε για εμενα τελικα. Το κλιμα μυρίζει ψέμα, καποιοι δεν το μυριζουν εγω ομως το καταλαβα απο το πρωτο λεπτο. 

Καλύτερα λιγοτερα απο την δουλεια μου και τα ενοικια μου, και να ειμαι εγω το αφεντικο/ελευθερος επαγγελματιας, παρα να ξαναπατησω το ποδι μου σε τετοιες εταιριες.

Να πω οτι ειμαι ελευθερο πνευμα και δεν σηκώνω πολλα απο κανεναν, οπως επισης μου αρεσει να εκφράζομαι ελευθερα και να τα λεω χυμα. 

Επεξ/σία από Land-decked
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εγω έπιασα δουλειά στην Pfizer τον Ιουλιο και κανενα βυσμα δεν ειχα.

Με βρήκαν στο LinkedIn οι recruiters της Pfizer (Code.Hub) ως available (παρόλο που δούλευα ακόμη σε μεγάλη εταιρία στην Αθηνα) και επικοινωνησαν οι ιδιοι μαζι μου. Οι recruiters αυτοι εχουν αναλαβει ολες τις νεες θεσεις εργασιας στο Digital Hub και ειναι αυτοι που κανουν το πρωτο screening πριν σε στειλουν στο HR της Pfizer. 

Η ολη διαδικασια κρατησε 2 εβδομαδες περιπου. Ο Αυγουστος ηταν νεκρος μηνας (δεν κανουν προσληψεις & Interviews) αλλα επειδη εχουν πλανο για ακομα περισσοτερες θεσεις, εχουν ηδη ξεκινησει να αναζητουν νεους υπαλληλους.

Οσο για τα λεφτα, πολυ καλυτερα απο της Αθηνας (!) και το ωραριο ειναι flexible με την εννοια οτι αν εχεις meetings μεχρι τις 7 το απογευμα, ξεκινας την ημερα σου στις 11 το πρωι αντι για 9, κοκ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Yvonnita97 είπε

Παιδιά, εγω έπιασα δουλειά στην Pfizer τον Ιουλιο και κανενα βυσμα δεν ειχα.

Με βρήκαν στο LinkedIn οι recruiters της Pfizer (Code.Hub) ως available (παρόλο που δούλευα ακόμη σε μεγάλη εταιρία στην Αθηνα) και επικοινωνησαν οι ιδιοι μαζι μου. Οι recruiters αυτοι εχουν αναλαβει ολες τις νεες θεσεις εργασιας στο Digital Hub και ειναι αυτοι που κανουν το πρωτο screening πριν σε στειλουν στο HR της Pfizer. 

Η ολη διαδικασια κρατησε 2 εβδομαδες περιπου. Ο Αυγουστος ηταν νεκρος μηνας (δεν κανουν προσληψεις & Interviews) αλλα επειδη εχουν πλανο για ακομα περισσοτερες θεσεις, εχουν ηδη ξεκινησει να αναζητουν νεους υπαλληλους.

Οσο για τα λεφτα, πολυ καλυτερα απο της Αθηνας (!) και το ωραριο ειναι flexible με την εννοια οτι αν εχεις meetings μεχρι τις 7 το απογευμα, ξεκινας την ημερα σου στις 11 το πρωι αντι για 9, κοκ.

1o post?

Blink 182 Reaction GIF

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Yvonnita97 είπε

Παιδιά, εγω έπιασα δουλειά στην Pfizer τον Ιουλιο και κανενα βυσμα δεν ειχα.

Με βρήκαν στο LinkedIn οι recruiters της Pfizer (Code.Hub) ως available (παρόλο που δούλευα ακόμη σε μεγάλη εταιρία στην Αθηνα) και επικοινωνησαν οι ιδιοι μαζι μου. Οι recruiters αυτοι εχουν αναλαβει ολες τις νεες θεσεις εργασιας στο Digital Hub και ειναι αυτοι που κανουν το πρωτο screening πριν σε στειλουν στο HR της Pfizer. 

Η ολη διαδικασια κρατησε 2 εβδομαδες περιπου. Ο Αυγουστος ηταν νεκρος μηνας (δεν κανουν προσληψεις & Interviews) αλλα επειδη εχουν πλανο για ακομα περισσοτερες θεσεις, εχουν ηδη ξεκινησει να αναζητουν νεους υπαλληλους.

Οσο για τα λεφτα, πολυ καλυτερα απο της Αθηνας (!) και το ωραριο ειναι flexible με την εννοια οτι αν εχεις meetings μεχρι τις 7 το απογευμα, ξεκινας την ημερα σου στις 11 το πρωι αντι για 9, κοκ.

ΠΟλυ περιεργο. Γιατι απο φιλη που μπηκε στη Pfizer με βύσμα, μου είπε ότι δεν παίζει 8ωρο. Τι να πω. μαλλον θα ησουν τυχερη και επιπλεον θα ειχες σπουδες απο το Εξωτερικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Yvonnita97 είπε

Παιδιά, εγω έπιασα δουλειά στην Pfizer τον Ιουλιο και κανενα βυσμα δεν ειχα.

Με βρήκαν στο LinkedIn οι recruiters της Pfizer (Code.Hub) ως available (παρόλο που δούλευα ακόμη σε μεγάλη εταιρία στην Αθηνα) και επικοινωνησαν οι ιδιοι μαζι μου. Οι recruiters αυτοι εχουν αναλαβει ολες τις νεες θεσεις εργασιας στο Digital Hub και ειναι αυτοι που κανουν το πρωτο screening πριν σε στειλουν στο HR της Pfizer. 

Η ολη διαδικασια κρατησε 2 εβδομαδες περιπου. Ο Αυγουστος ηταν νεκρος μηνας (δεν κανουν προσληψεις & Interviews) αλλα επειδη εχουν πλανο για ακομα περισσοτερες θεσεις, εχουν ηδη ξεκινησει να αναζητουν νεους υπαλληλους.

Οσο για τα λεφτα, πολυ καλυτερα απο της Αθηνας (!) και το ωραριο ειναι flexible με την εννοια οτι αν εχεις meetings μεχρι τις 7 το απογευμα, ξεκινας την ημερα σου στις 11 το πρωι αντι για 9, κοκ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Yvonnita97 είπε

Παιδιά, εγω έπιασα δουλειά στην Pfizer τον Ιουλιο και κανενα βυσμα δεν ειχα.

Με βρήκαν στο LinkedIn οι recruiters της Pfizer (Code.Hub) ως available (παρόλο που δούλευα ακόμη σε μεγάλη εταιρία στην Αθηνα) και επικοινωνησαν οι ιδιοι μαζι μου. Οι recruiters αυτοι εχουν αναλαβει ολες τις νεες θεσεις εργασιας στο Digital Hub και ειναι αυτοι που κανουν το πρωτο screening πριν σε στειλουν στο HR της Pfizer. 

Η ολη διαδικασια κρατησε 2 εβδομαδες περιπου. Ο Αυγουστος ηταν νεκρος μηνας (δεν κανουν προσληψεις & Interviews) αλλα επειδη εχουν πλανο για ακομα περισσοτερες θεσεις, εχουν ηδη ξεκινησει να αναζητουν νεους υπαλληλους.

Οσο για τα λεφτα, πολυ καλυτερα απο της Αθηνας (!) και το ωραριο ειναι flexible με την εννοια οτι αν εχεις meetings μεχρι τις 7 το απογευμα, ξεκινας την ημερα σου στις 11 το πρωι αντι για 9, κοκ.

Σε τι κλάδο αν επιτρέπεται; Αν κάτι δεν σου πάει καλά, που θα ξαναβρείς αυτά τα λεφτά στη Θεσσαλονίκη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2021 στις 1:27 ΠΜ, airtrelomike13 είπε

ΠΟλυ περιεργο. Γιατι απο φιλη που μπηκε στη Pfizer με βύσμα, μου είπε ότι δεν παίζει 8ωρο. Τι να πω. μαλλον θα ησουν τυχερη και επιπλεον θα ειχες σπουδες απο το Εξωτερικο

Σπουδές στο εξωτερικό δεν έχω αλλά έχω προϋπηρεσία στο εξωτερικό. Δεν πήγα σε entry level ή junior θέση όποτε δεν μπορώ να σου πω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις.

Στις 7/9/2021 στις 10:24 ΠΜ, wotw είπε

Σε τι κλάδο αν επιτρέπεται; Αν κάτι δεν σου πάει καλά, που θα ξαναβρείς αυτά τα λεφτά στη Θεσσαλονίκη;

Στο robotics automation. Μάλλον αυτά τα λεφτά πάντα θα παίζουν σε αυτές τις δουλειές. Έχει τη σημασία της η εξειδίκευση κ οι νέες τεχνολογίες 😉

Στις 7/9/2021 στις 9:14 ΠΜ, paylidis είπε

 

Πονηρή 

Στις 6/9/2021 στις 4:46 ΜΜ, tzitzikas2 είπε

1o post?

Blink 182 Reaction GIF

Ναι! Κερδίζω κάτι; 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Yvonnita97 είπε

Σπουδές στο εξωτερικό δεν έχω αλλά έχω προϋπηρεσία στο εξωτερικό. Δεν πήγα σε entry level ή junior θέση όποτε δεν μπορώ να σου πω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις.

Στο robotics automation. Μάλλον αυτά τα λεφτά πάντα θα παίζουν σε αυτές τις δουλειές. Έχει τη σημασία της η εξειδίκευση κ οι νέες τεχνολογίες 😉

Πονηρή 

Ναι! Κερδίζω κάτι; 😂

προφανως θα εχει παντα λεφτα καθως η Pfizer στη θεσσαλονικη επενδυει στη τεχνητη νοημοσυνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μια ιδιωτική εταιρία μπορεί να προσλαμβάνει όποιον θέλει πάντως. Και το βύσμα μια χαρά παντού υπάρχει, απλά έξω το λένε "κύκλο γνωριμιών"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Μια ιδιωτική εταιρία μπορεί να προσλαμβάνει όποιον θέλει πάντως. Και το βύσμα μια χαρά παντού υπάρχει, απλά έξω το λένε "κύκλο γνωριμιών"

Eγω ξερω ατομο που μπηκε με βυσμα Υπουργο στη Pfizer παντως.  Οταν θα βαρεσει κανονι και θα φυγει νυχτα η Pfizer, για αλλες πολιτειεες να δω ολα αυτα τα παιδακια που μπηκαν με βυσμα που θα βρουν το επομενο επαγγελματικο τους βημα σε μια πολη με τεραστια ανεργια οπως η Θεσσαλονικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Eγω ξερω ατομο που μπηκε με βυσμα Υπουργο στη Pfizer παντως.  Οταν θα βαρεσει κανονι και θα φυγει νυχτα η Pfizer, για αλλες πολιτειεες να δω ολα αυτα τα παιδακια που μπηκαν με βυσμα που θα βρουν το επομενο επαγγελματικο τους βημα σε μια πολη με τεραστια ανεργια οπως η Θεσσαλονικη

Για Ελλαδα ειναι αναμενομενο να παιζει βυσμα σε τετοιες εταιριες. Οχι ομως σε τιποτα σοβαρες θεσεις, αλλα σε απλες δουλειες που μπορει να τις κανει ο καθενας/καθεμια, πχ γραμματεια, φυλακας, data entry, κλπ

Σε θεσεις που απαιτουν σοβαρα προσοντα, εννοειται και προσλαμβανουν τους καλυτερους δυνατους και οχι βυσματα (εκτος αν τυχει το βυσμα να ανηκει στους καλους). Στην τελικη προκειται για καθαρα ιδιωτικη εταιρια με συγκεκριμενους στοχους, δε μπορει να λειτουγησει με λογικη ελληνικου δημοσιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...