Προς το περιεχόμενο

Pfizer Θεσσαλονίκη


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, shikabalas είπε

Για θεση associate μου προτειναν 17.000 μικτα τον χρονο παντως (14 μισθοι), αν ενδιαφερει καποιον. 

λίγα είναι για τέτοια εταιρεία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 327
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

52 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

λίγα είναι για τέτοια εταιρεία.

Καλά είσαι σοβαρός? Για θεσσαλονίκη, αυτά τα λεφτά είναι ΤΡΟΜΕΡΑ. Έχεις δει τι μισθοί παίζουν Θεσσαλονίκη? Τι νομίζεις ότι είναι Αθήνα. Με τόση ανεργία που έχει η πόλη, και με τόσες λίγες εταιρείες αυτά τα λεφτά 900 κάτι καθαρά, παρά-είναι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, pavlovic είπε

Καλά είσαι σοβαρός? Για θεσσαλονίκη, αυτά τα λεφτά είναι ΤΡΟΜΕΡΑ. Έχεις δει τι μισθοί παίζουν Θεσσαλονίκη? Τι νομίζεις ότι είναι Αθήνα. Με τόση ανεργία που έχει η πόλη, και με τόσες λίγες εταιρείες αυτά τα λεφτά 900 κάτι καθαρά, παρά-είναι καλά

Θεσσαλονίκη είμαι και όντως τα χρήματα είναι λίγα. Αλλά για εταιρεία τέτοιου κύρους τα λεφτά είναι χώμα. Υπάρχουν κάποιες εταιρείες λογισμικού στην Θεσσαλονίκη όπου ξεκινάς με καλά λεφτά εκεί, π.χ γνωστή εταιρεία στο Κ. Σχολάρι. Βεβαια για το βιογραφικό αξίζει να πας, οκ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, tzitzikas2 είπε

Θεσσαλονίκη είμαι και όντως τα χρήματα είναι λίγα. Αλλά για εταιρεία τέτοιου κύρους τα λεφτά είναι χώμα. Υπάρχουν κάποιες εταιρείες λογισμικού στην Θεσσαλονίκη όπου ξεκινάς με καλά λεφτά εκεί, π.χ γνωστή εταιρεία στο Κ. Σχολάρι. Βεβαια για το βιογραφικό αξίζει να πας, οκ.

Για πηγαινε σε κατι Deloitte της Σαλονικας να δεις τι μισθοι παιζουν. Που ειναι και τα κεντρικς της Deloitte στη Θεσσαλονικη. Γενικα οσο ζουσα προσωπικα επανω σπανια ειδα καλους μισθους. Ανθρωπους με χρονια προυπηρεσιας ως Ηλεκτρ μηχανικοι επαιρναν 1500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aσφαλώς οι μισθοί στη Θεσσαλονίκη δεν γίνετια να συγκρίνονται με των Αθηνών. Αλλά είναι άδικο όσοι εργάζονται στη Θεσσαλονίκη σε καλές θέσεις να μην αντικατοπτρίζει ο μισθός που λαμβάνουν με βάση τις δεξιότητες-ικανότητες-προσόντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έφτασαν οι πολυεθνικές στη χώρα να δίνουν τέτοια χρήματα, και επισήμως καταγραφόμαστε στα πρακτικά σαν τριτοκοσμική χώρα.

Ξέρουμε, αυτές που έχουν «ανάπτυξη», έρχονται οι τουρίστες για καλές φθηνές διακοπές στα καταγάλανα νερά, και οι ντόπιοι δεν μπορούν ούτε ένα σάντουιτς να αγοράσουν, πόσο μάλλον να κάνουν διακοπές κλπ.

Ας μην ήταν οι συντάξεις και η έμμεση/άμεση βοήθεια από την προηγούμενη γενιά (λέγε με σπίτι, αυτοκίνητο, έξτρα χαρτζιλίκι), να δούμε αν θα έβρισκαν ανθρώπους εξειδικευμένους να τούς πληρώνουν πολύ κατώτερα από το βασικό κόστος διαβίωσης στην κάθε πόλη.

Αυτό δεν γίνεται να συνεχιστεί, όπως καταλαβαίνουμε. Κάθε κατηφόρα φτάνει στο οριακό σημείο.

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostasgr78 είπε

Αν έφτασαν οι πολυεθνικές στη χώρα να δίνουν τέτοια χρήματα, και επισήμως καταγραφόμαστε στα πρακτικά σαν τριτοκοσμική χώρα.

Ξέρουμε, αυτές που έχουν «ανάπτυξη», έρχονται οι τουρίστες για καλές φθηνές διακοπές στα καταγάλανα νερά, και οι ντόπιοι δεν μπορούν ούτε ένα σάντουιτς να αγοράσουν, πόσο μάλλον να κάνουν διακοπές κλπ.

Ας μην ήταν οι συντάξεις και η έμμεση/άμεση βοήθεια από την προηγούμενη γενιά (λέγε με σπίτι, αυτοκίνητο, έξτρα χαρτζιλίκι), να δούμε αν θα έβρισκαν ανθρώπους εξειδικευμένους να τούς πληρώνουν πολύ κατώτερα από το βασικό κόστος διαβίωσης στην κάθε πόλη.

Αυτό δεν γίνεται να συνεχιστεί, όπως καταλαβαίνουμε. Κάθε κατηφόρα φτάνει στο οριακό σημείο.

Γι αυτό το λόγο βλέπεις 2 μυρια κόσμος να έχει φύγει ΕΞωτερικό τα μνημονιακά χρόνια και άλλος τόσος θα φύγει τώρα στη μετά-κορωναίο εποχή. Είμαστε φτωχό κράτος, Βαλκάνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, m.gial είπε

Για πηγαινε σε κατι Deloitte της Σαλονικας να δεις τι μισθοι παιζουν. Που ειναι και τα κεντρικς της Deloitte στη Θεσσαλονικη. Γενικα οσο ζουσα προσωπικα επανω σπανια ειδα καλους μισθους. Ανθρωπους με χρονια προυπηρεσιας ως Ηλεκτρ μηχανικοι επαιρναν 1500.

Oυτε 900 δεν δινει η Ντελοιτ δηλαδη? Καταντια..

Παντως αρχιζουν να την ψιλιαζονται οι ξενες εταιριες και μεταφερουν ή ιδρυουν τμηματα στην Ελλαδα γιατι το κοστος ειναι της πλακας για αυτες. Πχ μεγαλο τεχνικο γραφειο της Γερμανιας ανοιγει παραρτημα στη Θεσσαλονικη και φερνει ατομα που ειτε εχουν δουλεψει ηδη Γερμανια ή ξερουν γερμανικα και εχουν μολις αποφοιτησει. Για την ιδια δουλεια που θα χρειζονταν να βγαλουν 4-4,5 χιλιαρικα απο την τσεπη τους αν εμενε στη  Γερμανια ο υπαλληλος, τωρα θα βγαλουν 3,5 μαξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, shikabalas είπε

Oυτε 900 δεν δινει η Ντελοιτ δηλαδη? Καταντια..

Παντως αρχιζουν να την ψιλιαζονται οι ξενες εταιριες και μεταφερουν ή ιδρυουν τμηματα στην Ελλαδα γιατι το κοστος ειναι της πλακας για αυτες. Πχ μεγαλο τεχνικο γραφειο της Γερμανιας ανοιγει παραρτημα στη Θεσσαλονικη και φερνει ατομα που ειτε εχουν δουλεψει ηδη Γερμανια ή ξερουν γερμανικα και εχουν μολις αποφοιτησει. Για την ιδια δουλεια που θα χρειζονταν να βγαλουν 4-4,5 χιλιαρικα απο την τσεπη τους αν εμενε στη  Γερμανια ο υπαλληλος, τωρα θα βγαλουν 3,5 μαξ.

Ε όπως γινόταν παλιά αυτό με τη Βουλγαρία , τώρα γίνεται με την Ελλάδα. Θα γεμίσουμε εδώ όπως κάποτε γέμιζε η Βουλγαρία. Δεν βλέπεις τι γίνεται. Καλωσήρθες στο Μπανανιστάν.

Η χώρα θα είναι για φτηνό εργατικό δυναμικό, ξέπλυμα και δεν συμμαζεύεται. Αλλά αυτό δεν θα το κάνουν όλες οι εταιρείες του κόσμου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, taketrance είπε

Και Αθηνα δεν ειναι πολυ καλυτερα. Κουπονια απο σουπερμαρκετ παιζουν ως συμπληρωμα του μισθου ακομα και σε Big 4.

Nαι αλλα στην Αθηνα υπαρχουν ναυτιλιακες, καρελιας, ΒΙΑΝΕΞ και αλλες εταιρειες που πληρωνουν στην ωρα τους, δινουν ενα πολυ καλό μισθό και προνόμια που δύσκολα τα βρίσκεις σε άλλες Ελληνικές εταιρείες. Το ότι στην ΑΘηνα λόγω υπερπληθυσμού οι περισσότερες δουλειές είναι μάπα είναι άλλο παπαευαγγέλιο. Εγώ δεν λέω ότι είναι ρόδινα, αλλά η Αθήνα είναι Αθήνα. Έχει περισσότερες επαγγελματικές ευκαιρίες από τη Θεσσαλονίκη και οι μισθοί είναι καλύτεροι από τα βόρεια που θυμίζουν Βαλκάνια και στους μισθούς.

Σκέψου μια φίλη μου στη Deloitte της Θεσσαλονίκης έπαιρνε 650 ευρώ  και στην Αθήνα που τη κατέβασαν παίρνει 850 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όλα αυτά μου θυμίζουν έναν φίλο που έχω που φαγωνόταν να μπει στην aegean ( στα κεντρικά). Σε σημείο επειδή η αδερφή του, δούλευε μέσα 15 χρόνια να τον βάλει με βίσμα. Μετά από ένα 3μηνο τον ρωτάω πως είναι εκεί τα πράγματα μου λεει: " Ε σχετικά καλά με αγανακτησμένο ύφος". Εντελώς τυχαία την ίδια χρονιά που μπήκε, μετά από ένα 6μηνο η Aegean βάρεσε κανόνι και αν δεν ήταν το κράτος να τη σώσει θα είχε γίνει μεγάλο μπαμ. Λογικά θα τους πάνε , αν δεν τους έχουν πάει ήδη εκεί σε μείωση προσωπικού, απολύσεις και μείωση μισθών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, m.gial είπε

Όλα αυτά μου θυμίζουν έναν φίλο που έχω που φαγωνόταν να μπει στην aegean ( στα κεντρικά). Σε σημείο επειδή η αδερφή του, δούλευε μέσα 15 χρόνια να τον βάλει με βίσμα. Μετά από ένα 3μηνο τον ρωτάω πως είναι εκεί τα πράγματα μου λεει: " Ε σχετικά καλά με αγανακτησμένο ύφος". Εντελώς τυχαία την ίδια χρονιά που μπήκε, μετά από ένα 6μηνο η Aegean βάρεσε κανόνι και αν δεν ήταν το κράτος να τη σώσει θα είχε γίνει μεγάλο μπαμ. Λογικά θα τους πάνε , αν δεν τους έχουν πάει ήδη εκεί σε μείωση προσωπικού, απολύσεις και μείωση μισθών.

Καλά τη περίμενες από αεροπορική εταιρία αφού τον τελευταίο χρόνο δεν κινείται τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, shikabalas είπε

Για θεση associate μου προτειναν 17.000 μικτα τον χρονο παντως (14 μισθοι), αν ενδιαφερει καποιον. 

 

18 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

900 κατι καθαρα συν τα προνομια που τους δίνουν ( ιδιωτική ασφάλεια υγειας, ψώνια από σουπερμαρκετ) και στα συν οπως ειπες το βιογραφικό. Στα μειον το ωράριο εργασίας. ΔΕν είναι 8ωρο και το ξέρω εκ των έσω. Το διάβασες και παραπάνω στα σχόλια ενός μέλους. Απλά οι θέσεις που βγήκαν στη θεσσαλονίκη για το hub , ήταν καθαρά λίγες και βισματικές. Όπως όλες οι θέσεις στη Θεσσαλονίκη

Μονο εμενα μου φαινονται ψιχουλα; εκτος εαν ειναι για entry level junior θέση (γιατι το associate δε μου λεει κατι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Καλά τη περίμενες από αεροπορική εταιρία αφού τον τελευταίο χρόνο δεν κινείται τίποτα;

Γιατί παλιά που κινιόταν , πλήρωνε καλά η aegean? Έλα τώρα. Βαλκανομπανανία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...