Προς το περιεχόμενο

Pfizer Θεσσαλονίκη


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Deloitte, Accenture για entry level δίνουν 750 μεικτά (630 καθαρά δλδ περίπου) + κάτι κουπόνια για supermarket. Πολύ λίγα λεφτά για άτομα του κλάδου, ακόμη και για πρώτη δουλειά. Λες και έχει τόση ανάγκη η κάθε Deloitte να γλιτώνει χρήματα για να δικαιολογούνται τέτοιοι μισθοί…

Τα 900 για Pfizer Θεσσαλονίκη entry level είναι τίμιος μισθός, αλλά όχι και να λέμε ευχαριστώ και να νιώθουμε ευγνώμονες επειδή η χώρα βρίσκεται στη κατάσταση που είναι τα τελευταία χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 327
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
51 λεπτά πριν, Asevastos είπε

Deloitte, Accenture για entry level δίνουν 750 μεικτά (630 καθαρά δλδ περίπου) + κάτι κουπόνια για supermarket. Πολύ λίγα λεφτά για άτομα του κλάδου, ακόμη και για πρώτη δουλειά. Λες και έχει τόση ανάγκη η κάθε Deloitte να γλιτώνει χρήματα για να δικαιολογούνται τέτοιοι μισθοί…

Τα 900 για Pfizer Θεσσαλονίκη entry level είναι τίμιος μισθός, αλλά όχι και να λέμε ευχαριστώ και να νιώθουμε ευγνώμονες επειδή η χώρα βρίσκεται στη κατάσταση που είναι τα τελευταία χρόνια.

Επειδή δεν γνωρίζω απο που εισαι, στη Θεσσαλονίκη όπως προαναφέρθηκε υπάρχει τεράστια ανεργία, η πλειοψηφία όσων εργάζονται αμοίβονται τελείως άσχημα και το αποτέλεσμα είνα ότι κάτι τέτοιοι μισθοί στη Συμπρωτεύουσα είναι αριστούργημα. Δηλαδη αν δεις στη Θεσσαλονικη ανθρωπο να παιρνει πανω απο 1500 ευρω ( με εξαιρεση κανα γιατρό) θα ειναι θαυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από Θεσσαλονίκη είμαι και εγώ. Υπάρχει πραγματικά μεγάλη ανεργία, αυτό ωστόσο δε δίνει το ελεύθερο στις πολυεθνικές να δίνει τέτοιους μισθούς σε έναν κλάδο ο οποίος έχει μεγάλη ζήτηση και δε μπορεί ο καθένας να ασκήσει το επάγγελμα. Για το ποσό που αναφέρεις, μου έρχονται στο μυαλό κατευθείαν δύο γνωστοί μου με μισθό μεγαλύτερο από αυτόν (αν και ελαφρώς). Στη Θεσσαλονίκη πάντα.

Επεξ/σία από Asevastos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Asevastos είπε

Από Θεσσαλονίκη είμαι και εγώ. Υπάρχει πραγματικά μεγάλη ανεργία, αυτό ωστόσο δε δίνει το ελεύθερο στις πολυεθνικές να δίνει τέτοιους μισθούς σε έναν κλάδο ο οποίος έχει μεγάλη ζήτηση και δε μπορεί ο καθένας να ασκήσει το επάγγελμα. Για το ποσό που αναφέρεις, μου έρχονται στο μυαλό κατευθείαν δύο γνωστοί μου με μισθό μεγαλύτερο από αυτόν (αν και ελαφρώς).

Εκεί βρίσκουν αυτές και πατάνε και δίνουν τέτοιος μισθούς. Τώρα για τους γνωστούς σου , λογικά θα είναι ή δημοσιοι υπαλλη λοι ή παλιοι στο κλαδο με αρκετά χρονια προυπηρεσίας.

 

Εγώ προσωπικά στη Θεσσαλονικη μεταβίας όσους γνωρίζω, παίρνουν πάνω από το βασικό, δουλεύοντας πολλές ώρες. Εκει πανω για τα καλα επικρατει ο ορισμος της ΒΑΛΚΑΝΟΜΠΑΝΑΝΙΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί τους δίνουν, εσύ φαίνεται να κάθεσαι και να το αποδέχεσαι όμως. Μην απορείς όμως με όσους αντιδράνε και δε λένε ευχαριστώ. 

Δεν ισχύει τίποτα από τα δύο που υπέθεσες να ξέρεις αλλά δε θέλω να μπαίνω σε παραπάνω λεπτομέρειες. Ούτε ξέρω τι άτομα γνωρίζεις στον κλάδο αλλά ευτυχώς υπάρχουν και μερικές σοβαρές εταιρείες και πληρώνουν δίκαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Asevastos είπε

Αυτοί τους δίνουν, εσύ φαίνεται να κάθεσαι και να το αποδέχεσαι όμως. Μην απορείς όμως με όσους αντιδράνε και δε λένε ευχαριστώ. 

Δεν ισχύει τίποτα από τα δύο που υπέθεσες να ξέρεις αλλά δε θέλω να μπαίνω σε παραπάνω λεπτομέρειες. Ούτε ξέρω τι άτομα γνωρίζεις στον κλάδο αλλά ευτυχώς υπάρχουν και μερικές σοβαρές εταιρείες και πληρώνουν δίκαια.

Οι εταιρείες που πληρώνουν καλά στη Θεσσαλονίκη είναι μετρημένες στα δάκτυλα ενός χεριού. Δεν είναι καν στη Θεσσαλονίκη είναι προς εξω καλοχώρι και ελάχιστες στη πόλη.

 

Για κάποιο λόγο δεν κυκλοφορεί σωστά το χρήμα στη Θεσσαλονίκη για να υπάρχουν και μισθοί

Για να μη πω σε ονοματα εταιρειών εκεί πάνω που πληρώνουν καλά, 10 κούκοι δεν φέρνουν την άνοιξη σε μια πόλη του 1-1,5 εκατ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Asevastos είπε

Deloitte, Accenture για entry level δίνουν 750 μεικτά (630 καθαρά δλδ περίπου) + κάτι κουπόνια για supermarket. Πολύ λίγα λεφτά για άτομα του κλάδου, ακόμη και για πρώτη δουλειά. Λες και έχει τόση ανάγκη η κάθε Deloitte να γλιτώνει χρήματα για να δικαιολογούνται τέτοιοι μισθοί…

Τα 900 για Pfizer Θεσσαλονίκη entry level είναι τίμιος μισθός, αλλά όχι και να λέμε ευχαριστώ και να νιώθουμε ευγνώμονες επειδή η χώρα βρίσκεται στη κατάσταση που είναι τα τελευταία χρόνια.

Στην Αθηνα ξεκινανε καπου στα 750 καθαρα παντως + κουπονια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα κι από μένα.

Μπήκα τυχαία στο forum ψάχνοντας τι γίνεται με την pfizer κι αν υπάρχουν εκεί καλές δουλειές ή όχι.

Αυτό το οποίο αντιλήφθηκα είναι ότι άλλη μία θεωρητικά μεγάλη πολυεθνική έρχεται να δώσει τ' ανταποδοτικά της στην Ελληνική κυβέρνηση με πολλούς μισθούς πείνας.

Για να γίνω πιο σαφής. Από το 2016 και μετά ο τομέας της πληροφορικής στην Ελλάδα είχε αρχίσει κι αναπτυσσόταν με γοργούς ρυθμούς και με αυξήσεις μισθών που είχε καιρό να δει ο τομέας. Σήμερα για να βρεις εξειδικευμένο επαγγελματία στον τομέα της πληροφορικής στην Θεσσαλονίκη θα πρέπει να κάνεις τάμα. Αυτό που γράφω το εννοώ, ο κύκλος των πληροφορικών στην Θεσσαλονίκη δεν είναι μεγάλος και γνωριζόμαστε αρκετοί μεταξύ μας. Πολλές φορές έχει τύχει να χρειαζόμαστε ανθρώπους με 5+ έτη προϋπηρεσίας και να μην υπάρχει τίποτα στην αγορά. Φυσικά δεν μιλάμε για μισθούς 800-900 ευρώ, μιλάμε για μισθούς από 1200 € καθαρά + επιπλέον παροχές.

Προσοχή, δεν μιλάω για θέσεις χωρίς προϋπηρεσία, εκεί τα πράγματα κυμαίνονται στον βασικό μισθό.

Επίσης, κάτι ακόμα, επειδή έχω συμμετάσχει αρκετές φορές σ' επιλογή ανθρώπων. Δε μ' απασχολεί από ποια εταιρεία έχουν έρθει, αλλά τι γνώσεις έχουν. Επίσης, πολλές φορές όταν βλέπω ανθρώπους από εταιρείες τύπου deloite, ey κτλ πολύ απλά προσπερνάω, γιατί γνωρίζω ότι αυτοί οι άνθρωποι πηγαίνουν εκεί απλά για να το γράψουν στο βιογραφικό τους και τίποτε άλλο. Δυστυχώς, αυτές οι εταιρείες έχουν να προσφέρουν ελάχιστα στους υπαλλήλους τους. Τ' όνομά τους για μένα προσωπικά αλλά και γι' αρκετούς στον κύκλο μας θεωρείτε αρνητικό προσόν.

Γενικά μην πέφτετε θύματα των πολυεθνικών, καλύτερα μικρή εταιρεία όπου μπορείς ν' αναπτυχθείς και να κάνεις πράγματα έστω και μόνο σου, παρά να σε ρίχνουν στα λιοντάρια με εκπαιδεύσεις χωρίς αξία και πιστοποιήσεις που δεν αποδεικνύουν τίποτα. Μην αποδέχεστε να γίνετε σκλάβοι απλά για ένα όνομα... Σκεφτείτε το και στο τέλος θα βγείτε κερδισμένοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MAGOSS είπε

Καλησπέρα κι από μένα.

Μπήκα τυχαία στο forum ψάχνοντας τι γίνεται με την pfizer κι αν υπάρχουν εκεί καλές δουλειές ή όχι.

Αυτό το οποίο αντιλήφθηκα είναι ότι άλλη μία θεωρητικά μεγάλη πολυεθνική έρχεται να δώσει τ' ανταποδοτικά της στην Ελληνική κυβέρνηση με πολλούς μισθούς πείνας.

Για να γίνω πιο σαφής. Από το 2016 και μετά ο τομέας της πληροφορικής στην Ελλάδα είχε αρχίσει κι αναπτυσσόταν με γοργούς ρυθμούς και με αυξήσεις μισθών που είχε καιρό να δει ο τομέας. Σήμερα για να βρεις εξειδικευμένο επαγγελματία στον τομέα της πληροφορικής στην Θεσσαλονίκη θα πρέπει να κάνεις τάμα. Αυτό που γράφω το εννοώ, ο κύκλος των πληροφορικών στην Θεσσαλονίκη δεν είναι μεγάλος και γνωριζόμαστε αρκετοί μεταξύ μας. Πολλές φορές έχει τύχει να χρειαζόμαστε ανθρώπους με 5+ έτη προϋπηρεσίας και να μην υπάρχει τίποτα στην αγορά. Φυσικά δεν μιλάμε για μισθούς 800-900 ευρώ, μιλάμε για μισθούς από 1200 € καθαρά + επιπλέον παροχές.

Προσοχή, δεν μιλάω για θέσεις χωρίς προϋπηρεσία, εκεί τα πράγματα κυμαίνονται στον βασικό μισθό.

Επίσης, κάτι ακόμα, επειδή έχω συμμετάσχει αρκετές φορές σ' επιλογή ανθρώπων. Δε μ' απασχολεί από ποια εταιρεία έχουν έρθει, αλλά τι γνώσεις έχουν. Επίσης, πολλές φορές όταν βλέπω ανθρώπους από εταιρείες τύπου deloite, ey κτλ πολύ απλά προσπερνάω, γιατί γνωρίζω ότι αυτοί οι άνθρωποι πηγαίνουν εκεί απλά για να το γράψουν στο βιογραφικό τους και τίποτε άλλο. Δυστυχώς, αυτές οι εταιρείες έχουν να προσφέρουν ελάχιστα στους υπαλλήλους τους. Τ' όνομά τους για μένα προσωπικά αλλά και γι' αρκετούς στον κύκλο μας θεωρείτε αρνητικό προσόν.

Γενικά μην πέφτετε θύματα των πολυεθνικών, καλύτερα μικρή εταιρεία όπου μπορείς ν' αναπτυχθείς και να κάνεις πράγματα έστω και μόνο σου, παρά να σε ρίχνουν στα λιοντάρια με εκπαιδεύσεις χωρίς αξία και πιστοποιήσεις που δεν αποδεικνύουν τίποτα. Μην αποδέχεστε να γίνετε σκλάβοι απλά για ένα όνομα... Σκεφτείτε το και στο τέλος θα βγείτε κερδισμένοι.

Λογικό το βρίσκω. Άτομο όντως senior με εμπειρία και γνώσεις, και την δυναμική να σηκώσει πρότζεκτς μόνος του γιατί να ασχοληθεί με τα 1200 καθαρά της Θεσσαλονίκης; Θα πάει για τα 2παρά της Αθήνας ρεμοτε, η και τα 2,5κ του εξωτερικού.

Από εκεί και πέρα εταιρείες τύπου big 4 και acc είναι γνωστό ότι δεν πληρώνουν. Αλλά ούτε στο εξωτερικό πληρώνουν, από αμοιβές κινούντες πάντα στο ελάχιστο δυνατό που τις σηκώνει. Σε τέτοιες εταιρίες μόνο από Manager/sr. Manager θα δεις λεφτά.

Το να ανοίξει μια πολυεθνική εταιρία ένα hub σε νέα χώρα, είναι κατι κοστοβόρο. Έχει νόημα όταν θέλει να επεκταθεί στην τοπική αγορά, η όταν τα έξοδα είναι αρκετά χαμηλά ώστε να αποδίδει όντως. Αυτό γίνεται στην Ελλάδα. Δεν τους νοιάζει η τοπική αγορά, και σίγουρα δεν είμαστε Silicon Valley η Seattle ώστε να είναι συγκεντρωμένα μερικά από τα καλύτερα μυαλά της τεχνολογίας. 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MAGOSS είπε

Επίσης, πολλές φορές όταν βλέπω ανθρώπους από εταιρείες τύπου deloite, ey κτλ πολύ απλά προσπερνάω, γιατί γνωρίζω ότι αυτοί οι άνθρωποι πηγαίνουν εκεί απλά για να το γράψουν στο βιογραφικό τους και τίποτε άλλο.

Διαφωνώ εδώ. Η αγορά της Θεσσαλονίκης δεν είναι τόσο μεγάλη και με άφθονες ευκαιρίες για να μπορεί ένας entry level να είναι τόσο επιλεκτικός.

Επεξ/σία από Asevastos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, MAGOSS είπε

Καλησπέρα κι από μένα.

Μπήκα τυχαία στο forum ψάχνοντας τι γίνεται με την pfizer κι αν υπάρχουν εκεί καλές δουλειές ή όχι.

Αυτό το οποίο αντιλήφθηκα είναι ότι άλλη μία θεωρητικά μεγάλη πολυεθνική έρχεται να δώσει τ' ανταποδοτικά της στην Ελληνική κυβέρνηση με πολλούς μισθούς πείνας.

Για να γίνω πιο σαφής. Από το 2016 και μετά ο τομέας της πληροφορικής στην Ελλάδα είχε αρχίσει κι αναπτυσσόταν με γοργούς ρυθμούς και με αυξήσεις μισθών που είχε καιρό να δει ο τομέας. Σήμερα για να βρεις εξειδικευμένο επαγγελματία στον τομέα της πληροφορικής στην Θεσσαλονίκη θα πρέπει να κάνεις τάμα. Αυτό που γράφω το εννοώ, ο κύκλος των πληροφορικών στην Θεσσαλονίκη δεν είναι μεγάλος και γνωριζόμαστε αρκετοί μεταξύ μας. Πολλές φορές έχει τύχει να χρειαζόμαστε ανθρώπους με 5+ έτη προϋπηρεσίας και να μην υπάρχει τίποτα στην αγορά. Φυσικά δεν μιλάμε για μισθούς 800-900 ευρώ, μιλάμε για μισθούς από 1200 € καθαρά + επιπλέον παροχές.

Προσοχή, δεν μιλάω για θέσεις χωρίς προϋπηρεσία, εκεί τα πράγματα κυμαίνονται στον βασικό μισθό.

Επίσης, κάτι ακόμα, επειδή έχω συμμετάσχει αρκετές φορές σ' επιλογή ανθρώπων. Δε μ' απασχολεί από ποια εταιρεία έχουν έρθει, αλλά τι γνώσεις έχουν. Επίσης, πολλές φορές όταν βλέπω ανθρώπους από εταιρείες τύπου deloite, ey κτλ πολύ απλά προσπερνάω, γιατί γνωρίζω ότι αυτοί οι άνθρωποι πηγαίνουν εκεί απλά για να το γράψουν στο βιογραφικό τους και τίποτε άλλο. Δυστυχώς, αυτές οι εταιρείες έχουν να προσφέρουν ελάχιστα στους υπαλλήλους τους. Τ' όνομά τους για μένα προσωπικά αλλά και γι' αρκετούς στον κύκλο μας θεωρείτε αρνητικό προσόν.

Γενικά μην πέφτετε θύματα των πολυεθνικών, καλύτερα μικρή εταιρεία όπου μπορείς ν' αναπτυχθείς και να κάνεις πράγματα έστω και μόνο σου, παρά να σε ρίχνουν στα λιοντάρια με εκπαιδεύσεις χωρίς αξία και πιστοποιήσεις που δεν αποδεικνύουν τίποτα. Μην αποδέχεστε να γίνετε σκλάβοι απλά για ένα όνομα... Σκεφτείτε το και στο τέλος θα βγείτε κερδισμένοι.

Κοίταξε να δεις. Αν δει πόση ανεργία έχει η Θεσσαλονίκη σε αριθμούς , όχι μόνο θα πάθεις ΣΟΚ, αλλά όταν ανοίγει μια καλή θέση, κάνουν αμοκ και εγώ δεν ξέρω πόσα άτομα, για να μπουν σε αυτή τη θέση. Ο ένας κοιτάει να φάει τον άλλον. Ούτε εγώ είμαι υπερ το να μπεις στη pfizer, να βάλεις βύσμα, να γλύψεις κλπ, και σου το λέω γιατί γνωρίζω άτομα που μπήκαν με βύσμα. Αλλά τα 900 κάτι που παίρνουν το μήνα στη τσέπη τους, πιστεψε με εν συγκρίση με τις υπόλοιπες δουλειές που υπάρχουν στη Θεσσαλονίκη της ανεργίας, των περίεργων εργοδοτών και των μισθών πείνας, είναι υπερ-πολυτέλεια.

Η Βορεια Ελλαδα γενικά , εχει τεράστια ανεργία, και τα αφεντικά καβούρια στις τσέπες τους. Επειδή έζησα λίγο εκεί,  παρατήρησα ότι ειναι πολύ περίεργα, όπως σε όλη την Ελλάδα, απλά εκεί ειναι για τα καλά. Έχουν ψυχολογικά.

Τι θα κανει λοιπον ο Θεσσαλονικιός ή κάποιος που θέλει να ζήσει στη ΘΕσσαλονίκη. Θα κυνηγήσει θέσεις σε μεγάλες εταιρείες, διότι με τη τεράστια ανεργία που δεσπόζει στη Μακεδονία, θα θυσιάσει το βύσμα του να μπει στη pfizer, στη deloitte και ας ειναι και εκει τα πραγματα οσο ασχημα ειναι. Γιατι εσυ νομιζεις μας λενε οτι ειμαστε ΜΠανανια, ανεργια, γλυψιματα, ρουφιανιες. Ειμαστε φτωχο κρατος , ο ενας κοιταει να φαει τον αλλον με καθε τροπο

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, pavlovic είπε

Κοίταξε να δεις. Αν δει πόση ανεργία έχει η Θεσσαλονίκη σε αριθμούς , όχι μόνο θα πάθεις ΣΟΚ, αλλά όταν ανοίγει μια καλή θέση, κάνουν αμοκ και εγώ δεν ξέρω πόσα άτομα, για να μπουν σε αυτή τη θέση. Ο ένας κοιτάει να φάει τον άλλον. Ούτε εγώ είμαι υπερ το να μπεις στη pfizer, να βάλεις βύσμα, να γλύψεις κλπ, και σου το λέω γιατί γνωρίζω άτομα που μπήκαν με βύσμα. Αλλά τα 900 κάτι που παίρνουν το μήνα στη τσέπη τους, πιστεψε με εν συγκρίση με τις υπόλοιπες δουλειές που υπάρχουν στη Θεσσαλονίκη της ανεργίας, των περίεργων εργοδοτών και των μισθών πείνας, είναι υπερ-πολυτέλεια.

Η Βορεια Ελλαδα γενικά , εχει τεράστια ανεργία, και τα αφεντικά καβούρια στις τσέπες τους. Επειδή έζησα λίγο εκεί,  παρατήρησα ότι ειναι πολύ περίεργα, όπως σε όλη την Ελλάδα, απλά εκεί ειναι για τα καλά. Έχουν ψυχολογικά.

Τι θα κανει λοιπον ο Θεσσαλονικιός ή κάποιος που θέλει να ζήσει στη ΘΕσσαλονίκη. Θα κυνηγήσει θέσεις σε μεγάλες εταιρείες, διότι με τη τεράστια ανεργία που δεσπόζει στη Μακεδονία, θα θυσιάσει το βύσμα του να μπει στη pfizer, στη deloitte και ας ειναι και εκει τα πραγματα οσο ασχημα ειναι. Γιατι εσυ νομιζεις μας λενε οτι ειμαστε ΜΠανανια, ανεργια, γλυψιματα, ρουφιανιες. Ειμαστε φτωχο κρατος , ο ενας κοιταει να φαει τον αλλον με καθε τροπο

Η Θεσσαλονίκη είναι είναι μόνο για εστιάση και γενικότερα διασκέδαση. Δεν έχει απολύτως τίποτα να προσφέρει επαγγελματικά σε ανθρώπους με εξειδίκευση. Οκ προφανώς υπάρχουν 3-4 μεγάλες εταιρείες που επιβεβαιώνουν τον κανόνα, ως εξαιρέσεις, αλλά ως εκεί. Ο μόνος λόγος για να παραμείνεις στην πόλη, είναι η ποιότητα (χαλαρής) ζωής, αν και εφόσον έχεις την οικονομική δυνατότητα.

Προσωπικά είμαι κλασικό παράδειγμα Θεσσαλονικιού που μετακόμισε Αθήνα γιατί "μπούχτισα" από εργοδότες (στην Πληροφορική και όχι μόνο) της πλάκας. Εύχομαι με κάποιον τρόπο να αλλάξει αυτό τα επόμενα χρόνια και να επιστρέψουμε όλοι εμείς οι "πικραμένοι" (ας είναι το έναυσμα η ολοκλήρωση του ΜΕΤΡΟ) αλλά το βλέπω δύσκολο.

Πάντως έχω ακούσει τρελό μισθό σε Consultant / Manager στην Pfizer. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ισχύει.

Επεξ/σία από denz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, denz είπε

Η Θεσσαλονίκη είναι είναι μόνο για εστιάση και γενικότερα διασκέδαση. Δεν έχει απολύτως τίποτα να προσφέρει επαγγελματικά σε ανθρώπους με εξειδίκευση. Οκ προφανώς υπάρχουν 3-4 μεγάλες εταιρείες που επιβεβαιώνουν τον κανόνα, ως εξαιρέσεις, αλλά ως εκεί. Ο μόνος λόγος για να παραμείνεις στην πόλη, είναι η ποιότητα (χαλαρής) ζωής, αν και εφόσον έχεις την οικονομική δυνατότητα.

Προσωπικά είμαι κλασικό παράδειγμα Θεσσαλονικιού που μετακόμισε Αθήνα γιατί "μπούχτισα" από εργοδότες (στην Πληροφορική και όχι μόνο) της πλάκας.

Πάντως έχω ακούσει τρελό μισθό σε Consultant / Manager στην Pfizer. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ισχύει.

εγω παλι εχω ακουσει για τρελο βυσμα στη pfizer της Θεσσαλονικης, οποτε αλληλοσυνδέεται με τη τελευταία προτασή σου.

 

Όσο για τα υπόλοιπα, πολύ καλά έκανες και έφυγες Αθήνα. Το ίδιο δρομολόγιο έκανα και εγώ πριν χρόνια και ηρέμησα. Πρόσφατα ο ξαδερφός μου γέννημα θρέμα Θεσσαλονικιός, στα 33 του έκανε το Δρομολόγιο Θεσσαλονίκη-Αθήνα και βρήκε και δουλειά σε ξενοδοχείο με 900 ευρώ καθαρά μισθό στη τσέπη του από τα 500 αντίστοιχα που έπαιρνε στη Θεσσαλονίκη. Εκεί πάνω είναι Βαλκάνια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...