Προς το περιεχόμενο

Pfizer Θεσσαλονίκη


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, pavlovic είπε

Eγω διαφωνώ απόλυτα με αυτό που λες, εντελώς όμως και είναι γνώμη μου. ΑΥτο δεν σημαινει οτι η αποψη μου ειναι σωστή, μπορει η δικη σου να ειναι 100% σωστη. Οποτε επιτρεψε μου να διαφωνήσω εντελώς μαζί σου. Σε κάθε περίπτωση όλες οι απόψεις είναι δεκτές

Ειδικά για junior θέσεις, ένα παραπάνω να πάρεις φίλους/γνωστούς. Ούτως η άλλως απ' τη φύση των θέσεων θα πάρεις "άσχετους", ας είναι τουλάχιστον άτομα που "έχεις δοκιμάσει" σε επίπεδο soft skills και καθημερινής τριβής.

Τώρα για managerial θέσεις εντάξει, είναι πιο δύσκολο να τύχει να έχεις στον κύκλο σου πολλές επιλογές ικανών ατόμων, εκεί κάνεις το "shopping" σου. 

Εννοείται όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι στον κύκλο σου έχεις ικανά άτομα, έτσι; Δε κάνεις εξυπηρέτηση σε αυτούς με την επιλογή τους, εξυπηρέτηση στον εαυτό σου κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 327
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, pavlovic είπε

Eγω διαφωνώ απόλυτα με αυτό που λες, εντελώς όμως και είναι γνώμη μου. ΑΥτο δεν σημαινει οτι η αποψη μου ειναι σωστή, μπορει η δικη σου να ειναι 100% σωστη. Οποτε επιτρεψε μου να διαφωνήσω εντελώς μαζί σου. Σε κάθε περίπτωση όλες οι απόψεις είναι δεκτές

Καταρχάς πολλά συγχαρητήρια, ασχέτως αν δεν δέχτηκες που θα μπορούσες να το κάνεις. Το ζήτημα είναι κάπου στη μέση. ΑΝ οι 600 θέσεις που άνοιξαν για τη Pfizer της Θεσσαλονίκης , ήταν και οι 600 αξιοκρατικές, τότε οκ, έγινε μια υπόθεση λάθος. Όμως τα πράγματα δεν είναι έτσι. Και θα σου εξηγήσω το λόγο.

Η Θεσσαλονίκη όπως έχει αναφερθεί σε αρκετά ποστς, έχει τεράστια ανεργία. Δηλαδή σκέψου με βάση το πληθυσμό της η ανεργία της είναι υπέρογκη. Άσε που όσοι εργάζονται, είναι σε χάλια δουλειές με μισθούς ψίχουλα και περίεργα αφεντικά. Οπότε , ακόμα και αν δεν είχαμε γνωστούς που μπήκαν με μέσον στη Pfizer και στη κάθε καλή εταιρεία που έχει η Θεσσαλονίκη, το ποσοστό ανεργίας της πόλης είναι κατά πολύ περισσότερο για τις θέσεις που άνοιξαν στη pfizer. Σκέψου τους πρώτους μήνες για 600 θέσεις, στο hub έγιναν 3000 αιτήσεις. Άρα ποιοι θα προτιμηθούν. Και άτομα που αξίζουν και βύσματα. Εγώ τυγχάνει να είχα συμφοιτητριές μου που μπηκαν με βύσμα και μου το είπαν. Και είχα συγγενικό μου πρόσωπο που σπούδασε το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, είχε σπουδές εκεί και δεν το δέχτηκαν για πρόσληψη.

 

Το ίδιο θα γίνεται και στις ναυτιλιακές εταιρείες της συμπρωτεύουσας, το ίδιο θα γίνετια και στο Φυσικό αέριο και παντού. Συνεπώς, πάντα θα έχει προτεραιότητα κάποιος που έχει το βύσμα ή έχει σπουδές στο Εξωτερικό με ικανότητες όσο εσύ.

 

Ένα τελευταίο πράγμα που θέλω να πω είναι ότι όταν ανοίγει ένα hub, ασχέτως αν αυτό λέγεται Pfizer, ή έχει άλλο όνομα, ζητάει συγκεκριμένες θέσεις. px data analyst, project manager κλπ. Oπότε λαμβάνεται και αυτό ως ένα δεδομένο

 

43 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Δεν ειπαμ οτι ολοι μπαινουν με βύσμα. Μη ξεχνας οτι εισαι κατοικος Εξωτερικου εχεις αλλο αντικτυπο απο εκεί, και εσενα σε βοηθάει να μπεις σε μια θέση μέσω των ικανοτήτων σου. Επισης μια ακομα παρατήρηση από εμενα τουλάχιστον προς εσενα, ειναι οτι δεν αναφερεις την ηλικια σου, τι εχεις σπουδασει, τι μαστερ εχεις και απο που, για να μπορω να αιτιολογησω το ποσο που σου εδιναν από τη Θεσσαλονίκη. Αν ερθεις και μου πεις, οτι εισαι 38 , αποφοιτος Πολυτεχνειου με μαστερ απο το Εξωτερικο και εισαι εξω και παιρνει ενα ταλιρο, σορρυ αλλα τα χρηματα που σου εδιναν στη Θεσσαλονίκη με βαση το βιογραφικο σου και τις ικανοτητες σου ηταν παρα πολυ λιγα.

Το ποστ δε το έκανα για να ισχυριστώ πως όλα είναι ρόδινα, όλες οι προσλήψεις γίνονται αξιοκρατικά και εσείς είστε φαντασιόπληκτοι που μιλάτε για βύσματα. Απλά ήθελα να αντιπαραβάλω την εμπειρία μου σε επιχειρήματα του τύπου «σιγά μην κοιτάξουν τα interviews, αφού έτσι κι αλλιώς τα βύσματα θα πάρουν», «το 90% των θέσεων είναι βυσματικές» κλπ. 

Η πλειοψηφία των θέσεων που άνοιξαν αν δεν κάνω λάθος ήταν technical θέσεις. Όπως ανέφερε ο @pavlovic είναι πιο εύκολο να υπάρξει σπρώξιμο σε κάποιο άλλο τομέα όπως HR κλπ. Να σημειώσω ότι δε θεωρώ το networking και τα referrals βύσμα αν και απ΄ ότι καταλαβαίνω δε μιλάμε γι αυτό.  

Για την ιστορία, είμαι 31, απόφοιτος ελληνικού πολυτεχνείου (στα 10 χρόνια με όχι καλό βαθμό) και 3 χρόνια εργασιακή εμπειρία (0 σε θέση management κάποιας ομάδας). 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, liakos18 είπε

 

Το ποστ δε το έκανα για να ισχυριστώ πως όλα είναι ρόδινα, όλες οι προσλήψεις γίνονται αξιοκρατικά και εσείς είστε φαντασιόπληκτοι που μιλάτε για βύσματα. Απλά ήθελα να αντιπαραβάλω την εμπειρία μου σε επιχειρήματα του τύπου «σιγά μην κοιτάξουν τα interviews, αφού έτσι κι αλλιώς τα βύσματα θα πάρουν», «το 90% των θέσεων είναι βυσματικές» κλπ. 

Η πλειοψηφία των θέσεων που άνοιξαν αν δεν κάνω λάθος ήταν technical θέσεις. Όπως ανέφερε ο @pavlovic είναι πιο εύκολο να υπάρξει σπρώξιμο σε κάποιο άλλο τομέα όπως HR κλπ. Να σημειώσω ότι δε θεωρώ το networking και τα referrals βύσμα αν και απ΄ ότι καταλαβαίνω δε μιλάμε γι αυτό.  

Για την ιστορία, είμαι 31, απόφοιτος ελληνικού πολυτεχνείου (στα 10 χρόνια με όχι καλό βαθμό) και 3 χρόνια εργασιακή εμπειρία (0 σε θέση management κάποιας ομάδας). 

Kαποιες θεσεις ηταν αυτές:

  • Data Scientist.
  • Software Developer.
  • Information Security Analyst.
  • Computer Systems Analyst.
  • Web Developer.
  • Sales Engineer.
  • Information Technology Manager.
  • Computer Research Scientist.

Επίσης να τονίσω για ακόμα μια φορά ότι είναι hub. Δεν θα παει να παρει δικηγορους, λογιστες, μαρκετιστες ( ισως πολυ λιγους) κλπ. Επενδύει στην ερευνα, στη τεχνολογία και στη τεχνητη νοημοσυνη

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • Τα τεχνολογικά hubs, είναι μια ακριβή επένδυση. Πρέπει να έχει είτε γεωγραφική σημασία (που η Ελλάδα δεν έχει, η HΠΑ και η Κίνα για παράδειγμα έχουν), είτε πρέπει να κάνει οικονομικοτεχνικό νόημα (που η Ελλάδα, λόγω χαμηλού κόστους προσφέρεται). 
  • Άμα ο στόχος ήτανε πολιτικά ωφέλη, θα το είχανε φτιάξει Αθήνα, όχι Θεσσαλονίκη. Η Θεσσαλονίκη έχει τόση πολιτική δύναμη, όσο το Μέτσοβο περίπου.
  • Ο τρίτος ξάδερφος του Ψωμιάδη, και το μπατζανάκης του Βουλευτή δεν θεωρούνται μέσα. Ενδεχόμενος να μπει στην διαδικασία το γραφείο του βουλευτή να πάρει ένα τηλέφωνο για να βγει από την υποχρέωση, αλλά δεν έχει προφανώς την δύναμη να προσφέρει κάτι σε αντάλλαγμα στο τεχνολογικό Hub. Το αντικείμενο εργασίας του hub είναι ηδη εξασφαλισμένο, ασχολείται με εσωτερικά θέματα της εταιρίας, δεν την απασχολεί η Ελληνική αγορά. Κανείς δεν ανοίγει hub 300 υψηλών καταρτισμένων θέσεων, για εξυπηρέτηση της αγοράς της βόρειας Ελλάδας, προς θεού. 
  • Μια υπάρχουσα εταιρία με άσχετο αντικείμενο (λέγε με BIG-4), θα προσλάβει άτομα σε παρόμοιες θέσης, με μισθούς ελάχιστους όμως, επειδή θέλει να πειραματιστεί σε κανούργιους τομείς. Άμα της κάτσει καλός, άμα δεν της κατσει, σιγά το κόστους με 800 ευρώ μισθούς που δίνουν .
Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη συγκεκριμένη εταιρεία θα ήθελα να εργαστω καθαρά στο εργαστηριακό κι οχι τοσο στο τεχνολογικό. πολλοι συμφοιτητες μου από το μεταπτυχιακό εφυγαν κατευθείαν μετα για παρομοιες εταιριες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Papakaliati είπε

εωγραφική σημασία (που η Ελλάδα δεν έχει

υπάρχουν τα Βαλκάνια

 

4 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Θεσσαλονίκη έχει τόση πολιτική δύναμη

τι εχει η Θεσσαλονικη? Ειπαμε να μιλαμε σοβαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2021 στις 10:24 ΠΜ, liakos18 είπε

Σχετικά με τα όσα αναφέρετε για ανάγκη βύσματος για να μπει κανείς στη Pfizer Θεσσαλονίκης, αν και δε θα μου έκανε εντύπωση να είναι έτσι τα πράγματα, θα ήθελα να περιγράψω τη δική μου εμπειρία που είναι εκ διαμέτρου αντίθετη.

Πριν κάποιους μήνες δέχτηκα κρούση από μια ρικρούτερ μέσω LinkedIn σχετικά με μια υψηλόβαθμη θέση στην εταιρία (Manager σε engineering τμήμα). Θεωρώντας αρχικά ότι μάλλον δεν κάνω για τη θέση έδειξα ενδιαφέρον από περιέργεια για το process. Μετά από δύο μόλις συνεντέυξεις δέχθηκα offer αρκετά δελεαστικό για τα δεδομένα της Θεσσαλονίκης (~1800x14 + ενα ετήσιο μπόνους + διάφορα άλλα perks). 

Τελικά αρνήθηκα διότι είμαι κάτοικος εξωτερικού και στην παρούσα φάση δε με ενδιέφερε να γυρίσω στην Ελλάδα. 

 

Ενδιαφερον, ευχαριστουμε που το μοιραστηκες. Γνωριζεις γενικα πως ειναι δομημενα τα levels? Πχ οι Associate θεσεις τους ειναι junior με λιγη ή καθολου εμπειρια. Για τετοια θεση μου προτειναν 17.000 μικτα το χρονο (περιπου 960 το μηνα). Θα ηταν ενδιαφερον να ξερουμε ποσα levels μεσολαβουν μεχρι τη θεση manager, καθε ποτε παιρνεις προαγωγη στο επομενο λεβελ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτείτε χρημα που δινει ο Μητσοτακης για να το κανει αυτο η φαιζερ... φοροαπαλλαγες, επιδοτησεις κλπ που θα μπουν με ψιλα γραμματα κατω απο ενα ασχετο νομοσχεδιο 4000 σελιδων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, pavlovic είπε

Σκεφτείτε χρημα που δινει ο Μητσοτακης για να το κανει αυτο η φαιζερ... φοροαπαλλαγες, επιδοτησεις κλπ που θα μπουν με ψιλα γραμματα κατω απο ενα ασχετο νομοσχεδιο 4000 σελιδων

Μακαρι ολες οι κυβερνησεις να δινουν κινητρα σε εταιριες τετοιου μεγεθους που προκειται να δωσουν δουλεια σε 500 ατομα. Φτανει με τη μιζερια μωρε.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, OxiGiannisGiannakis είπε

Μακαρι ολες οι κυβερνησεις να δινουν κινητρα σε εταιριες τετοιου μεγεθους που προκειται να δωσουν δουλεια σε 500 ατομα. Φτανει με τη μιζερια μωρε.

ναι μονο που τα δινει για να δουλεψουν οι ανεργοι και οχι αυτοι που εχουν ηδη δουλεια και βαζουν μεσον για να πανε στη συγκεκριμενη εταιρεια. Επισης αν το θετεις ετσι, ειναι εντελως αδικο για μια αλλη Ελληνικη φαρμακοβιομηχανια στην Αθηνα να μην απολαμβανει τετοια προνομια του Πρωθυπουργου και να τα απολαμβανει μια ξενη πολυεθνικη οπως η Pfizer. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pavlovic είπε

ναι μονο που τα δινει για να δουλεψουν οι ανεργοι και οχι αυτοι που εχουν ηδη δουλεια και βαζουν μεσον για να πανε στη συγκεκριμενη εταιρεια. Επισης αν το θετεις ετσι, ειναι εντελως αδικο για μια αλλη Ελληνικη φαρμακοβιομηχανια στην Αθηνα να μην απολαμβανει τετοια προνομια του Πρωθυπουργου και να τα απολαμβανει μια ξενη πολυεθνικη οπως η Pfizer.

Τωρα εσυ εκφραζεις ενα προσωπικο παραπονο απ`οτι καταλαβαινω. Σε ολες τις χωρες παγκοσμιως που θελουν επενδυσεις παντως, δινονται κινητρα, τι να κανουμε ετσι λετουργει η αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, OxiGiannisGiannakis είπε

Τωρα εσυ εκφραζεις ενα προσωπικο παραπονο απ`οτι καταλαβαινω. Σε ολες τις χωρες παγκοσμιως που θελουν επενδυσεις παντως, δινονται κινητρα, τι να κανουμε ετσι λετουργει η αγορα.

δεν ειναι θεμα παραπονοου. Κρινεις εσυ σωστο να μη δεν στηριχτει και η Ελληνικη εταιρεια παρα μονο η πολυεθνικη. Μια πολυεθνικη που σημερα ειναι αυριο μπορει να φυγει οπως εκανε και σε αλλες χωρες για να ερθει εδω στο φτηνο εργατικο δυναμικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pavlovic είπε

δεν ειναι θεμα παραπονοου. Κρινεις εσυ σωστο να μη δεν στηριχτει και η Ελληνικη εταιρεια παρα μονο η πολυεθνικη. Μια πολυεθνικη που σημερα ειναι αυριο μπορει να φυγει οπως εκανε και σε αλλες χωρες για να ερθει εδω στο φτηνο εργατικο δυναμικο

Γενικα οι εθνικες εταιρειες εχουν πεθανει, παγκοσμιως. Παγκοσμιοποιηση γαρ. Εγω σαν Ελληνας του εξωτερικου θελω γενικα ενα περιβαλλον φιλικο προς τις επιχειρησεις ωστε οι υπαρχουσες να ακμασουν και να προσελκυσουμε και νεες μπας και ξεφυγει ο κοσμος απο τη μιζερια των 530 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Γενικα οι εθνικες εταιρειες εχουν πεθανει, παγκοσμιως. Παγκοσμιοποιηση γαρ. Εγω σαν Ελληνας του εξωτερικου θελω γενικα ενα περιβαλλον φιλικο προς τις επιχειρησεις ωστε οι υπαρχουσες να ακμασουν και να προσελκυσουμε και νεες μπας και ξεφυγει ο κοσμος απο τη μιζερια των 530 ευρω.

aΑΥτο με τα 530 ευρω εχει ξεφυγει πλεον. Δεν νομιζω να υπαρχει ατομο απο εδω μεσα με πτυχιο, μαστερ και να του προτεινουν τετοιους μισθους. Προσωπικα καθημερινα οι συνεντευξεις που περναω ειναι 800-850 ευρω, απλα ειναι πολλες ωρες ( 12 ωρες 6/7). τι να κανεις ειναι δυσκολα τα πραγματα. Γι αυτο εχετε φυγει κοσμος στο Εξωτερικο και σας το δινω δικαιωματικα το χερι μου και μπραβο που το κανατε. Το ιδιο θα κανω και εγω. Εδω ειναι Μπανανια. Τριτοκοσμικες νομοθεσειες. Ειδικα αν διαβασεις το καινουριο το εργασιακο θα ξετρελαθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...