Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SAMSUNG TV KAI WIFI


mgtipapa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τηλεόραση samsung (κωδ. μοντέλου ue50mu6122) και τη σύνδεση αυτής στο ιντερνετ μέσω wifi. 

Ενω έβαζα τον κωδικό του wifi και συνδεόμουν στο ιντερνετ, μετά απο κάποια ώρα αποσυνδεόταν. Κάνοντας αναζήτηση στα διαθέσιμα δίκτυα δείχνει οτι δεν βρίσκει τίποτα. 

Βγάζοντας την τηλεόραση απο την πρίζα για λίγα δευτερόλεπτα και ξαναβάζοντας την, ξανακάνω όλα τα παραπάνω και πάλι απ την αρχή. 

Πήρα τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών της samsung και μου είπαν οτι το πρώτο βήμα είναι να δω αν έχει αναβαθμιστεί το λογισμικό το οποίο και έχει γινει. Μετά να κανω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και ότι αν δεν διορθωθεί να επικοινωνήσω με τον πάροχο τηλεφωνίας μου (οτε στην προκειμένη περίπτωση) ωστε να μου δώσουν τις καρφωτές του ρουτερ και να τις βαλω στην τηλεοραση. 

Το έκανα, έδειξε να λειτουργει για κάποιες ωρες αλλά πάλι τα ίδια. 

Ξαναπήρα την samsung και μου είπαν πρώτον οτι το ρουτερ και καλά πρέπει να είναι σε ενιαίο χώρο ενώ εγώ το έχω ακριβώς πίσω απ την τηλεόραση, βέβαια χωρίζονται απο τοίχο αλλά η απόστασή τους δεν είναι μεγαλύτερη των 40 πόντων και δεύτερον να κανω μια συσκευή hotspot και να δω αν λειτουργεί έτσι. 

Το τελευταίο δεν το έκανα γιατί κουράστηκα με όλο αυτό, έσπασαν τα νεύρα μου και προσπαθώ και γω να μη σπάσω την τηλεόραση. Συν ότι ο προηγούμενος κάτοχος της τηλεορασης δεν αντιμετώπιζε κανένα πρόβλημα. Γι αυτό και στέλνω εδώ μήπως κάποιος αντιμετώπισε τα ίδια θεματα με μένα και αν ναι πως τα έλυσε

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αλλάξεις κανάλι εκπομπής στο router και θα πας από το π.χ. 11 στο 4 για δοκιμή.

Το οτι είναι 40πόντους πίσω από τοίχο δε λέει τίποτα. Το σήμα όταν πιάνει είναι με φουλ παύλες ή παίζει στις 2-3 ας πούμε από τις 5;

Πάντως όταν κάνεις αναζήτηση και δε βρίσκει κανένα ασύρματο (ούτε του γείτονα) ας πούμε τότε μάλλον το θέμα είναι στην τηλεόραση και στο wifi module παρά στο ρούτερ σου.

Ξανακάλεσε την Samsung και ανέφερε οτι συμβαίνει αυτό....να μην βρίσκει κανένα ασύρματο στο σκανάρισμα δηλαδή.

Αν πάλι όλα αυτά σε κουράσανε όπως λες και φταίει το wifi της Samsung και είσαι και εκτός εγγύησης, θα πάρεις ένα access point με 10-15ευρώ. Θα κάνει αναμετάδοση του wifi στο σαλόνι και θα κουμπώσεις την τηλεόραση με καλώδιο στο access point ώστε να δίνει στην τηλεόραση ενσύρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα προσπαθήσω αυτό με το κανάλι. 

Το σήμα είναι φουλ. 

Στην αναζήτηση των δικτύων βρίσκει τα πάντα μόνο την φορά που έχω βγάλει την πριζα. Μόλις συνδεθώ στο δίκτυο μου, από την ώρα που θα με πετάξει εξω και μετά, κάνω έλεγχο και δεν βρίσκει τπτ, με βγάζει πάλι στην επιλογή του ελέγχου. 

Αυτό που μου είπες με το access point ήταν κ η δική μου σκέψη για λύση στο πρόβλημα, ευχαριστώ φίλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο θέμα κάρτας wifi της τηλεόρασης. Απομάκρυνε ότι άλλο ασύρματο ή γενικά πολύμπριζο με φορτιστές έχεις κοντά της. π.χ. βάση τηλεφώνου,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να συνδέσεις με καλώδιο την τηλεόραση πάνω στο ρουτερ για λίγο.  Δούλεψε την και μετά δοκιμασε παλι ασύρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με samsung άλλο μοντέλο όμως:

τα παιδιά εδώ μου είπαν ότι φταίει το wifi της τηλεόρασης.

Οταν κουμπώνω καλώδιο ενσύρματα όλα μια χαρά :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Eddy_Gordo είπε

Δοκίμασε να συνδέσεις με καλώδιο την τηλεόραση πάνω στο ρουτερ για λίγο.  Δούλεψε την και μετά δοκιμασε παλι ασύρματα.

Το χω κάνει αλλά δε πιάνει δυστυχώς

15 λεπτά πριν, leftys είπε

το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με samsung άλλο μοντέλο όμως:

τα παιδιά εδώ μου είπαν ότι φταίει το wifi της τηλεόρασης.

Οταν κουμπώνω καλώδιο ενσύρματα όλα μια χαρά :-)

Ενσύρματα δουλεύει κ μένα αλλά θέλω να αποφύγω ρε γμτ καλώδια κλπ, ειδικά λογω θέσης τηλεόρασης και ρούτερ είναι άσχημο αισθητικά το θεαμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Εκτός από το αccess point υπάρχει πάντα και η λύση του powerline.

Πάνω κάτω τα ίδια δεν είναι;; τι προτείνεις γιατί δεν είμαι τόσο σχετικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, greekfragma είπε

και τα 2 τα ίδια είναι. απλά το powerline kit θα βγεί κοντά στα 40ευρώ ενώ το access point στα 20.

Σε ευχαριστω πάρα πολυ, να σαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mgtipapa είπε

Το τελευταίο δεν το έκανα γιατί κουράστηκα με όλο αυτό, έσπασαν τα νεύρα μου και προσπαθώ και γω να μη σπάσω την τηλεόραση.

4 ώρες πριν, mgtipapa είπε

και δεύτερον να κανω μια συσκευή hotspot και να δω αν λειτουργεί έτσι. 

Κανε πρωτα αυτο( Πχ κινητο )για να μην δίνεις τζαμπα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το συγκεκριμένο πρόβλημα παρουσιάζεται συχνά στις Samsung (https://eu.community.samsung.com/t5/tv/tv-keeps-disconnecting-from-wifi/td-p/1317678), παρουσιάζεται και σε εμένα και δεν έχω βρει κάποια λύση, χάνει όπως λες κι εσύ την σύνδεση με το wifi και επανέρχεται μόνο με power off power on. Σε εμένα συμβαίνει μετά από 10-15 λεπτά παρακολούθησης βίντεο στο youtube καμμία φορά κρατάει παραπάνω. Δεν έχει να κάνει με την ισχύ του σήματος του wifi.

 

Δοκίμασε:

  • Αν υπάρχει επιλογή για IPv6 στις ρυθμίσεις της τηλεόρασης να την απενεργοποιήσεις.
  • Να δώσεις στατική IP στις ρυθμίσεις.
  • Να αναθέσεις συγκεκριμένο wifi κανάλι στο router.
  • Να απενεργοποιήσεις το dual band στο router και να το λειτουργείς είτε σε 2,4 Ghz είτε σε 5Ghz.
Επεξ/σία από NickTheGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους, αγόρασα τελικά ένα range extender με υποδοχή για ethernet καλώδιο, και δουλεύω πλέον την τηλεόραση ενσύρματα χωρίς κανένα πρόβλημα😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλσηπέρα, για να μην ανοίγω ξεχωριστό θέμα, αντιμετωπίζω το ίδιο π΄ροβλημα σε τηλεόραση Samsung UE48J6200 , δλδ το wifi σταμάτησε να λειτουργεί και δεν επανέρχεται ουτε με αναβάθμιση λογισμικού ούτε με reset. Φαινεται πως είναι συχνό προβλημα στις Samsung και η ριζική λυση είναι η αλλαγή του wifi module που βρισκεται μέσα στην τηλεόραση 

https://youtu.be/bS7_OVzyTLU

Το π΄ροβλημα εκτός απο το ξεβιδωμα - βιδωμα είναι οτι δε μπορώ να βρώ ποιό μοντέλο wifi module χρειάζεται η συγκεκριμένη τηλεόραση όσο και να έψαξα

 

Επίσης έψαξα να βρώ εξωτερική λυση για να πάρει ασυρματα ιντερνετ η τηλεόραση αλλά νομίζω ένα εξωτερικό usb wifi dongle δε θα δουλεψει αυτόματα. Βρηκα μια άλλη λυση με ένα wifi dongle που παιρνει ισχυ απο την usb και δινει ιντερνετ στην τηλεόραση με ένα κοντό καλώδιο ethernet

https://ae01.alicdn.com/kf/Sc5b14c25c7c64a0aa73f2abd70e922f7B.jpg

 

Σκέφτεστε τιποτε άλλο που θα μπορούσε να γινει;

Επεξ/σία από bleriot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...