Προς το περιεχόμενο

Παγωνιά και Ακινησία


panosdOUG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Klausx είπε

Ενημέρωσε με . Θέλω άμεσα έως την επόμενη εβδομάδα να έχει αγοραστεί . Πέρα απο το αμάξι , θέλω να τη χρησιμοποιήσω και σε μπαταρία αγροτικού μηχανήματος που έχει καθησει 1 μηνα σε ακινησία λόγω καιρικών φαινομένων . 

Έχει την επόμενη εβδομάδα και στο lidl 

https://www.lidl-hellas.gr/el/p/motosikleta-autokinito/ultimate-speed-fortistis-mpatarias-autokinitou-ulgd-10-a1-329536/p91533

2 ώρες πριν, greekfragma είπε

έχω στην κατοχή μου τον Noco Genius 5 και έχω ήδη αναστήσει επιτυχώς και αναζωογονήσει ότι μπαταρίες έπεσαν στα χέρια μου. Είτε UPS είτε αυτοκινήτου-μηχανής.

Θα έλεγα οτι ο Ctek είναι εξαιρετικός αλλά λίγο ακριβούτσικος σε σχέση με τον USA Noco.

Η χρήση του δέν ειναι και πολύ συχνή . Αλλά το χρειάζομαι απο το να τρέχεις στο ηλεκτρολογείο . Έχω και ενα αγροτικό μηχάνημα που τώρα το χειμώνα δεν πολυ μετακινείται . 

Μια μέτρια λύση θέλω από άποψη χρημάτων απλώς είχα ακούσει για τους ctek αλλά ξεφεύγουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

θα σου πρότεινα να πάρεις τον Νοco να τελειώνεις. κατανοώ οτι άλλο 20ευρώ άλλο 75 αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις και γω σε ρεύματα ποτέ δεν αγοράζω το φθηνότερο και ας έχει δοκιμαστεί επιτυχώς. αν γινει η στραβή δε θέλω να είμαι ο άτυχος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Klausx είπε

Στις 27/1 έγιναν 100 χλμ και σήμερα μετά από 23 μέρες χωρίς καμία εκκίνηση δεν κατάφερε να πάρει μπροστά (η μίζα γύρισε ελάχιστα)

Λίγες δεν είναι 23 μέρες; Ίσως το κρύο δεν βοήθησε.

Ειναι λαθος η λογικη σου! Τη μπαταρια πρεπει να την κρατας σε καποια ρευματα..  Τα 100χλμ δεν λενε κατι οταν με τα κρυα την αφηνεις τοσες μερες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Ειναι λαθος η λογικη σου! Τη μπαταρια πρεπει να την κρατας σε καποια ρευματα..  Τα 100χλμ δεν λενε κατι οταν με τα κρυα την αφηνεις τοσες μερες!!!

Με τα 100 χλμ εννοώ ότι θα ήταν αρκετά φορτισμένη, μπορεί η μπαταρία να μην είναι σε καλή κατάσταση δεν γνωρίζω το ιστορικό/ηλικία της.

Περιμένω τον φορτιστή, δεν γίνεται αλλιώς με την ακινησία.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Klausx είπε

Με τα 100 χλμ εννοώ ότι θα ήταν αρκετά φορτισμένη, μπορεί η μπαταρία να μην είναι σε καλή κατάσταση δεν γνωρίζω το ιστορικό/ηλικία της.

Περιμένω τον φορτιστή, δεν γίνεται αλλιώς με την ακινησία.
 

Και καινουργια να ηταν  αν το κανεις αυτο στα κρυα.. μεσα σε 6 μηνες θα σου βγαλει θεματακια..!

Κρυα,υγρασια και κατω απο μια ταση μειωνουν την διαρκεια ζωης της μπαταριας! Ακουμα και οταν χτυπιεται απο μεγαλες λακκουβες της κανει κακο!

Θελει προδερμ,ευλαβεια,αγαπη και στοργη!🙄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, meletis_m είπε

Ενημέρωσε με . Θέλω άμεσα έως την επόμενη εβδομάδα να έχει αγοραστεί . Πέρα απο το αμάξι , θέλω να τη χρησιμοποιήσω και σε μπαταρία αγροτικού μηχανήματος που έχει καθησει 1 μηνα σε ακινησία λόγω καιρικών φαινομένων . 

Έχει την επόμενη εβδομάδα και στο lidl 

https://www.lidl-hellas.gr/el/p/motosikleta-autokinito/ultimate-speed-fortistis-mpatarias-autokinitou-ulgd-10-a1-329536/p91533

Η χρήση του δέν ειναι και πολύ συχνή . Αλλά το χρειάζομαι απο το να τρέχεις στο ηλεκτρολογείο . Έχω και ενα αγροτικό μηχάνημα που τώρα το χειμώνα δεν πολυ μετακινείται . 

Μια μέτρια λύση θέλω από άποψη χρημάτων απλώς είχα ακούσει για τους ctek αλλά ξεφεύγουν .

Ναι το είχα δει ότι θα βάλει προσφορά αλλά προτίμησα το Einhell που έχει αρκετές αγορές και reviews.

Δοκιμή 1η σε μπαταρία που είναι μέσα στο σπίτι εδώ και 3 μήνες, στην Standard φόρτιση έκανε 15 λεπτά μέχρι να βγάλει "FUL" μετά άλλαξα την λειτουργία σε Maintain γιατί δεν με έπεισε το "ful"  το βράδυ θα είναι μια χαρά.

Αν η μπαταρία είναι αρκετά πεσμένη κάτω από 8 volt πρέπει να μπει το "Recondition"  γιατί μπορεί να την περάσει για 6 volt και να μην φορτίζει. (γιαυτό έχει μερικά παράπονα στο amazon γιατί δεν διαβάζουν το manual)

Screenshot_336.png.44e5a6f9ebc1a170c0783342c0e6f010.png

 

2η δοκιμή σύντομα για την πεσμένη μπαταρία που έχω πάνω στο αυτοκίνητο. (Πρέπει να την βγάλω)

30 ευρώ για ερασιτεχνική χρήση είναι μια χαρά, σίγουρα δεν θα ρίσκαρα να φορτίσω μπαταρία που είναι συνδεδεμένη στο αυτοκίνητο χωρίς να την βγάλω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2021 στις 3:15 ΜΜ, Klausx είπε

2η δοκιμή σύντομα για την πεσμένη μπαταρία που έχω πάνω στο αυτοκίνητο. (Πρέπει να την βγάλω)

@meletis_m

2η δοκιμή, η μπαταρία είχε 11.40volt με αδυναμία να ξεκινήσει το αυτοκίνητο, όταν μπήκε στον φορτιστή έδειχνε ότι είναι στην 2η μπάρα από τις 5.

Συνολικά 9 ώρες μέχρι να βγάλει το "Full" (Μετά την φόρτιση καλό είναι να μπαίνει το mode maintain για 1-2 ώρες)

Screenshot_338.png.e21bb5bfaaceeefde32d193a18808532.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/2/2021 στις 10:21 ΠΜ, Γιάννης Platano είπε

Ευχαριστω.Αν καταλαβα καλα την φορτιζουμε με ρευμα  στο σπιτι και την συνδεουμε με τον αναπτηρα του αυτοκινητου ? 

Πόσα θες να μας τρελάνεις;

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημερωτικα πηγα στο lidl και ειχε κανονικα τον φορτιστη 5α στα 15ευρω για οποιον ενδιαφερεται..

Το λεω γιατι εχει πολυ συγκεκριμενα προιοντα σε σχεση με το φυλλαδιο..

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Ενημερωτικα πηγα στο lidl και ειχε κανονικα τον φορτιστη 5α στα 15ευρω για οποιον ενδιαφερεται..

Το λεω γιατι εχει πολυ συγκεκριμενα προιοντα σε σχεση με το φυλλαδιο..

Ο φορτιστης μπορει να εκκινησει πεσμενη μπαταρια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Ο φορτιστης μπορει να εκκινησει πεσμενη μπαταρια ?

OXI!  Ειναι σε περιπτωση που ξεχασεις καταναλωσεις.. Που η μπαταρια στις εκκινησεις αρχιζει και σου κανει ιστοριες.. Που κατα δικη σου εκτιμηση οταν δεν κινεις το αυτοκινητο να κανεις καμια φορτιση για συντηρηση της μπαταριας..  Για μενα το πιο σημαντικο κομματι ειναι οτι με εναν τετοιο φορτιστη και αναλογα τις συνθηκες μπορεις να κανεις παραταση στη μπαταρια..!!!

Για να εκκινησεις πας στην κατηγορια jump starter

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PLACEBO_89 είπε

Ενημερωτικα πηγα στο lidl και ειχε κανονικα τον φορτιστη 5α στα 15ευρω για οποιον ενδιαφερεται..

Το λεω γιατι εχει πολυ συγκεκριμενα προιοντα σε σχεση με το φυλλαδιο..

Δεν γράφεις όμως σε ποιο κατάστημα, σε κάποιες περιφερειακές ενότητες/Δήμους οτιδήποτε non food μπορείς να το πάρεις μόνο με click away, ενώ σε κάποιες άλλες καθόλου.

Αλήθεια τον πήρες, ή απλά το είδες στο ράφι και έτσι υπέθεσες ότι μπορούσες να το αγοράσεις?

Ρωτάω επειδή στην τοποθεσία γράφεις Αθήνα και το λιανεμπόριο στην Αττική γενικώς είναι εντελώς κλειστό, δεν μπορείς ούτε με click away.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Δεν γράφεις όμως σε ποιο κατάστημα, σε κάποιες περιφερειακές ενότητες/Δήμους οτιδήποτε non food μπορείς να το πάρεις μόνο με click away, ενώ σε κάποιες άλλες καθόλου.

Αλήθεια τον πήρες, ή απλά το είδες στο ράφι και έτσι υπέθεσες ότι μπορούσες να το αγοράσεις?

Ρωτάω επειδή στην τοποθεσία γράφεις Αθήνα και το λιανεμπόριο στην Αττική γενικώς είναι εντελώς κλειστό, δεν μπορείς ούτε με click away.

Αθηνα Β.Π   Στα ραφια και τον αγοραζεις κανονικα! Ναι πηρα!

Δεν ειχε των 10αρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PLACEBO_89 είπε

Αθηνα Β.Π   Στα ραφια και τον αγοραζεις κανονικα! Ναι πηρα!

Δεν ειχε των 10αρι..

Τότε ίσως να μην ισχύουν τα ίδια σε όλες τις περιφερειακές ενότητες της Αττικής.

Εδώ πάντως (Πάτρα) δεν πουλάνε τίποτα non food, ούτε με click away.

Στην Κόρινθο επίσης πουλάνε κανονικά, γνωστός πήρε από κει τον 5αρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...