Προς το περιεχόμενο

Η Spotify θα επιτρέπει στους υπαλλήλους να εργάζονται από όπου το επιθυμούν


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μπορούν να επιλέξουν αν και πόσες φορές θέλουν να πηγαίνουν στο γραφείο.

Η μετάβαση στην απομακρυσμένη εργασία λόγω της πανδημίας COVID-19 θα είναι μία προσωρινή κατάσταση για αρκετές εταιρίες. Άλλες εταιρίες όμως, όπως το Twitter, Facebook, Microsoft και Spotify φαίνεται πως θα υιοθετήσουν το λεγόμενο «remote» για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Η Spotify μάλιστα ανακοίνωσε το πρόγραμμα Work From Anywhere, μέσω του οποίου θα επιτρέπει στους υπαλλήλους να οργανώσουν οι ίδιοι το πρόγραμμά τους σχεδόν όπως το επιθυμούν αλλά και την τοποθεσία από την οποία θα εργάζονται.

Οι υπάλληλοι της Spotify θα μπορούν να εργαστούν από οπουδήποτε θέλουν, ακόμη και μετά την πανδημία, αρκεί να υπάρχει μία αξιοπρεπής σύνδεση internet ώστε να υποστηρίζεται η απομακρυσμένη εργασία. Εάν επιλέξουν τοποθεσία που δεν υπάρχουν κοντινά γραφεία Spotify, η εταιρία θα δημιουργεί έναν ειδικό χώρο εργασίας, μία κίνηση που χαρακτήρισε ως «ένα νέο τρόπο συνεργασίας που επιτρέπει στους Spotifiers να εργάζονται από οπουδήποτε θεωρούν ότι μπορούν να είναι πιο δημιουργικοί και πιο παραγωγικοί».

Το πρόγραμμα θα ξεκινήσει το καλοκαίρι και οι υπάλληλοι σε συνεργασία με τον διευθυντή της ομάδας τους θα μπορούν να διαμορφώσουν το πρόγραμμά τους αλλά και να δηλώσουν πόσο συχνά θα επισκέπτονται το γραφείο, αν όχι καθόλου. Ωστόσο, θα υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί που θα έχουν να κάνουν κυρίως με τις απαιτήσεις αναφορικά με τις ζώνες ώρας αλλά και τους νόμους της περιφέρειας που κατοικούν.

Η Spotify ευθυγραμμίζεται με πολλές άλλες εταιρίες τεχνολογίες για την υιοθέτηση μιας απομακρυσμένης εργασιακής κουλτούρας. Η Salesforce ήταν μία από τις τελευταίες που έκανε παρόμοια ανακοίνωση. Αυτή η κίνηση σίγουρα θα επιτρέψει περισσότερη ευελιξία όσον αφορά τα χρονοδιαγράμματα των υπαλλήλων ενώ αρκετοί εργαζόμενοι, τουλάχιστον για κάποιες ημέρες της εβδομάδας, θα παραμένουν στο σπίτι.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Για να μπορεί να τους απολύσει χωρίς καν να τους βλέπει 😋 ... πέρα από την πλάκα κάπως έτσι θα μειωθεί το προσωπικό των εταιρειών, στον αριθμό που θα τους είναι άκρως απαραίτητο.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέμματα όμως αυτό είναι κάτι σαν ενδιάμεση λύση. Αν δούλευε σε μόνιμη βάση, τότε δε θα υπήρχε στην Ευρώπη ή Αμερική εταιρεία που να μη προσλάμβανε ένα μάτσο devs από Ινδία και άλλες χώρες σε καθεστώς remote. Αυτό όσες φορές έχει επιχειρηθεί, έχει αποτύχει παταγωδώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, cambo99 είπε

πέρα από την πλάκα κάπως έτσι θα μειωθεί το προσωπικό των εταιρειών, στον αριθμό που θα τους είναι άκρως απαραίτητο.

Που είναι η πλάκα σε αυτό.

Αυτό που ανακαλύτεις ως κάτι "νέο" είναι ΕΥΤΥΧΩΣ ο τρόπος που δουλευουν όλες οι σωστές επιχειρήσεις εδώ και αιώνες. Μόνο κάτι  κομπινο-λαμογιο-ψευτο-δημόσιες/δημοτικές επιχειρήσεις υπάρχουν μόνο και μόνο για να "απασχολούν"  κάποιον (= να τον εξαγοράζουν) αν δεν είναι απαραίτητος.

Εσύ στο χωρα΄φι σου πχ αν χρειαστείς να δώσεις μεροκάμματα σε εργάτες να μαζέψουν ελιές θα πάρεις τους "άκρως απαραίτητους"  ή θα βγεις στη πλατεία του χωριού και θα μοιράζεις μεροκάμματα για τη ψυχή της μάνας σου;   

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, SabotazGio είπε

Θα παρω λιγοτερους, θα τους βάλω να δουλεψουν 12ωρο και θα δωσω ενα μεροκαματο.
Αληθεια, ειναι παραδειγμα αυτο που εφερες;

 

Φυσικά.

Αν δε μπορείς να το καταλάβεις ....

Αν έχεις πάντως χωράφια που οι άκρως απαραίτητοι ειναι "n" δηλώνω ενδιαφέρον να έρθω σαν n+1 να με πληρώσεις χωρίς να σου είμαι απαραίτητος.

Και γεικά για όποια άλλη δουλειά, αν χρειάτεις ΕΝΑ μάστορα πχ, έρχομαι σαν 2ος να με πηρω΄σεις χωρίς να σου ειμαι απαραίτητος.

Πότε πλήρωσες κάποιον χωρίς να σου είναι απαραίτητος;

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DrLo είπε

Φυσικά.

Αν δε μπορείς να το καταλάβεις ....

Αν έχεις πάντως χωράφια που οι άκρως απαραίτητοι ειναι "n" δηλώνω ενδιαφέρον να έρθω σαν n+1 να με πληρώσεις χωρίς να σου είμαι απαραίτητος.

Και γεικά για όποια άλλη δουλειά, αν χρειάτεις ΕΝΑ μάστορα πχ, έρχομαι σαν 2ος να με πηρω΄σεις χωρίς να σου ειμαι απαραίτητος.

Πότε πλήρωσες κάποιον χωρίς να σου είναι απαραίτητος;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, panos4588 είπε

Κακά τα ψέμματα όμως αυτό είναι κάτι σαν ενδιάμεση λύση. Αν δούλευε σε μόνιμη βάση, τότε δε θα υπήρχε στην Ευρώπη ή Αμερική εταιρεία που να μη προσλάμβανε ένα μάτσο devs από Ινδία και άλλες χώρες σε καθεστώς remote. Αυτό όσες φορές έχει επιχειρηθεί, έχει αποτύχει παταγωδώς. 

Φυσικά και δεν έχει αποτύχει!! Εχω φίλο στην Oracle που όλο το team του είναι Ινδοι. Αμερικάνικες εταιρείες μεταφέρουν τα dev center τους Ινδία κάθε μέρα, η Νόκια έχει τα dev center στην Ινδία εδώ και κάτι χρόνια και όποια μεγάλη εταιρεία υπάρχει έχει στανταρ τουλαχιστον έναν Ινδο remote. 

Τα προβλήματα με τους Ινδους είναι 2. 
1ον, γράφουν σεντόνια κώδικα (έχω δει main σε android εφαρμογη 6500 γραμμες).
2ον, ότι τους λες, το κάνουν. ΟΤΙ τους λες. Και λάθος να είναι. Αν τους πεις θέλω το πρόγραμμα να βγάζει 1+1=3, θα στο κάνουν χωρίς να σε ρωτήσουν, μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος, κλπ. 
Κατα τα άλλα είναι φοβεροί προγραμματιστές. Τουλάχιστον αυτούς που γνωρίζω εγώ.

Spoiler
5 λεπτά πριν, SabotazGio είπε

Νομιζω σου απαντησα τι θα κανω.
Για την ακρίβεια θα ρωτησω και τι μεροκαματο θελουν και θα τους δωσω λιγο λιγοτερα αφου τελειωσουν τη δουλεια.

Ναι έτσι, δώσε σε αυτούς που έχεις στο χωράφι λιγότερα απ'ότι συμφωνήσατε, μετά όμως αν σε βρουν σε κανένα χαντάκι, μην απορείς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ε ναι, γιατι νομιζεις ο Gates ειχε ξεκινησει προγραμμα εμβολιασμου στην Ινδια πριν χρονια. μεχρι και ο ιδιος τους εκανε εμβολια. συν τις μεγαλες φιλανθρωπιες που ειχε κανει εκει. προγραμματιστες ετοιμαζε. επενδυση εκανε.

και εδω πιστευουν οτι τα εμβολια του εχουν tracking chips και πρoωθουν την eugenics. ουφ. δεν σωζεται ο τοπος μας.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, filip123go είπε

Φυσικά και δεν έχει αποτύχει!! Εχω φίλο στην Oracle που όλο το team του είναι Ινδοι. Αμερικάνικες εταιρείες μεταφέρουν τα dev center τους Ινδία κάθε μέρα, η Νόκια έχει τα dev center στην Ινδία εδώ και κάτι χρόνια και όποια μεγάλη εταιρεία υπάρχει έχει στανταρ τουλαχιστον έναν Ινδο remote. 

Τα προβλήματα με τους Ινδους είναι 2. 
1ον, γράφουν σεντόνια κώδικα (έχω δει main σε android εφαρμογη 6500 γραμμες).
2ον, ότι τους λες, το κάνουν. ΟΤΙ τους λες. Και λάθος να είναι. Αν τους πεις θέλω το πρόγραμμα να βγάζει 1+1=3, θα στο κάνουν χωρίς να σε ρωτήσουν, μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος, κλπ. 
Κατα τα άλλα είναι φοβεροί προγραμματιστές. Τουλάχιστον αυτούς που γνωρίζω εγώ.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ναι έτσι, δώσε σε αυτούς που έχεις στο χωράφι λιγότερα απ'ότι συμφωνήσατε, μετά όμως αν σε βρουν σε κανένα χαντάκι, μην απορείς.

Ναι και το έγραψα λόγω εμπειριών μου από διάφορες εταιρείες. Πάντως παίζουν mixed feelings για το outsourcing γενικά. Σε μικρή κλίμακα εταιρειών, έχω ακούσει μόνο μειονεκτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απομακρυσμένη εργασία ήρθε για να μείνει. Ο κόσμος μας αλλάζει, με βίαιο τρόπο. Υπάρχουν επαγγέλματα όπου το περίφημο WFH (Working From Home) είναι απαραίτητο (πχ Devs), είναι αρκετά ακόμα οπου η δια ζώσης επικοινωνία έχει και λόγο ύπαρξης του εργαζομένου. Αλλιώς, η θέση καταργείται και ο εργαζόμενος μένει άνεργος.

Μεγάλα brands όπως η Nike καταργεί τα φυσικά της καταστήματα στην Ελλάδα. Οι εργαζόμενοι της τί θα απογίνουν;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την Ινδία, αυτό παίζει κατά κορο εδώ και δεκαετίες σε μεγάλες εταιρίες του εξωτερικού, όχι μόνο τεχνολογικές εταιρίες αλλά τράπεζες κλπ. 

Όλο το back office έχει επίσης πάει εδώ και χρόνια κυρίως προς Κρακοβία. Οπότε το μοντέλο αυτό δεν είναι καινούριο. 

Το πρόβλημα με το work anywhere, πέρα από την διαδικτυακή υποδομή που πρέπει να είναι πολύ καλή, είναι οι διαφορετικές time zones και μετά τα φορολογικά. 

Ειδικά το τελευταίο είναι θέμα αν κάποιος επιλέξει να δουλεύει από άλλη χώρα για μεγάλο διάστημα. Το work from home είναι πλέον business as usual για πολλές εταιρείες και θα συνεχίσει σε μεγάλο βαθμό ακόμα και μετά το COVID. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panos4588 είπε

Πάντως παίζουν mixed feelings για το outsourcing γενικά. 

Ναι σε αυτό συμφωνώ.! Αλλά από το  "mixed feelings" μέχρι το "έχει αποτύχει παταγωδώς" , υπάρχει μια διαφόρα. 
Το πρόβλημα κυρίως είναι στη συνεννόηση. Το έχω δει να συμβαίνει. Οι μικρές εταιρείες πολύ σπάνια ξέρουν ΑΚΡΙΒΩΣ τι θέλουν και ακόμα πιο σπάνια έχουν καλούς BA ώστε να γίνει σωστά η δουλειά. Στον Ινδο πραγματικά ότι και να του ζητήσεις θα στο κάνει. Και να του πεις ότι δεν  θέλω να έχει κλάση πάνω από 100 γραμμές, θα στο κάνει. Και να του πεις ότι θέλω μέσα όλο το project να είναι με factory θα στο κάνει. Αλλά αν δεν του τα δώσεις σας requirements, θα κάνει ότι θέλει.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Το πρόγραμμα θα ξεκινήσει το καλοκαίρι 

Aρα θα πρεπει σιγα σιγα και στις αγγελιες να βαζει "remote friendly" γιατι ολες ειναι onsite ακομα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...