Προς το περιεχόμενο

Η Spotify θα επιτρέπει στους υπαλλήλους να εργάζονται από όπου το επιθυμούν


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, SabotazGio είπε

Νομιζω σου απαντησα τι θα κανω.
Για την ακρίβεια θα ρωτησω και τι μεροκαματο θελουν και θα τους δωσω λιγο λιγοτερα αφου τελειωσουν τη δουλεια.

Τραγικός τουλάχιστον. Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις αλλά μακάρι να σου κάνουν το ίδιο :)

 

Επεξ/σία από kaliakman
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, SabotazGio είπε

Welcome to the real world.
Νομιζεις οτι συμβαινει κατι διαφορετικο οταν προσλαμβανουν Ινδους για developers; 
Μηπως τους δινουν μισθους Αγγλιας;

Οχι, αλλά τους δίνουν αυτά που έχουν υπογράψει. Αλλιως βρες dev να σου κανει debug κώδικα από Ινδο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SabotazGio είπε

 Ε απλα ετυχε στο παραδειγμα με τους εργατες και τα χωραφια  να ειναι μαυρα.
Χαιρομαι που συμφωνουμε οτι τους Ινδους του εχουν για εργατες των "λευκων".

WTF is wrong with you???
Και εγώ στην εταιρεία που εργάζομαι, εργάτης είμαι, και ναι οι manager  μου είναι λευκοί, οπότε και εγώ εργατης των "λευκων" είμαι. Το πρόβλημά σου δεν μπορώ να καταλάβω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filip123go είπε

Φυσικά και δεν έχει αποτύχει!! Εχω φίλο στην Oracle που όλο το team του είναι Ινδοι. Αμερικάνικες εταιρείες μεταφέρουν τα dev center τους Ινδία κάθε μέρα, η Νόκια έχει τα dev center στην Ινδία εδώ και κάτι χρόνια και όποια μεγάλη εταιρεία υπάρχει έχει στανταρ τουλαχιστον έναν Ινδο remote. 

Τα προβλήματα με τους Ινδους είναι 2. 
1ον, γράφουν σεντόνια κώδικα (έχω δει main σε android εφαρμογη 6500 γραμμες).
2ον, ότι τους λες, το κάνουν. ΟΤΙ τους λες. Και λάθος να είναι. Αν τους πεις θέλω το πρόγραμμα να βγάζει 1+1=3, θα στο κάνουν χωρίς να σε ρωτήσουν, μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος, κλπ. 
Κατα τα άλλα είναι φοβεροί προγραμματιστές. Τουλάχιστον αυτούς που γνωρίζω εγώ.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ναι έτσι, δώσε σε αυτούς που έχεις στο χωράφι λιγότερα απ'ότι συμφωνήσατε, μετά όμως αν σε βρουν σε κανένα χαντάκι, μην απορείς.

 

Mην μπερδεύουμε το outsourcing με τα R&D που έχει κάθε εταιρεία στην Ινδία.

https://www.nokia.com/about-us/company/worldwide-presence/india/

https://www.wisdomjobs.com/careeredge/india-has-second-largest-number-of-oracle-employees-1297

 

12 λεπτά πριν, SabotazGio είπε

Welcome to the real world.
Νομιζεις οτι συμβαινει κατι διαφορετικο οταν προσλαμβανουν Ινδους για developers; 
Μηπως τους δινουν μισθους Αγγλιας;

https://www.techasoft.com/post/top-50-it-companies-in-bangalore

Μπορεί μισθοί Αγγλίας να μην παίζουν αλλά σίγουρα είναι πιο ανταγωνιστικοί από τους δικούς μας με τόση υπερπροσφορά θέσεων. 

Προφανώς τραγικό να συμφωνείς λεφτά με κάποιον και να εκμεταλλέυεσαι τον κόπο του και να του δίνεις λιγότερα

 

 

 

Η Spotify είδε ότι η δουλειά βγαίνει και από το σπίτι κόβοντας και τα έξοδα για νοίκια, θέρμανση , ρεύμα , μετακίνηση, snacks και άλλες παροχές που δίνει στο γραφείο και εφαρμόζει την ευελιξία που σίγουρα βολεύει και τον εργαζόμενο σε πολλές περιπτώσεις. Και εδω θα εφαρμοστεί από πολλούς στον χώρο και μάλλον θα είναι η νέα νόρμα στο software.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο ένα χρόνο κλειδωμένος στο σπίτι με ένα μωρό να κλαίει συνέχεια και μία γυναίκα να γκρινιάζει round the clock, αυτό ακριβώς χρειάζομαι..... να μου πει το αφεντικό μου πως δεν είναι υποχρεωτικό να πηγαίνω κάθε μέρα στο γραφείο ......

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Μετά απο ένα χρόνο κλειδωμένος στο σπίτι με ένα μωρό να κλαίει συνέχεια και μία γυναίκα να γκρινιάζει round the clock, αυτό ακριβώς χρειάζομαι..... να μου πει το αφεντικό μου πως δεν είναι υποχρεωτικό να πηγαίνω κάθε μέρα στο γραφείο ......

Διαζύγιο ή χρονομηχανή είναι αυτό που ακριβώς χρειάζεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, G3orge_ είπε

Στο ελληνικό δημόσιο το κάναμε αυτό απο πριν το ιντερνετ ρεεεεε!!αντιγράφετε!!

στο ελληνικο δημοσιο γινοταν παραγωγη; 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zx1234r είπε

Μετά απο ένα χρόνο κλειδωμένος στο σπίτι με ένα μωρό να κλαίει συνέχεια και μία γυναίκα να γκρινιάζει round the clock, αυτό ακριβώς χρειάζομαι..... να μου πει το αφεντικό μου πως δεν είναι υποχρεωτικό να πηγαίνω κάθε μέρα στο γραφείο ......

Και γιατί να μη τον παρακαλέσεις να σε δεχτεί πίσω και με λιγότερα χρήματα; 😂😛

Η αλήθεια είναι ότι και για εμένα τηλεργασια = δουλειά σε ώρες ησυχίας των άλλων και ωραριο ότι να ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, filip123go είπε

Φυσικά και δεν έχει αποτύχει!! Εχω φίλο στην Oracle που όλο το team του είναι Ινδοι. Αμερικάνικες εταιρείες μεταφέρουν τα dev center τους Ινδία κάθε μέρα, η Νόκια έχει τα dev center στην Ινδία εδώ και κάτι χρόνια και όποια μεγάλη εταιρεία υπάρχει έχει στανταρ τουλαχιστον έναν Ινδο remote. 

Τα προβλήματα με τους Ινδους είναι 2. 
1ον, γράφουν σεντόνια κώδικα (έχω δει main σε android εφαρμογη 6500 γραμμες).
2ον, ότι τους λες, το κάνουν. ΟΤΙ τους λες. Και λάθος να είναι. Αν τους πεις θέλω το πρόγραμμα να βγάζει 1+1=3, θα στο κάνουν χωρίς να σε ρωτήσουν, μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος, κλπ. 
Κατα τα άλλα είναι φοβεροί προγραμματιστές. Τουλάχιστον αυτούς που γνωρίζω εγώ.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ναι έτσι, δώσε σε αυτούς που έχεις στο χωράφι λιγότερα απ'ότι συμφωνήσατε, μετά όμως αν σε βρουν σε κανένα χαντάκι, μην απορείς.

αγορίνα σοροί κιόλας επειδή ασχολούμαι με προγραμματισμό , ειδικά οι Ινδοί είναι η χειρότεροι στα ηλεκτρονικά κατά μεγάλο ποσοστό είναι Αυτό που λέμε wanna be

αν ψάχνεις πραγματικούς προγραμματιστές θα πρέπει να ψάξεις Αμερική Αγγλία και Ιταλία σαν 3η για μένα στην Αμερική όμως έχει πραγματικούς προγραμματιστές και ηλεκτρονικούς , οι Ινδοί είναι τσαρλατάνοι στα ηλεκτρονικά και στον προγραμματισμό απλά ακολουθούν την πεπατημένη σε πολλά έτοιμα projects.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thodwrhs1991 είπε

αγορίνα σοροί κιόλας επειδή ασχολούμαι με προγραμματισμό , ειδικά οι Ινδοί είναι η χειρότεροι στα ηλεκτρονικά κατά μεγάλο ποσοστό είναι Αυτό που λέμε wanna be

αν ψάχνεις πραγματικούς προγραμματιστές θα πρέπει να ψάξεις Αμερική Αγγλία και Ιταλία σαν 3η για μένα στην Αμερική όμως έχει πραγματικούς προγραμματιστές και ηλεκτρονικούς , οι Ινδοί είναι τσαρλατάνοι στα ηλεκτρονικά και στον προγραμματισμό απλά ακολουθούν την πεπατημένη σε πολλά έτοιμα projects.

Εξαρτάται ποιους θα πάρεις. Τα άλλα ποστ μου σχετικά με το θέμα τα διάβασες ή είδες το πρώτο και είπες να απαντήσεις. Το ότι ασχολείσαι με προγραμματισμό δεν μου λέει απολύτως τίποτα. Τι εννοείς "πραγματικούς προγραμματιστές"; Οι υπόλοιποι τι είναι, φανταστικοί;  Τα ηλεκτρονικά τι  σχέση έχουν με το θέμα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό και αναμενόμενο. 

Από τα καλά της πανδημίας, ότι όλοι αναγνώρισαν ότι πάρα πολλές θέσεις γραφείου δεν χρειάζονται φυσική παρουσία. Μόνο καλό ίντερνετ. 

 

Όσον αφορά τους Ινδούς. Είναι ανάλογα τι δώσεις. 
Η ποιότητα του προσωπικού κυμαίνεται από εξαιρετικοί, αν και όχι ιδιαίτερα εμπνευσμένοι, έως τελείως άσχετοι και επικίνδυνοι για την εταιρία. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...