Προς το περιεχόμενο

Χαμηλό framerate σε stream μέσω Twitch


Alphaikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, προσφατα αρχισα να κανω stream στο twitch, χρησιμοποιω το obs αλλα για καποιο λογο κολλαει παρα πολυ στο livestream το gameplay και δεν ξερω τι να κανω για να το λυσω. Να σημειωθει οτι εχω 50αρα γραμμη ιντερνετ! Τι πρεπει να κανω για να σταματησει να κολλαει; εβαλα το league of legends στο low graphics μπας και λυθει αλλα ειδα μικρη διαφορα.. Αν μπορει καποιος ας με βοηθησει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να αυξήσεις το bitrate απο το obs. Μην κάνεις καταγραφή ταυτοχρονα στον δίσκο σου , κάνε μονο upload. Με 24αρα κάνω upload στα 3000 bitrate , εαν το ανεβάσω παραπάνω αυξάνονται τα ms στο παιχνιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, sstratos said:

Πρέπει να αυξήσεις το bitrate απο το obs. Μην κάνεις καταγραφή ταυτοχρονα στον δίσκο σου , κάνε μονο upload. Με 24αρα κάνω upload στα 3000 bitrate , εαν το ανεβάσω παραπάνω αυξάνονται τα ms στο παιχνιδι

Δεν ξέρω καν τι είναι το Twitch αλλά έχω την απορία, πώς κάνεις upload 3Mpbs (αν εννοείς αυτό με το 3000) με γραμμή 1mbps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λαθος δικό μου , δεν κάνω upload με 3000 , το bitrate της συμπίεσης ειναι τόσο. 2.800 - 3.000 ειναι το ιδανικό bitrate για την γραμμή μου , να παίζω αξιοπρεπώς με 30-45 ms και να ανεβάζω ταυτοχρονα με ικανοποιητική ποιότητα (και να μην φαινεται πιξελιασμένα)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στρημαρε σε 720p/30fps και επελεξε ενα server κοντα στην Ελλαδα, οπως αυτον της Φρανκφουρτης στις ρυθμισεις του OBS. επισης για encoder βαλε τον ΝVENC αν τον διαθετει η gpu σου, ειναι πιο γρηγορος.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά να ρωτήσω κ εγώ κάτι για το OBS Και το Twitch. Έχω παρατηρήσει μια καθυστερηση στο stream. Δηλαδη μπορει να πω κατι και να ακουστει μετα απο μερικα δευτερολεπτα στο Twitch. Περιπου 10 το πολυ. Μηπως λογω του οτι ειναι streaming υπηρεσια και εχει ετσι κ αλλιως ενα delay στο να αναπαραξει αυτο που κανω εκεινη την ωρα ή φτιαχνει με καποια ρυθμιση? Ότι εχω βρει μεχρι στιγμης στο ιντερνετ που ψαχνω λεει για το streaming delay μεσα απο τις ρυθμισεις το οποιο ειναι αλλο πραγμα και το εχω ετσι κ αλλιως unchecked. Είναι κατι φυσιολογικο αυτο ή φτιάχνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...