Προς το περιεχόμενο

iPhone 13 - Οι πρώτες φήμες κάνουν λόγο για Always-on ProMotion οθόνη στα 120Hz


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, vagosd είπε

Αυτή που περιγράφεις είναι η παλιά apple . Σήμερα η apple είναι το πως με τη λιγότερα δυνατά χαρακτηριστικά θα σου ζητήσει τα περισσότερα δυνατά χρήματα . Κοινώς μεγιστοποίηση κερδών. 
οι βλέψεις που αναφέρεις σχετίζονται με το παραπάνω που σου έγραψα. Έχει στοκαρει τόσο πολύ χρήμα που πρέπει κάτι να το κάνει και αγοράζει διάφορες πατέντες ή μικρές εταιρίες . Τα προϊόντα σαν προϊόντα είναι fail to impress εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων .

Δεν ξερω κατα ποσο εχεις δουλεψει apple προιοντα επειδη ειμαι χρονια χρηστης μπορω να σου πω οτι γινονται ολο και καλυτερα. Και φυσικα δουλευω και windows και android τα οποια μου αρεσουν εξισου. Πχ προτιμο ενα pc windows και απο κινητα Iphone αλλα ειναι οτι βολευει τον καθενα. Πχ ενα θετικο για μενα ηταν το κλειδωμενο Bluetooth για αλους ηταν κακο και θελαν android μονο γιαυτο. Δεν μπορεις να πεις οτι εχει μεινει πισω καπου εφοσον σε καλυπτει σε ολα τα πραγματα το μονο πχ αρνητικο στα iphone αυτη την στιγμη ειναι οτι δεν εχει καμερα macro καμερα για μενα σε ολα τα αλλα ειναι αψογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, farcry33 είπε

Δεν ξερω κατα ποσο εχεις δουλεψει apple προιοντα επειδη ειμαι χρονια χρηστης μπορω να σου πω οτι γινονται ολο και καλυτερα. Και φυσικα δουλευω και windows και android τα οποια μου αρεσουν εξισου. Πχ προτιμο ενα pc windows και απο κινητα Iphone αλλα ειναι οτι βολευει τον καθενα. Πχ ενα θετικο για μενα ηταν το κλειδωμενο Bluetooth για αλους ηταν κακο και θελαν android μονο γιαυτο. Δεν μπορεις να πεις οτι εχει μεινει πισω καπου εφοσον σε καλυπτει σε ολα τα πραγματα το μονο πχ αρνητικο στα iphone αυτη την στιγμη ειναι οτι δεν εχει καμερα macro καμερα για μενα σε ολα τα αλλα ειναι αψογο.

Έχω συσκευές apple και είχα και κάποια iphone παλαιότερα αλλα πλέον δε μου επιτρέπει η συνείδηση μου να αγοράζω ενα και καλά κορυφαίο προιον που εν τέλει υστερεί σε πολλά σημεία. Για παράδειγμα εχει το μικρότερο αισθητήρα στην κατηγορία του και δεν έχει native επαγγελματική λειτουργία να ρυθμίσεις τον τρόπο λήψης. Νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω 

21 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βασικα σίγουρα θα υπάρχει διαφορά των 120 στο ios σε σχέση με τα 120 των μεγαλομεσαίων androids, μην σου πω πως αν η apple βάλει 90 θα είναι ίδια με τα 120 των άλλων...

Η βασική διαφορά ειναι οτι συγκρίνεις ενα υπαρκτό προιον με ενα της φαντασίας σου 😆.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, vagosd είπε

Μου φαίνεσαι λίγο μπερδεμένος. Τελικά εχει διαφορά ή δεν έχει? Γιατί του χρόνου θα λέτε για τη μοναδική εμπειρία των 120hz και πάλι θα κάνουμε τέτοιες κουβέντες. 

Τι σε μπέρδεψε από αυτά που έγραψα να σου το λύσω .

 Διαφορά εγώ στο μάτι (και μιλάω ειλικρινά τώρα ) δεν είδα που να με κάνει να ανυπομονώ για αυτό το χαρακτηριστικό .

 Μιλάω σε σύγκριση με το note 20 ultra 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vagosd είπε

Η βασική διαφορά ειναι οτι συγκρίνεις ενα υπαρκτό προιον με ενα της φαντασίας σου 😆.

Βασικά συγκρίνω iOS & συσκευές με 90 και βρίσκω διακριτές διαφορές μόνο στα παιχνίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα τα παρουσιάσει και αν τα παρουσιάσει η Apple τα Android θα έχουν 144hz.....για τα υπόλοιπα δεν λέω κάτι αφού όταν τα βγάλει η apple θα είναι δικιά της πατέντα και καινοτομία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, platanos23 είπε

Όταν θα τα παρουσιάσει και αν τα παρουσιάσει η Apple τα Android θα έχουν 144hz.....για τα υπόλοιπα δεν λέω κάτι αφού όταν τα βγάλει η apple θα είναι δικιά της πατέντα και καινοτομία 

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι διαφορά θα δεις αν από 120 πας στα 144??? ρωτάω γιατί αρκετός κόσμος δεν βλέπει διαφορά ακόμα και στο 90 - 120...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

 ?? Ποιο έχει τον μικρότερο αισθητήρα ;

Το 12 pro max που έχει τον μεγαλύτερο αισθητήρα iPhone είναι μικρότερος του s21 ultra και του huawei 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kazantzidis είπε

Αξιζει δηλαδη εκτος παιχνιδιων τα 144; Εχουν διαφορα; Το σκεφτομαι να αλλαξω αλλα δεν ξερω αν αξιζει τα λεφτα. 

Εγώ που έχω Κιν με 120 αλλά και iphone δεν καταλαβαίνω τπτ..

6 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Η μέρα με τη νύχτα είναι όταν θα δεις 120hz σε I phone και iOS .

 Τα 60 λόγο του smoothness του λειτουργικού μοιάζουν με 90 σε android 

Εγώ πάντως που έχω κινητό με 120 hertz αλλά και iPhone δεν βλέπω καμία διαφορά δεν ξέρω μπορεί να κάνω κάτι λάθος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

""Επίσης, γίνεται μεγάλη προσπάθεια στη βελτίωση αστροφωτογράφησης, που απαιτεί ιδιαίτερες λύσεις για σωστές νυχτερινές λήψεις. Η εφαρμογή φημολογείται πως θα γίνει χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα, ενώ θα αλλάζει αυτόματα προφίλ λήψης όταν η συσκευή αντιλαμβάνεται πως έχει στραφεί προς τον ουρανό. Η λειτουργία θα επιτρέπει τον εντοπισμό σωμάτων του ουρανού και θα προσαρμόζει αυτόματα τις ρυθμίσεις για την καλύτερη δυνατή λήψη. Κάτι παρόμοιο αναφέρει και ο αναλυτής Ming-Chi Kuo, με όλες τις συσκευές της σειράς να δέχονται αναβαθμίσεις φακών και αισθητήρων.""

Προβλέπω το Samsung S22 να έρχεται με πατενταρισμενο διαστημικο τηλεσκοπιο του χρόνου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, JcD είπε

Σε εφτά μήνες από τώρα? Δλδ 8 μήνες μετά την κυκλοφορία του 12? Λίγο νωρίς δεν είναι? Τουλάχιστον θα υπάρχουν καλά δωδεκαρια στα μεταχειρισμένα από αυτούς που αλλάζουν κάθε χρόνο, δλδ να το πήρε ο άλλος Φεβρουάριο και να το πουλήσει Σεπτέμβριο, καλή φάση! 

Το iPhone 12 κυκλοφόρησε 23/10/2020 όχι Ιανουάριο του 21.. Άρα 11 μήνες μετά την κυκλοφορία του 12, κοντά στο καθιερωμένο τους timeline..

10 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Η μέρα με τη νύχτα είναι όταν θα δεις 120hz σε I phone και iOS .

 Τα 60 λόγο του smoothness του λειτουργικού μοιάζουν με 90 σε android 

Αν μπεις στις ρυθμίσεις προγραμματιστή σε Android και μειώσεις την ταχύτητα τον animation παίρνεις το ίδιο αποτέλεσμα.. Δεν είναι πιο smooth πιο αργά είναι τα animation στο iOS και στο macOS.. Στο scrolling τα 60, τα 90 και τα 120 έχουν διαφορά, δοκίμασε το σε μια ιστοσελίδα και θα δεις.

6 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Γιατί «εσείς» στο Android εδώ και ποσα χρόνια έχετε 120 hertz?

 Θέλεις να σου πω εγώ ;;

 Σωστά 120 hertz φέτος βάλατε .Χωρίς καμία παραχώρηση εννοώ .

 Υ.Γ Έκανα scroll στο Instagram. Σε note 20 ultra.

 Τι να τα κανείς τα 120 hz όταν το λειτουργικό χωλαίνει ..

 Έτσι φίλε λυπάμαι αλλά δεν με πειράζει καθόλου να περιμένω άλλον ένα χρόνο για να έχω σωστό 120 hz χωρίς συμβιβασμούς σε αναλύσεις και σε κατανάλωση ενέργειας απλά για να έρθω εδώ στο insomnia να γράψω ότι εγώ είχα 120 hz πριν ένα η δυο χρόνια .

Υ.Γ 1 Όταν «εσείς» στο Android δίνατε τα innovative χαρακτηριστικά ,ταχύ φορτιστές δηλαδή 50w και 12GB μνήμες η apple έδινε τα 120 hz σε οθόνη που βλέπεις διαφορά 

Τον Σεπτέμβρη θέλω να δω τι θα λέτε που θα έχετε ίδια οθόνη με τα Samsung γιατί πολύ απλά την φτιάχνει η Samsung!!! Σταματήστε το οπαδιλικι με τις εταιρίες!! Δεν σας πληρώνουν και δεν σας αγαπάνε, τα λεφτά σας θέλουν!!

9 ώρες πριν, farcry33 είπε

Επειδή δουλεύω και τα δυο χρόνια τα iphone μπορεί να αργούν να υιοθετήσουν κάποια πράγματα αλλά ότι κάνουν το κάνουν πάντα καλύτερα. Τα μαγνητικά αξεσουάρ είναι έξυπνη ιδέα επίσης η εταιρία έχει ως βλέψεις για το μέλλον την υγεία πολύ καλά κάνει και ασχολείται με αξεσουάρ. Καλό είναι να κοιτάς μπροστά και όχι αν θα βάλεις widget σε τηλέφωνο και ότι άλλη βλακεία του έρθει του κάθε πικραμένου. 

Τα μαγνητικά αξεσουάρ δεν είναι άσχημα αν εξαιρέσεις τον φορτιστή, γιατί αν είναι να πρέπει να κρατήσω τον φορτιστή για να αποσυνδεσω το τηλέφωνο χρησιμοποιώ και καλώδιο, τo MagSafe είχε νόημα στα λαπτοπ που προστάτευε από ατυχήματα.. Όσο για τις βλέψεις της apple για το μέλλον, αυτές επικεντρώνονται στο κέρδος και όχι στην υγεία.. Η apple σου πουλάει και καλά ηλεκτροκαρδιογράφημα αλλα μην βασίζεσαι σε αυτό, η xiaomi (η κάποιος άλλος Κινεζος δεν είμαι σίγουρος) πουλούσε και καλά ανίχνευση COVID από smartwatch, η garmin οξυμετρο που με βγάζει χειρότερα και από πεθαμένο, και τα τηλεμάρκετινγκ smartwatch πιεσόμετρο..

 

Μ αυτά και με κεινα ξέχασα να πω και τη γνώμη μου.. Πολύ θετικές προσθήκες τα 120hz και η aod, δώσε μου και type c φορτιστή και έκανα τη μετάβαση σε iPhone day one. Εντάξει θα ήθελα και split screen εφαρμογές (που το χει δώσει ήδη σε iPad) αλλά μπορώ να το θυσιάσω για να χω airdrop με MacBook και iPad. Η αστροφωτογραφια ελπίζω να μην είναι τύπου photoshopια αλά huawei με το φεγγάρι.. 

Επεξ/σία από xenos.p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ είχε πλάκα που αναφέρθηκε ο φορτιστής τη στιγμή που η Samsung επίσης δεν θα τον συμπεριλάβει. Κορόιδευαν την Apple και μάλιστα σε διαφήμιση και ένα χρόνο μετά κάνουν το ίδιο. Ρεζιλίκια.

Επίσης, μην μένετε στα specs. Στα χαρτά η πατάτα που λεγόταν Dodge Viper είχε διπλά κυβικά, διπλά σχεδόν άλογα και λοιπά από μια πολύ ακριβότερη Ferrari.

Με τη Ferrari όμως είχες φτάσει ήδη και το Viper ακόμα άφηνε τα λάστιχά του στην άσφαλτο. Άντε γεια.

Το αποτέλεσμα μετράει και η εμπειρία του χρήστη. Όσο κι αν ψάχνει κάποιος να δικαιολογήσει την επιλογή του, η αλήθεια είναι ότι η εμπειρία του iOS μαζί με την συσκευή θα είναι πάντα πιο ολοκληρωμένη. Η ίδια εταιρία φτιάχνει τα πάντα και έχει τον απόλυτο έλεγχο σε όλα.

Ενώ ακόμα και στην Samsung άλλος φτιάχνει το λειτουργικό, άλλος το hardware, άλλοι πάνε και κάνουν τις αλλαγές στο android. Γι αυτό το αποτέλεσμα είναι ανομοιογενές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, AtiX είπε

Βασικα σίγουρα θα υπάρχει διαφορά των 120 στο ios σε σχέση με τα 120 των μεγαλομεσαίων androids, μην σου πω πως αν η apple βάλει 90 θα είναι ίδια με τα 120 των άλλων...

Καμια διαφορα δεν θα υπαρχει γιατι δεν μπορει να κανει κατι με το refresh rate εκτος το να σου δωσει την επιλογη να το ριξεις στα 60, μαλλον το εχεις μπερδεψει με τα animation...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Καμια διαφορα δεν θα υπαρχει γιατι δεν μπορει να κανει κατι με το refresh rate εκτος το να σου δωσει την επιλογη να το ριξεις στα 60, μαλλον το εχεις μπερδεψει με τα animation...

Δεν έχω μπερδέψει κάτι φίλε μου και μιλάω καθαρά για την εμπειρία χρήσης που προσφερθούν τα περισσότερα hz...

τα επιπλέων hz μπορείς να τα αντιληφθείς όταν η οθόνη είναι μεγάλη και είσαι και σε μικρή απόσταση... και ναι όταν είσαι σε ένα 27 monitor και κάθεσαι σε απόσταση 50-60 εκατοστών τότε θα καταλάβεις τις διαφορές ακόμα και στην περιήγηση στο insomnia, όταν όμως είσαι με ένα κινητό των 6,7’’ και η απόσταση είναι στα 30 εκατοστά αυτές τις διαφορές θα τις αντιληφθείς μόνο στα παιχνίδια (αν και εφόσον πιάνουν τα 120fps) ή αν κανείς σε μια σελίδα scroll up & down πάρα πολύ γρήγορα, τώρα γιατί να κανείς κάτι τέτοιο σε ένα κινητό εκτός της επίδειξης, δεν ξέρω... 

προσωπικά τα παραπάνω hz μου είναι αδιάφορα, όπως και στον περισσότερο κόσμο, μιας και ούτε παιχνίδια παίζω στο κινητό, ούτε πηγαίνω πάνω κάτω τις σελίδες γιατί προτιμώ να διαβάσω το περιεχόμενο τους...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...