Προς το περιεχόμενο

"Πρέπει να κάνουμε την Apple να πονέσει" φέρεται να είπε ο Zάκερμπεργκ στο προσωπικό του Facebook


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Υπαρχει νοημων ανθρωπος που πιστευει οτι το Φατσαμπουκ και καθε Φατσαμπουκ ΔΕΝ μαζευει δεδομενα απο τους χρηστες του;

Όχι κανένας, αλλά άμα σε ρωτήσω τι ακριβώς δεδομένα κρατάει από εσένα και πως τα χειρίζεται δεν θα ξέρεις να μου πεις. Το πρόβλημα είναι το πόσα δεδομένα έχει για εσένα, όχι για το ΑΝ έχει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, AtiX είπε

Η Google και η Apple δεν έχουν ανάγκη όλες τις εταιρίες που ασχολούνται με τα social ως μέρος των εσόδων τους όπως πχ δεν χρειάζεται να έχουν και όλα τα games, αντίθετα με τις social πλατφόρμες που έχουν ανάγκη την Google, Apple & Microsoft...

Τώρα και για το σημαντικό της υπόθεσης... αν ο Zάκερμπεργκ αποφασίσει να φύγει από την πλατφόρμα της Apple θα βάλει αυτογκόλ μόνος του γιατί θα είναι σαν να παραδέχεται όλα αυτά που υποστηρίζει η Apple και σε λίγους μήνες και η Google...οπότε αυτό που βλέπω εγώ είναι, ποιο πιθανό να γίνει κάτι σαν την Epic παρά σαν την Huawei...

Έχουν ανάγκη τους χρήστες τους όμως, οι οποίοι εάν δεν λαμβάνουν την υπηρεσία που θέλουν, θα πάνε στο δίπλα μαγαζί που τις προσφέρει. Και το smartphone είναι το εργαλείο που τους προσφέρει την υπηρεσία που θέλουν(social), όχι το αντίθετο.

Όσο για το ότι θα δικαιωθεί η apple, εκτός το ότι οι περισσότεροι δεν ενδιαφέρονται (κακώς), μάντεψε από πια υπηρεσία ενημερώνονται και σε ποια υπηρεσία το συζητάνε.

Τέλος πάντων, αυτές είναι φιλολογικές συζητήσεις για εμάς. Ακόμα και εάν οι δύο ceo αποφάσιζαν να τις βγάλουν έξω να τις μετρήσουν,, έχουν άλλους δέκα γύρω τους που θα τους πουν να κόψουν τις μ...ς

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Diesel3 είπε

Κολοσσοί και οι δυο, που κοιτάν το συμφέρον και την κερδοφορία. Και καλά κάνουν.  Ωστόσο, αν έπρεπε να πάρω το μέρος κάποιου, θα ήμουν με την Apple. Το FB είναι γίγαντας με μυαλό κότας. Μάζεμα χρημάτων χωρίς υπευθυνότητα και χωρίς αυτογνωσία του τι κολοσσός είναι και τι επιρροή ασκεί. Η Apple δείχνει πιο ώριμη, κοιτάει πιο μπροστά και πιο υπεύθυνα.

Και εσύ όπως και οι περισσότεροι εδώ που δεν έχετε καμιά σχέση με το marketing, δεν μπορείς να αντιληφθείς την δύναμη του facebook και δυστυχώς βλέπετε μονο τα αρνητικά , γιατι για τα θετικά  δεν θα ακούσεις, όπως οτι χιλιάδες μικρομεσαίες επιχειρήσεις καταφέρνουν να έχουν πωλήσεις μέσω των στοχευμένων  διαφημήσεων του fb ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Όχι κανένας, αλλά άμα σε ρωτήσω τι ακριβώς δεδομένα κρατάει από εσένα και πως τα χειρίζεται δεν θα ξέρεις να μου πεις. Το πρόβλημα είναι το πόσα δεδομένα έχει για εσένα, όχι για το ΑΝ έχει.

Οτι ειναι να μαζεψουν θα το μαζεψουν. Και αν δεν στο μαζεψει ο ενας θα στο μαζεψει ο αλλος.

οποτε...μια απο τα ιδια. Απο την στιγμη που ολοι εχουμε ενα κινητο πανω μας και εναν υπολογιστη στο σπιτι το θεμα ειναι τελειωμενο για την συλλογη στοιχειων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν εχω αγορασει ποτε apple και ουτε προκειται , αλλα σε αυτη την περιπτωση , παρακαλουνται τα γατακια του facebook να παρουν φορα και να ερθουν με την οπισθεν . η apple ειναι μοναδικη και αναντικαταστατη  σε αυτο που κανει , και σαν το facebook υπαρχουν αλλα 100 μεσα δικτυωσης ετοιμα να παρουν τη θεση του. οποτε ποιος θα χασει και για πλακα σε αυτη τη μαχη το ξερει πολυ καλα ο ζακεμπεργκ και ας κανει το ζορικο

Επεξ/σία από stelioz78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mike299 είπε

Έχουν ανάγκη τους χρήστες τους όμως, οι οποίοι εάν δεν λαμβάνουν την υπηρεσία που θέλουν, θα πάνε στο δίπλα μαγαζί που τις προσφέρει. Και το smartphone είναι το εργαλείο που τους προσφέρει την υπηρεσία που θέλουν(social), όχι το αντίθετο.

Όσο για το ότι θα δικαιωθεί η apple, εκτός το ότι οι περισσότεροι δεν ενδιαφέρονται (κακώς), μάντεψε από πια υπηρεσία ενημερώνονται και σε ποια υπηρεσία το συζητάνε.

Τέλος πάντων, αυτές είναι φιλολογικές συζητήσεις για εμάς. Ακόμα και εάν οι δύο ceo αποφάσιζαν να τις βγάλουν έξω να τις μετρήσουν,, έχουν άλλους δέκα γύρω τους που θα τους πουν να κόψουν τις μ...ς

 

Μα ήδη έχουμε την κωλοτούμπα για το whats up... πραγματικά πιστεύω ότι αν ο κάθε χρήστης ξεστραβωθεί και μάθει τι πραγματικά προσφέρει στην κάθε εταιρία δεν το έχει σε τίποτα να φύγει είτε αυτό είναι το fb, είτε η Google, είτε η Apple...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα ήδη έχουμε την κωλοτούμπα για το whats up... πραγματικά πιστεύω ότι αν ο κάθε χρήστης ξεστραβωθεί και μάθει τι πραγματικά προσφέρει στην κάθε εταιρία δεν το έχει σε τίποτα να φύγει είτε αυτό είναι το fab, είτε η Google, είτε η Apple...

κατι σαν εμενα, που ειμαι ο κλασικος μεσος χρηστης.

ειπα να φυγω απο το whatsapp και οι γνωστοι μου μου ειπανε ναι βεβαιως ελα στο Messenger.

ε, τι να κανω πηγα και στο Messenger.😄

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, afantos είπε

Πρέπει να βρεθεί κάποιος να σας τακτοποιήσει γιατί πολύ έχετε ξεφύγει όλοι σας. Παρά έχουν μαζέψει εξουσία κάποιοι και προκύπτουν πολλά προβλήματα. 

Υπάρχει , είναι ο Τράμπ , σύμφωνα με τους Qanon σε κάτι λιγότερο από μήνα θα σκάσει μύτη πάλι ως πλανητάρχης και θα τα σαρώσει όλα. Trust the Plan…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, kostasgpa είπε

ναι με την άδεια του facebook. Αν φύγει το facebook από τα ios πιο εύκολο θα ναι οι ios να πάνε σε άλλο smartphone παρά να αλλάξουν κοινωνικό δίκτυο.

Χμμ, μάλλον όχι, απλά φορτώνουν το facebook σε έναν embedded browser συνήθως...
Aν εννοείς το facebook να κόψει ενεργά την πρόσβαση από browser... μιλάμε για απίθανο σενάριο.

Θα μπορούσε να υποβαθμίσει την εμπειρία στο iOS app, θα μπορούσε να φέρνει features στο iOS πιο αργά, διάφορα τέτοια, αλλά να αποχωρήσει τελείως ή να μπλοκάρει την πρόσβαση δεν βγάζει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cell_7 είπε

Το ακριβώς αντίθετο θα γίνει, θα καταρρεύσει το Facebook μαζί με τις εφαρμογές της και στην θέση τους θα μπει κάποια άλλη ή ακόμη και native social εφαρμογή της Apple. Νομίζω μπερδεύεσαι για το ποιος έχει την δύναμη να κατευθύνει την αγορά.

Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι έτσι εύκολα κάποιος χτίζει μια εφαρμογή σαν το Facebook και το πλαισιώνει με κάτι εκατομύρια χρήστες? Δεν νομίζω...

Και οι 2 θα χάσουν ,το θέμα είναι ότι δεν θα γίνει κάτι τέτοιο και δεν θα μάθουμε ποτέ το αν γίνει, ποιός θα αντέξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, intos είπε

Και εσύ όπως και οι περισσότεροι εδώ που δεν έχετε καμιά σχέση με το marketing, δεν μπορείς να αντιληφθείς την δύναμη του facebook και δυστυχώς βλέπετε μονο τα αρνητικά , γιατι για τα θετικά  δεν θα ακούσεις, όπως οτι χιλιάδες μικρομεσαίες επιχειρήσεις καταφέρνουν να έχουν πωλήσεις μέσω των στοχευμένων  διαφημήσεων του fb ... 

Όντως δεν έχω καμία σχέση με το marketing. Πιασε όμως τα εξής:

σκάνδαλο Cambridge Analytica,

hate speech,

ρατσισμός,

ψεκασμενοι.

Ολοι αυτοί αλωνίζουν ανεξέλεγκτοι στο φβ και μαζεύουν αγράμματους και φανατικούς. Κανένας έλεγχος.

  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 

36 λεπτά πριν, intos είπε

Και εσύ όπως και οι περισσότεροι εδώ που δεν έχετε καμιά σχέση με το marketing, δεν μπορείς να αντιληφθείς την δύναμη του facebook και δυστυχώς βλέπετε μονο τα αρνητικά , γιατι για τα θετικά  δεν θα ακούσεις, όπως οτι χιλιάδες μικρομεσαίες επιχειρήσεις καταφέρνουν να έχουν πωλήσεις μέσω των στοχευμένων  διαφημήσεων του fb ... 

Σσσσσ... Δεν τα λέμε αυτά εδώ μέσα. Το facebook και η Apple θέλουν να μας βάλουν τσιπάκι 5g και να ελέγχουν την σκέψη μας. Φυσικά όλοι αυτοί ακολουθούν τα βήματα του Bil!! 
Μακριά από αυτά!

 

 

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ntemek είπε

Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι έτσι εύκολα κάποιος χτίζει μια εφαρμογή σαν το Facebook και το πλαισιώνει με κάτι εκατομύρια χρήστες? Δεν νομίζω...

Και οι 2 θα χάσουν ,το θέμα είναι ότι δεν θα γίνει κάτι τέτοιο και δεν θα μάθουμε ποτέ το αν γίνει, ποιός θα αντέξει...

Η αλήθεια είναι πως ναι, τόσο εύκολα και ακόμη πιο εύκολα απο όσο πιστεύεις, δες πως το Clubhouse έγινε πασίγνωστη εφαρμογή από το τίποτα, μόνο και μόνο από 2-3 tweets.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...