Προς το περιεχόμενο

"Πρέπει να κάνουμε την Apple να πονέσει" φέρεται να είπε ο Zάκερμπεργκ στο προσωπικό του Facebook


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αμερικανικες και οι δυο ,Κάνουν πως μαλώνουν για μη μιλάει ο υπολοιπος κόσμος ότι τα λεφτά της τεχνολγιες/internet του κόσμου πάνε στην ΗΠΑ (fb apple microsoft google amazon)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mike299 είπε

Εαν υπάρχει μια εταιρία που μπορεί να κάνει τεράστια ζημιά στην Apple, αυτή δεν είναι ούτε η Huawei, ούτε η Google, αλλά το Facebook.

Εαν πει ότι αφαιρεί τις εφαρμογές τις από το ios, θα βαλτώσουν οι πωλήσεις της Apple γιατί χωρίς FB, IG και WhatsApp, η συντριπτική πλειονοψηφία των χρηστών, τι να το κάνουν το smartphone?

Εγώ πάντως την έκανα μόνος μου από το Facebook / whatsapp / instagram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά ο zuckerberg has f@cked up the world, η τυφλη ανάπτυξη της πλατφόρμας του δίχως καμία πρόληψη να προστατεύσει από τις τρέχουσες και μέλλουσες τραγικές επιπτώσεις στις κοινωνίες με έχει αηδιάσει. Κάποιος πρέπει να αντισταθεί και να γίνει ένα regulation.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, intos είπε

Και εσύ όπως και οι περισσότεροι εδώ που δεν έχετε καμιά σχέση με το marketing, δεν μπορείς να αντιληφθείς την δύναμη του facebook και δυστυχώς βλέπετε μονο τα αρνητικά , γιατι για τα θετικά  δεν θα ακούσεις, όπως οτι χιλιάδες μικρομεσαίες επιχειρήσεις καταφέρνουν να έχουν πωλήσεις μέσω των στοχευμένων  διαφημήσεων του fb ... 

θα σου απαντήσω με κάτι πολύ σωστό που είχα διαβάσει, If a small/medium business has to spy or track me online so it can survive, it deserves to fucking die! 

Επεξ/σία από Gellaras
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, intos είπε

Και εσύ όπως και οι περισσότεροι εδώ που δεν έχετε καμιά σχέση με το marketing, δεν μπορείς να αντιληφθείς την δύναμη του facebook και δυστυχώς βλέπετε μονο τα αρνητικά , γιατι για τα θετικά  δεν θα ακούσεις, όπως οτι χιλιάδες μικρομεσαίες επιχειρήσεις καταφέρνουν να έχουν πωλήσεις μέσω των στοχευμένων  διαφημήσεων του fb ... 

Δώσε μας στοιχεία για το πόσα χρήματα κερδίζει το Facebook από την πλατφόρμα iOS και πόσα από το Android. Πόσο ξοδεύουν οι χρήστες iOS και πόσα οι χρήστες Android. Αν τα δεις αυτά θα καταλάβεις ότι δεν πρόκειται να κάνει τίποτα ο Zuckerberg. Αν ήταν έτσι απλά τα πράγματα δεν θα έλεγε τίποτα και απλά θα αποχωρούσε.

Το να αποσυρθεί το Facebook από το iOS θα του κοστίσει περισσότερα από το να συλλέγει λιγότερα δεδομένα λόγω των δικλείδων ασφαλείας του iOS.

Το ίδιο ισχύει και για την Google που πληρώνει κάτι δισ. κάθε χρόνο για να είναι η προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης στο iOS.

Επεξ/σία από dali13gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mike299 είπε

Εαν πει ότι αφαιρεί τις εφαρμογές τις από το ios, θα βαλτώσουν οι πωλήσεις της Apple γιατί χωρίς FB, IG και WhatsApp, η συντριπτική πλειονοψηφία των χρηστών, τι να το κάνουν το smartphone?

Να το χρησιμοποιούν σαν smartphone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Makatsoras είπε

κατι σαν εμενα, που ειμαι ο κλασικος μεσος χρηστης.

ειπα να φυγω απο το whatsapp και οι γνωστοι μου μου ειπανε ναι βεβαιως ελα στο Messenger.

ε, τι να κανω πηγα και στο Messenger.😄

Εγώ πέρα από το instagram που το έχω για να κρατάω επαφή με την κοινότητα Supercars παγκοσμίως και για τίποτα άλλο, έχω σβήσει τα πάντα και έχω signal/Viber. Όσοι θέλουν να σε βρούν θα σε βρουν εκτός messenger, κρίμα είναι να υποκύπτεις στο άρμεγμα δεδομένων του fb. 

2 ώρες πριν, ntemek είπε

Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι έτσι εύκολα κάποιος χτίζει μια εφαρμογή σαν το Facebook και το πλαισιώνει με κάτι εκατομύρια χρήστες? Δεν νομίζω...

Και οι 2 θα χάσουν ,το θέμα είναι ότι δεν θα γίνει κάτι τέτοιο και δεν θα μάθουμε ποτέ το αν γίνει, ποιός θα αντέξει...

Είναι απλά τα πράγματα. Υπάρχουν ήδη social media που παλεύουν να βγουν στην επιφάνεια, σίγουρα κάποιο από αυτά κάνει πράγματα που κάνει και το facebook. Αν υπάρξει ένα σενάριο που το facebook βγαίνει από το iOS, θα έρθει ένα ωραίο tweet από άτομα με influence (όχι influencers) και ο κόσμος απλά θα πάει προς εκείνο το δίκτυο.

Υπάρχει βέβαια και το imessage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και οι 2 τεράστιες εταιρίες. Ισως η Apple προσπαθεί να πάρει ένα μέρος τωμ εσόδων του FB η να περιορίσει τη δύναμη του FB  insta και Google. Κανέναν δεν συμφέρει πάντως το διαζύγιο γιατί θα είναι καταστροφικό και για τους 2 και η γνώμη μου είναι ότι θα είναι πιο καταστροφικό για την Apple . Γνωρίζω πολύ κόσμο που θα άφηνε το iPhone του αν δεν είχε FB και και insta. Όπως και είναι πολύ επαγγελματίες που θα το άφηναν γιατί έχουν στήσει την επιχείρηση και την διαφήμιση των εταιριών τους στις πλατφόρμες αυτές. Το να φτιάξει καινούριο FB η insta είναι απίστευτα δύσκολο. Έχουν τεράστιο κοινό δις χρηστών. Χρειάζεται τεράστιο r&d γνώσεις να μπεις σε νεα μονοπάτια και παλι είναι τρομερά δύσκολο. Και η Google δεν προσπάθησε πριν κάποια χρόνια;

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...