Προς το περιεχόμενο

[TV] LG 60UN71003LB 60'' LED 4K ULTRA HD SMART WIFI 495€ @eshop.gr Crazy Sunday


Nickfoxjr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
2 minutes ago, xristakits said:

τα 120hz εχουν χρησιμοτητα και εφαρμογη μονο στο gaming και στα αθλητικα

Το 100/120hz panel χρησιμεύει παντού. Αν δεν κάνω λάθος, χωρίς αυτό δεν παίζει 120hz από HDMI  ακόμα και σε μικρότερες αναλύσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, rigani είπε

Θες να μας πεις μία 60άρα στα ίδια χρήματα, με φωτεινότητά πάνω από 500-600nits, true rgb, local dimming και 100HZ panel? Νομίζω με 800+ ίσως να βρεις 55άρα 😄

Δεν πρόκειται για καμια τρελή προσφορά, αλλά δεν υπάρχει και τίποτα άλλο σε αυτά τα χρήματα και με αυτά τα χαρακτηριστικά.

Επίσης 99% πρόκειται για VA, Direct led panel σύμφωνα με το DisplaySpecs (πιθανότατα είναι η ίδια τηλεόραση) έχει δηλαδή τα "σωστά" specs (καλά μαύρα λόγω VA, minimum bleeding στις άκρες, καλύτερο backlight uniformity γενικά). Ίσως χάνει κάπως σε γωνίες θέασης (λόγω VA) αλλά από την εμπειρία μου δεν έχει και πολύ σημασία, χίλιες φορές να χάνει λίγο φωτεινότητα αν κάθεσαι στο πλάι παρά να βλέπεις γκρι.

 

10 ώρες πριν, rigani είπε

Θες να μας πεις μία 60άρα στα ίδια χρήματα, με φωτεινότητά πάνω από 500-600nits, true rgb, local dimming και 100HZ panel? Νομίζω με 800+ ίσως να βρεις 55άρα 😄

Δεν πρόκειται για καμια τρελή προσφορά, αλλά δεν υπάρχει και τίποτα άλλο σε αυτά τα χρήματα και με αυτά τα χαρακτηριστικά.

Επίσης 99% πρόκειται για VA, Direct led panel σύμφωνα με το DisplaySpecs (πιθανότατα είναι η ίδια τηλεόραση) έχει δηλαδή τα "σωστά" specs (καλά μαύρα λόγω VA, minimum bleeding στις άκρες, καλύτερο backlight uniformity γενικά). Ίσως χάνει κάπως σε γωνίες θέασης (λόγω VA) αλλά από την εμπειρία μου δεν έχει και πολύ σημασία, χίλιες φορές να χάνει λίγο φωτεινότητα αν κάθεσαι στο πλάι παρά να βλέπεις γκρι.

Αρχικά δεν βρίσκω λόγο για το υφακι. 

Δεν είπα ότι να έχει όλα τα παραπάνω εννοείται, αλλά νόμιζα πως δεν έχει κανένα. 

Τελικά οι 50 60 70 είναι όντως VA. Οι 55 65 είναι IPS. 

Αγνοήστε το προηγούμενο σχόλιο μου. My bad. 

Επεξ/σία από Μακιαβέλλι
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Thresh είπε

Όπως δεν βρίσκεις φτηνά 4K monitors @ 144hz, έτσι δεν βρίσκεις και φτηνές 4Κ TVs με 100/120hz.  Η σύγκριση γίνεται πάντα με 4Κ, αν συγκρίνεις χαμηλότερες αναλύσεις δεν είναι δίκαιο.

Στα πρώτα δεν βρίσκεις κάτω από 1000ρικο και στις δεύτερες κάτω από 600-700 ανάλογα τις ίντσες.

επειδη δεν θελω και δεν ειναι δικαιο να κανουμε ανομοιες συγκρισεις, οπως ειχα βρει και αγορασα προ 6ετιας τηλεοραση SAMSUNG 40" FHD με VA-120HZ-Smart TV με 350€, βρες σημερα μια αντιστοιχη...!!   αυτο εννοω..!  

τα 4Κ /144ΗΖ δεν προκειται να τα δεις ΠΟΤΕ σε τηλεορασεις.  θα ειναι παντα 60HZ οι "φθηνες", και 120ΗΖ οι "ακριβες" σειρες.  και ερωτω, γιατι δεν βγαζουν και 90HZ...?  που θα ηταν μια μεση λυση...????   βλεπω τελευταια, στις νεοτερες σειρες πανελ, να εχουν ευρος HZ, απο 40-120. που προφανως σημαινει, οτι η τηλεοραση αναλογα με το περιεχομενο που δειχνει αυξομειωνει. Προσωπικα,  δεν το θεωρω καλο, αλλα ...οι εταιρειες εχουν αλλη αποψη..!  

Το 4Κ ξερω και κατανοω, πως ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα και χρειαζεται ακομα εξελιξη.   απο την αλλη να σου θυμισω, πως ακομα παλιοτερα, υπηρχαν και τηλεορασεις 240HZ..., οι οποιες καταργηθηκαν..!   γι αυτο ειπα πιο πανω, οτι αλλο πραγμα τα μονιτορς, στα οποια προσπαθουν να ανεβασουν τα HZ, και αλλο  πραγμα οι τηλεορασεις που οσο περνανε οι γενιες, τα κατεβαζουν....!!!!   

 

 

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, xristakits είπε

τα 120hz εχουν χρησιμοτητα και εφαρμογη μονο στο gaming και στα αθλητικα

Κι αυτό συζητήσιμο είναι.

Το πρότυπο της τηλεόρασης είναι 50-60Hz εδώ και πολλές δεκαετίες κι εν τω μεταξύ έχουν αλλάξει τα πάντα εκ βάθρων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, cabdik said:

τα 4Κ /144ΗΖ δεν προκειται να τα δεις ΠΟΤΕ σε τηλεορασεις.  θα ειναι παντα 60HZ οι "φθηνες", και 120ΗΖ οι "ακριβες" σειρες.  και ερωτω, γιατι δεν βγαζουν και 90HZ...?  που θα ηταν μια μεση λυση...????   βλεπω τελευταια, στις νεοτερες σειρες πανελ, να εχουν ευρος HZ, απο 40-120. που προφανως σημαινει, οτι η τηλεοραση αναλογα με το περιεχομενο που δειχνει αυξομειωνει. Προσωπικα,  δεν το θεωρω καλο, αλλα ...οι εταιρειες εχουν αλλη αποψη..!  

Δεν είπα ότι θα τα δούμε, απλά ότι είναι τα αντίστοιχα 100/120hz σε monitor 4Κ που κοστίζουν 1000+ ευρώ.

Ούτε στις 4Κ οθόνες έχει πάρει το μάτι μου "ενδιάμεσα" hz προς το παρόν, είτε 60 είτε 144hz μόνο.

Στις TVs δεν ξέρω αν έχει νόημα και το ενδιάμεσο,

Το εύρος hz που βλέπεις είναι τα specs για το Freesync/Gsync compatible.

5 hours ago, cabdik said:

Το 4Κ ξερω και κατανοω, πως ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα και χρειαζεται ακομα εξελιξη.   απο την αλλη να σου θυμισω, πως ακομα παλιοτερα, υπηρχαν και τηλεορασεις 240HZ..., οι οποιες καταργηθηκαν..!   γι αυτο ειπα πιο πανω, οτι αλλο πραγμα τα μονιτορς, στα οποια προσπαθουν να ανεβασουν τα HZ, και αλλο  πραγμα οι τηλεορασεις που οσο περνανε οι γενιες, τα κατεβαζουν....!!!!   

240hz panel? Αμφιβάλω, ίσως να το μπερδεύεις με interpolation.

Δεν τα κατεβάζουν, απλά τα έχουν ως πιο premium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samsung Ru8000 η τελευταία μπάτζετ ας πούμε. 4κ 120hz την είχα αγοράσει πριν κάτι μήνες στα 720ευρω... Τώρα για την  συγκεκριμένη LG δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει η αγορά της... Κ va να  είναι νομίζω το va της Samsung είναι καλύτερο... Η καλύτερη προσφορά ήταν του κοτσοβωλου που είχε κ 10% επιπλέον έκπτωση. Πήρα του πατέρα μου Tu7000 65αρα κ θα μου βγει στα 430ευρω όταν μπουν οι πόντοι... Γι αυτά τα χρήματα ήταν κλεψιά κ η εικόνα ναι μεν είναι εμφανής η διαφορά με την δικιά μου ru8000 αλλά πολύ αξιοπρεπή... Αν δεν με έμοιαζαν τα 100hz θα έλεγα ότι δεν άξιζε τα παραπάνω χρήματα για την Ru... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/2/2021 στις 8:33 ΠΜ, cabdik είπε

επειδη δεν θελω και δεν ειναι δικαιο να κανουμε ανομοιες συγκρισεις, οπως ειχα βρει και αγορασα προ 6ετιας τηλεοραση SAMSUNG 40" FHD με VA-120HZ-Smart TV με 350€, βρες σημερα μια αντιστοιχη...!!   αυτο εννοω..!  

τα 4Κ /144ΗΖ δεν προκειται να τα δεις ΠΟΤΕ σε τηλεορασεις.  θα ειναι παντα 60HZ οι "φθηνες", και 120ΗΖ οι "ακριβες" σειρες.  και ερωτω, γιατι δεν βγαζουν και 90HZ...?  που θα ηταν μια μεση λυση...????   βλεπω τελευταια, στις νεοτερες σειρες πανελ, να εχουν ευρος HZ, απο 40-120. που προφανως σημαινει, οτι η τηλεοραση αναλογα με το περιεχομενο που δειχνει αυξομειωνει. Προσωπικα,  δεν το θεωρω καλο, αλλα ...οι εταιρειες εχουν αλλη αποψη..!  

Το 4Κ ξερω και κατανοω, πως ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα και χρειαζεται ακομα εξελιξη.   απο την αλλη να σου θυμισω, πως ακομα παλιοτερα, υπηρχαν και τηλεορασεις 240HZ..., οι οποιες καταργηθηκαν..!   γι αυτο ειπα πιο πανω, οτι αλλο πραγμα τα μονιτορς, στα οποια προσπαθουν να ανεβασουν τα HZ, και αλλο  πραγμα οι τηλεορασεις που οσο περνανε οι γενιες, τα κατεβαζουν....!!!!   

 

 

Σε αυτό έχεις δίκιο. Στο παρελθόν υπήρχαν 100άρια πάνελ με λογικές τιμές. Όχι πλέον, η budget κατηγορία έχει πολύ "κακά" πάνελ με διάφορα προβλήματα και χρειάζεται προσοχή.

Ενδιάμεσο στις τηλεοράσεις δε θα δούμε μάλλον, μακάρι να υπήρχε έστω και 75hz πάνελ όπως στις οθόνες όπου εκεί ναι υπάρχει διαφορά αν και τα νούμερα (60-->75) εκ πρώτης όψεως λένε άλλα.

12 ώρες πριν, Marios1981 είπε

Samsung Ru8000 η τελευταία μπάτζετ ας πούμε. 4κ 120hz την είχα αγοράσει πριν κάτι μήνες στα 720ευρω... Τώρα για την  συγκεκριμένη LG δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει η αγορά της... Κ va να  είναι νομίζω το va της Samsung είναι καλύτερο... Η καλύτερη προσφορά ήταν του κοτσοβωλου που είχε κ 10% επιπλέον έκπτωση. Πήρα του πατέρα μου Tu7000 65αρα κ θα μου βγει στα 430ευρω όταν μπουν οι πόντοι... Γι αυτά τα χρήματα ήταν κλεψιά κ η εικόνα ναι μεν είναι εμφανής η διαφορά με την δικιά μου ru8000 αλλά πολύ αξιοπρεπή... Αν δεν με έμοιαζαν τα 100hz θα έλεγα ότι δεν άξιζε τα παραπάνω χρήματα για την Ru... 

Αυτό τώρα γιατί το έγραψες, ότι δηλαδή το VA της Samsung είναι καλύτερο από της LG, δεν ισχύει κάτι τέτοιο, γενικά μην πωρώνεστε με μάρκες όλα έχουν γίνει frankenstein πλέον δεν έχει κανένα νόημα... να κοιτάτε μοντέλα και όχι μάρκες.

Ενημερωτικά και μόνο, η LG είναι η μεγαλύτερη κατασκευάστρια panel, φαντάσου η Sony αγοράζει πανελ από την LG (ΝΤΡΟΠΗ απλά) όπως και τόσες άλλες εταιρίες. Και η Samsung μεγάλη εταιρία φυσικά αν και το 2020 γενικά δεν έβγαλε καλές τηλεοράσεις.

Επεξ/σία από rigani
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ οι 2 εχουν VA πανελ....Προσωπικα προτιμω την σμασουνγκ σαν εικονα 

Ουτε φαν μποι ειμαι ουτε πορωση υπαρχει ....Αν ηθελα να διαθεσω περισσοτερα χρηματα για τηλεοραση θα επαιρνα σονυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...