Προς το περιεχόμενο

Ξεπέρασε τις 50.000 δολάρια το Bitcoin για πρώτη φορά


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γελάω με τους περιβαλοντολάγνους που τους την βάρεσε το BTC. To airconditioning που κυριολεκτικα καταστρέφει τον πλανήτη και όχι μόλο ηλεκτρικής κατανάλωσης (η οποία είναι πολλαπλάσια του BTC)και καταναλώνει πολλαπλάσια παγκοσμίος από το BTC κουβέντα. Το BTC θα μας καταστρέψει. Τα αυτοκίνητα και γενικά τα ορυκτά καύσιμα ας μη τα πιάσουμε. Οχι, το BTC είναι.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Γελάω με τους περιβαλοντολάγνους που τους την βάρεσε το BTC. To airconditioning που κυριολεκτικα καταστρέφει τον πλανήτη και όχι μόλο ηλεκτρικής κατανάλωσης (η οποία είναι πολλαπλάσια του BTC)και καταναλώνει πολλαπλάσια παγκοσμίος από το BTC κουβέντα. Το BTC θα μας καταστρέψει. Τα αυτοκίνητα και γενικά τα ορυκτά καύσιμα ας μη τα πιάσουμε. Οχι, το BTC είναι.

Δεν έχεις καταλάβει για τι μεγέθη(και δυναμική) μιλάμε μόνο για μία από τις δεκάδες χιλιάδες λειτουργίες μια σύγχρονης οικονομίας. Η Αργεντινή είναι μια χώρα 40.000.000 κατοίκων με ανεπτυγμένη βιομηχανία και κτηνοτροφία. Το bitcoin κοντράρει ΟΛΕΣ τις λειτουργίες αυτής της οικονομίας μαζί και την έχει ήδη ξεπεράσει πηγαίνοντας για άλλους στόχους.... Πριν λίγα χρόνια ήταν ένα μικρό κλάσμα της σημερινής κατανάλωσης φτάνοντας τη Νέα Ζηλανδία, το Βέλγιο και άλλες μικρές χώρες λίγων εκατομμυρίων ανθρώπων.

Έχουμε να κάνουμε με απίστευτη σπατάλη ενέργειας/μεταποιητικής δύναμης. Άσε το περιβάλλον, για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

Δεν έχεις καταλάβει για τι μεγέθη(και δυναμική) μιλάμε μόνο για μία από τις δεκάδες χιλιάδες λειτουργίες μια σύγχρονης οικονομίας. Η Αργεντινή είναι μια χώρα 40.000.000 κατοίκων με ανεπτυγμένη βιομηχανία και κτηνοτροφία. Το bitcoin κοντράρει ΟΛΕΣ τις λειτουργίες αυτής της οικονομίας μαζί και την έχει ήδη ξεπεράσει πηγαίνοντας για άλλους στόχους.... Πριν λίγα χρόνια ήταν ένα μικρό κλάσμα της σημερινής κατανάλωσης φτάνοντας τη Νέα Ζηλανδία, το Βέλγιο και άλλες μικρές χώρες λίγων εκατομμυρίων ανθρώπων.

Έχουμε να κάνουμε με απίστευτη σπατάλη ενέργειας/μεταποιητικής δύναμης. Άσε το περιβάλλον, για την ώρα.

Kαι το AC ή τα αυτοκίνητα πόσες Αργεντινές σπαταλάνε? Που με το AC είναι διπλό το κακό, όσο το χρησιμοποιείς για να coolaris τόσο πιο θερμό κάνει τον πλανήτη, τόσο περισσότερο πρέπει να το χρησιμοποιείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Kαι το AC ή τα αυτοκίνητα πόσες Αργεντινές σπαταλάνε? Που με το AC είναι διπλό το κακό, όσο το χρησιμοποιείς για να coolaris τόσο πιο θερμό κάνει τον πλανήτη, τόσο περισσότερο πρέπει να το χρησιμοποιείς. 

Δεν μου κάνουν εντύπωση αυτά που γράφεις. Ο σύγχρονος άνθρωπος πιστεύει στον μύθο ότι η τεχνολογία λύνει πανεύκολα όλα τα προβλήματα για να έχουμε εκθετική ανάπτυξη επ' αόριστον.

Εδώ και έναν αιώνα σχεδόν όλα τα όνειρα για φθηνή και ανεξάντλητη ενέργεια μέσα από την πυρηνική σύντηξη παραμένουν ό,τι ξεκίνησαν. Οι ανανεώσιμες πηγές(αιολικά και φωτοβολταϊκά κυρίως) δεν λειτουργούν χωρίς υποστήριξη από το φυσικό αέριο σε ρόλο εφεδρείας. Λόγω της μεταβλητής τους φύσης.

Αν δεις στατιστικά για το παγκόσμιο ενεργειακό μείγμα θα καταλάβεις ότι είμαστε τέρμα εξαρτημένοι από ορυκτά καύσιμα(80%+) και θα ζήσουμε σκληρές καταστάσεις μόλις αρχίσουν να χτυπάνe peak oil, peak gas και τελευταίο το peak coal. Το πρώτο ήδη χτύπησε αλλά η παγκόσμια ύφεση το κρύβει. 

Δεν υπάρχουν περιθώρια για σπατάλη ενέργειας. Άσχετα με την κλιματική αλλαγή και όλα τα περιβαλλοντικά. Το bitcoin είναι σαν να έχεις έναν τραπεζικό τομέα >40.000.000 υπαλλήλων και ακόμα χειρότερα. Γιατί μια χώρα 40 εκατομμυρίων όπως η Αργεντινή δεν είναι μόνο νοικοκυριά που μαγειρεύουν, λούζονται με ζεστό νερό και χρησιμοποιούν κλιματισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εγώ τον περιβαλλοντικό μου αντίκτυπο τον έχω υπό έλεγχο. Ηλιακός θερμοσίφωνας, ΟΛΑ ανακύκλωση, ηλεκτρικό ποδήλατο ή λεωφορείο για τις μετακινήσεις μου, το αυτοκίνητο μόνο το καλοκαίρι όταν πάω διακοπές το χρησιμοποιώ και μόνο για να φτάσω στον προορισμό μου. Όποτε μου επιτρέπω να κάνω mining. Οι υπόλοιποι που ενδιαφέρονται για την κατανάλωση του Bitcoin ας κοιταχτούν και λίγο στον καθρέφτη.

Βέβαια είναι προφανές πως η χολή βγαίνει για άλλους λόγους, απλά βρίσκουν εκεί πάτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν εχει καταλαβει η πλειοψηφια ειναι οτι το bitcoin πλεον δεν ειναι ουτε πλασαρεται ως εναλλακτικο μεσο συναλλαγης, ασχετα που θα το χρησημοποιει πλεον το paypal και η mastercard και αλλα institutions.

Το bitcoin ειναι πλεον store of value, δηλαδη κατι σαν το χρυσο σε ψηφιακη μορφη και ανεξαρτητο απο fiat.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/02/2021 at 11:34, mech35 said:

Το ίδιο δεν θα είπε κάποιος όταν αγόραζε το 13 το peak στα $1200; "Αν πάει $50000 μπορεί να μην είναι φούσκα."

Βασικά αυτό που δεν έχετε καταλάβει είναι ότι για πολύ κόσμο έχει αξία. Το να ελέγχω τα χρήματα μου, να μπορώ να τα κουνήσω όποτε θέλω και να μην μπορεί κανένας τραπεζίτης να με ακουμπήσει σίγουρα έχει αξία. Το ποια είναι αυτή ας το αποφασίσει η ελεύθερη αγορά. Και αυτή τη στιγμή η αποτίμηση της είναι στα $50000. 

Ναι το ίδιο θα έλεγα και εγώ. Επενδυτής προφανώς και δεν είμαι. Θα ήθελα να έχω βγάλει λεφτά από την ιστορία. Τη γνώμη μου λέω. Γενικά παρομοιάζεται με την ολλανδική τουλίπα. Τεσπα το blockchain διαχωρίζεται. Απλά εφόσον είναι full άυλο είναι κάτι στον αέρα.... Και ναι συμφωνώ η ελεύθερη αγορά θα το αποφασίσει... Απλά στη δική μου αντίληψη, περίπου με τον ίδιο τρόπο που κάποτε είχε μηδενική αξία (το 2010 ας πούμε), με τον ίδιο τρόπο θα μπορούσε και σε 5 χρόνια να πάει εκεί. Μπορεί να πάει και στα 300Κ. Άλλωστε η αξία ακόμα και του χρηματιστηρίου, στα δικά μου μάτια είναι τόσο στον αέρα που δεν έχω ιδέα τι έχει νόημα και τι όχι. Προφανώς είμαι ανίδεος πως λειτουργούν αυτά και γιατί, αλλά και η ιστορία έχει δείξει ότι μια χαρά μπορεί ακόμα και ένα χρηματιστήριο ολόκληρο να είναι φούμαρα...

On 17/02/2021 at 11:40, gassim said:

Το blockchain είναι επαναστατικός τρόπος μεταφοράς χρημάτων μεταξύ χρηστών χωρίς ενδιάμεσους με πολύ μεγάλη ταχύτητα. Τεχνολογία που ΑΝ υιοθετηθεί απο τις τράπεζες θα λύσει πολλά προβλήματα με τα διαφορετικά συστήματα που υπάρχουν τώρα. Επίσης υπάρχουν αρκετά ανοιχτά projects που στηρίζονται πανω στο blockchain.

Δεν σου λεω οτι θα πιάσουν όλα, μπορει να μην λειτουργήσει κανένα αλλά η τεχνολογία είναι υπαρκτή, δεν είναι ενα "εικονικό πράγμα" και όλα δείχνουν οτι έχει μέλλον.

Διαχωρίζω το blockchain από το Bitcoin...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JimGer είπε

Τεσπα το blockchain διαχωρίζεται. 

Διαχωρίζω το blockchain από το Bitcoin...

Αυτή είναι μια μεγάλη παρανόηση για πολύ κόσμο. Το bitcoin και κάθε coin είναι ζωτικής σημασίας για το κάθε blockchain. Το bitcoin δεν είναι απλά μια εφαρμογή του blockchain. Βρίσκεται εκεί για να δίνει κίνητρο στους miners να επαληθεύουν, επιμηκύνουν και να κρατούν ασφαλή την αλυσίδα. Αν δεν υπήρχε bitcoin να επιβραβεύει τους miners γιατί να κάτσει καποιος να χαλάει πόρους για να βρίσκει blocks; Χωρίς bitcoin δεν μπορει να υπάρξει decentralized blockchain γιατί δεν υπάρχει οικονομικό κίνητρο. Οποιοδήποτε άλλο μοντέλο χωρίς bitcoin θα μπορούσε κάλλιστα να ήταν μια βάση δεδομένων σε κάποιον server.

Επεξ/σία από mech35
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2021 στις 12:59 ΜΜ, bymas είπε

μα αυτο δεν ηταν φουσκα που θα σκασει;;εχει γουστο να μην ηξεραν τι ελεγαν τελικα οι επιστημονες εδω μεσα

Και λίγα λες, από PhD….. και άνω 

Α+++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2021 στις 8:38 ΜΜ, DrStein είπε

Λατρευω τα σχολια των οικονομικων αναλυτων του insomnia!😂

Αλλος ενας βλακας που εδωσε 1,5 δις δολλαρια για bitcoin πριν 2 μηνες. Πρεπει να τον προσκαλεσουμε να διαβαζει τα ποστ για το bitcoin στο insomnia, μηπως σωσει τα λεφτακια του🤣

spacer.png

Καλησπέρα, το bitcoin ήδη έπεσε στα 35 από τα 50 όταν τραγούδαγες. 😮

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2021 στις 3:30 ΜΜ, Returntolobby είπε

Καλησπέρα, το bitcoin ήδη έπεσε στα 35 από τα 50 όταν τραγούδαγες. 😮

Καλησπερα κυριε αναλυτη του insomnia, η τιμη απο τοτε δεν εχει πεσει κατω απο 44000, κατι που ειναι φυσιολογικο δηλαδη διορθωσεις του 20-30%, ενω εφτασε και 58500 πριν 6 μερες.

Μαλλον καλυτερα θα ειναι αναλυσεις κανενα αλλο θεμα και ασε το bitcoin για εμας τους ασχετους 😂🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, DrStein είπε

Καλησπερα κυριε αναλυτη του insomnia, η τιμη απο τοτε δεν εχει πεσει κατω απο 44000, κατι που ειναι φυσιολογικο δηλαδη διορθωσεις του 20-30%, ενω εφτασε και 58500 πριν 6 μερες.

Μαλλον καλυτερα θα ειναι αναλυσεις κανενα αλλο θεμα και ασε το bitcoin για εμας τους ασχετους 😂🤣

1 Μπιτκόιν ισούται με
36.744,81 Ευρώ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Returntolobby είπε
1 Μπιτκόιν ισούται με
36.744,81 Ευρώ

ωχ ρε φίλε μην το συνεχίζεις και εκτίθεσαι. γράφεις υψηλό σε δολλάρια και χαμηλό σε ευρώ. και όπως σου έγραψε ο προηγούμενος λογικό είναι να κάνει τέτοιες διορθώσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...