Προς το περιεχόμενο

Ξεπέρασε τις 50.000 δολάρια το Bitcoin για πρώτη φορά


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tesla inc,Τwitter και άλλες μεγάλες εταιρείες με τα μεγαλύτερα μυαλά του κόσμου έχουν αρχίσει να αφομοιώνουν τα κρυπτονομίσματα στην λειτουργία τους,

και οι ανειδίκευτοι ζηλιάρηδες του Insomnia θέλουν να τους βγάλουν τρελούς.

Όνειρα γλυκά.

  • Like 9
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, PolarEleven είπε

Tesla inc,Τwitter και άλλες μεγάλες εταιρείες με τα μεγαλύτερα μυαλά του κόσμου έχουν αρχίσει να αφομοιώνουν τα κρυπτονομίσματα στην λειτουργία τους,

και οι ανειδίκευτοι ζηλιάρηδες του Insomnia θέλουν να τους βγάλουν τρελούς.

Όνειρα γλυκά.

Κέρδος μυρίστηκαν και ότι έγινε κάποτε με τους τοκογλύφους, που εξαφανίστηκαν από τις τράπεζες, έτσι θα γίνει και εδώ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, polakis21 είπε

Μεγα λαθος που δεν το πιστεψα το 2010. Ενας φιλος μου το προτεινε τοτε να κανουμε mining και το ειπα ελα ρε μουφα ειναι τι να ασχοληθω. Θα ειχα βγαλει κανα 1000αρι bitcoin τοτε και σημερα θα ρευστοποιουσα εκατομμυριουχος. Ο φιλος εχει ηδη ρευστοποιησει ενα μερος. Κριμα

Κ θα εκανες το δευτερο μεγαλυτερο λαθος της ζωης σου, να ρευστοποιησεις για μερικα ψωρο-χιλιαρικα κατι που θα φτασει να κανει εκατομμυρια, αν οχι δισεκατομμυρια....

Φιλε τα κρυπτο μια μερα θα αντικαταστησουν τα σημερινα χρηματα. Φυσικα οι διεθνεις τραπεζες δεν θα κατσουν με σταυρωμενα χερια. Αν ηδη δεν εχουν στην κατοχη τους το μεγαλυτερο μερος των bitcoins, θα το αποχτησουν. Κ μετα θα μετατρεψουν σε ισοτιμια το παγκοσμιο χρεος (καπου γυρω στα 277 τρις σημερα) σε κρυπτο. Τοτε -δικια μου υποθεση- θα γινουν εν μια νυχτι τα κρυπτονομισματα κ η κρυπτοοικονομια ο καινουργιος τροπος ζωης. Για βαλε τωρα, αν τα bitcoins ειναι σε μεγιστο συνολο 21 εκατομμυρια, τι αναλογει στο καθενα για να καλυψουν σε αντιστοιχια το παγκοσμιο χρεος..... καπου 13 εκατομμυρια το καθε BC.... Κ αυτα με οσα χρωσταμε σημερα, χωρις να προσθεσουμε τι θα μας βαλουν στο κεφαλι να χρωσταμε οι μαριονεττες πολιτικοι στα επομενα χρονια, μεχρι να ηρεμησουν τα πραγματα κ να περασουμε στην εντελως ηλεκτρονικη οικονομια. 

Φυσικα, επαναλαμβανω, οτι το σεναριo να περασουμε απ τα πετροδολλαρια στα κρυπτοδολλαρια (που κατι τετοιο περιεγραψα οταν μιλαω για ισοτιμια παγκοσμιου χρεους σε BC), ειναι δικια μου επιστημονικη φαντασια. Οι πιθανοτητες ομως να χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο ειναι 100%. Ακομα κ αν αγορασεις τωρα στα 50 χιλιαρικα, κ παλι ΦΤΗΝΟ ειναι. Απλα πλεον εχει ξεφυγει απ το υψος που φτανουν οι απλοι καθημερινοι ηλιθιοι, κ εχει παει στο επιπεδο των μεγαλοεπιχειρηματιων, που εχουν εξτρα ρευστο να καθεται. Σε λιγο θα ανεβει ακομα περισσοτερο κ θα γινει ειδος πολυτελειας για πολυ πλουσιους. Αν εχεις λεφτα να χωσεις χωρις να χασεις τον υπνο σου, ριχτα ΑΒΛΕΠΕΙ !!

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχατε πουλήσετε όλοι τα κρυπτονομισματα που έχετε 😁 οι μεγαλύτεροι επιστήμονες του ινσομνια προιδοποιειουν για μια φούσκα που είναι έτοιμη να σκάσει ,πουλήσετε λεμε ,εγγύηση 😁

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που παραμένει proof of work το bitcoin δεν έχει μέλλον εκτός και αν αλλάξει στο μέλλον με μια νέα version , αν όμως καταφέρει ένα άλλο κρυπτονόμισμα να βρει λύση όπως το Ethereum 2.0 που ακόμα κανείς δεν ξέρει αν θα λειτουργεί σωστά με Proof of Stake θα πέσει εν μια νυκτί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apostolosapok είπε

Από την στιγμή που παραμένει proof of work το bitcoin δεν έχει μέλλον εκτός και αν αλλάξει στο μέλλον με μια νέα version , αν όμως καταφέρει ένα άλλο κρυπτονόμισμα να βρει λύση όπως το Ethereum 2.0 που ακόμα κανείς δεν ξέρει αν θα λειτουργεί σωστά με Proof of Stake θα πέσει εν μια νυκτί.

Ethereum 2.0 με πρόλαβες ... όλοι εκεί πάνε ... το bitcoin θα παραμείνει, μόνο σαν τον χρυσό.. μια αποθήκη.. και όλα θα τα κανουν με Ethereum 2.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mostradamos είπε

Δεν ξέρω αν είναι φούσκα ή όχι...αυτό που ξέρω είναι ότι είμαστε αρκετοί όσοι αγοράσαμε εκεί κοντά στα 8.000-9.000 δολλάρια και κάπως έτσι πενταπλασιάσαμε τα λεφτά μας μέσα σε 2-3 χρόνια. Όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα παρόμοια απόδοση σε άλλες συστημικές επενδύσεις

χθες έπαιξα διπλο την παρι με 11 αποδοση μεσα σε μια νυχτα εβγαλα επι  11 τα χρηματα μου.... μια συστημικη "επενδυση" και μπορω να σκεφτω πολλες ακομα

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτοχοι-επενδυτές-κρυπτορύχοι bitcoin δυο πράγματα να φοβάστε, με σειρά σημαντικότητας (εκτός από το να σβήσει ο ήλιος):

1) Τα τεχνάσματα των τραπεζικών ιδρυμάτων για να βάλουν χέρι στο μέσο πληρωμών του μέλλοντος, και πολύ φοβάμαι ότι θα τα καταφέρουν! Δύσκολο να το χωρέσει ο νους του ανθρώπου ότι απειλείται ο ίδιος ο λόγος ύπαρξης του Συστήματος που κινεί τα νήματα της παγκόσμιας οικονομίας!!! 

2) Τη μέρα που θα πάρουν τα ηνία οι κβαντικοί υπολογιστές (δεν είναι και τόσο μακριά όσο νομίζουμε)...

Επεξ/σία από me00016
Α, σκέφτηκα και ένα τρίτο: να μην τραβήξει κανένας την πρίζα από το Internet :P
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polakis21 είπε

Μεγα λαθος που δεν το πιστεψα το 2010. Ενας φιλος μου το προτεινε τοτε να κανουμε mining και το ειπα ελα ρε μουφα ειναι τι να ασχοληθω. Θα ειχα βγαλει κανα 1000αρι bitcoin τοτε και σημερα θα ρευστοποιουσα εκατομμυριουχος. Ο φιλος εχει ηδη ρευστοποιησει ενα μερος. Κριμα

Αυτα ειναι ευκαιριες ζωης. Τι σιγουρο ειναι οτι δεν προκειται ουτε μια στο απειρο να κρατους σε btc που ειχες κανει το 2010 μεχρι σημερα. Λογικα θα τα ειχες πουλησει μολις επερνες 10-20 φορες την αξια τους. Ο επομενος που θα τα αγοραζε και αυτος θα τα πουλουσε οταν εκανε x10-x20 κπλ. Αυτοι που αγορασαν πχ το 2012 στα 1-2 ευρω και ακομα τα κρατανε ολα σημερα ειναι το 0.1% του κοσμου που απλα ξερουν να διαβαζουν την αγορα. Ο απλος κοσμος συνεχιζει να χανει σε καθε crash τα χρηματα του μιας και πουλανε με πολυ μεγαλη χασουρα και η ιστορια επαναλαμβανετε. Προφανως υπαρχουν και οι τολμηροι θνητοι που ρισκαρουν και τους βγαινει και δεν πουλανε σε καθε crash. Θελει υπομονη ομως. Εγω αγορασα στα 2300 ευρω οταν ειχε το BTC το 2017 δεν τα κρατησα ομως σε BTC οποτε πανε και τα χρηματα. Ο Elon αγορασε πριν 20 μερες 1.5 δις στα 31000 ευρω σημερα αυτα τα 1.5 δις αξιζουν 1.8δις εβγαλε 300 εκατομμυρια σε 20 μερες. Το χρημα θα παει στο χρημα αυτο ειναι νομος. Το παρελθον δεν γυριζει το 2015 ειχα δει μια ταινια ειχε μεσα BTC ουτε καν με πηγε στο μυαλο να αγορασω ηταν αρκετα φθηνο τοτε. Το 99.9% του κοσμου μπηκε μετα το 2017 με το μεγαλο pump εχασε μια αρκετα δις στο crash που απο 20k πηγε στα 5 σε μια νυχτα και θα ξανα χασει τωρα που απο 50 που εχει φτασει θα πεσει στα 10-15 παλι σε μια νυχτα. Φουσκα δεν ειναι οι πλουσιοι απλα εγιναν πλουσιοτεροι γιατι ξερουν. Απο την μεσαια ταξη κυριως πηραν αυτα τα χρηματα σε καθε crash που ολοι πουλησαν με τρελη χασουρα καποιοι τυχεροι εβγαλαν ας πουμε 1% της μεσαιας ταξης το 99% εχασε ομως. Απο τους λεφταδες το 100% κερδισε οπως γινεται παντα. Αυριο μεθαυριο θα εχουμε crash οπως εγινε το 2015 το 2017 δεν θα αργησει. Και 2023 2024 θα δουμε το BTC να φτανει και πανω απο 100-150 χιλιαρικα παλι ξανα απο την αρχη η ροδα. 

12 λεπτά πριν, me00016 είπε

Κάτοχοι-επενδυτές-κρυπτορύχοι bitcoin δυο πράγματα να φοβάστε, με σειρά σημαντικότητας (εκτός από το να σβήσει ο ήλιος):

1) Τα τεχνάσματα των τραπεζικών ιδρυμάτων για να βάλουν χέρι στο μέσο πληρωμών του μέλλοντος, και πολύ φοβάμαι ότι θα τα καταφέρουν! Δύσκολο να το χωρέσει ο νους του ανθρώπου ότι απειλείται ο ίδιος ο λόγος ύπαρξης του Συστήματος που κινεί τα νήματα της παγκόσμιας οικονομίας!!! 

2) Τη μέρα που θα πάρουν τα ηνία οι κβαντικοί υπολογιστές (δεν είναι και τόσο μακριά όσο νομίζουμε)...

Τη μερα που θα παρουν μπρος οι κβαντικοι υπολογιστες θα καταργηθει και το mining. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία γιατί δεν ασχολούμαι με το αντικείμενο. Για να αποκτήσεις bitcoin γίνεται είτε με αγορά είτε με εξόρυξη; Αφού προηγουμένως έχεις δημιουργήσει το πορτοφόλι σου; Και το πορτοφόλι σου μπορείς να το έχεις παντού ή να το διαχειρίζεσαι από παντού; Δηλαδή, είμαι στον υπολογιστή μου και χρησιμοποιώ εκεί το πορτοφόλι μου. Στο εξωτερικό γίνεται μόνο μέσω εφαρμογής σε κινητό ή μπορώ να πάω σε κάποιον υπολογιστή εκεί και να το χρησιμοποιήσω; Πόση ασφάλεια υπάρχει στο να μη χάσω τα χρήματά μου; Αν μου κλέψουν τον υπολογιστή μου ή ξεχάσω τους κωδικούς του πορτοφολιού μου, υπάρχει τρόπος να μη χάσω τα χρήματά μου; Μπορώ οποιαδήποτε στιγμή να μετατρέψω τα όποια κρυπτονομίσματα έχω σε χρήματα από αυτά που χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητά μας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, me00016 είπε

Κάτοχοι-επενδυτές-κρυπτορύχοι bitcoin δυο πράγματα να φοβάστε, με σειρά σημαντικότητας (εκτός από το να σβήσει ο ήλιος):

1) Τα τεχνάσματα των τραπεζικών ιδρυμάτων για να βάλουν χέρι στο μέσο πληρωμών του μέλλοντος, και πολύ φοβάμαι ότι θα τα καταφέρουν! Δύσκολο να το χωρέσει ο νους του ανθρώπου ότι απειλείται ο ίδιος ο λόγος ύπαρξης του Συστήματος που κινεί την παγκόσμια οικονομία!!! 

2) Τη μέρα που θα πάρουν τα ηνία οι κβαντικοί υπολογιστές (δεν είναι και τόσο μακριά όσο νομίζουμε)...

Εγω παλι δεν φοβαμαι κανενα απο τα δυο.

1) Θα βαλουν χερι φυσικα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα το πολεμησουν. Θα βαλουν τα regulations, θα παιρνουν το χαρατσι τους για το trading/ρευστοποιηση και θα ειναι ευχαριστημενοι. Ετσι και αλλιως ο μεσος ανθρωπος ποτε δεν θα ασχοληθει με self-custody και ανωνυμοποιηση συναλλαγων. Το μικρο ποσοστο ανθρωπων που θα χρησιμοποιουν bitcoin για αποταμιευση θα το κανουν μεσω τριτων με ολες τις προβλεπομενες διαδικασιες. Φυσικα αυτο ισχυει ακομα περισσοτερο για τις εταιριες.

Και οχι, αυτο δεν σημαινει οτι το bitcoin απετυχε. Απλως η κυρια χρησιμοτητα που προεκυψε τελικα δεν ηταν αυτη που νομιζανε οι περισσοτεροι αρχικα. Ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια τεχνολογια ειναι στην οποια συμβαινει κατι τετοιο.

2) Αυτο με τους κβαντικους υπολογιστες εχει παρει διαστασεις μυθοπλασιας. Νομιζετε καποιοι οτι με το που βγουν θα καταργηθει η κρυπτογραφια? Αν ναι, αντι να φοβασαι για το bitcoin καλυτερα να φοβασαι για το internet γενικως. Εχεις δει τιποτα να λειτουργει τα τελευταια χρονια χωρις κρυπτογραφημενα πρωτοκολλα?

Υπαρχουν αλγοριθμοι κρυπτογραφησης που μπορουν να λειτουργησουν καλα και με την υπαρξη κβαντικων υπολογιστων. Θα γινει μεταβαση σε τετοιους παντου, και φυσικα και στο bitcoin. Ο μεγαλυτερος κινδυνος ειναι καποια στιγμη να γινουν brute force ολα τα χαμενα πορτοφολια που θα παραμεινουν στα παλια προτυπα, με τα χιλιαδες αν οχι εκατομυρια πλεον bitcoin και το πως θα αντιδρασει η αγορα σε κατι τετοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειώνοντας το MBA στο ΕΑΠ το dissertation μου είχε θέμα "Η επίδραση των κρυπτονομισμάτων στο μοντέρνο τραπεζικό σύστημα". Σίγουρα δεν είναι το καλύτερο paper που μπορεί να διαβάσει κάποιος πάνω στο θέμα, αλλά έχω αφιερώσει μερικές γραμμές να εξηγήσω πως πήρε το bitcoin την αξία του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, mostradamos said:

Δεν ξέρω αν είναι φούσκα ή όχι...αυτό που ξέρω είναι ότι είμαστε αρκετοί όσοι αγοράσαμε εκεί κοντά στα 8.000-9.000 δολλάρια και κάπως έτσι πενταπλασιάσαμε τα λεφτά μας μέσα σε 2-3 χρόνια. Όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα παρόμοια απόδοση σε άλλες συστημικές επενδύσεις

οκ, έβαλες 100 ευρώ πήγαν 500, έβαλες 1000 πήγαν 5000...

θέλεις ακόμα για lamborghini (γιατί η βίλα είναι ακριβή)

υγ: φιλική συμβουλή ήταν αναμενόμενο ότι θα πάει 50κ το btc μόνο και μόνο για το -ηθικό- όριο των 50κ. τώρα θα αρχίσει η κατηφόρα του bitcoin για αυτό προσοχή!

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...