Προς το περιεχόμενο

Ξεπέρασε τις 50.000 δολάρια το Bitcoin για πρώτη φορά


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, PcManiaC7 είπε

Απορία γιατί δεν ασχολούμαι με το αντικείμενο. Για να αποκτήσεις bitcoin γίνεται είτε με αγορά είτε με εξόρυξη;

Ναι

Αναφορά σε κείμενο

 

Αφού προηγουμένως έχεις δημιουργήσει το πορτοφόλι σου; Και το πορτοφόλι σου μπορείς να το έχεις παντού ή να το διαχειρίζεσαι από παντού; Δηλαδή, είμαι στον υπολογιστή μου και χρησιμοποιώ εκεί το πορτοφόλι μου. Στο εξωτερικό γίνεται μόνο μέσω εφαρμογής σε κινητό ή μπορώ να πάω σε κάποιον υπολογιστή εκεί και να το χρησιμοποιήσω;

Μιλωντας παντα για δικο σου πορτοφολι και οχι λογαριασμο σε ανταλλακτηριο (που ειναι κατι σαν τραπεζα και χρηματιστηριο ταυτοχρονα).

Ναι, το πορτοφολι σου μπορεις να το φτιαξεις ακομα και εντελως offline. Dηλαδη η δημιουργια public-private key pair δεν χρειαζεται internet. Υπαρχουν και για desktop και για κινητα εφαρμογες. Μπορεις παντα να κανεις import τα keys σε αλλο μηχανημα, η ακομα και να εχεις μια portable εφαρμογη μαζι σου και να τρεχεις σε οποιο υπολογιστη θελεις. Πολυ κακη πρακτικη αλλα τεχνικα δυνατο.

 

Αναφορά σε κείμενο

Πόση ασφάλεια υπάρχει στο να μη χάσω τα χρήματά μου; Αν μου κλέψουν τον υπολογιστή μου ή ξεχάσω τους κωδικούς του πορτοφολιού μου, υπάρχει τρόπος να μη χάσω τα χρήματά μου; Μπορώ οποιαδήποτε στιγμή να μετατρέψω τα όποια κρυπτονομίσματα έχω σε χρήματα από αυτά που χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητά μας; 

Αν εισαι προσεκτικος και εχεις backup και δεν κανεις βλακειες δεν θα τα χασεις. Αν δεν εχεις backup η τρεξεις καποιο πορτοφολι σε μολυσμενο υπολογιστη που ψαχνει ειδικα για πορτοφολια την εβαψες. Φυσικα πρεπει εκτος απο το backup να εχεις και κωδικο για authorization καθε πραξης spending.

Ειναι πλεον πολυ ευκολο να ρευστοποιησεις αμεσα αλλα καταλαβαινεις οτι δεν υπαρχει ανωνυμια. Σου παιρνουν ολα τα στοιχεια και ξερουν και την τραπεζα σου. Δεν το αναφερω ως προβλημα, απλα ειναι η πραγματικοτητα. Ισως υπαρχουν ακομα ATM για μικροποσα αλλα και εκει ακομα σιγα σιγα εχουν αρχισει να ζητανε εστω και κινητο που σου στελνουν sms εξακριβωσης.

επισης ειναι πλεον πολυ ευκολο να εκδοσεις καρτες visa τις οποιες φορτωνεις κατευθειαν με κρυπτο και κανεις αγορες. Το ανταλλακτηριο binance εκδιδει μαλιστα δωρεαν για ολους τους χρηστες του αμα το ζητησουν και τη φορτωνεις οποτε θες απο το λογαρασμο σου μεσα στο ανταλλακτηριο

 

Επεξ/σία από Bspus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν η μελλοντική μας οικονομία πρόκειται να εξελιχθεί στο Bitcoin πρέπει να ξέρουμε ποιος το έγραψε , να δούμε το προσωπο του , που πήγε σχολείο κτλπ  ξέρουμε το παιδί που εγραψε το ethereum ξέρουμε τη ομάδα των ελίτ supernerds προγραμματιστών μηχανικών που είναι γύρω απο τον Peter Thiel στην Palantir τον  Elon Musk  τα παιδιά διάνοιες της Hanson Robotics που εφτιαξαν το ρομποτ Sofia , ολη αυτή η υπερ ομαδα ακομη και αν ψαξεις τα ατομα που αποφοίτησαν απο το Στανφορντ και το ΜΙΤ τα τελευταία 20 χρόνια κανείς απο την κοινότητα  δεν έχει συναντήσει η ερθει σε επαφή με αυτον το φανταστικό για μένα πρόσωπο "Satoshi Nakamoto" ? η κοινότητα γνωρίζει ποιοι είναι οι δύο τρείς καλύτεροι στον κόσμο που έχουν τη δυνατότητα να γράψουν τέτοιο κώδικα , για αυτο παιζει και η αποψη οτι το Bitcoin δημιουργήθηκε απο την ΑΙ για την ΑΙ και τροποποιήθηκε απο ανθρώπους που θελησαν να παραμείνουν άγνωστοι γιατι τα πρώτα λεφτά που έπεσαν και φούσκωσαν το Bitcoin ηταν προϊόντα  εγκληματικής δραστηριοτητας απο το Dark Net.

Dr.Ben Groetzel της  Hanson Robotics ο μοναδικός άνθρωπος στον κόσμο που θα είχε τη δυνατότητα και το Brain Capacity να γράψει το Bitcoin

SingularityNET-CEO-AI-democratic-process.jpg

Επεξ/σία από ethereum
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι αγχωνεται η FCA και προειδοποιει για απωλειες, ισως ειναι μια ενδειξη οτι τους απειλεί και οτι θα παει ακομα καλυτερα σε βαθος χρονου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φάγανε τους μικρούς όταν ήτανε φθηνό , τώρα θα φάνε και τους μεγάλους που τα έχουνε χοντρά και τους τρώει ο πόπος τους , εγώ από την ιστορία του bitcoin χαμένος δεν είμαι αλλα τρελαίνομαι που δεν κράτησα καναδυό και τα έδωσα όλα , πάντως το παιχνίδι γίνετε στα μικρότερα νομίσματα

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, icenex είπε

Αυτο το πραγμα ειναι εν μερη οπως οι μετοχες που δεν ξερεις αν θα βγει και στο τελος ισως χασεις χρηματα...Χαιρω πολυ αν ηξερα αυτα που ξερω τωρα οταν πρωτοβγηκε θα εκανα mining σαν τρελος και τωρα θα τα ειχα ρευστοποιησει αν οχι ολα τα περισσοτερα και θα κολυμπουσα στα χρηματα(βεβαια το ιδιο μπορω να πω και για τους αριθμους του τζοκερ).

Δυστυχως μηχανη του χρονου δεν εχουμε ουτε ειμαστε μεντιουμ.Απλα καποιοι τζογαραν πανω σε αυτο, με το ρισκο οτι θα χασουν χρηματα πληρωνοντας μεγαλα ποσα στο ρευμα κ hardware με την ελπιδα οτι καποια στιγμη θα αποφερει κερδος ειτε απλα αγορασαν οταν η τιμη του νομισματος ητανε χαμηλη.Απο που οπου και να το δεις ειναι τζογος και αμα ολοι αυτοι που τζογαραν εχαναν λεφτα αυτην την στιγμη πιστεψτε με δεν θα βγαζανε γλωσσα σε ενα φορουμ.Μπραβο σε οσους σας εκατσε αυτο το ρισκο αλλα κοφτε την επαρση.

Αρχικά δεν είναι τζόγος το Bitcoin! Τζόγο το κάνουν αυτοι που επενδύουν σε αυτό για να βγάλουν χρήματα. Υπάρχουν και οι ρομαντικοί που κάθε μέρα που περνάει προς την αλλαγή συνεχίζουν να βλέπουν 1BTC = 1BTC. κλείσε το βιβλίο, άνοιξε το παράθυρο και κοίταξε το δάσος. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και τόσο παράξενο όπως πιστεύουν κάποιοι. 

Aπό την μια έχουμε το δολάριο που τυπώνουν συνέχεια νομίσματα και τα διοχετεύουν στην αγορά για να αντιμετωπίσουν την κρίση της πανδημίας. Mόλις πριν λίγες μέρες ο Biden  τύπωσε ένα τρις δολάρια.  

Απο την άλλη έχουμε το Bitcoin που έχει μια σταθερή προσφορά που δεν αλλάζει.

Δεν θέλει και πολύ ανάλυση πιο κερδίζει σε αξία η καλύτερα πιο θα χάσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leontas3 είπε

Είναι μια οφθαλμοφανή φούσκα το bitcoin , καλύτερα να αγοράσεις τουλίπες από Ολλανδία παρά να ρίξεις έστω και 50 ευρώ εκεί.

Είναι το ίδιο πράγμα όπως τα 'ηλεκτρικά' αυτοκίνητα. Δεν χρησιμεύουν πουθενά για αυτό και είναι θέμα χρόνου να σκάσουν

Δεν ξέρω για bitcoin αλλά αυτοκινιτα δεν θα σκάσουν η τουλάχιστον επιστροφή στην βενζινουλα και ντουμανοντιζελ και γενικός εσωτερικής καύσης μόνο στα βιβλία ιστορίας θα έχουμε, αντε και στους συλλέκτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την ανάγκη μερικών να ανυσηχούν τόσο πολύ για τα λεφτά των άλλων με ξεπερνάει. 

Θυμίζουν λίγο ιδέες καφενείου απέναντι σε οτιδήποτε καιννούργιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, PolarEleven said:

Τι μαμακίες λέτε όλοι οι ανίδεοι με ξεπερνάει.Αυτή τη στιγμή που μιλάμε γίνεται αγοραπωλησία Bitcoin σε τεράστιο Volume,το να ρευστοποιήσεις ακόμα και 1000 Bitcoin σε 1 δευτερόλεπτο είναι ενα κλικ μακριά.

 Προφανώς ο φίλος νομίζει πως το BTC το πουλάς όπως πουλάς ακίνητο ή κάτι αντίστοιχο...😅

 

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vs_skg είπε

Και τι θελετε να πειτε ρε παιδια τωρα στον Ελληνα, που κατα βαση κρυβει λεφτα ακομα στο στρωμα (η σε διαφορα αλλα σημεια στο σπιτι) γιατι θα του "κουρεψουν τις καταθεσεις οι τραπεζες". Οτι θα ειχε βγαλει λεφτα αν ειχε επενδυσει στο χρηματιστήριο η στα κρυπτονομισματα? ΑΔΥΝΑΤΟΝ λεμε, φουσκα ειναι και θα τα χασετε ολα. 😋

Ποια λεφτά; Το ψεύτικο χρήμα που τυπώνουν οι κεντικές τράπεζες λες;

Το μόνο χρήμα που αξίζει είναι το bitcoin. Να μετατρέψεις όλο σου το βιος σε bitcoins και να το αφήσεις εκεί για πάντα. Ποιος ο λόγος να μετατρέπεις το bitcoin σε νομίσματα που ελέγχονται από το σατανικό κράτος. Έχει καμία αξία να μετράς κέρδος από επένδυση σε bitcoin σε ευρώ, δολάριο κτλ.;

Αφού το bitcoin είναι το μόνο μέσο συναλλαγών που αξίζει. Τι, όχι;

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, me00016 said:

2) Τη μέρα που θα πάρουν τα ηνία οι κβαντικοί υπολογιστές (δεν είναι και τόσο μακριά όσο νομίζουμε)...

Υπάρχουν ήδη quantum proof αλγόριθμοι και θα υπάρξουν πολλοί ακόμη μέχρις ότου να καταστεί υλοποιήσιμος ένας κβαντικός υπολογιστής που θα απειλήσει το SHA-256 του BTC. Και φυσικά το πρωτόκολλο θα έχει ήδη μεταβεί σε τέτοιο quantum proof αλγόριθμο πριν αυτή τη μέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, JimGer είπε

Μα οι φούσκες δεν νομίζω ότι έγκεινται στο γεγονός ότι δεν ανεβαίνουν... Είναι στο ότι δεν πατάει κάπου αυτή η άνοδος. Προφανώς στη φούσκα, ο χαμένος θα είναι ο τελευταίος πριν την πτώση... Ότι έγινε και στο ελληνικό χρηματιστήριο δλδ... Προφανώς αρκετοί θα βγάλουν πολλά λεφτά από τα crypto. Όπως και πολλοί εδώ μέσα λογικά. Όποιος είναι με το ταμείο + θα έχει κερδίσει αν εν τέλη αποδειχθεί φούσκα. Όπως και να έχει, τζόγος είναι. Δεν είναι επένδυση. Δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να βγάλεις λεφτά. Πολύ θα ήθελα να είχα αγοράσει και όταν ήταν στο 1000αρικο και όταν ήταν στα σεντς. Αν σε κάποια χρόνια αξίζει 300000 σημαίνει ότι μπορεί να μην είναι φούσκα. Αν αξίζει 50 ευρώ σημαίνει ότι ήταν. Το σίγουρο είναι ότι δεν έχει κάποιου είδους αξία. Ένα εικονικό πράγμα είναι. Κρίμα που δνε έχω βγάλει λεφτά. Αλλά και αν έβγαζα η βγάλω στην πορεία, το ίδιο θα είναι 

Λάθος φίλε μου. Δεν είναι φούσκα.

Το bitcoin έχει ήδη εξελιχθεί σε παγκόσμιο μέσο συναλλαγών. Μπορείς να αγοράσεις από την οποιαδήποτε επιχείρηση με αυτό και να πληρώσεις ακόμα και την εφορία σου. Λέω μαλ... χοντρές; Φυσικά και όχι. Το βλέπεις γύρω σου όλα να αποτιμώνται σε κρύπτο σιγά σιγά. Αυτοκίνητα, σπίτια τα πάντα.

Ούτε ισχύει αυτό που λες ότι είναι απλά αέρας κοπανιστός για να αλλάζουν χέρια λεφτά που ήδη υπάρχουν. Με την εξόρυξη κρυπτονομισμάτων θεραπεύονται ασθένειες, παράγεται τροφή, χτίζονται πολυκατοικίες κτλ. Δεν είναι στο βρόντο όλα αυτά.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ποια λεφτά; Το ψεύτικο χρήμα που τυπώνουν οι κεντικές τράπεζες λες;

Το μόνο χρήμα που αξίζει είναι το bitcoin. Να μετατρέψεις όλο σου το βιος σε bitcoins και να το αφήσεις εκεί για πάντα. Ποιος ο λόγος να μετατρέπεις το bitcoin σε νομίσματα που ελέγχονται από το σατανικό κράτος. Έχει καμία αξία να μετράς κέρδος από επένδυση σε bitcoin σε ευρώ, δολάριο κτλ.;

Αφού το bitcoin είναι το μόνο μέσο συναλλαγών που αξίζει. Τι, όχι;

Αλλα λεει η θεια μου, αλλα ακουν τ αυτια μου. Στο μαναβικο πληρωνεις με gold bullion? Οχι? Αρα τι αξια εχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, polakis21 είπε

Μεγα λαθος που δεν το πιστεψα το 2010. Ενας φιλος μου το προτεινε τοτε να κανουμε mining και το ειπα ελα ρε μουφα ειναι τι να ασχοληθω. Θα ειχα βγαλει κανα 1000αρι bitcoin τοτε και σημερα θα ρευστοποιουσα εκατομμυριουχος. Ο φιλος εχει ηδη ρευστοποιησει ενα μερος. Κριμα

Μπορείς και τώρα να επενδύσεις. Ποτέ δεν είναι αργά.

Η τιμή του μόνο ανεβαίνει γιατί είναι αληθινός πλούτος από πίσω που την υποστηρίζει. Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο πιθανότητα το κέρδος που έχει ένας σε κρύπτο να είναι η ζημιά κάποιου άλλου. Οπότε και να χάσεις αν αγοράσεις πάνω στην κορυφή.

Παίξε άφοβα. Μην ακούς τους ζηλιάρηδες του insomnia. Βγάζεις λεφτά με το να κάθεσαι απλά και ωραία.

3 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Αλλα λεει η θεια μου, αλλα ακουν τ αυτια μου. Στο μαναβικο πληρωνεις με gold bullion? Οχι? Αρα τι αξια εχει

Τα κρύπτο δεν χειραγωγούνται από τις κεντρικές τράπεζες. Για αυτό και όλοι τώρα σου ζητάνε κρύπτο. Κατάλαβαν την απάτη του τυπωμένου FIAT χρήματος.

Γι αυτό και δεν έχει νόημα να λες έβγαλα τόσα δολάρια/ευρώ από τζόγο επένδυση σε bitcoin. Αφού τα κρύπτο είναι το real deal. Μέχρι και το twitter, το facebook κτλ. αυτά δέχονται. Έτσι γράφει κάποιος πιο πάνω.

Με το να λες έβγαλα τόσα δολάρια από bitcoin είναι σαν να λες ότι το bitcoin είναι μια τουλίπα-τρενάκι χωρίς αξία που το χρησιμοποιείς για να πάρεις αυτό που τόσο υποτιμάς και βρίζεις(το FIAT money). Γίνεσαι και συ ένας ζηλιάρης του insomnia. Και δεν πρέπει να δείχνεις αγράμματος.

  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...