Προς το περιεχόμενο

Ξεπέρασε τις 50.000 δολάρια το Bitcoin για πρώτη φορά


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Μπορείς και τώρα να επενδύσεις. Ποτέ δεν είναι αργά.

Η τιμή του μόνο ανεβαίνει γιατί είναι αληθινός πλούτος από πίσω που την υποστηρίζει. Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο πιθανότητα το κέρδος που έχει ένας σε κρύπτο να είναι η ζημιά κάποιου άλλου. Οπότε και να χάσεις αν αγοράσεις πάνω στην κορυφή.

Παίξε άφοβα. Μην ακούς τους ζηλιάρηδες του insomnia. Βγάζεις λεφτά με το να κάθεσαι απλά και ωραία.

Τα κρύπτο δεν χειραγωγούνται από τις κεντρικές τράπεζες. Για αυτό και όλοι τώρα σου ζητάνε κρύπτο. Κατάλαβαν την απάτη του τυπωμένου FIAT χρήματος.

Γι αυτό και δεν έχει νόημα να λες έβγαλα τόσα δολάρια/ευρώ από τζόγο επένδυση σε bitcoin. Αφού τα κρύπτο είναι το real deal. Μέχρι και το twitter, το facebook κτλ. αυτά δέχονται. Έτσι γράφει κάποιος πιο πάνω.

Με το να λες έβγαλα τόσα δολάρια από bitcoin είναι σαν να λες ότι το bitcoin είναι μια τουλίπα-τρενάκι χωρίς αξία που το χρησιμοποιείς για να πάρεις αυτό που τόσο υποτιμάς και βρίζεις(το FIAT money). Γίνεσαι και συ ένας ζηλιάρης του insomnia. Και δεν πρέπει να δείχνεις αγράμματος.

Ειναι λες και (αν θα το πιασεις) ενα συναλλαγμα μπορει να ειναι και αποθηκη αξιας και μεσο συναλλαγης? Τρελο ε? Αμερικαν Ντολαρ 3 ντεκειντς εγκοου σες χαι. 

Τελικα ντοματες στην λαϊκή παιρνεις με gold bullion η ειναι τιποτα φουσκα ο χρυσος? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, mangeo είπε

Λες να φάμε γκολ στις καθυστερήσεις με πέναλτι και κόκκινη ;;;

Οχι, προβλεπετε να ανεβει και αλλο, οσο η παγκοσμια οικονομια (η δυση) δεν επενδυει στην παραγωγη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Wardealer είπε

Το οτι αγχωνεται η FCA και προειδοποιει για απωλειες, ισως ειναι μια ενδειξη οτι τους απειλεί και οτι θα παει ακομα καλυτερα σε βαθος χρονου;

Ή ξερει οτι κατι θα γινει στο μελλον και οντως προειδοποιεί,

ωστε μετα να μην μπορει να της πει κανεις τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πιο ψηλά πάει τόσο πιο πολύ θα πονέσει η πτώση, κάθε 4 χρόνια η ίδια ιστορία ....

 

Shitcoin to the moon, hooodor κτλ και όταν αρχίσουν οι μεγάλοι να πουλάνε για συστημικα λεφτά, όποιος ακομα φυλάει τις θερμοπυλες την πάτησε, αν και δεν πρόκειται να πάει πιο κάτω από ότι ήταν πέρσι τέτοια εποχή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Ειναι λες και (αν θα το πιασεις) ενα συναλλαγμα μπορει να ειναι και αποθηκη αξιας και μεσο συναλλαγης? Τρελο ε? Αμερικαν Ντολαρ 3 ντεκειντς εγκοου σες χαι. 

Τελικα ντοματες στην λαϊκή παιρνεις με gold bullion η ειναι τιποτα φουσκα ο χρυσος? 

Γιατί συγκρίνεις με το χρυσό;

Ξεκίνησαν ΝΑΙ ή ΟΧΙ τα κρύπτο για να γίνουν νομίσματα χρήσιμα σε συναλλαγές; Έγιναν τελικά μετά από τόσα χρόνια; Ψωνίζεις με κρύπτο από τον μπακάλη;

Αν επιμένεις να συγκρίνεις με το χρυσό που είναι επίσης τρενάκι τότε μου λες απλά ότι το bitcoin είναι τζόγος όπως και οι διακυμάνσεις του χρυσού. Με σοβαρή πιθανότητα να βγάλεις αλλά και ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ λεφτά. Έρχεσαι στα λόγια μου.

Άρα προς τι οι λαλακίες για τους χαζούς Έλληνες που δεν τζόγαραν σε bitcoins και τα σχετικά. Αν το κούρεμα καταθέσεων και οι μεγάλοι πόλεμοι γίνονται κάθε 40-50 χρόνια με το χρυσό μπορεί να χάσεις τα μισά σου λεφτά σε λίγες εβδομάδες, επανηλειμμένα μέσα σε ένα έτος. Όπως και με τα κρύπτο.

Αν έχεις άπλετα λεφτά για χρηματιστηριακό τζόγο(γενικώς) είσαι ήδη σε μια σχετικά καλή κατάσταση. Δεν είναι όλοι σε τέτοια φάση.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, arispz είπε

Οχι, προβλεπετε να ανεβει και αλλο, οσο η παγκοσμια οικονομια (η δυση) δεν επενδυει στην παραγωγη!!!!

Όλα είναι θέμα timing και μελέτης... Θέλει και λίγη τύχη μην λέω ψέματα αλλά που δεν θέλει τύχη στη ζωή;; Τζόγο δεν τον λες με τίποτα! Οσο αφορά την παραγωγή που ακριβώς εννοείς;;; Γιατί πλέον η τοπ επένδυση είναι στην ενέργεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Γιατί συγκρίνεις με το χρυσό;

Ξεκίνησαν ΝΑΙ ή ΟΧΙ τα κρύπτο για να γίνουν νομίσματα χρήσιμα σε συναλλαγές; Έγιναν τελικά μετά από τόσα χρόνια; Ψωνίζεις με κρύπτο από τον μπακάλη;

Αν επιμένεις να συγκρίνεις με το χρυσό που είναι επίσης τρενάκι τότε μου λες απλά ότι το bitcoin είναι τζόγος όπως και οι διακυμάνσεις του χρυσού. Με σοβαρή πιθανότητα να βγάλεις αλλά και ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ λεφτά. Έρχεσαι στα λόγια μου.

Άρα προς τι οι λαλακίες για τους χαζούς Έλληνες που δεν τζόγαραν σε bitcoins και τα σχετικά. Αν το κούρεμα καταθέσεων και οι μεγάλοι πόλεμοι γίνονται κάθε 40-50 χρόνια με το χρυσό μπορεί να χάσεις τα μισά σου λεφτά σε λίγες εβδομάδες, επανηλειμμένα μέσα σε ένα έτος. Όπως και με τα κρύπτο.

Αν έχεις άπλετα λεφτά για χρηματιστηριακό τζόγο(γενικώς) είσαι ήδη σε μια σχετικά καλή κατάσταση. Δεν είναι όλοι σε τέτοια φάση.

πολυς κόπος για το τιποτα. Υπαρχει καποιο μεσο συναλλαγης που εχει εξωγενη αξια? Μπα. Μονο το φαι. Δεν μας βλεπω να το γυρναμε σε ανταλλαγματικη οικονομια any time soon, οποτε δεν βγαζει κανενα νοημα το ποστ σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, petranthe είπε

Ανεξάρτητα με τις συνέπειες που προκαλεί η "παραγωγή" κρυπτονομισμάτων στην αγορά υπολογιστών, φυσικά και είναι μια φούσκα.

Ο βασικός λόγος είναι ότι η "αξία" του δεν βασίζεται σε κατοχή ή παραγωγή πραγματικού πλούτου.  

Μπορεί αύριο να πάει στις 100 χιλιάδες και μεθαύριο να πέσει στις 5 χιλιάδες. Δεν είναι σοβαρός τρόπος επένδυσης αυτός.

Μια χρηματιστηριακή απάτη είναι απλά.

Έχεις δίκιο... δεν έχει μια εγγενή αξία όπως το ευρώ ας πούμε που έχει ένα κόστος για να το τυπώσεις (ειδικό χαρτί, μελάνι κλπ)!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, petranthe είπε

Ανεξάρτητα με τις συνέπειες που προκαλεί η "παραγωγή" κρυπτονομισμάτων στην αγορά υπολογιστών, φυσικά και είναι μια φούσκα.

Ο βασικός λόγος είναι ότι η "αξία" του δεν βασίζεται σε κατοχή ή παραγωγή πραγματικού πλούτου.  

Μπορεί αύριο να πάει στις 100 χιλιάδες και μεθαύριο να πέσει στις 5 χιλιάδες. Δεν είναι σοβαρός τρόπος επένδυσης αυτός.

Μια χρηματιστηριακή απάτη είναι απλά.

Συγγνωμη, δεν γνωριζω. Αλλα μπορεις να μου εξηγησεις πως το FIAT εχει αξια;
Διοτι το gold system που αναλογα το χρυσο που ειχε μια χωρα ειχε αξια και το νομισμα της εχει καταργηθει εδω και πολλα χρονια.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, et13 είπε

Έχεις δίκιο... δεν έχει μια εγγενή αξία όπως το ευρώ ας πούμε που έχει ένα κόστος για να το τυπώσεις (ειδικό χαρτί, μελάνι κλπ)!

Εχουν αξια τα crypto. Και αυτο ειναι η ενεργεια που σπαταληθηκε για να παραχθουν. Προσωπικα δεν θα ηθελα να εχω κατι τοσο μεταβαλλομενο στην τραπεζα και να κανω συναλλαγες με αυτο. Δηλαδη ας πουμε εχω 10000 σε btc. Παω να παρω ενα αμαξι με btc και πεφτει εκεινη την ωρα η τιμη του και δεν μπορω να παρω το αμαξι. Για την ωρα ετσι το βλεπουμε οι περισσοτεροι γιατι ετσι ειναι. Σημερα εχει 40k αυριο μπορει να εχει 100k μεθαυριο 5k. Δεν εχει καποια σταθερη αξια οσο αγοραζει ο κοσμος ανεβαινει οπως μια μετοχη. Οσο πουλαει πεφτει. Αν αρχισουν να πουλανε και αρχισουν τα panic sell τοτε βαραει crash και περνει μπαλα και τα αλλα νομισματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Ξεκίνησαν ΝΑΙ ή ΟΧΙ τα κρύπτο για να γίνουν νομίσματα χρήσιμα σε συναλλαγές; Έγιναν τελικά μετά από τόσα χρόνια; Ψωνίζεις με κρύπτο από τον μπακάλη;

Οχι απο τον μπακαλη δεν ψωνιζεις, αλλα εχει σελιδες που μεχρι και με Dogecoin αγοραζεις καρτα cosmote ελληνικη. 
Οταν ο μπακαλης γινω εγω, ισως να παιρνω και Bitcoin (βεβαια το κακο ακομη ειναι οτι εχει υψηλα fees σε ωρες αιχμης - δεν συμφερει για μικρες συναλλαγες) , ειδικα στην Ελλαδα που ειμαστε τιγκα στους παππουδες, θελει χρονο.

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ExTaCy1337 είπε

Συγγνωμη, δεν γνωριζω. Αλλα μπορεις να μου εξηγησεις πως το FIAT εχει αξια;
Διοτι το gold system που αναλογα το χρυσο που ειχε μια χωρα ειχε αξια και το νομισμα της εχει καταργηθει εδω και πολλα χρονια.

Και το fiat ψευτικη αξια εχει δεν αναλογει καπου. Απλα δεν εχει τοσο inflation οπως το BTC. Εχει 100 ευρω σημερα και αυριο 100 θα εχεις. Οσοι σκεφτονται οτι 1BTC = 1BTC ισως κανουν και την καλυτερη δουλεια αλλα μονο το 1% σκεφτεται ετσι και οσοι λεμε να ξεραμε το BTC πριν χρονια παλι δεν εχει νοημα. Γιατι αν καναμε mining το 2010 που ειχε 2-3 λεπτα το BTC στα 30-40 λεπτα αντε 1 ευρω θα το πουλουσαμε. Δεν υπαρχει περιπτωση να το κρατουσαμε μεχρι σημερα. Εδω βλεπουμε ανεβαινει 10-20% μεσα σε λιγες μερες και τρεχουμε να βγαλουμε τα χρηματα να τα κανουμε fiat. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Εχουν αξια τα crypto. Και αυτο ειναι η ενεργεια που σπαταληθηκε για να παραχθουν. Προσωπικα δεν θα ηθελα να εχω κατι τοσο μεταβαλλομενο στην τραπεζα και να κανω συναλλαγες με αυτο. Δηλαδη ας πουμε εχω 10000 σε btc. Παω να παρω ενα αμαξι με btc και πεφτει εκεινη την ωρα η τιμη του και δεν μπορω να παρω το αμαξι. Για την ωρα ετσι το βλεπουμε οι περισσοτεροι γιατι ετσι ειναι. Σημερα εχει 40k αυριο μπορει να εχει 100k μεθαυριο 5k. Δεν εχει καποια σταθερη αξια οσο αγοραζει ο κοσμος ανεβαινει οπως μια μετοχη. Οσο πουλαει πεφτει. Αν αρχισουν να πουλανε και αρχισουν τα panic sell τοτε βαραει crash και περνει μπαλα και τα αλλα νομισματα.

Η αξία σε οποιοδήποτε asset είναι απλά θέμα ζήτησης και προσφοράς, δεν έχει να κάνει με το ρεύμα. Ούτως ή άλλως τα περισσότερα cryptos πλέον είναι Proof Of Stake και δεν γίνεται mining. Επίσης το btc δεν είναι μέσο συναλλαγών, αλλά store of value. Έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που του δίνουν αξία. Σε μια αγορά που οι αποδόσεις είναι εξωπραγματικές θα έχει και μεγάλο volatility, ότι και να διαπραγματεύεται!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bugatsinho είπε

Αρχικά δεν είναι τζόγος το Bitcoin! Τζόγο το κάνουν αυτοι που επενδύουν σε αυτό για να βγάλουν χρήματα. Υπάρχουν και οι ρομαντικοί που κάθε μέρα που περνάει προς την αλλαγή συνεχίζουν να βλέπουν 1BTC = 1BTC. κλείσε το βιβλίο, άνοιξε το παράθυρο και κοίταξε το δάσος. 

Και εγω ρομαντικος ειμαι...Υπαρχει κανενας/καμια που να θελει να τον παω για ρομαντικο δειπνο στην καντινα στην πειραιως για βρωμικο και για ανταλαγμα να μου δωσει και εμενα 1 btc για να το κοιταω?? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...