Προς το περιεχόμενο

Revolut: Προστασία καταθέσεων πλέον έως 100.000 μέσω της Revolut Bank


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν διαφωνώ αλλά οι χειρόγραφες είναι και ληγμένες λογικά  αφου πρέπει να είναι πάνω απο 15 ετών.

 

Δεν ειχα ιδεα οτι ληγουν οι ταυτοτητες εμενα ειναι απο το 2002... κοντευει 20ετια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, kostasbm είπε

προστασια των καταθεσεων απο την κρατικη τραπεζα της Λιθουανιας.........

 και αν τυχον σε μια ακραια περιπτωση γινει κατι θα τα ζητησουμε απο το Λιθουανικο κρατος και θα μας τα δωσει αμεσως.

τωρα αισθανομαι ανακουφισμενος.......

942273570_ScreenShot2021-02-18at10_39_17AM.png.623fffbb37a656a451b512ebb622f285.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, telis είπε

Καλά. Ας δεχθούνε πρώτα τις ταυτότητες που είναι με λατινικά στοιχεία αλλά χειρόγραφες και τα λέμε.

Τι εννοείς; Τέτοια ταυτότητα έχω και την δέχτηκαν κανονικά... με αριθμό που ξεκινάει από ΦΧΧΧΧΧΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SakafliaC είπε

Από πού είναι αυτό? Το αντίστοιχο της Ελλάδας ποιο είναι? Από περιέργεια ρωτάω.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_credit_rating

23 λεπτά πριν, PaNtErAz είπε

Τι εννοείς; Τέτοια ταυτότητα έχω και την δέχτηκαν κανονικά... με αριθμό που ξεκινάει από ΦΧΧΧΧΧΧ

Τους έχουμε τρελάνει όλους με τις χειρόγραφες ταυτότητες.

Τεχνολογία 18ου αιώνα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, xxen13 είπε

Ναι όλα καλά εδώ και 3εβδομαδες έχει κλειδώσει ο λαγαριασμος μου και κάθε εβδομάδα προσπαθούμε να το λύσουν έχω μέσα τουλάχιστον 500 ευρώ που δεν μπορώ να κάνω τίποτα και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τα πάρω ποτέ μακριά  και ξανά μακρια

ξέρεις τι βρισίδια έχω ρίξει στην εθνική ? να πληρώνω μέσω paypal κάτι, και επειδή το κατάστημα δεν είχε το προιόν να έχει επιστρέψει τα λεφτά αυθημερόν και η εθνική για κάποιο λόγο να τα δεσμεύει μιάμιση βδομάδα έτσι ναβατζιλίκι, να μην εγκρίνεται μια συναλλαγή και να μου κρατάει τα λεφτά για άλλη μια βδομάδα έτσι για να "ερευνήσουν" τι γίνεται , οι Ελληνικές τράπεζες είναι παναγιά βοήθα ! χώρια τις παράλογες κρατήσεις απο pos και εμβάσματα ,βαλέρ κλπ που είμαστε αναγκασμένοι να υπομένουμε λες και δεν βγάζουνε τόσα απο τις καταθέσεις μας και τις ανακεφαλαιοποιήσεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kardulakias είπε

Ναι φίλε μου μου κατάσχεσαν όλους του λογαριασμούς στην Ελλάδα λόγο εφορίας 3000€ έχω Ρεβό Λούντ πια και έχω το κεφάλι μου Μια χαρά Μεταφέρω λεφτά εκεί από  prepaid Της εθνικής η από Αμερικανικό του θείου μου λογαριασμό

Αναφέρεσαι σε λογαριασμό κάρτας Revolut κι όχι σε λογαριασμό τραπέζης. Πιστεύω πως από τη στιγμή που ο λογαριασμός τραπέζης θα είναι (όπως οφείλει) συνδεμένος με το ΑΦΜ σου, τότε η ΑΑΔΕ θα μπορεί να μπλοκάρει χρήματα από τον λογαριασμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλεος με κάθε θέμα revolut και τις χειρόγραφες ταυτότητες.... Έχει ειπωθει πια τόσες φορές οτι η ταυτότητα πρέπει να ενημερώνεται καθε 15 χρόνια ακομα και αν δεν αλλάξει τίποτα, δεν χρειάζεται φυσική παρουσία για ενημέρωση στην τράπεζα (Eurobank και Πειραιώς κάνεις upload τουλάχιστον απο ΟΚΤ 2020 που το εκνα εγω). Αυτό λέει ο νόμος, το οτι περναει μια χαρα ακόμα η χειρόγραφη στην Ελλάδα είναι άλλο θέμα.

Η ουσία του θέματος αυτού είναι γιατι κάποιος να κάνει την κίνηση που προτείνει η revo και να συνδέσει το ΑΦΜ του με το μέχρι τώρα ηλεκτρονικό πορτοφόλι με ΙΒΑΝ εξωτερικού.... δεν βλέπω τι άλλα πλεονεκτήματα θα εχει ο χρήστης (περα απο την εγγύηση, η οποία νομίζω αφορά όσους έχουν σημαντικά ποσά μέσα και όχι περιστασιακούς χρήστες των 300-500 ευρω για αγορές online)... αν το ΙΒΑΝ παραμένει εξωτερικού θα εξακολουθούμε να χρεωνόμαστε για έμβασμα φόρτισης, οπότε γιατί να το κάνουμε;

συνδέοντας με το ΑΦΜ θα μπορεί εύκολα να  ιχνηλατίσει τις κινήσεις η ΑΔΑΕ, για όποιον έχει λόγο να μην το κανει... π.χ. εισπράξεις για ιδιαίτερα μαθήματα, υπηρεσίες κτλ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει κάποια στιγμή τον Νοέμβριο λογαριασμό στην Revolut για να συνδέσω στην MasterCard που σου δίνουν την debit της Εθνικής, και να μπορώ να πληρώνω με το κινητό μου μέσω του Google Pay.

Τελικά 'έκλεισα' τον λογαριασμό γιατί οι πληρωμές ΔΕΝ προσμετρώνται στο αφορολόγητο, οπότε μετακόμισα στην Curve.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω όλους εσάς που έχετε πρόβλημα. Όταν δημιούργησα εγώ λογαριασμό στην Revolut και έπρεπε να στείλω έγγραφο ID και την selfie μου, στα αποδεκτά έγγραφα υπήρχαν οι επιλογές για: ταυτότητα, διαβατήριο και δίπλωμα οδήγησης.

Εσείς δεν μπορείτε να στείλετε αντί της απαράδεκτης ελληνικής ταυτότητας (η οποία δεν γίνεται αποδεκτή σε πολλά μέρη στο εξωτερικό) το δίπλωμα οδήγησης το οποίο είναι αποδεκτό παντού (μιλάω φυσικά για την περίπτωση που έχετε δίπλωμα τύπου πιστωτικής κάρτας).

Δεν έχετε τέτοια επιλογή μήπως και λύσετε το πρόβλημα στο οποίο έχετε 'κολλήσει';

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορω με ολα αυτα τα "προβληματα" που παρουσιαζετε.. 3+ χρονια χρηστης, με ταξιδια στο εξωτερικο, μετατροπες νομισματων απο ευρω σε Νορβηγια / Σουηδια /Αγγλια / Σερβια / Αμερικη/ Ν. Αφρικη κλπ
ουδεποτε αντιμετωπισα προβλημα. ειχα την παλια ταυτοτητα με χειρογραφους λατινικους χαρακτηρες απο το 2002 , περασε 15ετια και το 2018 μετα απο ενα ταξιδι στο Δουβλινο αλλα κ Στη Λισσαβωνα που με περασανε 15' σε ελεγχο κ αισθανθηκα ρεζιλι με το χαρτι μας, την αλλαξα σε εκτυπωμενη ταυτοτητα, μια χαρα τη δεχτηκε κι αυτην η Ρεβο. 
Μετα απο καποιους μηνες μου ζητησε extra identification (passport / driving license) εβαλα το διαβατηριο μου κ τελειωσε η ιστορια σε 12ωρες.
απορω το θεμα που κανετε. 
και stock exchange την χρησιμοποιω και crypto και αγορα commodities.. οποτε εχει χρειαστει, το chat σε λιγοτρες απο 2ωρες μου εχει απαντησει. 
Μεχρι και για υποπτη συνναλαγη, μου παγωσαν την κινηση, μεχρι να τους δωσω το οκ εγω. 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manost είπε

Είχα κάνει κάποια στιγμή τον Νοέμβριο λογαριασμό στην Revolut για να συνδέσω στην MasterCard που σου δίνουν την debit της Εθνικής, και να μπορώ να πληρώνω με το κινητό μου μέσω του Google Pay.

Τελικά 'έκλεισα' τον λογαριασμό γιατί οι πληρωμές ΔΕΝ προσμετρώνται στο αφορολόγητο, οπότε μετακόμισα στην Curve.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω όλους εσάς που έχετε πρόβλημα. Όταν δημιούργησα εγώ λογαριασμό στην Revolut και έπρεπε να στείλω έγγραφο ID και την selfie μου, στα αποδεκτά έγγραφα υπήρχαν οι επιλογές για: ταυτότητα, διαβατήριο και δίπλωμα οδήγησης.

Εσείς δεν μπορείτε να στείλετε αντί της απαράδεκτης ελληνικής ταυτότητας (η οποία δεν γίνεται αποδεκτή σε πολλά μέρη στο εξωτερικό) το δίπλωμα οδήγησης το οποίο είναι αποδεκτό παντού (μιλάω φυσικά για την περίπτωση που έχετε δίπλωμα τύπου πιστωτικής κάρτας).

Δεν έχετε τέτοια επιλογή μήπως και λύσετε το πρόβλημα στο οποίο έχετε 'κολλήσει';

Είμαι σίγουρος ότι δεν δέχεται πλέον δίπλωμα οδήγησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Είμαι σίγουρος ότι δεν δέχεται πλέον δίπλωμα οδήγησης.

Ok, απλά το ανέφερα γιατί ο Νοέμβριος δεν ήταν και τόσο μακριά, οπότε είπα μήπως μπορώ να βοηθήσω. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εδώ μερικοί πιστεύουν ότι ο παππούς με την ταυτότητα βασίλειο της ελλάδας και φωτογραφία στα 20 του είναι νόμιμος επειδή όλοι κάνουν τον χαζό στην Ελλάδα. Αν πάει στην αστυνομία να βγάλει διαβατήριο θα τον βάλουν να βγάλει νέα ταυτότητα πρώτα και μετά διαβατήριο. Η ταυτότητα έχει νόημα να αποδείξεις την ταυτοπροσωπία. Τι να αποδείξεις στα 75 σου με φωτογραφία σου στα 20; ότι σου μοιάζει ο εγγονός; Κάθε θέμα με ρεβολουτ  τα ίδια και τα ίδια. Άντε να βγει η νέου τύπου ταυτότητα να ηρεμήσουμε. Ο πρώτος θα είμαι που θα πάω να την αλλάξω και ας πληρώσω από την τσέπη μου.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2021 στις 6:11 ΜΜ, nickmanak είπε

Με το Revolut μπορει καποιος να γλιτωσει απο τις κατασχεσεις λογαριασμων που κανει το κρατος;

για να γινει κατασχεση σε λογ/μο εξωτερικου πρεπει να δωσει εντολη εισαγγελεας της χωρας που υπαγεται η τραπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.economistas.gr/epiheiriseis/6040_nees-ypiresies-lansarei-i-revolut-stin-ellada

Ιανουάριος 2019 τα ίδια δεν ίσχυαν από τοτε? 

Όσοι νομίζοντας κρύβουν λεφτά στο εξωτερικό ας διαβάσουν https://en.m.wikipedia.org/wiki/Common_Reporting_Standard +dac2 fatca

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...