Προς το περιεχόμενο

Eπιπλέον τείχη υψώνει η Apple ανάμεσα στα δεδομένα του χρήστη και τη Google με το iOS 14.5


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι η Apple ξεκινησε ολον αυτον το privacy αγωνα κανεις δεν ξερει. Κακο δεν μου φαινεται παντως. Δεν υπαρχει και ρυθμιστικο πλαισιο γυρω απο το τι κανουν οι big tech companies γενικοτερα και αυτο δεν ειναι καλο.Οι ρυθμιστικες αρχες ειναι πολυ πισω απτις εξελιξεις δυστυχως.

Επεξ/σία από soconium
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, Predatorkill είπε

Και απο την αλλη δεν αφηνει το snitch να κοψει δικα της connections, γ*μα μας ρε apple και φτιαξε το big sur που λαγκαρει το συμπαν

Προσυπογραφω. Μεγαλο βασανο το big sur.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To μοναδικό μου ερώτημα εδώ είναι αν η υπηρεσία που θα προσφέρει η Apple θα έχει την αντίστοιχη ασφάλεια με το Safe Browsing της Google, το οποίο λειτουργεί σχεδόν άψογα (εκμεταλλευόμενο φυσικά τα στοιχεία που συλλέγει η εταιρία). Σε άλλη περίπτωση η Apple απλά βάζει σε μεγαλύτερη κίνδυνο τους χρήστες της "για να τους προστατεύσει απο την Google"

Αν έχουν φτιάξει αντίστοιχης ασφάλειας εργαλείο, εννοείται πως το αντικαθιστά και πολύ καλα θα κάνει.

Τώρα διάβασα οτι θα χρησιμοποιεί τα δεδομένα της Google. Win-win μου φαίνεται η κατάσταση για την Apple.

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Bil79 είπε

 Ζω για τη στιγμή που θα κοπούν εντελώς οι εφαρμογές της Google από το iOS. Τότε θα δούμε πόσα απίδια βανει ο σάκος...

Όταν γίνει αυτό φίλε μου να ξέρεις ότι δεν θα υπάρχει και ανταγωνισμός οπότε δεν θα υπάρχει και λόγος για σάκο...

24 λεπτά πριν, petasis είπε

Εγώ λάτρεψα το σημείο που εξηγούσε ότι η γκούγκλ θα αποφασίζει αν η σελίδα είναι ασφαλής χωρίς να γνωρίζει η γκούγκλ την σελίδα.

Το εξηγεί το άρθρο φίλε μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bil79 είπε

 Ζω για τη στιγμή που θα κοπούν εντελώς οι εφαρμογές της Google από το iOS. Τότε θα δούμε πόσα απίδια βανει ο σάκος...

τι να γινει δηλαδη?

α) να θυμωσει η google και να <<φυγει>> απο το ios?

β) να θυμωσει η apple και να κλεισει την πορτα στην google?

δεν θελω να σε στενοχωρησω , αλλα οποιος εχει τρεξει εστω και περιπτερο ξερει οτι κατι τετοιο δεν γινεται.

σε τιποτα κουβεντες δημοσιων υπαλληλων ισως...ή σε τιποτα κουβεντες 15χρονων για το ποιος την εχει πιο μεγαλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Και απο την αλλη δεν αφηνει το snitch να κοψει δικα της connections, γ*μα μας ρε apple και φτιαξε το big sur που λαγκαρει το συμπαν

Πες τα χρυσόστομε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bil79 είπε

 Ζω για τη στιγμή που θα κοπούν εντελώς οι εφαρμογές της Google από το iOS. Τότε θα δούμε πόσα απίδια βανει ο σάκος...

Μην το παίξεις στο στοίχημα πάντως.IMG_20210218_010151.jpg.4ed92104a84e564e025a9f02498c5424.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, soconium είπε

Γιατι η Apple ξεκινησε ολον αυτον το privacy αγωνα κανεις δεν ξερει. Κακο δεν μου φαινεται παντως. ...

Το κακο ξεκινησε μετα την εισβολη στο καπιτωλειο.
Γινοταν ταυτοπροσωπεια με στοιχεια απο
- τις εταιριες κινητης,
- καμερες ασφαλειας (ΑΙ αναγνωριση προσωπου)
- τραπεζες που εδωσαν στοιχεια συναλλαγων γυρω-γυρω απο Ουασινγκτον, σε ακτινα 100 - 200 χλμ.
- και μεσα κοινωνικης

Μιλαμε για μεγα σκανδαλο. Γινεται χαμος στο Αμερικα.
Ξαφνικα καταλαβαν τα αμερικανακια ποσο ξεβρακωτα ειναι και θα τραβηξουν το σχοινι της ασφαλειας μεχρι τελικης πτωσεως.
Εννοειται η Apple πρωτοστατει στον ολο αγωνα.
Επομενη να μας σωσει..... θα εμφανιστει η Γουγλ. (και πολυ αργησε η αληθεια ειναι)

Επεξ/σία από Le Perv
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Bil79 είπε

 Ζω για τη στιγμή που θα κοπούν εντελώς οι εφαρμογές της Google από το iOS. Τότε θα δούμε πόσα απίδια βανει ο σάκος...

Η μόνη εφαρμογή της Google που έχω στο iPhone είναι το YouTube. Μια χαρά κάνω τη δουλειά μου. Ακόμα και στο safari έχω ecosia κι όχι Google.

Επεξ/σία από alejsalonica
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Η μόνη εφαρμογή της Google που έχω στο iPhone είναι το YouTube. Μια χαρά κάνω τη δουλειά μου. Ακόμα και στο safari έχω ecosia κι όχι Google.

well done mate.

you are on the right track now!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που τα προσωπικά δεδομένα έγιναν προϊόν είναι λογικό όλο αυτό που συμβαίνει.

Όταν δεν μπορείς να εμπιστευτείς το κράτος,  είναι δυνατόν να εμπιστευτείς εταιρεία που το μόνο που την ενδιαφέρει είναι το κέρδος; Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα λοιπόν, έτσι είναι η κατάσταση. Την Apple την πληρώνουμε πέρα από το να αγοράζουμε τα προϊόντα της και για να μας παρέχει προστασία κι ακριβώς επειδή την πληρώνουμε έχουμε και απαιτήσεις.

Δεν έχει λύση η εξίσωση σε αυτό το σύστημα ότι μπορείς να σώσεις είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alejsalonica είπε

Η μόνη εφαρμογή της Google που έχω στο iPhone είναι το YouTube. Μια χαρά κάνω τη δουλειά μου. Ακόμα και στο safari έχω ecosia κι όχι Google.

Είσαι ήρωας

8 ώρες πριν, Makatsoras είπε

τι να γινει δηλαδη?

α) να θυμωσει η google και να <<φυγει>> απο το ios?

β) να θυμωσει η apple και να κλεισει την πορτα στην google?

δεν θελω να σε στενοχωρησω , αλλα οποιος εχει τρεξει εστω και περιπτερο ξερει οτι κατι τετοιο δεν γινεται.

σε τιποτα κουβεντες δημοσιων υπαλληλων ισως...ή σε τιποτα κουβεντες 15χρονων για το ποιος την εχει πιο μεγαλη.

Δεν είναι ζήτημα θυμού αλλά συμφερόντων. Τώρα προφανώς υπάρχει μια κατάσταση που εξυπηρετεί τα συμφέροντα και των 2, αν αυτό θελήσει να το αλλάξει η Apple θα κάτσει με σταυρωμένα χέρια; 

Προφανώς δεν πιστεύω ότι θα έφταναν ποτέ σε αυτό το σημείο αλλά θα ήταν ένα καλό χαστούκι στην υπεροψία της Apple. Γιατί δεν είναι σε όλα καλύτερη, ούτε καν καλή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Bil79 είπε

 

Προφανώς δεν πιστεύω ότι θα έφταναν ποτέ σε αυτό το σημείο αλλά θα ήταν ένα καλό χαστούκι στην υπεροψία της Apple. Γιατί δεν είναι σε όλα καλύτερη, ούτε καν καλή...

θα σε στενοχωρησω.

σε αυτα που κανει η apple ειναι καλη, αλλιως δεν θα ειχε την αξια που εχει σαν εταιρια.

το αν σου αρεσει εσενα ή εμενα αυτο ειναι αλλο θεμα. οπως καταλαβαινεις ομως αυτο ειναι υποκειμενικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...