Προς το περιεχόμενο

πως μπορώ να ''καταστρέψω'' εναν ssd?


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

έχω έναν ssd, θα ηθελα με κάποιο τρόπο, software κατά προτίμηση, να τον κάνω μη-λειτουργικό,δίχως όμως την δυνατότητα επαναφοράς του.

εχει κανείς ιδέα πως μπορώ να το πετύχω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maparios είπε

Καλησπέρα σας,

έχω έναν ssd, θα ηθελα με κάποιο τρόπο, software κατά προτίμηση, να τον κάνω μη-λειτουργικό,δίχως όμως την δυνατότητα επαναφοράς του.

εχει κανείς ιδέα πως μπορώ να το πετύχω; 

Για ποιον λογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πήρες τον ADATA XPG GAMMIX S11 PRO

με τον χαμηλοτερο χρονισμενο controller 2262g και στις πολύ πιο αργες samsung 64 layer nand σε σχεση με τις γρήγορες micron 64 layer

και το μετάνιωσες?

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, benign είπε

Για ποιον λογο?

Ο λόγος ειναι μάλλον προφανής, θέλει να τον πετάξει η να τον δώσει για ανακύκλωση, αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι κατευθύνεται και που και αν χρησιμοποιείται για άλλον λογο πχ ανάκτηση δεδομένων και χρήση, καλύτερα να τον καταστρέψει, βέβαια αυτό γίνεται πολύ απλά πχ με χτύπημα με κάποιο αντικείμενο ή εργαλείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μην κατσουν παιδια να ψαχνουν να κανουν ανακτηση τον καθε τυχαιο ssd δισκο που βρισκουν στα σκουπιδια.Μην γινομαστε υπερβολικοι.

Υπαρχει λογισμικο που καταστρεφει τα δεδομενα χωρις να καταστρεφει τον δισκο με προγραμματα που χρησιμοποιουν ξενες υπηρεσιες ασφαλειας.Εγω εχω το Acronis και απο εκει καταστρεφω τα δεδομενα του δισκου.

Εναλλακτικα επειδη αυτη ειναι χρονοβορα διαδικασια,ας το ριξει σε ενα μερος που ειναι κλιβανος η φουρνος η εχει φωτια.Το πιο σιγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Ο λόγος ειναι μάλλον προφανής, θέλει να τον πετάξει η να τον δώσει για ανακύκλωση, αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι κατευθύνεται και που και αν χρησιμοποιείται για άλλον λογο πχ ανάκτηση δεδομένων και χρήση, καλύτερα να τον καταστρέψει, βέβαια αυτό γίνεται πολύ απλά πχ με χτύπημα με κάποιο αντικείμενο ή εργαλείο. 

Αν ήθελε να τον πετάξει θα μπορούσε να τον ανοίξει και να τον κάνει κομμάτια.
Για να ζητάει να τον καταστρέψει με πρόγραμμα μάλλον θέλει να τον επιστρέψει για service και να πάρει άλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dpolal είπε

Αν ήθελε να τον πετάξει θα μπορούσε να τον ανοίξει και να τον κάνει κομμάτια.
Για να ζητάει να τον καταστρέψει με πρόγραμμα μάλλον θέλει να τον επιστρέψει για service και να πάρει άλλον.

Το μεγαλυτερο τεχνικο προβλημα του site ειναι η ελλειψη σαφους διατυπωσης απο μεριας των TS. 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, maparios είπε

να τον κάνω μη-λειτουργικό

 

24 λεπτά πριν, dpolal είπε

Αν ήθελε να τον πετάξει θα μπορούσε να τον ανοίξει και να τον κάνει κομμάτια.
Για να ζητάει να τον καταστρέψει με πρόγραμμα μάλλον θέλει να τον επιστρέψει για service και να πάρει άλλον.

...και το παραπάνω τι ακριβώς σημαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, maparios είπε

Καλησπέρα σας,

έχω έναν ssd, θα ηθελα με κάποιο τρόπο, software κατά προτίμηση, να τον κάνω μη-λειτουργικό,δίχως όμως την δυνατότητα επαναφοράς του.

εχει κανείς ιδέα πως μπορώ να το πετύχω; 

Αν θέλεις μπορούμε να κάνουμε ανταλλαγή. Θα καταστρέψω ΕΓΩ τον δικό σου, ΜΟΝΟ αν αναλάβεις να καταστρέψεις ΕΣΥ τον δικό μου. Ετσι δεν θα μας υποπτευθεί κανείς.

 

:) :) :) :) :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, snbblp είπε

Αν θέλεις μπορούμε να κάνουμε ανταλλαγή. Θα καταστρέψω ΕΓΩ τον δικό σου, ΜΟΝΟ αν αναλάβεις να καταστρέψεις ΕΣΥ τον δικό μου. Ετσι δεν θα μας υποπτευθεί κανείς.

47140422.jpg.8222f089420efa2e26fea05097232f74.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εντάξει μια φορά να μη το γυρίσουμε σε τρολ.. Δεν είναι ούτε λόγος σέρβις ούτε πήρα κάποιον δίσκο και το μετάνιωσα, πείτε με τρελό πείτε με ψυχαναγκαστικο, θέλω για τους δικούς μου λόγους πρώτα να είμαι σίγουρος από άποψη software και μετά να πάω σε πατροπαραδοτες λύσεις πχ σφυρί και κομματάκια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει utils hdsentinel που περνάει 0 η 1 σε ολο το δίσκο, αυτό σου κανει 

μετα μπορείς να κανεις clone εναν αλλο δισκο επάνω του και να τον γεμίσεις καντο 2 φορες και τελείωσες 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maparios είπε

Ρε παιδιά εντάξει μια φορά να μη το γυρίσουμε σε τρολ.. Δεν είναι ούτε λόγος σέρβις ούτε πήρα κάποιον δίσκο και το μετάνιωσα, πείτε με τρελό πείτε με ψυχαναγκαστικο, θέλω για τους δικούς μου λόγους πρώτα να είμαι σίγουρος από άποψη software και μετά να πάω σε πατροπαραδοτες λύσεις πχ σφυρί και κομματάκια.. 

Υπάρχουν προγράμματα που κάνουν wipe data σε σημείο που να μην μπορεί να γίνει ανάκτηση.Αλλα για "κανονική" καταστροφή θα πρέπει να πέσει τρυπάνι/σφυρι κοκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...