Προς το περιεχόμενο

Νέα εφαρμογή του ΟΑΕΔ για Android και iOS με 40 ηλεκτρονικές υπηρεσίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Οποιαδήποτε κουβέντα δεκτή εννοείται.

Τωρα βεβαια , μιας και το πιασαμε, το θεμα δεν ειναι των ανεργων ή αυτων που δεν θελουνε να δουλεψουνε και αρκουνται στα επιδοματα.

Το προβλημα ειναι σε αυτους που τα νομοθετουν ολα αυτα.

διοτι οπως λεει και ο σοφος μας λαος, δεν μπορεις να χτυπας το σαμαρι και να εννοεις τον γαιδαρο (ή καπως ετσι)

οταν υπαρχει νομος π.χ που αναφερερει οτι εσυ αν θες μπορεις να πας στον δημο και να παρεις ενα τσεκ για να βγαλεις τον μηνα δεν φανταζομαι να δεχεσαι την κατηγορια οτι εισαι ο κακος της υποθεσης.

αφου τα λεφτα ειναι εκει και σε περιμενουνε. αν πρεπει να θυμωσουμε με καποιον εμεις οι αλλοι που νομιζουμε οτι μας τρως τα λεφτα ειναι με αυτον που νομοθετησε. ποιος νομοθετει στην ελλαδα? ...ακριβως...

αρα, την επομενη φορα πισω απο τα παραβαν να ψηφισουμε με σκεψη σωστη και καθαρη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Makatsoras είπε

Τωρα βεβαια , μιας και το πιασαμε, το θεμα δεν ειναι των ανεργων ή αυτων που δεν θελουνε να δουλεψουνε και αρκουνται στα επιδοματα.

Το προβλημα ειναι σε αυτους που τα νομοθετουν ολα αυτα.

διοτι οπως λεει και ο σοφος μας λαος, δεν μπορεις να χτυπας το σαμαρι και να εννοεις τον γαιδαρο (ή καπως ετσι)

οταν υπαρχει νομος π.χ που αναφερερει οτι εσυ αν θες μπορεις να πας στον δημο και να παρεις ενα τσεκ για να βγαλεις τον μηνα δεν φανταζομαι να δεχεσαι την κατηγορια οτι εισαι ο κακος της υποθεσης.

αφου τα λεφτα ειναι εκει και σε περιμενουνε. αν πρεπει να θυμωσουμε με καποιον εμεις οι αλλοι που νομιζουμε οτι μας τρως τα λεφτα ειναι με αυτον που νομοθετησε. ποιος νομοθετει στην ελλαδα? ...ακριβως...

αρα, την επομενη φορα πισω απο τα παραβαν να ψηφισουμε με σκεψη σωστη και καθαρη.

 

Εννοείται.

Συμφωνώ με όλα όσα λες. Έχεις δίκιο. Εγώ μίλησα για το ηθικό της υπόθεσης, όμως βρίσκω πολύ δίκιο σε όσα λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JohnGTA είπε

Εννοείται.

Συμφωνώ με όλα όσα λες. Έχεις δίκιο. Εγώ μίλησα για το ηθικό της υπόθεσης, όμως βρίσκω πολύ δίκιο σε όσα λες.

α, το ηθικο ειναι αλλο θεμα.

εκει θα συμφωνησω με εσενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnGTA είπε

Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, καθώς δεν ξέρω το υπόβαθρό σου και δεν θέλω να μιλήσω προσωπικά.

Βγάζω μεικτά τον μήνα από την δουλειά μου περίπου 2.000€ (δεν το κρύβω). Εξ' αυτών, τα 450(!!!), δηλαδή κοντά το 1/4, πάνε κατευθείαν στις ασφαλιστικές εισφορές μου. Πρακτικά τα λεφτά τα δικά μου συντηρούν κοντά στον ένα άνεργο. Οπότε θεωρώ ευνόητο να μπορώ να μιλήσω για το κράτος πρόνοιας στην Ελλάδα, μιας και το χρηματοδοτώ άμεσα κάθε μήνα εδώ και περίπου 6 χρόνια, χωρίς να έχω κρύψει ούτε μισή δραχμή από την χώρα μου.

Δεν είναι η φιλοφία των επιδομάτων να μπορείς να ζεις από αυτά, γιατί αν μπορούσες θα επαναπαυόσουν με αυτά και δεν θα κυνηγούσες (όχι εσύ προσωπικά προφανώς) την επανένταξη στην αγορά εργασίας. Είναι αλήθεια ότι τα 534 με το ζόρι φτάνουν για νοίκια, ρεύμα και τα ρέστα, αλλά αυτή είναι η φιλοσοφία τους. Είναι για να σε στηρίξουν μέχρι να βρεις κάτι άλλο, όχι να χτίσεις ζωή γύρω τούς όπως κάνουν δυστυχώς πολλοί στην Ελλάδα.

Και αυτά για το χρέος του ΑΕΠ, απλά θα πω ως οικονομολόγος ότι δεν υπάρχει καθαρή χώρα από χρέη στον κόσμο. Όλες οι χώρες τα ίδια είναι, και είσαι ελεύθερος να το ψάξεις όποτε θες.

Τότε γιατί κλαίγεσαι που δίνεις το 1/4 του μισθού σου? Ο άνεργος δεν κάνει κάτι παράνομο παίρνει αυτά που δικαιούται με βάση τους νόμους του κράτους. Θα έπρεπε να κλαιγόσουν στην κυβέρνηση, αλλά ούτε εκεί να κλαφτείς γιατί έτσι δουλεύει το κοινωνικό κράτος μίας πολιτισμένης και εξευρωπαϊσμένης κοινωνίας που δεν έχει πολίτες πολλών ταχυτήτων. Άνεργος έκανα παλιά για 1 χρόνο, τώρα με την πανδημία κατάλαβα ότι όταν θέλουν γεννούν χρήματα, οπότε τα περί φτώχειας τα πετάω στα σκουπίδια. Και τώρα με το lockdown πάλι άνεργος νομίζω ότι είμαι και ας πληρώνομαι κανονικά χωρίς να κάνω τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι, ψάχνεστε καθόλου για δουλειά ; Χρησιμοποιείτε καθόλου το Udemy, που έχουμε και στο insomnia θέμα ολόκληρο,  που σαρώνουν οι insomniacs για ΔΩΡΕΑΝ μαθήματα; Γιατί αν όντως κάποιος έχει δυνατότητες δεν θα έμπαινε στο κόπο να κάνει σχόλιο στο παρόν θέμα. Γιατί καλώς η κακώς υπάρχουν και συνάδελφοι σας, που δεν περιμένουν με σταυρωμένα τα χέρια τα επιδόματα, αλλά αφήνουν παντού βιογραφικά και γενικότερα διεκδικούν αυτά που αξίζουν. Μήπως να σηκωθούμε από το καναπέ ;

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Makatsoras είπε

μεσα στις κρατησεις σου ειναι και οι εισφορες για την ιατροφαρμακευτικη σου περιθαλψη και προφανως τα συνταξιμα σου.

δεν ειναι ολα για τον ανεργο.

 

Ναι, έχεις δίκιο, κανονικά θα έπρεπε να μας κρατάνε περισσότερα για να ζουν κάποιοι με επιδόματα.

Αλήθεια, αυτό το έγραψες σαν επιχείρημα σε αυτά που γράφει ο άνθρωπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, alfa1312 είπε

Ναι, έχεις δίκιο, κανονικά θα έπρεπε να μας κρατάνε περισσότερα για να ζουν κάποιοι με επιδόματα.

Αλήθεια, αυτό το έγραψες σαν επιχείρημα σε αυτά που γράφει ο άνθρωπος?

αλλα λεει η θεια μου αλλα ακουν τα αυτια μου.

εχουμε φυγει απο εκει αδερφε.

διαβασε και τα παρακατω ποστ να για να βγαλεις συμπερασμα.

ετοιμοι ολοι με το ζωναρι λυμμενο...σας λενε καμια κουβεντα μετα και τρεχετε σαν δαρμενα <<σκλια>> στα μοντερατορια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, spectaculator είπε

Σημειωτέων πως έξω (Βέλγιο, Γερμανία, Λουξεμβούργο που γνωρίζω από πρώτο χέρι) σου δίνουν επίδομα μέχρι να σου βρουν ή να βρεις δουλειά. Αν σου βρουν δουλειά και την αρνηθείς, βγαίνεις αυτόματα από τα προγράμματα επιδότησης ανέργων.

 

Σωστό, αλλά μετά από 3 αρνήσεις αν θυμάμαι καλά. Επίσης τους ενημερώνεις για τι δουλειές είσαι διαθέσιμος (πνευματική, σωματική κλπ), με βάση προβλήματα υγείας (αποδεδειγμένα με εξετάσεις), που τυχόν έχεις.

Στα υπόλοιπα που λένε μερικοί:

Για ποιές καταρτίσεις μιλάτε; Οι καταρτίσεις δεν είναι παρά δωρεάν χρήματα του κράτους σε ιδιοκτήτες κάποιων κέντρων, για να μπορέσουν και οι μεν και οι δε, να βγάλουν 1-2 μήνες ακόμα και να κλείσουν κάποιες τρύπες (και το κράτος να κλείσει λίγο τις αντιδραστικές φωνές). Παίρνει ένα κομμάτι ο εκπαιδευόμενος, δεν πατάει ποτέ στην εκπαίδευση,  χαρτί "Άριστη χρήση υπολογιστή και ms office 19"...Γουάου!!!!

Πήγε γνωστός μου εντελώς άσχετος με το άθλημα, σε επιδοτούμενο "Κατασκευή ιστοσελίδων", html, css, javascript, php, 500 ευρώ για 3 μήνες. Δεν ξέρει να ανοίξει υπολογιστή βασικά, αλλά το χαρτί θα το πάρει.

Μεταξύ μας κοροιδευόμαστε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθεται κάποιος φουκαράς Πιερρακάκης κι ασχολείται. Το ανέκδοτο με τον γρύλλο δεν το έχει ακούσει; Ό,τι και να κάνεις σε αυτή τη χώρα, κάποιος θα ενοχληθεί! Και οι περισσότεροι από αυτούς, θα γκρινιάξουν γιατί έχουν τον χρόνο να το κάνουν. Σταυροπόδι συνήθως... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, spectaculator είπε

Σημειωτέων πως έξω (Βέλγιο, Γερμανία, Λουξεμβούργο που γνωρίζω από πρώτο χέρι) σου δίνουν επίδομα μέχρι να σου βρουν ή να βρεις δουλειά. Αν σου βρουν δουλειά και την αρνηθείς, βγαίνεις αυτόματα από τα προγράμματα επιδότησης ανέργων.

Ασφαλώς και σου δίνουν. Απλά δεν είναι ο κύριος τους στόχος αυτός. Η μέριμνά τους είναι να σε προετοιμάσουν να βρεις δουλειά και όχι μόνο με σεμινάρια καρφιτσωμένα σε έναν τοίχο ή επιδοτούμενα προγράμματα του ποπού. Επίσης αν σου βρουν δουλειά έχεις κάθε δικαίωμα να αρνηθείς αρκει να έχεις λόγο (πχ. άσχετη με το αντικείμενό σου, χαμηλός μισθός). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Jimagik είπε

Ασφαλώς και σου δίνουν. Απλά δεν είναι ο κύριος τους στόχος αυτός. Η μέριμνά τους είναι να σε προετοιμάσουν να βρεις δουλειά και όχι μόνο με σεμινάρια καρφιτσωμένα σε έναν τοίχο ή επιδοτούμενα προγράμματα του ποπού. Επίσης αν σου βρουν δουλειά έχεις κάθε δικαίωμα να αρνηθείς αρκει να έχεις λόγο (πχ. άσχετη με το αντικείμενό σου, χαμηλός μισθός). 

Κάνεις λάθος! Ο μοναδικός τους στόχος είναι να βρεις δουλειά. Αν την αρνηθείς σου κόβουν τα επιδόματα. Στόχος τους είναι να κάνεις απλά μια αρχή. Μπορεί αυτή η αρχή να είναι στο αντικείμενό σου ή κάτι κοντά, μπορεί και όχι. Όλα αυτά είναι συναρτήσεις των αναγκών της αγοράς εργασίας. Λες όχι, τέλος.

Επίσης καλό θα ήταν να μην έχεις μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου και το τι αξίζεις. Τα προγράμματα του "ποπού" όπως λες είναι απλά προγράμματα για όλους που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν να κάνεις απλά μια αρχή. Μην περιμένεις ολόκληρο κύκλο πανεπιστημιακού επιπέδου και μάλιστα τζαμπέ. Μην περιμένεις να τα κάνουν όλα άλλοι για σένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, spectaculator είπε

Κάνεις λάθος! Ο μοναδικός τους στόχος είναι να βρεις δουλειά. Αν την αρνηθείς σου κόβουν τα επιδόματα. Στόχος τους είναι να κάνεις απλά μια αρχή. Μπορεί αυτή η αρχή να είναι στο αντικείμενό σου ή κάτι κοντά, μπορεί και όχι. Όλα αυτά είναι συναρτήσεις των αναγκών της αγοράς εργασίας. Λες όχι, τέλος.

Επίσης καλό θα ήταν να μην έχεις μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου και το τι αξίζεις. Τα προγράμματα του "ποπού" όπως λες είναι απλά προγράμματα για όλους που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν να κάνεις απλά μια αρχή. Μην περιμένεις ολόκληρο κύκλο πανεπιστημιακού επιπέδου και μάλιστα τζαμπέ. Μην περιμένεις να τα κάνουν όλα άλλοι για σένα.

 

Θα απαντήσω στον δικό σου τόνο. Εσύ κάνεις λάθος. Έχω υπάρξει άνεργος με επίδομα στην Ολλανδία το 2017 και είχα αρνηθεί δύο δουλειές λόγω χαμηλού μισθού και με βάση τον μισθό που είχα πριν, το δέχτηκαν. Αν είσαι συνεπής στα ραντεβού σου με τον σύμβουλο ευρέσεως εργασίας (ένα το δίμηνο) και στα βιογραφικά που στέλνεις (μίνιμουμ 3 τον μήνα) το επίδομα συνεχίζεται κανονικά. 

Ο στόχος τους είναι να βρεις δουλειά που θα μείνεις, όχι τσάτρα πάτρα. Και το ποσοστό επιτυχίας τους είναι 60% μέσα σε τρεις μήνες.

Περίπου τα ίδια ισχύουν στο Λουξεμβούργο, στην Γερμανία και στις Σκανδιναβικές χώρες (με ακόμα καλύτερες συνθήκες).

Επεξ/σία από Jimagik
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, duende είπε

εχεις δικιο, νομιζω με κανα χιλιαρικο το μηνα για να καθεται θα ειναι καλυτερα. να παρει και κανα ps5. δε παμε καλα, καθολου καλα...

Τρομερό σουτ, η μπάλα όχι απλά πήγε στην εξέδρα αλλά σε άλλο γήπεδο

27 λεπτά πριν, Jimagik είπε

Θα απαντήσω στον δικό σου τόνο. Εσύ κάνεις λάθος. Έχω υπάρξει άνεργος με επίδομα στην Ολλανδία το 2017 και είχα αρνηθεί δύο δουλειές λόγω χαμηλού μισθού και με βάση τον μισθό που είχα πριν, το δέχτηκαν. Αν είσαι συνεπής στα ραντεβού σου με τον σύμβουλο ευρέσεως εργασίας (ένα το δίμηνο) και στα βιογραφικά που στέλνεις (μίνιμουμ 3 τον μήνα) το επίδομα συνεχίζεται κανονικά. 

Ο στόχος τους είναι να βρεις δουλειά που θα μείνεις, όχι τσάτρα πάτρα. Και το ποσοστό επιτυχίας τους είναι 60% μέσα σε τρεις μήνες.

Περίπου τα ίδια ισχύουν στο Λουξεμβούργο, στην Γερμανία και στις Σκανδιναβικές χώρες (με ακόμα καλύτερες συνθήκες).

Πάλι καλά που γράφει ένας που γνωρίζει γιατί γεμίσαμε από ξερόλες που γράφουν ολοκλήρα κατεβατά που δεν σου κάνει καν την όρεξη να απαντήσεις.

9 ώρες πριν, Kostasallinone είπε

Άνεργος έκανα παλιά για 1 χρόνο, τώρα με την πανδημία κατάλαβα ότι όταν θέλουν γεννούν χρήματα, οπότε τα περί φτώχειας τα πετάω στα σκουπίδια. Και τώρα με το lockdown πάλι άνεργος νομίζω ότι είμαι και ας πληρώνομαι κανονικά χωρίς να κάνω τίποτα.

Ότι γεννάνε θα το πληρώσουμε εν τέλη εις τριπλούν οπότε...

Δεν υπάρχει τζάμπα χρήμα. Δανείζονται για το παίξουν καλοί ότι και καλά προσπαθούν για το καλύτερο - να φτιάξουν image - όσο μας χαντακώνουν οικονομικά εμάς και το μέλλον μας.

10 ώρες πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Ρε παιδιά χαζή ερώτηση. Δεν ειναι πιο ευκολο να κανουν ολες τις σελιδες dynamic (η οπως το λενε) που θα παιζουν αψογα ασχετα με την οθονη; Οτι τι δηλαδή θα πρεπει να εχουμε 500 εφαρμογες;

Κάθε νέα εφαρμογή και πλατφόρμα είναι ένα νέο ρουσφέτι. Σε δουλειά να βρίσκονται ώστε να είναι χρήσιμοι πάντα και αναγκαίοι.

Το λογικό θα ήταν ότι είναι δημόσιο να είναι όλα πάνω σε μία πλατφόρμα, κάτι που δεν θα γίνει ποτέ.

10 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Και αυτά για το χρέος του ΑΕΠ, απλά θα πω ως οικονομολόγος ότι δεν υπάρχει καθαρή χώρα από χρέη στον κόσμο. Όλες οι χώρες τα ίδια είναι, και είσαι ελεύθερος να το ψάξεις όποτε θες.

Δηλαδή ως οικονομολόγος θες να μου πεις πως δεν υπάρχει χώρα που δεν χρωστάει ; Αυτή είναι η τοποθέτηση σου σκέτη χωρίς περιεχόμενο ;

Περιεχόμενο όπως ότι ειδικά το τελευταίο έτος το χρέος ανεβαίνει με τρελούς ρυθμούς και είμαστε η 2ερη πιο υπερχρεωμένη χώρα στον κόσμο μετά από την Ιαπωνία (στοιχεία 2021) ;

Είναι σα να μου λες δεν υπάρχει καθαρό γουρούνι. Χαίρω πολύ, όλα μες τα σκατά και τις λάσπες είναι, αλλά εμείς είμαστε μέσα στον βόθρο.

208 χώρες έχει η wikipedia και είμαστε η 3η χειρότερη στο χρέος. Δεν είναι όλα τα χρέη τα ίδια.

Επεξ/σία από Phoenix4
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Phoenix4 είπε

Πάλι καλά που γράφει ένας που γνωρίζει γιατί γεμίσαμε από ξερόλες που γράφουν ολοκλήρα κατεβατά που δεν σου κάνει καν την όρεξη να απαντήσεις.

Έχεις κανονικότατα το δικαίωμα άρνησης. Έχουν μείνει συγγενείς μου άνεργοι στη Γερμανία.

Ο ένας αρνήθηκε, λόγω του ότι είχε θέμα με τη μέση του και η δουλειά ήταν επίπονη. Πήγε, δοκίμασε για 2 ημέρες και έφυγε.

Επίσης, ο σύμβουλος εργασίας που σε παρακολουθεί, μπορεί να σε καλέσει έκτακτα να πας, ας πούμε αύριο για να συζητήσει μαζί την πορεία σου. Αυτό το κάνουν κυρίως σε ξένους, επειδή κάποιοι έξυπνοι παίρνουν το αεροπλάνο και πάνε στην πατρίδα μία βολτίτσα και το επίδομα πέφτει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Jimagik είπε

Θα απαντήσω στον δικό σου τόνο. Εσύ κάνεις λάθος. Έχω υπάρξει άνεργος με επίδομα στην Ολλανδία το 2017 και είχα αρνηθεί δύο δουλειές λόγω χαμηλού μισθού και με βάση τον μισθό που είχα πριν, το δέχτηκαν. Αν είσαι συνεπής στα ραντεβού σου με τον σύμβουλο ευρέσεως εργασίας (ένα το δίμηνο) και στα βιογραφικά που στέλνεις (μίνιμουμ 3 τον μήνα) το επίδομα συνεχίζεται κανονικά. 

Ο στόχος τους είναι να βρεις δουλειά που θα μείνεις, όχι τσάτρα πάτρα. Και το ποσοστό επιτυχίας τους είναι 60% μέσα σε τρεις μήνες.

Περίπου τα ίδια ισχύουν στο Λουξεμβούργο, στην Γερμανία και στις Σκανδιναβικές χώρες (με ακόμα καλύτερες συνθήκες).

20 χρόνια δουλεύω Λουξεμβούργο-Βέλγιο-Γερμανία και ισχύει ακριβώς αυτό που σου είπα. Στόχος τους είναι να βγεις το συντομότερο δυνατό από την ανεργία. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Για να μην λέμε λόγια του αέρα, διάβασε αυτό:

https://www.iamexpat.de/expat-info/social-security/unemployment-benefits-germany-arbeitslosengeld

Κάπου γράφει:

Αναφορά σε κείμενο

You will receive a letter of confirmation in the post , usually within two weeks. You will also probably be invited to attend meetings with a counsellor at the employment agency, where you will be expected to demonstrate the efforts you have made to find a job. Note that if you turn down job offers or any training / further education made available to you, your benefits payments can be reduced or stopped altogether.

Φυσικά, με το παραμικρό στα κόβουν όλα. Σπάνια θα περικόψουν απλά το οτιδήποτε.

Επίσης το μέγιστο χρονικό διάστημα για τα επιδόματα είναι:

Period of contribution

Age Entitlement period
12 months - 6 months
16 months - 8 months
20 months - 10 months
24 months - 12 months
30 months  50 15 months
36 months  55 18 months
48 months 58 24 months


Και μάλιστα φορολογήσιμα:
 

Αναφορά σε κείμενο

 

Your benefit payments will then be subject to taxes and social security contributions, just like a regular wage. These will automatically be taken from your benefit by the employment office before it is transferred to your bank account at the end of each month. This includes deductions for:

Statutory health insurance (7,3 - 8,2% of your benefit)

Pension insurance (9,35%)

Unemployment insurance (1,2%)

Long-term care insurance (1,525%)

Income tax

 

Πρώτο χέρι, χωρίς μπαρούφες από "συγγενή που ξέρω", "φιλαράκι που ξέρω" κλπ.

Στο Λουξεμβούργο, η φάση είναι για 6 μήνες. 9 μήνες αν έχεις 20 χρόνια ασφάλισης ή 12 μήνες αν έχεις 25 χρόνια ασφάλισης. Στη κόβουν κι εκεί αν απορρίψεις τη δουλειά που σου βρίσκουν για σοβαρό λόγο, π.χ. λόγω προβλήματος υγείας κι όχι αν δεν σ' αρέσει.

https://adem.public.lu/en/demandeurs-demploi/demander-indemnites-chomage/residents/salaries.html

Σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει ν' αποδεικνύεις πως κάνεις σοβαρές προσπάθειες εύρεσης εργασίας.

Στη Γερμανία μάλιστα η εκπαίδευση που θα λάβεις και η δουλειά που θα σου βρουν είναι σε ότι έχει έλλειψη η αγορά εργασίας εκεί άσχετα με το τι σ' αρέσει.

Τέλος, αν νομίζει κανείς πως εκτός Ελλάδας θα έχει καλύτερη τύχη, καλό θα ήταν να μην γκρινιάζει. Οι πόρτες είναι ανοιχτές και τα σκυλιά δεμένα.

 

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...