Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει πρόβλημα για εργασία χωρίς Ελληνική Υπηκοότητα?


tzino_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Είμαι στη διαδικασία να βρώ δουλειά τώρα που τελειώνω τη σχολή (τομέα Πληροφορικής) και έκανα συνέντευξη σε μία εταιρία που δουλεύει ένας γνωστός της οικογένειας. Σήμερα αυτός με πήρε τηλέφωνο και μου είπε στα "παρασκήνια" ότι μίλησαν μαζί του και τον ρώτησαν εάν ήξερε αν έχω διπλή υπηκοότητα ή όχι (κατάγομαι από Αλβανία). Εγώ δεν έχω ακόμα Ελληνική (αν και είμαι στην πορεία να βγάλω, που θα βγεί σύντομα, σε λίγους μήνες) και όταν μίλησαν μαζί του, του είπαν ότι αν δεν έχω διπλή (δηλαδή και Ελληνική) θα έχουν πρόβλημα. Εγώ τώρα αναρωτιέμαι ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα; Π.χ. έχω ήδη κάνει μία πρακτική ήδη κανονικά, σύμβαση πρακτικής, συμφωνητικό μεταξύ σχολής εμένα και της εταιρίας για να μετρήσει ως Πρακτική για το σχολή κλπ. Από τη στιγμή που έχω και Άδεια Διαμονής η οποία κιόλας γράφει πάνω "Παρατηρήσεις: Πλήρης Πρόσβαση" (στα Αγγλικά "Full Market Access"), δε θα πρέπει να έχω κανονικότατα δικαίωμα για την πρόσληψη; Να προσθέσω ότι δεν αναφέρομαι για Πρακτική τώρα, αυτό το ανέφεραν για κανονική σύμβαση και όχι σύμβαση πρακτικής.

Εάν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ να με διαφωτίσει, μου είναι και σημαντικό και επείγων. Αύριο θα ενημερωθώ και επίσημα από τον HR της εταιρίας και θα δω τι θα μου πει.

Επεξ/σία από tzino_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Full Market Access αν θυμαμαι καλα βαζουν στις αδειες διαμονης μελων οικογενειας οσων εχουν αδεια μονιμης διαμονης στην Ελλαδα. Και ναι αν υπαρχει αυτο στις παρατηρησεις δε χρειαζεσαι κατι αλλο για να εργαστεις στην Ελλαδα. Θελω να πω δε χρειαζεται Ελληνικη υπηκοοτητα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον ζεις νόμιμα, δε νομίζω να υπάρχει κάποιο νομικό κώλυμα για να σε προσλάβουν.

Πάντως αν θες, εκκίνησε τη διαδικασία για απόκτηση της ελληνικής υπηκοότητας. Απλά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, σε τέτοιες περιπτώσεις..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εχω ηδη ξεκινησει πριν 3 χρονια σχεδον 😂 απλα περιμενω. Ευχαριστω για την απαντηση παντως. Πιθανως δεν ξερουν τι παιζει με την αδεια διαμονης μου και σκεφτηκαν οτι ισως υπαρχει θεμα. Θα τους τα πω αυριο και ελπιζω να ειναι ολα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tzino_ είπε

Ναι, εχω ηδη ξεκινησει πριν 3 χρονια σχεδον 😂 απλα περιμενω. Ευχαριστω για την απαντηση παντως. Πιθανως δεν ξερουν τι παιζει με την αδεια διαμονης μου και σκεφτηκαν οτι ισως υπαρχει θεμα. Θα τους τα πω αυριο και ελπιζω να ειναι ολα οκ.

Όλα καλά θα πάνε ;) Good luck και καλή αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως επειδή όταν πάρει την Ελληνική θα τον θυμηθεί και ο ΕΣ (για 3 μήνες βέβαια μόνο νομίζω) και μπορεί να μην το ψήνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Typhoon είπε

Ίσως επειδή όταν πάρει την Ελληνική θα τον θυμηθεί και ο ΕΣ (για 3 μήνες βέβαια μόνο νομίζω) και μπορεί να μην το ψήνουν...

Δεν ισχύει αυτό, ειδικά στις εταιρίες πληροφορικής. Στην προηγούμενη εταιρία μου, είχαμε πολύ κόσμο που δεν είχε πάει στρατό. Όταν ερχόταν η ώρα, πάγωνε η σύμβαση τους, πήγαιναν στρατό και επέστρεφαν. Σε καμία περίπτωση (τουλάχιστον στην εταιρία που ήμουν εγώ) δεν ήταν αυτό αποτρεπτικός παράγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Typhoon είπε

Ίσως επειδή όταν πάρει την Ελληνική θα τον θυμηθεί και ο ΕΣ (για 3 μήνες βέβαια μόνο νομίζω) και μπορεί να μην το ψήνουν...

12μηνο κανονικό.

Σιγά μην αφήσουν σε ευνοϊκό καθεστώς τη μόνη εύρωστη δημογραφικά κοινωνική ομάδα (Αλβανοί μετανάστες).

Ας μη μπω σε λεπτομέρειες, αλλά είναι πολύ συγκεκριμένη η καταγωγή των επωνύμων που επανδρώνουν πολύ σημαντικές εθνικά μονάδες, όπως πχ του Καστελλορίζου.

 

Όσον αφορά το ζήτημα του TS, είναι παράνομο να ΜΗΝ προσληφθεί από την εταιρεία, εφόσον έχει νόμιμα έγγραφα. Μπορεί να απευθυνθεί στη Δικαιοσύνη, εφόσον παίξει έξυπνα και καλά με αποδείξεις περί πρόσληψης που κωλύεται μόνο στα "νόμιμα έγγραφα", και να κερδίσει στη βάση απαγόρευσης των διακρίσεων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως η άδεια ανανεώνεται στα Χ χρόνια? Ασχέτως αν λέει full market access(π σημαίνει ότι μπορείς να εργαστείς για αυτό το διάστημα)

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι κουλά είναι αυτά? Εφόσον έχεις άδεια διαμονής ειδικά με αυτό το λεκτικό δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Εδώ οι αναγνωρισμένοι πρόσφυγες πχ με ΑΔΕΤ έχουν πλήρη πρόσβαση στην αγορά εργασίας και δεν θα έχεις εσύ με τόσα χρόνια στην Ελλάδα? 

Είναι καταχρηστικό αν συμβαίνει αυτό από την εταιρεία κ οπότε απευθύνσου σε ένα δικηγόρο να τους κάνει ένα ''φιλικό'' τηλεφώνημα.

5 hours ago, kage said:

Μήπως η άδεια ανανεώνεται στα Χ χρόνια? Ασχέτως αν λέει full market access(π σημαίνει ότι μπορείς να εργαστείς για αυτό το διάστημα)

Αυτό συμβαίνει με όλες τις ΑΔΕΤ. Δε σημαίνει όμως οτι χάνεις την πρόσβαση στην εργασία μέχρι την ανανέωση της άδειας. Παίρνεις ειδικό έγγραφο που σε καλύπτει για όλο το διάστημα μέχρι να έρθει η νέα ΑΔΕΤ στα χέρια σου. Είπαμε ελλαδιστάν αλλά οκ όχι κ τέρμα μπανανία. Αυτό έλειπε δηλαδή. Η σύνηθης πρακτική είναι οτι σου κάνουν συμβόλαιο μέχρι την ημερομηνία λήξης της ΑΔΕΤ κ όταν έρθει η νέα ΑΔΕΤ την προσκομίζεις στο HR. Στο ενδιάμεσο διάστημα καλύπτεσαι με την σχετική βεβαίωση οτι έχεις καταθέσει για ανανέωση.

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον (όπως ήδη αναφέρθηκε), σκέφτονται ότι κάποια στιγμή θα πας στρατό, και από την άλλη σκέφτονται ότι σήμερα έχεις άδεια να δουλέψεις αλλά αύριο μεθαύριο μπορεί να μην την έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Είναι καταχρηστικό αν συμβαίνει αυτό από την εταιρεία κ οπότε απευθύνσου σε ένα δικηγόρο να τους κάνει ένα ''φιλικό'' τηλεφώνημα.

Καλη ιδεα,ετσι θα τον προτιμησουν αμεσως !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ξαναπώ ότι αυτά είχαν ειπωθεί στο παρασκήνιο και υποτίθεται εγώ ακόμα δεν ξέρω τίποτα, και είχαν ειπωθεί απλά από τον HR, καμία σχέση με τον λογιστή της εταιρίας ή ξέρω γω ποιος είναι υπέυθυνος για τη διαδικασία της πρόσληψης. Σήμερα το απόγευμα όταν μιλήσω μαζί τους θα δω τι θα μου πουν, και αν πουν απλά ότι "δεν είμαστε σίγουροι αν υπάρχει θέμα με αυτό ή όχι" θα τους πω ότι αφού έχω την άδεια διαμονής και σύντομα θα βγάλω και Ελληνική Ταυτότητα δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. Όπως και να 'χει μετά την ενημέρωσή μου θα γράψω και εδώ τις εξελίξεις αφού ίσως αυτά βοηθήσουν κάποιον άλλον στο μέλλον που θα είναι στη θέση μου.

Και πάλι όμως, ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις σας, με έχουν βοηθήσει πολύ. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tzino_ είπε

Παιδιά να ξαναπώ ότι αυτά είχαν ειπωθεί στο παρασκήνιο και υποτίθεται εγώ ακόμα δεν ξέρω τίποτα, και είχαν ειπωθεί απλά από τον HR, καμία σχέση με τον λογιστή της εταιρίας ή ξέρω γω ποιος είναι υπέυθυνος για τη διαδικασία της πρόσληψης. Σήμερα το απόγευμα όταν μιλήσω μαζί τους θα δω τι θα μου πουν, και αν πουν απλά ότι "δεν είμαστε σίγουροι αν υπάρχει θέμα με αυτό ή όχι" θα τους πω ότι αφού έχω την άδεια διαμονής και σύντομα θα βγάλω και Ελληνική Ταυτότητα δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. Όπως και να 'χει μετά την ενημέρωσή μου θα γράψω και εδώ τις εξελίξεις αφού ίσως αυτά βοηθήσουν κάποιον άλλον στο μέλλον που θα είναι στη θέση μου.

Και πάλι όμως, ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις σας, με έχουν βοηθήσει πολύ. :D

Για τον στρατό δεν σχολιασες τίποτα. Δεν πήγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Για τον στρατό δεν σχολιασες τίποτα. Δεν πήγες?

Όχι, δεν έχω ακόμα Ελληνική Ιθαγένεια οπότε δεν έχω ακόμα την υποχρέωση, και το ίδιο τους είχα πει στις προάλλες στην πρώτη συνέντευξη.

Επεξ/σία από tzino_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...