Προς το περιεχόμενο

πωλήτρια στο Germanos ?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, sevmira said:

έχει δουλέψει κανείς σαν πωλητής η πωλήτρια στο Germanos αν ναι να μου πει τις εμπειρίες 

αν δεν εχεις δουλεια τοτε προσωπικη αποψη πηγαινε και δες .το τι θεωρει ο καθενας ιδανικες συνθηκες ειναι σχετικο.το βασικο ειναι αν θα εχεις σπαστο προγραμμα. Λεφτα να υποθεσω βασικο θα ειναι. Δεν χανεις κατι να πας εκτος αν ειναι να αφησεις καποια υπαρχουσα δουλεια.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sevmira είπε

έχει δουλέψει κανείς σαν πωλητής η πωλήτρια στο Germanos αν ναι να μου πει τις εμπειρίες 

Υπάρχουν ιδιόκτητοι Γερμανοί, υπάρχουν και Γερμανοί που ανήκουν στον ΟΤΕ οπότε οι μισθοί δεν είναι ίδιοι, αλλά ούτε συνταρακτικά διαφορετικοί.

Αν δεν έχεις δουλειά, δεν βλέπω λόγο να μην πας.  Αν έχεις δουλειά, είναι δικό σου θέμα τι είναι καλύτερο. 

Σε κάθε περίπτωση η εργασία σε κατάστημα με τηλεπικοινωνίες, όποιο και αν είναι αυτό, είναι μια καλή προϋπηρεσία για όποιον ασχοληθεί με τον κλάδο των πωλήσεων τηλεπικοινωνίων που σχεδόν πάντα έχει δουλειά, αλλά φυσικά και παίζει σε ύψος βασικών μισθών - εκτός και αν ο υπάλληλος για κάποιο λόγο γίνει καλύτερος όλων των άλλων.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι έχεις σκεφτεί ήδη πως θα έχεις να κάνεις με κόσμο που θα είναι στην πλειοψηφία άσχετος, μεγαλύτερης ηλικίας, και δε θα καταλαβαίνει αυτά που του λες.

Γενικά όσες δουλειές προϋποθέτουν άμεση επαφή με πελάτες απαιτούν γερό στομάχι.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Υπάρχουν ιδιόκτητοι Γερμανοί, υπάρχουν και Γερμανοί που ανήκουν στον ΟΤΕ οπότε οι μισθοί δεν είναι ίδιοι, αλλά ούτε συνταρακτικά διαφορετικοί.

Αν δεν έχεις δουλειά, δεν βλέπω λόγο να μην πας.  Αν έχεις δουλειά, είναι δικό σου θέμα τι είναι καλύτερο. 

Σε κάθε περίπτωση η εργασία σε κατάστημα με τηλεπικοινωνίες, όποιο και αν είναι αυτό, είναι μια καλή προϋπηρεσία για όποιον ασχοληθεί με τον κλάδο των πωλήσεων τηλεπικοινωνίων που σχεδόν πάντα έχει δουλειά, αλλά φυσικά και παίζει σε ύψος βασικών μισθών - εκτός και αν ο υπάλληλος για κάποιο λόγο γίνει καλύτερος όλων των άλλων.  

εγώ είμαι φιλόλογος πριν τρία χρόνια τελείωσα και κάνω ιδιαίτερα δηλαδή τα λεφτά που βγάζω είναι πολύ λίγα έως 300 και πιστεύω ότι ο μισθός θα είναι πολύ καλύτερος απ αυτά που βγάζω εγώ μάλλον θα πάω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sevmira είπε

εγώ είμαι φιλόλογος πριν τρία χρόνια τελείωσα και κάνω ιδιαίτερα δηλαδή τα λεφτά που βγάζω είναι πολύ λίγα έως 300 και πιστεύω ότι ο μισθός θα είναι πολύ καλύτερος απ αυτά που βγάζω εγώ μάλλον θα πάω 

Εάν έχεις όρεξη για δουλειά και κάποιες καλές επικοινωνιακές δεξιότητες, τότε η επίτευξη στόχων ανά μήνα δίνει πολύ καλά έξτρα λεφτά, πέραν του μισθού φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sevmira είπε

εγώ είμαι φιλόλογος πριν τρία χρόνια τελείωσα και κάνω ιδιαίτερα δηλαδή τα λεφτά που βγάζω είναι πολύ λίγα έως 300 και πιστεύω ότι ο μισθός θα είναι πολύ καλύτερος απ αυτά που βγάζω εγώ μάλλον θα πάω 

Αυτή τη στιγμή στη ζωή σου πρέπει να κοιτάξεις την επαγγελματική σου αποκατάσταση σε μακροχρόνιο ορίζοντα και όχι το οικονομικό όφελος σε βραχυχρόνιο ορίζοντα.

Να κάτσεις να κάνεις υπομονή και παραχωρήσεις με τα 300€ και να αφιερωθείς σε αυτό ώστε μελλοντικά να έχεις περισσότερη δουλειά, περισσότερους μαθητές να αποκτήσεις και μαθήματα σε φροντιστήριο ώστε να αποκτάς νέες δεξιότητες σε συνδυασμό με ένσημα και άσε τις άλλες δουλείες στην άκρη.

Αν αυτη τη στιγμή παρατήσεις τα φιλολογικά και αφιερωθείς σε κάτι άλλο καταστρέφεις το μέλλον σου.

Εκτός βέβαια αν δεν σου αρέσουν τα φιλολογικά και έχεις αποφασίσει πως δεν θα τα συνεχίσεις στη ζωή σου και ήταν μια εξαρχης λάθος επιλογή για σένα.

*και φυσικά κανένας Γερμανός δεν θα σε προσλάβει αν του πεις ότι τη θέλω προσωρινά τη δουλειά να βγάλω κάποια λεφτά και να συνεχίσω να δουλευω σε άλλο τομέα κλπ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sevmira είπε

εγώ είμαι φιλόλογος πριν τρία χρόνια τελείωσα και κάνω ιδιαίτερα δηλαδή τα λεφτά που βγάζω είναι πολύ λίγα έως 300 και πιστεύω ότι ο μισθός θα είναι πολύ καλύτερος απ αυτά που βγάζω εγώ μάλλον θα πάω 

Αν δεν σε ενδιαφέρει να συνεχίσεις ως φιλόλογος , τότε να πας. Αν σε ενδιαφέρει η καριέρα σου ως φιλόλογος , κάνεις μεταπτυχιακά ή στήνεις ένα remote training courses

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Γερμανό κατά πλειοψηφία η πελατεία είναι μεγαλύτερης ηλικίας, άσχετους τεχνολογικά, που ζητάνε ακόμα και τα πιο βασικά να τους εξυπηρετησεις. Παράδειγμα να τους βάλεις μια φώτο στο φβ, να τους κατεβάσεις μια εφαρμογή κλπ. Μετά έχεις να κάνεις με σύνδεσεις σταθερής και κινητής όπου με την επίτευξη στόχων ανεβαίνει ελαφρώς ο μισθός. Αλλά και με τον κάθε πικραμένο πελάτη του ΟΤΕ που θα φωνάζει που θέλει γερό στομάχι γιατί ως πωλητής πρέπει να το αντιμετωπίσεις με ψυχραιμία. 

Από την άλλη δουλεύοντας σε αυτό το μαγαζί, μπορείς πολύ εύκολα να βγάλεις χρήματα με πλάγιους τρόπους που δεν θα τους αναφέρω εδώ. Αν πέσεις σε καλούς συνεργάτες ίσως σ εξηγήσουν. Έχω τον κολλητό μου και δουλεύει αρκετά χρόνια στον Γερμανό και μιλάω εκ πείρας και βγάζει πάνω από το μισό μισθό το μήνα συν. 

Επίσης το καλό είναι ότι σε πληρώνουν στη ώρα τους, δίνουν δώρο, και Χριστούγεννα - Πάσχα δίνουν κάποια έξτρα. Πχ ticket restaurant, δώρο επιταγές Σκλαβενίτη και άλλα π δεν μπορώ να θυμηθώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekbusters είπε

 

Από την άλλη δουλεύοντας σε αυτό το μαγαζί, μπορείς πολύ εύκολα να βγάλεις χρήματα με πλάγιους τρόπους που δεν θα τους αναφέρω εδώ. Αν πέσεις σε καλούς συνεργάτες ίσως σ εξηγήσουν. Έχω τον κολλητό μου και δουλεύει αρκετά χρόνια στον Γερμανό και μιλάω εκ πείρας και βγάζει πάνω από το μισό μισθό το μήνα συν. 

 

μιλας με γρίφους γεροντα.... εννοεις καμια επισκευη κινητού μαυρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπαν εξαρτάται που θα δουλέψεις. Άλλη δουλειά εὶναι να δουλεύεις σε κατάστημα Γερμανός cosmote άλλο να δουλεύεις σε Γερμανός franchise. Θα έχεις σίγουρα πίεση για συνδέσεις μιας.και αυτά κυνηγάνε αλλά και γκρίνια απο πελάτες για οποιοδὴποτε θέμα με τον ΟΤΕ. Πχ μπορεί να καθυστερεί να φτιαχτεὶ η βλάβη στο σταθερό τηλέφωνο-ίντερνετ, εσένα θα έρθει να πρὴξει και πιθανόν να βρίσει. Επίσης ότι χειρότερο σε καταστὴματα είναι το σπαστό που αν μένεις μακριά είναι σκότωμα. Για μένα δεν παρατάς τα φιλολογικά εντελώς ( γιατί οτι αφὴνεις σε αφὴνει). Αν θες να δουλέψεις πὼληση ξεκίνα, αλλά να ξέρεις οτι αν δεν πας για υπεύθυνος, διευθυντὴς κτλ είναι επάγγελμα με ημερομηνία λὴξεως. Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί να έχουν πάρει σύνταξη σαν απλοί πωλητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

μιλας με γρίφους γεροντα.... εννοεις καμια επισκευη κινητού μαυρα?

Μπα να καβατζωνει προσφορες και να τις μοσχοπουλάει μετα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SPYRER_007 Σε δημόσιες υπηρεσίες αν δουν ότι είσαι καλός πολλοί (υπάλληλοι αλλά και πολίτες) είναι διατεθειμένοι να σου δώσουν χρήματα για να φτιάξεις έναν υπολογιστή ή να αποκαταστήσεις ένα πρόβλημα στο κινητό κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δουλέψει σε franchise κατάστημα της Γερμανος για 1 μιση μήνα περίπου.
Είχα μετακομίσει πρόσφατα στην Αττική και έψαχνα άμεσα δουλειά. Μετά από μια συνέντευξη στο Μέγαρο του Οτε στην Κηφισίας , με στείλανε για δεύτερη συνέντευξη στο κατάστημα της περιοχής που είχα βάλει σαν προτίμηση. Με προσλάβανε με 600 ευρω καθαρό μισθό.
Το ωράριο ήταν σπαστό και εκτός της Κυριακής είχαμε άλλο ενα ρεπό κυλιόμενα (συνήθως οι παλιοι παίρνανε του Σαββάτου για να κολλήσουν ΣΚ).
Οι συνάδελφοι ήταν αρκετά φιλικοί και πρόθυμοι να με μπάσουν γρήγορα στα πράγματα , όσο ήταν αυτο δυνατόν με τον κόσμο συνεχεια μες στο μαγαζί.
Ο κοσμος επισης που μπαινει ειναι πολυς, ειναι ανυπόμονος , ειναι κατα περιπτωσεις αγενής. Θελει υπομονή , θέλει ευγένεια , και γερό στομάχι.
Ηταν ηλικίας 40+ κατα μεσο ορο και φυσικά χωρίς πολλές γνώσεις τεχνολογίας. Σου ζητάνε κουφά πράγματα ή νορμαλ πραγματα που απλά δεν μπορούν να εξηγήσουν.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που πρέπει να χρησιμοποιείς για τις περισσότερες εργασίες , το οποίο για μένα που δεν εχω καλή μνήμη δεν ήταν εύκολο. Κανονικά πρέπει να περάσεις στα κεντρικά από εκπαίδευση (2 βδομάδων), αλλά γίνεται αργότερα συνήθως. Αν κολλάς στο πρόγραμμα σε κάποιο βήμα , πρέπει συνέχεια να ρωτάς καποιον έμπειρο συνάδελφο για να συνεχίσεις. Καταλαβαίνεις ότι αν εξυπηρετεί κιόλας , αυτό γίνεται άβολο και για σενα και για τον πελάτη και σου προσθέτει πίεση.
Το άλλο μπέρδεμα που γινόταν, ήταν με τις συνεχείς αλλαγές τιμές σε προσφορές συσκευών κλπ. 

Οι πωλήσεις των συμβολαίων (που αν δεν εισαι ταλέντο ή δεν εχεις προηγουμενη εμπειρία) θα αργησουν να έρθουνε.Δυστυχως ειναι το μονο που ζηταει ο εργοδοτης.Με αυτα βγαζουν τους στοχους σαν καταστημα.Συνηθως αν κλεισεις καποιο συμβολαιο με πελατη , θα σε βοηθησουν οι παλιοτεροι στα διαδικαστικά του προγράμματος.(Απλά πρέπει να στο καταχωρησουν στο ονομα σου για να μετρησει και το μπονους αργοτερα, αν ειναι δικαιοι).

Εμένα με απολύσανε 1 μιση μήνα μετά χωρίς προειδοποίηση , πολύ ψυχρά και σαν να μη συμβαίνει τίποτα, με τη δικαιολογία ότι θα προσλαβουν μια άλλη κοπέλα με εμπειρία στην πώληση. Τελικά απλά ήρθε μια κοπέλα με την ίδια εμπειρία με εμένα (καμία δλδ). 
Εκτός από τους 2 βασικούς πωλητές, όλα τα άλλα παιδιά (5 μαζί με τον τεχνικό) απολυθήκανε αργότερα ή παραιτήθηκαν , όπως έμαθα.

Το σπαστό ωράριο είναι εξουθενωτικό ειδικά αν μένεις μακριά( αποσταση > 20 λεπτών). Φαντάσου ότι έναν συνάδελφος καθόταν εκεί το μεσημέρι για να μην γυρίσει σπίτι τις διπλές μέρες.Αν θες να κάνει κάτι άλλο παράλληλα με την άλλη ιδιότητα σου , θα ζοριστείς πολύ.
Έχει αρκετή ορθοστασία , αλλά όχι τρελά πράγματα.
Αν είσαι νευρικός ή ευέξαπτος άνθρωπος δεν είναι και η καλύτερη ιδέα. Θέλει να είσαι λίγο ζεν και σταρχι@@στρια.
Γενικά είναι δουλειά με σταθερό μισθό , αλλά όχι σταθερή δουλειά.

Όλα αυτά ήταν προσωπική μου εμπειρία (όχι και η καλύτερη) .
Γνώμη μου. Μην πας , εκτός κι αν έχεις απόλυτη ανάγκη τα χρήματα.

Ελπιζω να βοήθησα.



 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...