Προς το περιεχόμενο

Μη γνησιες ζαντες σε ενα αμαξι τι δειχνουν?


ΒουρΝ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, phanispal είπε

Είναι απίστευτο πώς αυτός ο λαός τα βλέπει όλα όπως βολεύουν εκείνον και μόνο εκείνον.

Μέσα στον "εκείνον" όμως δεν είναι μόνο ο πωλητής, είναι και ο αγοραστής, οπότε όλα γίνονται κατόπιν συνεννόησης, αν κάποιον δεν βολεύει πάει παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, phanispal είπε

Είναι απίστευτο πώς αυτός ο λαός τα βλέπει όλα όπως βολεύουν εκείνον και μόνο εκείνον.

Και γιατί να ξεβολευτώ εγω για να βολευτεί ο άλλος;Γιατί να τρεχω και να μου λεει δεν μου αρεσουν οι ζάντες,το χρωμα δεν με βολευει,κόψε ένα χιλιάρικο;;;

Αν με καίει τόσο πολυ να το πουλήσω μπορεί να το κάνω.Αν τον καίει τόσο πολύ να αγοράσει ας το κάνει.Λύσεις που εξυπηρετουν όλους υπαρχουν,πχ  spot a mechanick 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ΒουρΝ είπε

Ας μην αναλύουμε το αν θα πάει ο μηχανικός να το δει η θα το φέρει στο συνεργείο, συμφωνώ ότι πρώτα το καλύτερο θα είναι να πάει ο πωλητής να το δει να γνωριστούν κιόλας, το θέμα είναι αν αξίζει η συγκεκριμένη αγγελία να μου πείτε γνώμες εμφανισιακά τουλάχιστον η απο αυτα που σας είπα κάτι δεν ακούγεται καλό 

Δεν μπορεί κάποιος με ασφάλεια να σου απαντήσει αν αξίζει ή όχι, καλώς ή κακώς πρέπει να πας να το ελέγξεις από κοντά. Σαν τιμή με μια γρήγορη ματιά στο car, από τιμή καλά είναι, υπάρχουν και μερικοί που ανεβάζουν φωτογραφίες παλαιότερες και όταν πας να το δεις βλέπεις "άλλο" αμάξι ή κρύβουν τις ατέλειες όπως ξεθωριασμα σε χρώμα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, arispz είπε

Ο πωλητής που γνωρίζει την αξία του οχήματος του δεν θα ασχοληθεί να το περιφέρει σε υποψήφιους αγοραστές!!!  

Ο πωλητής μπορεί να γνωρίζει την αξία το οχήματος του, το θέμα είναι να τη διαπιστώσει και ο αγοραστής και να μην παίρνει γουρούνι στο σακί.

14 ώρες πριν, jimzak είπε

Εγώ λογικό τα ακούω αυτά που σου είπε, σκέψου να πουλάς εσύ ένα αυτοκίνητο και να σου λέει ο ένας φερτο από εδώ, πήγαινε το εκεί κτλ...

Πας με τον μηχανικό σου, το βλέπετε και αν σου δώσει το οκ και σου αρέσει προχωράς στην αγορά.

Κανένας σοβαρός μηχανικός δεν πάει να κάνει εκτίμηση με το μάτι.

Χρειάζεται όργανα και εργαλεία που υπάρχουν στο συνεργείο.

Μόνο η spotmechanic και αντίστοιχα κινητά συνεργεία μπορούν να εξυπηρετήσουν στο χώρο του πωλητή αλλά με ανάλογο κόστος.

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Επειδή όμως και πολλοί αγοραστές απλά περνάνε τον καιρό τους δεν μπορεί ο πωλητης να κάνει βόλτες το αμάξι του στον καθε ένα μηχανικό.Οπότε όποιος κόβεται πιο πολύ για την πώληση θα κάνει την εξυπηρέτηση.Αλλωστε και αμάξια υπάρχουν  και πωλητές και αγοραστές,κάτι θα βρεθεί για όλους.

Χομπίστες υπάρχουν και από τις δύο μεριές...να λέμε και την αλήθεια.

2 ώρες πριν, arispz είπε

Και η αντιπροσωπεία πουλάει αλλά δεν τις λες φέρτο να το δω!!!!!

Ο πωλητής θα το κάνει αυτό εάν καίγεται να το ξεφορτωθεί, ο αγοραστής θα πρέπει να ανησυχεί εάν ο πωλητής είναι διατεθειμένος να γίνετε μπαλάκι για να πουλήσει ......

Η αντιπροσωπεία παρέχει εγγυήση αγοράς για μια πενταετία, εσύ τι δίνεις;

Αν δεν θες να πουλήσεις ή δεν έχεις χρόνο να πουλήσεις δεν πουλάς.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Και γιατί να ξεβολευτώ εγω για να βολευτεί ο άλλος;

Αφού «εσύ» πουλάς, εσύ θες να το διώξεις για τους δικούς σου λόγους, γιατί να ξεβολευτεί ο άλλος κι εσύ να είσαι πασάς στα Γιάννενα; Ειλικρινά δηλαδή.

 

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Γιατί να τρεχω και να μου λεει δεν μου αρεσουν οι ζάντες,το χρωμα δεν με βολευει

Νόμιζα ότι συζητάμε για αγγελίες στο car με σοβαρές και πολλές φωτογραφίες, όχι για αγγελία 20 λέξεων στη Χρυσή Ευκαιρία.

Οπότε θα έχει δει ο άλλος τι ζάντες φοράει, τι χρώμα είναι, ποια σημεία έχουν χτυπηθεί και τέλος πάντων όλα τα πολύ βασικά που φαίνονται με γυμνό μάτι.

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

κόψε ένα χιλιάρικο;;;

Εδώ τον κόβεις τον άλλον απ' το τηλέφωνο, ή τον προετοιμάζεις ότι δεν πρόκειται να δεχτείς τέτοιο παζάρι, αν δεν είσαι διατεθειμένος φυσικά.

Όπως και να 'χει, η ελληναράδικη νοοτροπία που ο καθένας κοιτάει την πάρτη του είναι κάτι που βλέπουμε καθημερινά και παντού, όχι μόνο στις αγοραπωλησίες αυτοκινήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Αφού «εσύ» πουλάς, εσύ θες να το διώξεις για τους δικούς σου λόγους, γιατί να ξεβολευτεί ο άλλος κι εσύ να είσαι πασάς στα Γιάννενα; Ειλικρινά δηλαδή.

 

Νόμιζα ότι συζητάμε για αγγελίες στο car με σοβαρές και πολλές φωτογραφίες, όχι για αγγελία 20 λέξεων στη Χρυσή Ευκαιρία.

Οπότε θα έχει δει ο άλλος τι ζάντες φοράει, τι χρώμα είναι, ποια σημεία έχουν χτυπηθεί και τέλος πάντων όλα τα πολύ βασικά που φαίνονται με γυμνό μάτι.

Εδώ τον κόβεις τον άλλον απ' το τηλέφωνο, ή τον προετοιμάζεις ότι δεν πρόκειται να δεχτείς τέτοιο παζάρι, αν δεν είσαι διατεθειμένος φυσικά.

Όπως και να 'χει, η ελληναράδικη νοοτροπία που ο καθένας κοιτάει την πάρτη του είναι κάτι που βλέπουμε καθημερινά και παντού, όχι μόνο στις αγοραπωλησίες αυτοκινήτων.

Γιατί στο car.gr  δεν παίρνουν αργόσχολοι τηλεφωνο ;

Και συγνώμη αν σου ακούγεται εγωιστικό αλλά ναι ,θα κοιτάξω την πάρτη μου πρωτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Ο πωλητής μπορεί να γνωρίζει την αξία το οχήματος του, το θέμα είναι να τη διαπιστώσει και ο αγοραστής και να μην παίρνει γουρούνι στο σακί.

Κανένας σοβαρός μηχανικός δεν πάει να κάνει εκτίμηση με το μάτι.

Χρειάζεται όργανα και εργαλεία που υπάρχουν στο συνεργείο.

Μόνο η spotmechanic και αντίστοιχα κινητά συνεργεία μπορούν να εξυπηρετήσουν στο χώρο του πωλητή αλλά με ανάλογο κόστος.

Χομπίστες υπάρχουν και από τις δύο μεριές...να λέμε και την αλήθεια.

Η αντιπροσωπεία παρέχει εγγυήση αγοράς για μια πενταετία, εσύ τι δίνεις;

Αν δεν θες να πουλήσεις ή δεν έχεις χρόνο να πουλήσεις δεν πουλάς.

Εξαρτάται πάντα από τι ζόρι τραβάει ο πωλητής για να πουλήσει. 2 αυτοκίνητα έχω πουλήσει έως τώρα, ήξερα τι πούλαγα, και δεν με ένοιαζε ποσό χρόνο θα μου πάρει να τα πουλήσω. Δεν ασχολήθηκα με κανένα που ήθελε να τα δείξω στον χώρο τους, η να τα πάω στον μηχανικό τους, μπορεί να μου πήρε τον διπλάσιο χρόνο, αλλά δεν με ενδιέφερε διότι δεν είχα ανάγκη να τα πουλήσω, στο τέλος μετάνιωσα και που τα πούλησα, διότι δεν ήταν μοντέλα τις «σειράς», και ευχαριστήθηκα να στέλνω αδιάβαστους κάτι τύπους του στιλ «δίνω τόσα μετρητά» η «αλλά τα δίνουν τόσα» κλπ κλπ κλπ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, ΒουρΝ said:

67nNBKb.png🤨 σημερα το πρωι τον πηρα για να κανονισουμε για αυριο γιατι σημερα δεν μπορουσε

Είχα δει χθες την αγγελία και αυτό που φαινόταν ύποπτο ήταν ο αερόσακος του συνοδηγού. Έδειχνε να έχει ανοίξει και ντυθεί όπως να'ναι με ύφασμα. Μάλλον καλύτερα που δεν έκατσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Είχα δει χθες την αγγελία και αυτό που φαινόταν ύποπτο ήταν ο αερόσακος του συνοδηγού. Έδειχνε να έχει ανοίξει και ντυθεί όπως να'ναι με ύφασμα. Μάλλον καλύτερα που δεν έκατσε...

Το ειχα δει και εγω αυτο μιας και το ειπε ενα παιδι εδω,μου εκανε εντυπωση και εμενα ναι σε ολα τα αλλα που εχει δει δεν υπαρχει καποια φθορα εκει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, arispz είπε

Εξαρτάται πάντα από τι ζόρι τραβάει ο πωλητής για να πουλήσει. 2 αυτοκίνητα έχω πουλήσει έως τώρα, ήξερα τι πούλαγα, και δεν με ένοιαζε ποσό χρόνο θα μου πάρει να τα πουλήσω. Δεν ασχολήθηκα με κανένα που ήθελε να τα δείξω στον χώρο τους, η να τα πάω στον μηχανικό τους, μπορεί να μου πήρε τον διπλάσιο χρόνο, αλλά δεν με ενδιέφερε διότι δεν είχα ανάγκη να τα πουλήσω, στο τέλος μετάνιωσα και που τα πούλησα, διότι δεν ήταν μοντέλα τις «σειράς», και ευχαριστήθηκα να στέλνω αδιάβαστους κάτι τύπους του στιλ «δίνω τόσα μετρητά» η «αλλά τα δίνουν τόσα» κλπ κλπ κλπ ....

Εσύ δεν έχεις ανάγκη να πουλήσεις και δεν σε νοιάζει, ο άλλος δεν έχει ανάγκη να αγοράσει και δεν τον νοιάζει, γενικά χομπίστες υπάρχουν πολλοί...κουβέντα να γίνεται!

Καλή η κοινονικοποίηση δεν λέω...

Το κακό γι αυτούς που ενδιαφέρονται, είναι οτι πέφτουν σε αυτούς που δεν νοιάζονται και δεν βγαίνει άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, phanispal είπε

Αφού «εσύ» πουλάς, εσύ θες να το διώξεις για τους δικούς σου λόγους, γιατί να ξεβολευτεί ο άλλος κι εσύ να είσαι πασάς στα Γιάννενα; Ειλικρινά δηλαδή.

Εγω πουλαω,εγω θετω τους ορους μου.
Αν δεν θελει,παει παρακατω.

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Εσύ δεν έχεις ανάγκη να πουλήσεις και δεν σε νοιάζει, ο άλλος δεν έχει ανάγκη να αγοράσει και δεν τον νοιάζει, γενικά χομπίστες υπάρχουν πολλοί...κουβέντα να γίνεται!

Αν ασχοληθειτε λιγο παραπανω με τις αγοραπωλησιες,θα καταλαβετε οτι υπαρχουν απειροι χομπιστες.

Ειδικα μεσα στις καραντινες,εχω κουραστει να ασχολουμαι με τον καθε βλαμμενο που στελνει μηνυμα,απλα για να περασει η ωρα του.

Θυμηθηκα μια φοβερη αγγελια,ενα κοριτσακι ( 25 χρονων αλλα στο μυαλό κοριτσακι ) πουλουσε ενα ζευγαρι παπουτσια,και δεν εγραφε ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ !!!
Οταν σχολιασα για ποιο λογο δεν αναφερει το πλεον βασικο,μου ειπε οτι αν ενδιαφερεται καποιος θα στειλει μηνυμα.

Με λιγα λογια,εγω εχω ολη τη μερα ελευθερη και δεν εχω τι να κανω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πατροπαράδοτα, όποιος ήθελε να αγοράσει πήγαινε στον πωλητή

Είναι καινούργια μόδα το "φέρτο από εδώ να του ρίξω μια ματιά", και εντελώς λανθασμένη κατά τη γνώμη μου

Όταν θέλω να αγοράσω, εγώ πάω να δω το προϊόν, δεν παίρνω τηλέφωνο στον Κωτσόβολο και του λέω "φέρε από το σπίτι μου 3 τηλεοράσεις να δω ποια μου κάνει"...

Απλά λόγω της γενικότερης κατάστασης έχει περάσει μια νοοτροπία ότι όσου πουλάνε (το οτιδήποτε) το κάνουν επειδή δεν έχουν να πληρώσουν την ΔΕΗ ή το σούπερ μάρκετ, οπότε σου λέει ο άλλος

"ε αφού θα του δώσω το γλυκό μου χρήμα, ας μου κάνει και 3 κωλοτούμπες"...

Τελευταίο μηχανάκι που πούλησα, το πήγα για έλεγχο στην άλλη άκρη της Αττικής, αφού το παλικάρι που το πήρε έμενε στον Άγιο Στέφανο

Όμως, πρώτα τον έβαλα να έρθει κάτω από το γραφείο μου, το το έδειξα, του είπα να παρατηρήσει κάθε λεπτομέρεια (αυτήν που μπορεί να δει κάποιος χωρίς να έχει την εμπειρία του μηχανικού, π.χ. λάστιχα, αλυσιδογράναζα και τα ρέστα), συμφώνησα την τιμή, και πήγα μετά για το τυπικό τσεκ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Πάντως πατροπαράδοτα, όποιος ήθελε να αγοράσει πήγαινε στον πωλητή

Είναι καινούργια μόδα το "φέρτο από εδώ να του ρίξω μια ματιά", και εντελώς λανθασμένη κατά τη γνώμη μου

Όταν θέλω να αγοράσω, εγώ πάω να δω το προϊόν, δεν παίρνω τηλέφωνο στον Κωτσόβολο και του λέω "φέρε από το σπίτι μου 3 τηλεοράσεις να δω ποια μου κάνει"...

Απλά λόγω της γενικότερης κατάστασης έχει περάσει μια νοοτροπία ότι όσου πουλάνε (το οτιδήποτε) το κάνουν επειδή δεν έχουν να πληρώσουν την ΔΕΗ ή το σούπερ μάρκετ, οπότε σου λέει ο άλλος

"ε αφού θα του δώσω το γλυκό μου χρήμα, ας μου κάνει και 3 κωλοτούμπες"...

Σε αυτό στα bold κάνεις λάθος, η νοοτροπία "φέρτο από εδώ να το δω" πάντα υπήρχε, δεν εμφανίστηκε τώρα τελευταία, τέτοιες απαιτήσεις από τη μεριά του υποψήφιου υπήρχαν όσο θυμάμαι όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, και μάλιστα δεν ήταν/είναι λίγες οι φορές που η ανάγκη των πωλητών τους έκανε/κάνει να υποκύπτουν σε τέτοιες απαιτήσεις.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά έναν γείτονα κάπου το 1990 που έψαχνε να αγοράσει μεταχειρισμένο αυτοκίνητο, και κάθε απόγευμα μια και δούλευε το πρωί έκλεινε 2-3 ραντεβού με πωλητές που του έφερναν αυτοκίνητα σπίτι του να τα δει. Ένα από αυτά μάλιστα ήταν Renault Fuego, με το που το είδε λέει στον πωλητή με απάθεια "α δεν μου κάνει, νόμιζα πως ήταν τετράπορτα αυτά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ένα από αυτά μάλιστα ήταν Renault Fuego, με το που το είδε λέει στον πωλητή με απάθεια "α δεν μου κάνει, νόμιζα πως ήταν τετράπορτα αυτά".

Αγαπημένο αυτοκίνητο απο τα χαρτάκια που παίζαμε μικροί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...