Προς το περιεχόμενο

H Εpic Games μεταφέρει τη δικαστική της διαμάχη με την Apple στην Ευρώπη


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, AtiX είπε

Τότε θα ανοίξει ο ασκός του Αιόλου και για τα υπόλοιπα stores σε διάφορες πλατφόρμες όπως παιχνιδομηχανές, έξυπνες συσκευές, ακόμα και για τα stores μέσα στις εφαρμογές πχ του δικού της store...

Είναι ένα (καλοδεχούμενο για μένα) ενδεχόμενο, αλλά το τηλέφωνο είναι μια λίγο ιδιάζουσα αγορά, με την έννοια ότι η πρόσβαση στην επικοινωνία και την πληροφορία προστατεύεται από πολλά ευρωπαϊκά συντάγματα (π.χ. το δικό μας).

[Στο τέλος μέχρι και εγώ θα πιστέψω ότι νοιάζουν τις κυβερνήσεις τα συντάγματα... 🤣]

Επεξ/σία από petasis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Πραγματικά γιατί παραβλέπεις την πραγματικότητα??? Κάνε σύγκριση τιμών μεταξύ των store και αν βρεις διαφορές εμένα να μην με λένε AtiX???

Σε τι να βρω διαφορές? Σε μια εφαρμογή την έκπτωση την κάνει είτε ο developer είτε το store. Γιατί να κάνει κάποιος από αυτούς οποιαδήποτε έκπτωση αυτή την στιγμή?

Ο πρώτος θα ανταγωνιστεί το ίδιο του το προϊόν ανάμεσα στα store? Για ποιο λόγο να το κάνει αυτό?

Και τα store δεν έχουν ανταγωνισμό μεταξύ τους όπως είναι τώρα η κατάσταση. Το apple store πουλάει μόνο σε χρήστες ios και η Google στο Android. Και να βάλει το play store μειωμένη τιμή, θα πάει ο χρήστης ios να πάρει Android για να εκμεταλλευτεί την διαφορά στην τιμή? Δεν νομίζω. Άρα δεν έχουν κίνητρο να το κάνουν.

Για να δεις διαφορά στην τιμή, θα κοιτάξεις εκεί που υπάρχουν ήδη πολλαπλά store όπως πχ το pc gaming όπου υπάρχουν συνέχεια προσφορές, εκπτώσεις και ανταγωνισμός ανάμεσα στα store!

Τέλος, ειναι βέβαιο ότι δεν σε λένε ΑtiX 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοει της κυρίαρχης θέσης της Apple? Αφού έχει πολύ μικρό μερίδιο ειδικά σε σχέση με Google. 
 

επίσης, είναι σαν να λέμε πως εγώ πουλάω φαγητό από το μαγαζί μου μέσω efood αλλά δεν θέλω να δίνω το μερίδιο που ζητάει το efood; Γιατί είναι κακό το efood για παράδειγμα;

Επεξ/σία από kabamaru80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dieksodo είπε

δηλαδη για να το πουμε απλα
θες να μπεις με το στανιο σπιτι μου ακομα και αν δε σεβεσαι τους κανονες που βαζω

Ναι δεν είναι ακριβώς έτσι. Πχ. αμα νοικιάσω το σπίτι σου δεν μπορείς να βάλεις κανόνα στο συμβόλαιο ας πούμε "απαγορεύονται οι επισκέψεις" ή "μόνο λευκοί συγκάτοικοι Ελληνικής καταγωγής" απλά επειδή είναι σπίτι σου. Φαντάζομαι είναι αυτονόητο αυτό. Δεν υπάρχουν δικοί σου κανόνες, υπάρχουν κανόνες που πηγάζουν από το σύνταγμα ή το αστικό δίκαιο εν προκειμένω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kabamaru80 είπε

Τι εννοει της κυρίαρχης θέσης της Apple? Αφού έχει πολύ μικρό μερίδιο ειδικά σε σχέση με Google. 
 

επίσης, είναι σαν να λέμε πως εγώ πουλάω φαγητό από το μαγαζί μου μέσω efood αλλά δεν θέλω να δίνω το μερίδιο που ζητάει το efood; Γιατί είναι κακό το efood για παράδειγμα;

Κυρίαρχη θέση μέσα στο οικοσύστημα της εννοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mike299 είπε

Σε τι να βρω διαφορές? Σε μια εφαρμογή την έκπτωση την κάνει είτε ο developer είτε το store. Γιατί να κάνει κάποιος από αυτούς οποιαδήποτε έκπτωση αυτή την στιγμή?

Ο πρώτος θα ανταγωνιστεί το ίδιο του το προϊόν ανάμεσα στα store? Για ποιο λόγο να το κάνει αυτό?

Και τα store δεν έχουν ανταγωνισμό μεταξύ τους όπως είναι τώρα η κατάσταση. Το apple store πουλάει μόνο σε χρήστες ios και η Google στο Android. Και να βάλει το play store μειωμένη τιμή, θα πάει ο χρήστης ios να πάρει Android για να εκμεταλλευτεί την διαφορά στην τιμή? Δεν νομίζω. Άρα δεν έχουν κίνητρο να το κάνουν.

Για να δεις διαφορά στην τιμή, θα κοιτάξεις εκεί που υπάρχουν ήδη πολλαπλά store όπως πχ το pc gaming όπου υπάρχουν συνέχεια προσφορές, εκπτώσεις και ανταγωνισμός ανάμεσα στα store!

Βρε πες μου κάτι πάρα πολύ απλό, η Epic έχει τις ίδιες τιμές στα προϊόντα της ανεξάρτητου πλατφόρμας? Αν είναι οι ίδιες έχω δίκιο, αν στο play store είναι πιο φτηνές έχεις εσύ δίκιο...

32 λεπτά πριν, mike299 είπε

Τέλος, ειναι βέβαιο ότι δεν σε λένε ΑtiX 😛

Με στεναχωρείς μιας και χρησιμοποιώ αυτό το user name από το 2004... 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mike299 είπε

Κυρίαρχη θέση μέσα στο οικοσύστημα της εννοεί

Σαν να λένε ότι η Sony έχει κυρίαρχη θέση στο οικοσύστημα της βλέπε PlayStation? 
μα αυτό είναι αυτονόητο!! Βρες μου ένα τέτοιο οικοσύστημα που δεν ισχύει αυτό! Google, Microsoft (Xbox) κλπ παντού ισχύει. 
το γεγονός ότι «χτυπάει» την Apple θεωρώ έχει να κάνει με την θέση της και όχι με την δημοφιλία της μια και οι χρήστες ανδροιντ είναι περισσότεροι. Απλά αυτοί / εκεί δεν πληρώνουν. Όποτε την Επικ δεν την νοιάζει τι θα κάνει η Google. Θεωρεί όμως πως «εξαπατάται» ;

 

με βάση το παράδειγμα της να πάω και εγώ να ζητήσω «τα ρέστα» από το efood? 
που στη τελική και πελάτες μου φέρνει και διαφήμιση μου κάνει; Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την λογική για αυτό άλλωστε και ενεπλάκη στη συζήτηση. Και πιστέψτε με κανένας δεν θέλει «νταβά..» αλλά κάπως πρέπει να πληρώνονται και αυτά τα συστήματα είτε είναι διάσημα είτε όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την πιανουν την Apple νομοι για μονοπωλιακες τακτικες, επειδη δεν θεωρειται οτι εχει εξεχουσα θεση στην αγορα με ενα 10% που κατεχει. 

Ελπιζω να καταλαβατε μερικοι για ποιο λογο θελει λιγους πελατες, και καλους.

Και ποιος ειναι ο σημαντικοτερος λογος που δεν βγαζει iphone με 200€.

Δεν ειναι οτι δεν μπορει, αλλα δεν την συμφερει να παρει μεγαλο κομματι της αγορας και μετα να την ελεγχουν για μονοπωλειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Βρε πες μου κάτι πάρα πολύ απλό, η Epic έχει τις ίδιες τιμές στα προϊόντα της ανεξάρτητου πλατφόρμας? Αν είναι οι ίδιες έχω δίκιο, αν στο play store είναι πιο φτηνές έχεις εσύ δίκιο...

Με στεναχωρείς μιας και χρησιμοποιώ αυτό το user name από το 2004... 😎

Δεν υπάρχει αυτή την στιγμή epic store σε apple/Google για να κάνουμε σύγκριση, αλλά πριν βγει από app/play store, έδινε έκπτωση για αγορές εκτός αυτών Πηγή

 Το βαπτιστικό σου εννοώ δεν είναι AtiX :)

1 ώρα πριν, kabamaru80 είπε

Σαν να λένε ότι η Sony έχει κυρίαρχη θέση στο οικοσύστημα της βλέπε PlayStation? 
μα αυτό είναι αυτονόητο!! Βρες μου ένα τέτοιο οικοσύστημα που δεν ισχύει αυτό! Google, Microsoft (Xbox) κλπ παντού ισχύει. 
το γεγονός ότι «χτυπάει» την Apple θεωρώ έχει να κάνει με την θέση της και όχι με την δημοφιλία της μια και οι χρήστες ανδροιντ είναι περισσότεροι. Απλά αυτοί / εκεί δεν πληρώνουν. Όποτε την Επικ δεν την νοιάζει τι θα κάνει η Google. Θεωρεί όμως πως «εξαπατάται» ;

 

με βάση το παράδειγμα της να πάω και εγώ να ζητήσω «τα ρέστα» από το efood? 
που στη τελική και πελάτες μου φέρνει και διαφήμιση μου κάνει; Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την λογική για αυτό άλλωστε και ενεπλάκη στη συζήτηση. Και πιστέψτε με κανένας δεν θέλει «νταβά..» αλλά κάπως πρέπει να πληρώνονται και αυτά τα συστήματα είτε είναι διάσημα είτε όχι. 

 Μα όπως σωστά ανέφερε και ο @AtiX
, Μία πιθανή δικαίωση της epic, θα επηρεάσει και τα store της sony,ms στις κονσόλες τους. 

Ενημερωτικά ,καθώς φαίνεται από το κείμενο ότι δεν το γνωρίζεις, έχει αφαιρεθεί και από το Google play store το frotnite, για τους ίδιους ακριβώς λόγους. 

Απλά επειδή εκεί επιτρέπεται το side loading άλλων store, δεν έχει τόση διάσταση το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Herald said:

Ναι δεν είναι ακριβώς έτσι. Πχ. αμα νοικιάσω το σπίτι σου δεν μπορείς να βάλεις κανόνα στο συμβόλαιο ας πούμε "απαγορεύονται οι επισκέψεις" ή "μόνο λευκοί συγκάτοικοι Ελληνικής καταγωγής" απλά επειδή είναι σπίτι σου. Φαντάζομαι είναι αυτονόητο αυτό. Δεν υπάρχουν δικοί σου κανόνες, υπάρχουν κανόνες που πηγάζουν από το σύνταγμα ή το αστικό δίκαιο εν προκειμένω

μμμμ ναι αν νοικιασω το σπιτι μου μπορω να βαλω τετοιους κανονες. δε θα τους βαλω στο συμβολαιο αλλα αν σε δω με παιδια σκυλια / καπνιστης / απλυσιαρης θα σου βρω μια δικαιολογια να σου πω οχι.

επισης αν ειμαι ρατσιστης και δε θελω ξερωγω αλβανους πως ακριβως θα μου το απαγορευσεις? θα μου κανεις μηνυση γιατι δε στο νοικιαζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dieksodo είπε

μμμμ ναι αν νοικιασω το σπιτι μου μπορω να βαλω τετοιους κανονες. δε θα τους βαλω στο συμβολαιο αλλα αν σε δω με παιδια σκυλια / καπνιστης / απλυσιαρης θα σου βρω μια δικαιολογια να σου πω οχι.

επισης αν ειμαι ρατσιστης και δε θελω ξερωγω αλβανους πως ακριβως θα μου το απαγορευσεις? θα μου κανεις μηνυση γιατι δε στο νοικιαζω?

Aφού δεν μπορείς να τους βάλεις στο συμβόλαιο τότε δεν είναι νόμιμοι οι κανόνες που θες να επιβάλλεις. Αυτό σου εξηγώ, το ότι είναι σπίτι σου δεν σημαίνει οτι μπορείς να αποφασίζεις ότι γουστάρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Herald said:

Aφού δεν μπορείς να τους βάλεις στο συμβόλαιο τότε δεν είναι νόμιμοι οι κανόνες που θες να επιβάλλεις. Αυτό σου εξηγώ, το ότι είναι σπίτι σου δεν σημαίνει οτι μπορείς να αποφασίζεις ότι γουστάρεις. 

μα στο τελος θα γινει αυτο που θελω εγω οχι ο νομος

αρα ο νομος ειναι ανευ σημασιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dieksodo είπε

μα στο τελος θα γινει αυτο που θελω εγω οχι ο νομος

αρα ο νομος ειναι ανευ σημασιας

Ρε φίλε και να σκοτώσεις κάποιον αμα θές γίνεται, απλά μετά θα σε πάνε μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, mike299 είπε

Δεν υπάρχει αυτή την στιγμή epic store σε apple/Google για να κάνουμε σύγκριση, αλλά πριν βγει από app/play store, έδινε έκπτωση για αγορές εκτός αυτών Πηγή

Την εποχή που υπήρχαν ταυτόχρονα (για πάνω από 7 χρόνια) οι εφαρμογές της Epic σε όλες τις πλατφόρμες, οι τιμές ήταν ενιαίες δηλαδή όταν γινότανε κάπου έκπτωση γινότανε σε όλα τα stores... 

Το αναφέρω γιατί αν κατάφερε να κάνει έκπτωση 20% με το που έφυγε από app store & google play, αυτό θα σήμαινε ότι τόσα χρόνια οι χρήστες των υπόλοιπων stores πλήρωναν 20% επιπλέον καθαρού κέρδους που έμπαινε στην τσέπη της Epic! Τιμιότατο...

12 ώρες πριν, mike299 είπε

 Το βαπτιστικό σου εννοώ δεν είναι AtiX :)

Το ξέρω φίλε μου, αλλά αν έγραφα Κώστας/Γιώργος/Θανάσης δεν θα είχε νόημα αφού όλοι εδώ μέσα με ξέρουν ως AtiX... 😝

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...