Προς το περιεχόμενο

Επισκευή σε μητρικη turbox.


Andrikokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα φιλοι. Εχω ενα turbo-x (clevo) W251HN με καμενη μητρική. Καηκε οταν το εβαλα στο ιδιο πολυπριζο που φορτιζα ενα φορητο κινεζικο ηχειο που ηταν συνδεδεμένο στο λαπτοπ με aux. Η πλακα ειναι οτι εκαψε και μια θυρα hdmi της τηλεόρασης 🔥🔥. Το λαπτοπ τωρα, πατας να ανοιξει και ενω ανάβουν τα λαμπακια του, δεν υπαρχει καθολου σημα ζωης προς την οθονη(ουτε με συνδεση vga και hdmi προς αλλες αλλες οθονες) , μπιπς και σχετικα δεν ακουω, τις ram τις τσεκαρα και σε αλλο λαπτοπ, ειναι οκ, η CPU και η GPU παράγουν θερμοτητα (μαλλον καλο σημαδι αυτο). Ετσι, θελω να το επισκευασω με σκοπο να γινει πατεντοεπιτραπέζιος. Ξέρει κανείς καποιο μαγαζι που θα μπορουσε να επισκευάσει την μητρική.

 

Επεξ/σία από Andrikokos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 λεπτά πριν, Andrikokos είπε

Καλημερα φιλοι. Εχω ενα turbo-x (clevo) W251HN με καμενη μητρική. Καηκε οταν το εβαλα στο ιδιο πολυπριζο που φορτιζα ενα φορητο κινεζικο ηχειο που ηταν συνδεδεμένο στο λαπτοπ με aux. Η πλακα ειναι οτι εκαψε και μια θυρα hdmi της τηλεόρασης 🔥🔥. Το λαπτοπ τωρα, πατας να ανοιξει και ενω ανάβουν τα λαμπακια του, δεν υπαρχει καθολου σημα ζωης προς την οθονη(ουτε με συνδεση vga και hdmi προς αλλες αλλες οθονες) , μπιπς και σχετικα δεν ακουω, τις ram τις τσεκαρα και σε αλλο λαπτοπ, ειναι οκ, η CPU και η GPU παράγουν θερμοτητα (μαλλον καλο σημαδι αυτο). Ετσι, θελω να το επισκευασω με σκοπο να γινει πατεντοεπιτραπέζιος. Ξέρει κανείς καποιο μαγαζι που θα μπορουσε να επισκευάσει την μητρική.

 

Άμα ήταν κανα αλλο που αξιζε θα σου έλεγα να το πας σε κάποιον τεχνικό να του ριξει έστω μια ματιά. Τούβλο x άστο...

Καλύτερα πάρε καποιο μεταχειρισμένο παλιό με κανα 100άρικο και κάνε ότι πατέντα θέλεις. Πιο σίγουρο θα είναι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 100€ σε μεταχειρισμένα λαπτοπ, δεν εχω βρει στις αποδοσεις που ειχε το δικο μου. Και θελω να δω εαν επισκευάζεται ευκολα και οικονομικά, σιγουρα αμα η επισκευή ειναι ασύμφορη δεν θα επισκευαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Andrikokos είπε

Με 100€ σε μεταχειρισμένα λαπτοπ, δεν εχω βρει στις αποδοσεις που ειχε το δικο μου. Και θελω να δω εαν επισκευάζεται ευκολα και οικονομικά, σιγουρα αμα η επισκευή ειναι ασύμφορη δεν θα επισκευαστεί.

Καταρχήν δεν ξέρεις αν τα χαρακτηριστικά που είχε υφίστανται ακόμη δυστυχώς.

Μπορεί να έχει πάρει κι άλλα πράγματα μαζί εκτός από μητρική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...