Προς το περιεχόμενο

Παραπλανηση - κοροιδια skroutzομαγαζων (και των αλλων)


gf030

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...και εννοω βεβαως για τον αναγραφομενο χρονο παραλαβης και παραδοσης.

Μου συνεβη τρεις φορες τις τελευταιες δυο μερες μετα απο παραγγελιες για στησιμο νεου pc, αλλα ευτυχως, επειδη ειχα ακουσει διαφορα εχω τραβηξει screenshots με την τιμη του προιοντος και την ενδειξη "Άμεση παραλαβή / Παράδοση 1 έως 3 ημέρες", την παραγγελια με τα πληρη στοιχεια μου, ημερομηνια κλπ και τελος την ολοκληρωση της παραγγελιας.

Οι κυριοι αυτοι, οι δυο την επομενη μερα και ο ενας μετα απο καποιες ωρες, επικοινωνησαν μαζι μου στο κινητο που ειχα δωσει για να μου πουν οτι δεν ειχαν επικοινωνησει εγκαιρα με τους "προμηθευτες" και οτι δεν υπηρχε πλεον διαθεσιμο το προιον, μπορουν απλα να μου το φερουν απο το εξωτερικο με αυξημενη τιμη και σε καμια τριανταρια μερες !

Επαναλαμβανω, εχω screenshots με πληρη στοιχεια και ημερομηνιες για τις παραγγελιες.

 

Αν αυτο δεν ειναι ο ορισμος της παραπλανησης και της απατης τοτε τι ειναι;... και οχι μονο εις βαρους του πελατη, αλλα και αθεμιτος ανταγωνισμος εις βαρος των συναδελφων τους που γραφουν με καθε ειλικρινεια "Παράδοση έως 30 ημέρες"...

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, cumulus είπε

Να ειχε συμβει μονο σε σενα καλα θα ηταν 

Το θεμα ειναι τι γινεται με ολο αυτο. Κανουμε καταγγελια, αναφορα;... που;... τι κυρωσεις εχουν ολοι αυτοι απο τις καταγγελιες;...

Παντως ειναι καλη μπιζνα αυτη η υποθεση. Πουλανε σε τιμες αμεσης παραδοσης με τιμες πολυ μεγαλυτερες απο αυτες της παραδοσης σε τριαντα μερες, τσιμπωντας και τους πελατες απο τους φουκαραδες που πουλανε φτηνα λογω μη διαθεσιμου στοκ...

Ασε το αλλο κολπο που εχουν βρει και ενδιαμεσες καταστασεις μεταξυ τριων και τριαντα ημερων.. ο ενας λεει σε δεκα μερες, ο αλλος σε δυο βδομαδες, ενω τελικα ολα αφορουν στην παραγγελια και παραλαβη απο εξωτερικο.

Γιατι το skroytz (και οι αλλοι) δεν βαζουν κανονες στο παιχνιδι, φοβουνται μη χασουν τους πελατες;...

Επεξ/σία από gf030
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τοσο μεγαλη αλλαγη στους ορους συναλλαγής, δεν νομιζω να δεχτει καποιος την αγορα.... οποτε δεν νομιζω να πουλανε τα μαγαζια που κανουν κατι τετοιο, αρα ουτε κολπο ουτε μπιζνα υπαρχει.... απλα μια αναστατωση υπαρχει...  Μπορεις να κανεις αρνητικη αξιολογηση.

Επεξ/σία από iageogr
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lacepo είπε

καταγγελια που μπορει να γινει για κατι τετοιο;

Συνήγορος του Καταναλωτή , και άμα πιάσεις γραμμή πες το και εμένα.. Έχουν μόνιμα κατεβασμένα τα τηλέφωνα για να μην τους ζαλίζουν, και τώρα με τον κορωνοϊό η καλύτερη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lacepo είπε

καταγγελια που μπορει να γινει για κατι τετοιο;

Συνήγορος του καταναλωτή.

http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_faq1.html

Δεν χρειάζεται  να πάρεις τηλέφωνο. Μέσω email ή ταχυδρομικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zernex201 είπε

Συνήγορος του Καταναλωτή , και άμα πιάσεις γραμμή πες το και εμένα.. Έχουν μόνιμα κατεβασμένα τα τηλέφωνα για να μην τους ζαλίζουν, και τώρα με τον κορωνοϊό η καλύτερη τους.

Κάνεις λάθος φίλε. Είχα υπόθεση και μάλιστα ασχολήθηκαν μέσα σε δύο εβδομάδες. Και σε υπόθεση δημοσίου κιόλας. Εγώ είχα στείλει mail για την υπόθεση μου με τα αποδεικτικά στοιχεία. Το θέμα είναι ότι ειδικά με το κορονοιο έχουν τοσε υποθέσεις που δεν προλαβενουν να κλασουν. Δεν λέμε για σκρουτζομαγαζα μόνο με mediamarkt και λοιπούς γίνεται πάρτυ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Κάνεις λάθος φίλε. Είχα υπόθεση και μάλιστα ασχολήθηκαν μέσα σε δύο εβδομάδες. Και σε υπόθεση δημοσίου κιόλας. Εγώ είχα στείλει mail για την υπόθεση μου με τα αποδεικτικά στοιχεία. Το θέμα είναι ότι ειδικά με το κορονοιο έχουν τοσε υποθέσεις που δεν προλαβενουν να κλασουν. Δεν λέμε για σκρουτζομαγαζα μόνο με mediamarkt και λοιπούς γίνεται πάρτυ. 

Πρόσφατο περιστατικό. Είχα έντονη διαφορά (με την μεταφορική εταιρεία να παρανομεί ξεκάθαρα), προσπαθούσα επί 4 μέρες να πιάσω γραμμή στον "συνήγορο του καταναλωτή" και σε άλλες τέτοιες υπηρεσίες του είδους. Και δεν απάντησε ποτέ κανείς.

Ευτυχώς έχω κάποιες νομικές γνώσεις και έλυσα το πρόβλημα μόνος μου. Να περιμένεις από τους αργόμισθους να σου κάνουν δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα περνιεσαι για εξυπνος κ πας κ ψωνιζεις σορταροντας τον φθηνοτερο κ βγαινει το τελευταιο σκρουτζομαγαζο στην ανω κολοπετινιτσα με εδρα σε κοτετσι αυτα παθαινεις.

Σε αγορες αξιας που το ποσο ειναι σημαντικο για εσενα ειμαι της αποψης να το σεβεσαι εξ ολοκληρου κ να μη το ξεφτιλιζιες για 10-20 ευρω η αλλιως για ενα κερδος της ταξης του 5-10% γιατι αυτη η τιμη ειναι πλασματικη συν τοις αλλοις.

  • Like 4
  • Confused 2
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, zernex201 said:

Συνήγορος του Καταναλωτή , και άμα πιάσεις γραμμή πες το και εμένα.. Έχουν μόνιμα κατεβασμένα τα τηλέφωνα για να μην τους ζαλίζουν, και τώρα με τον κορωνοϊό η καλύτερη τους.

Σε mail που έστειλα πάντως απάντησαν πολύ γρήγορα πριν 2 βδομάδες. 

Γενικά όποτε τους έχω χρειαστεί έχουν κάνει τη δουλειά άψογα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NickTG είπε

Σε mail που έστειλα πάντως απάντησαν πολύ γρήγορα πριν 2 βδομάδες. 

Γενικά όποτε τους έχω χρειαστεί έχουν κάνει τη δουλειά άψογα. 

Μπορεί στα email να απαντάνε.. τι να πω. Πάντως στη δική μου περίπτωση ήταν αρκετά σοβαρό και έπρεπε η λύση να βρεθεί σε λίγες μέρες - αν όχι ώρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Αμα περνιεσαι για εξυπνος κ πας κ ψωνιζεις σορταροντας τον φθηνοτερο κ βγαινει το τελευταιο σκρουτζομαγαζο στην ανω κολοπετινιτσα με εδρα σε κοτετσι αυτα παθαινεις.

Σε αγορες αξιας που το ποσο ειναι σημαντικο για εσενα ειμαι της αποψης να το σεβεσαι εξ ολοκληρου κ να μη το ξεφτιλιζιες για 10-20 ευρω η αλλιως για ενα κερδος της ταξης του 5-10% γιατι αυτη η τιμη ειναι πλασματικη συν τοις αλλοις.

Εγω ημουν πιο εξυπνος απο τον νηματοθετη και παραγγειλα απο μεγαλη αλυσιδα καταστηματων (που εχει και τηλεπ/κη εταιρεια) προιον με αμεση παραλαβη, απο καταστημα στην περιοχη μου επειδη το ηθελα γρηγορα. 9 Φεβρουαριου εγινε η παραγγελια, 2 μερες μετα με ειδοποιησαν οτι λογω lock down δεν μπορω να παραλαβω απο καταστημα (απο το καταστημα λειτουργει με πλαγιο τροπο οπως τα περισσοτερα,αλλα ας παμε με την νομιμη οδο) και ή ακυρωνεται η 2 ημερων παραγγελια και θα πάρω τα λεφτα που ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ σε 14 ΜΕΡΕΣ ή να το στειλουν με κουριερ .οπου και συμφωνησα.Απο τότε μέχρι και τωρα που γράφω εγω δεν εχω παραλαβει τιποτα,παρα ενα email 18/2 οτι η παραγγελια μου ακυρωθηκε.

Σε τηλεφωνικη επικοινωνια μου ,για τον λογο της ακυρωσης μου αναφεραν οτι ειναι τυπικη διαδικασια το email (για να καλυψουν το πισινο τους προφανως) επειδη εχει καθυστερησεις...

Τι εχεις να πεις φιλτατε?

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...