Προς το περιεχόμενο

Παραπλανηση - κοροιδια skroutzομαγαζων (και των αλλων)


gf030

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω καταλήξει πάντως, πως ανέκαθεν η καλύτερη μέθοδος πληρωμής για τις online παραγγελίες, ήταν - είναι και θα είναι η αντικαταβολή.. (και το paypal σε κάποιες περιπτώσεις). Αλλά με την αντικαταβολή, αν δε σου φέρουν το προϊον - δεν έχει λεφτά ;) και αστους να κουρεύονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Αμα περνιεσαι για εξυπνος κ πας κ ψωνιζεις σορταροντας τον φθηνοτερο κ βγαινει το τελευταιο σκρουτζομαγαζο στην ανω κολοπετινιτσα με εδρα σε κοτετσι αυτα παθαινεις.

Σε αγορες αξιας που το ποσο ειναι σημαντικο για εσενα ειμαι της αποψης να το σεβεσαι εξ ολοκληρου κ να μη το ξεφτιλιζιες για 10-20 ευρω η αλλιως για ενα κερδος της ταξης του 5-10% γιατι αυτη η τιμη ειναι πλασματικη συν τοις αλλοις.

Εισαι σοβαρος;... να καταργησουμε τον ανταγωνισμο και να ψωνιζουμε απο τον ακριβοτερο μονο και μονο για να μη την πατησουμε, καταλαβαινεις τι λες;...

ΥΓ. Αθηνα ηταν και τα τρια μαγαζια και οχι κωλοπετινιτσα.

6 ώρες πριν, iageogr είπε

Με τοσο μεγαλη αλλαγη στους ορους συναλλαγής, δεν νομιζω να δεχτει καποιος την αγορα.... οποτε δεν νομιζω να πουλανε τα μαγαζια που κανουν κατι τετοιο, αρα ουτε κολπο ουτε μπιζνα υπαρχει.... απλα μια αναστατωση υπαρχει...  Μπορεις να κανεις αρνητικη αξιολογηση.

Εννοειται οτι δεν δεχτηκα την αγορα, παρηγγειλα απο αλλου και μαλιστα προειδοποιωντας μην τυχον και με παρουν αργοτερα να μου πουν οτι ταχα μου εγινε λαθος, οι "προμηθευτες" φταινε κλπ. Μπιζνα ειναι και μαλιστα καλοστημενη και πολυ κερδοφορα. Ο αλλος εχει την τιμιοτητα και λεει "σε τριαντα μερες" χανοντας πελατες που τους κερδιζει ο ξυπνιος με την παγιδα της παραλαβης σε τρεις μερες. Και γ_μω τις μπιζνες λεμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, gf030 είπε

Εισαι σοβαρος;... να καταργησουμε τον ανταγωνισμο και να ψωνιζουμε απο τον ακριβοτερο μονο και μονο για να μη την πατησουμε, καταλαβαινεις τι λες;...

ΥΓ. Αθηνα ηταν και τα τρια μαγαζια και οχι κωλοπετινιτσα.

Εννοειται οτι δεν δεχτηκα την αγορα, παρηγγειλα απο αλλου και μαλιστα προειδοποιωντας μην τυχον και με παρουν αργοτερα να μου πουν οτι ταχα μου εγινε λαθος, οι "προμηθευτες" φταινε κλπ. Μπιζνα ειναι και μαλιστα καλοστημενη και πολυ κερδοφορα. Ο αλλος εχει την τιμιοτητα και λεει "σε τριαντα μερες" χανοντας πελατες που τους κερδιζει ο ξυπνιος με την παγιδα της παραλαβης σε τρεις μερες. Και γ_μω τις μπιζνες λεμε.

Ακριβώς αυτό.Τα συγκεκριμένα μαγαζιά θέλουν να βγάλουν λεφτά με τις πλάτες των πελατών τους.Δηλαδή με 0 εώς ελάχιστο κεφάλαιο.Προπληρώνονται από τον πελάτη και με τα δικά του χρήματα αγοράζουν το προϊόν.Χωρίς να έχουν δικό τους stock.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gf030 είπε

Εισαι σοβαρος;... να καταργησουμε τον ανταγωνισμο και να ψωνιζουμε απο τον ακριβοτερο μονο και μονο για να μη την πατησουμε, καταλαβαινεις τι λες;...

ΥΓ. Αθηνα ηταν και τα τρια μαγαζια και οχι κωλοπετινιτσα.

Σοβαροτατος.Αυτο δεν ειναι ανταγωνισμος.Στο σκρουτζ εχει απο μεγαλα μαγαζια μεχρι κ κατι τυπους που πουλανε μονο σε επαγγελματιες λεει κ δε μπορουν να κοψουν αποδειξη λιανικης,κ αλλοι εχουν εδρα σε βουλγαριες κ τρεχα γυρευε.

Μη λες πραγματα που δεν ειπα,θα ψωνισεις απτον επομενο με νορμαλ τιμη/κριτικες κ αν θες νασαι οκ ναχει φυσικο καταστημα.

Ολοι οι υπολοιποι τρωνε Χ.

Εκτος κ αν προτιμας να γλυτωσεις 30 ευρω κ να χασεις 700 συν το χρονο σου σε μειλ κ τηλεφωνα σαν μερικους που τη πατησαν με μαγαζια με κινητα πριν κανα χρονο μεχρι που επεσαν καμπανες 250χιλ προστιμο στον..φθηνοτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αγορα μεσω skroutz που συνηθως ειναι πιο ακριβη προσφερει καποια προστασια ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, Γιάννης Platano said:

Η αγορα μεσω skroutz που συνηθως ειναι πιο ακριβη προσφερει καποια προστασια ?

https://www.skroutz.gr/ecommerce/buyers_protection_program

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, vasilllis είπε

Εγω ημουν πιο εξυπνος απο τον νηματοθετη και παραγγειλα απο μεγαλη αλυσιδα καταστηματων (που εχει και τηλεπ/κη εταιρεια) προιον με αμεση παραλαβη, απο καταστημα στην περιοχη μου επειδη το ηθελα γρηγορα. 9 Φεβρουαριου εγινε η παραγγελια, 2 μερες μετα με ειδοποιησαν οτι λογω lock down δεν μπορω να παραλαβω απο καταστημα (απο το καταστημα λειτουργει με πλαγιο τροπο οπως τα περισσοτερα,αλλα ας παμε με την νομιμη οδο) και ή ακυρωνεται η 2 ημερων παραγγελια και θα πάρω τα λεφτα που ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ σε 14 ΜΕΡΕΣ ή να το στειλουν με κουριερ .οπου και συμφωνησα.Απο τότε μέχρι και τωρα που γράφω εγω δεν εχω παραλαβει τιποτα,παρα ενα email 18/2 οτι η παραγγελια μου ακυρωθηκε.

Σε τηλεφωνικη επικοινωνια μου ,για τον λογο της ακυρωσης μου αναφεραν οτι ειναι τυπικη διαδικασια το email (για να καλυψουν το πισινο τους προφανως) επειδη εχει καθυστερησεις...

Τι εχεις να πεις φιλτατε?

Οτι ασχοληθηκαν μαζι σου κ εννοειται τα λεφτα σου δε θα τα χασεις.Οι μεγαλες εταιρειες εχουν μια διαδικασια στο θεμα επιστροφης χρηματων γιατι πρεπει να δοθει εγκριση απο αλλα τμηματα.Οσο για το προιον δεν ηρθε κ το τελος του κοσμου εν μεσω πανδημιας με το μισο προσωπικο κ κατω απτο μισο στα κουριερ αν σου ερθει σε 3 βδομαδες μια γκατζετια η δεν υπηρχε εξαρχης λογω λαθος αποθεματος (η ελλειψη προσωπικου που λεγαμε) η δεν ερθει καθολου.

Ας δουμε λιγο κ τον κοσμο γυρω μας οχι μονο τη παρτη μας.Δε το λεω για σενα αλλα κυριως για το ζομπι καταναλωτη που παραγγελνει οτι σαπιλα δει στο ιντερνετ κ μετα λεει αα μουρθε μετα απο ενα μηνα σπασμενο μπλα μπλα,η προχτες με τα χιονια ηθελε καφεδες κ πιτογυρα ντελιβερι κ ξεσπαθωνει σαυτα τα θεματα κ καταπινει αμασητα αλλα κ αλλα.

Επεξ/σία από magicnumbers
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Σοβαροτατος.Αυτο δεν ειναι ανταγωνισμος.Στο σκρουτζ εχει απο μεγαλα μαγαζια μεχρι κ κατι τυπους που πουλανε μονο σε επαγγελματιες λεει κ δε μπορουν να κοψουν αποδειξη λιανικης,κ αλλοι εχουν εδρα σε βουλγαριες κ τρεχα γυρευε.

Μη λες πραγματα που δεν ειπα,θα ψωνισεις απτον επομενο με νορμαλ τιμη/κριτικες κ αν θες νασαι οκ ναχει φυσικο καταστημα.

Ολοι οι υπολοιποι τρωνε Χ.

Εκτος κ αν προτιμας να γλυτωσεις 30 ευρω κ να χασεις 700 συν το χρονο σου σε μειλ κ τηλεφωνα σαν μερικους που τη πατησαν με μαγαζια με κινητα πριν κανα χρονο μεχρι που επεσαν καμπανες 250χιλ προστιμο στον..φθηνοτερο.

Την εχω πατησει κι εγω απο μαγαζι με φυσικο καταστημα σε κεντρο Αθηνας. Δεν βγαζεις ακρη.

Επεξ/σία από Nikpant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 το skroutz πουλάει σαν υπηρεσία τα δικαιώματα σου ως καταναλωτής , θα μου πεις σχεδόν τίποτα δεν δουλεύει στο επίπεδο του καταναλωτή οπότε why not 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Σοβαροτατος.Αυτο δεν ειναι ανταγωνισμος.Στο σκρουτζ εχει απο μεγαλα μαγαζια μεχρι κ κατι τυπους που πουλανε μονο σε επαγγελματιες λεει κ δε μπορουν να κοψουν αποδειξη λιανικης,κ αλλοι εχουν εδρα σε βουλγαριες κ τρεχα γυρευε.

Μη λες πραγματα που δεν ειπα,θα ψωνισεις απτον επομενο με νορμαλ τιμη/κριτικες κ αν θες νασαι οκ ναχει φυσικο καταστημα.

Ολοι οι υπολοιποι τρωνε Χ.

Εκτος κ αν προτιμας να γλυτωσεις 30 ευρω κ να χασεις 700 συν το χρονο σου σε μειλ κ τηλεφωνα σαν μερικους που τη πατησαν με μαγαζια με κινητα πριν κανα χρονο μεχρι που επεσαν καμπανες 250χιλ προστιμο στον..φθηνοτερο.

Εχουμε και λεμε: και οι τρεις απο Αθηνα. και οι τρεις με φυσικα - γνωστοτατα καταστηματα και με καλες κριτικες.

Δεν προκειται για ενα κομματι,  η παραγγελια αφορα σε οκτω κομματια απο διαφορετικα μαγαζια για στησιμο νεου υπολογιστη συνολικου κοστους 800 ευρω. Βαλε απο 5 εως 30 και παραπανω ευρω το κομματι να δεις τι γλυτωνω.

Μιλαμε παντα για παραγγελιες με τα κομματια διαθεσιμα και παραδοση σε μια μεχρι τρεις μερες.... αν ηταν να αγοραζα απο "παραδοση σε 30 μερες", απο τον επεξεργαστη και μονο θα γλυτωνα 65 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gf030 είπε

Εχουμε και λεμε: και οι τρεις απο Αθηνα. και οι τρεις με φυσικα - γνωστοτατα καταστηματα και με καλες κριτικες.

Δεν προκειται για ενα κομματι,  η παραγγελια αφορα σε οκτω κομματια απο διαφορετικα μαγαζια για στησιμο νεου υπολογιστη συνολικου κοστους 800 ευρω. Βαλε απο 5 εως 30 και παραπανω ευρω το κομματι να δεις τι γλυτωνω.

Μιλαμε παντα για παραγγελιες με τα κομματια διαθεσιμα και παραδοση σε μια μεχρι τρεις μερες.... αν ηταν να αγοραζα απο "παραδοση σε 30 μερες", απο τον επεξεργαστη και μονο θα γλυτωνα 65 ευρω.

Μεσα στην καραντινα κ με το χαος των κουριερ θα περιμενεις 8 διαφορετικες παραγγελιες...Ναι θα γλυτωσεις 100-150 ευρω κ θα σπασεις τα νευρα σου να δεις ποια βιδα λειπει απτο παζλ κ γιατι δεν ηρθε..σορυ αλλα μου κανει σα κατι τυπους με βιντεο στο youtube που λενε πως να ζησεις τσαμπα στο λονδινο κ τρωει κρακερακια με κετσαπ ξερω γω κ κανει μπανιο σε γυμναστηρια με free δοκιμη κλπ..το λιγοτερο χαρα στην υπομονη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελάω απλά γελάω , γελάω απλά γελάω, χαχαχσχαχαχα α ρε φουκαρα Έλληνα εσύ δε στήνεις υπολογιστή απλως κοροϊδεύεις τον εαυτό σου και το παίζεις και έξυπνος. 8 διαφορετικά parts από 8 διαφορετικά μαγαζιά χαχαχσχαχαχα δε μπορώ να σταματήσω να γελάω χαχαχαχαχα γλύτωσες που λέει ο λόγος 100€ και τα έχεις χάσει ήδη σε εργατοώρες μιλώντας στο τηλέφωνο και έχοντας χάσει τη ψυχική σου ηρεμία χαχαχσχαχαχα κυριακάτικα πιστεύω μας τρολαρεις γα καταγγελίες και τα συναφή. 

Λιανομαγαζο να στοκαρει ξεχαστε το όλοι εσείς οι χουβαρνταδες πελάτες ο λόγος είναι το ποστ του ts, οποίος θέλει άμεσα πληρώνει άμεσα μέχρι κάποια ώρα για το έχει σε 3 μέρες εφόσον υπάρχει στον εγχώριο προμηθευτή, για τις αντικαταβολες που είπαν κάποιοι ούτε καν θα το είχα σαν επιλογή. Ο λόγος πολύ απλός, αφερεγγυος ο Έλληνας καταναλωτής και πριχτης οποίος διαφωνεί μπορεί να στοκαρει ένα εικοσαχιλιαρικο στο μαγαζί του και να πουλάει στη πιο χαμηλή τιμή του Σκρουτζ.

  • Thanks 2
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελπιζω να μην έχεις μαγαζακι γιατι θα μείνεις με τα γελια.

Οσο για τα υπολοιπα σαφώς και υπαρχει κόσμος που μετραει και την δεκαρα και καλα κανει.

Οσο για τον επιχειρηματία οταν δεν λειτουργει σωστα παει στο ταμειο ανεργίας και περνει άλλος την θεση του.

Και φυσικα οσο υπαρχουν απατεωνες επιχειρηματιες θα υπαρχουν και αφερέγγυοι καταναλωτές.

Ο καθενα περνει οτι του αξιζει...........

Επεξ/σία από agiannesg59
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από "σκρουτζομαγαζα" πάντως, σε όσα έχουν next day και same day delivery και το έχω δοκιμάσει, μια χαρά λειτουργεί!! Το τελευταίο που πήρα ήταν μία mb, πριν από μία εβδομάδα από το mgmanager.gr στις 11 το πρωί το παρήγγειλα στις  9 το βράδυ μου ήρθε. Η βλακεία είναι πως το σκρουτζ (σκόπιμα ίσως;;) δεν αναφέρει ποια μαγαζιά έχουν αυτή την υπηρεσία. 
Για την ιστορία, 5 ευρώ ήταν να σταλεί η mb με γενική ταχυδρομική και 10 ευρώ το same day delivery. 
Και γενικώς από "σκρουτζομαγαζα" ειδικά μέσα στην περίοδο του lockdown, είχα πολύ καλύτερη εξυπηρέτηση απ' ότι μεγάλες αλυσίδες.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...