Προς το περιεχόμενο

Παραπλανηση - κοροιδια skroutzομαγαζων (και των αλλων)


gf030

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν στρώσει λιγο η κατάσταση θα φαει πολλούς δήθεν μαγαζάτορες η μαρμάγκα.............

Επεξ/σία από agiannesg59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, agiannesg59 είπε

Οταν στρώσει λιγο η κατάσταση θα φαει πολλούς δήθεν μαγαζάτορες η μαρμάγκα.............

Δεν θα αλλαξει κατι γιατι εχουμε λαθος νοοτροπια.Οταν συζητας για μια υπηρεσια μεταφορας που πληρωνεις (κουριερ) και στην λενε γιατι βιαζεσαι να παραλαβεις ή απαιτεις να παραλαβεις ενα προιον που ειναι και καλα διαθεσιμο αλλα δεν ,δεν προκειται να αλλαξει τιποτα.Τα σκκρουτζομαγαζα θθα φταινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λεφτά δεν εχουμε αλλα να εισαι σίγουρος οτι απο ολη αυτη την κατασταση θα βγουμε σοφότεροι απο πολλές απόψεις..................

Επεξ/σία από agiannesg59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, v2020 είπε

ακριβως αυτο

δεν ξερω τι κανουν στην ταυλανδη ξερω τι γινεται εδω, και ενταξει μην τρελαθουμε οτι εχουν  την ιδια ποικιλια πραγματων στην αυστρια 4 5 μεγαλες αλυσιδες παιζουν οχι την ιδια μητρικη σε 50 καταστηματα, η ραχοκοκαλια της ελλαδας ειναι μικρες επιχειρησεις οχι mediamarkt κτλ και οπως σου απαντησαν το φθηνο παει περιπατο οταν καποια σκρουτζομαγαζα δουλευουν με 2 και 3 ευρω κερδος

Είναι προφανές ότι δε γνωρίζεις τι συμβαίνει στο εξωτερικό. Ναι, υπάρχουν 4-5 αλυσίδες και υπερβολικά μικρά καταστήματα. Και στο τέλος δε με νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι, στην Ελλαδίτσα τι γίνεται, μου θυμίζει το "Άνδρας παλιάς κοπής" και δε θέλουμε να αλλάξουμε. Πληροφοριακά μητρική σε skroutzμάγαζο που είδα στην Αυστρία εχθές, ίδια ακριβώς τιμή με το φθηνότερο skroutzομάγαζο στην Ελλάδα.

Επίσης όπως απαιτεί ο καταναλωτής σωστό μαγαζάτορα, έτσι και ο μαγαζάτορας πρέπει να απαιτεί σωστό καταναλωτή. Προφανώς και θα πρέπει να σταματήσει αυτό που γίνεται στην Ελλάδα όταν ο άλλος πάει 5 λεπτά πριν το κλείσιμο, όπως θα πρέπει να σταματήσει και το παζάρεμα. Ταυτόχρονα θα πρέπει να ξεκινήσει και το κόψιμο νόμιμων αποδείξεων από τα καταστήματα.

Μ' αυτά και μ' αυτά δημιουργούνται στρατόπεδα (καταναλωτές-καταστηματάρχες). Όλα έχουν να κάνουν αν θέλεις να έχεις κατάστημα ή μπακάλικο. Αν θέλεις μπακάλικο θα έχεις και αντίστοιχους πελάτες. Αν είναι μπορείτε να κάνετε και κατευθείαν drop shipping μη σας τρώνε και οι λογαριασμοί για τον χώρο που δε μπορεί να έχει απόθεμα κάποια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dkmaster είπε

Ταυτόχρονα θα πρέπει να ξεκινήσει και το κόψιμο νόμιμων αποδείξεων από τα καταστήματα.

Μ' αυτά και μ' αυτά δημιουργούνται στρατόπεδα (καταναλωτές-καταστηματάρχες). Όλα έχουν να κάνουν αν θέλεις να έχεις κατάστημα ή μπακάλικο. Αν θέλεις μπακάλικο θα έχεις και αντίστοιχους πελάτες. Αν είναι μπορείτε να κάνετε και κατευθείαν drop shipping μη σας τρώνε και οι λογαριασμοί για τον χώρο που δε μπορεί να έχει απόθεμα κάποια πράγματα.

ποιο καταστημα δεν κοβει αποδειξη?

οσον αφορα την τελευταια παραγραφο, η νοοτροπια αυτης της χωρας ειναι μπακαλικο απο τον τελευταιο πολιτη μεχρι το ιδιο το κρατος επομενως πως περιμενεις να αλλαξει κατι?

υγ  γραψε σε παρακαλω τα λινκ απο αντιστοιχα σκρουτζ αυστριας ταυλανδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, v2020 είπε

ποιο καταστημα δεν κοβει αποδειξη?

οσον αφορα την τελευταια παραγραφο, η νοοτροπια αυτης της χωρας ειναι μπακαλικο απο τον τελευταιο πολιτη μεχρι το ιδιο το κρατος επομενως πως περιμενεις να αλλαξει κατι?

υγ  γραψε σε παρακαλω τα λινκ απο αντιστοιχα σκρουτζ αυστριας ταυλανδης

1) Κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας;

2) Σε αυτό συμφωνώ αλλά δεν μπορεί εξαιτίας αυτών να επαναπαυόμαστε σε αυτή την κατάσταση.

https://geizhals.at/

www.priceza.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γραψω την συνεχεια της παραγγελιας μου,μια και δεν προνοησα να παραγγειλω ενα μηνα πριν χασω τα ακουστικά μου.

Αφου το ετοιμοπαραδοτο προιον μου δεν καταφερε να βγει απο την αποθηκη σε δυο ημερες και να το παραλαβω,με ειχαν ειδοποιησει οτι η μονη δυνατότητα παραλαβής (λογω lockdown) θα ηταν κουριερ,οπου και αναγκαστικά συμφωνησα διοτι γνωριζα τις καθυστερήσεις τους.

Τελικα αφου ΧΘΕΣ μου ηρθε μήνυμα οτι το προιον εφυγε απο την αποθηκη τους (14 μερες ) σημερα ειχα νεο μηνυμα οτι  προϊόν εχει δρομολογηθεί για παραδοση στο κατάστημα της επιλογης μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, vasilllis είπε

 

Τελικα δεν μου φαινεται περιεργο γιατι εχουμε τετοια εξυπηρετηση απο τα ελληνικα καταστηματα.

Ο ενας μου λεει για ρεζερβα ,επειδη πληρωσα να παρω κατι που εχει στο ραφι,ο αλλος μου λεει επειδη πηγα στις 17:00 να ψωνισω!!!!!!

Τι να γινει αυτη ειναι η πραγματικοτητα κ οφειλουμε πανω απολα να ειμαστε υπευθυνοι στον εαυτο μας πρωτα.

Προοικονομια λεγεται.Εχω να σου πω 10δες παραδειγματα.Πχ το πιο απλο.Το χαρτι υγειας περιμενεις να τελειωσει το ρολο για να παρεις καινουριο η φορτωνεις 10-10 απτο σουπερ?🤣🤣

 

Και ναι οντως αυτο το "ο πελατης" με χρυσα γραμματα μονο στην Ελλαδα υπαρχει.Και τοτε ο "πελατης" νομιζει οτι επειδη πληρωνει του χρωσταει ολος ο κοσμος Θα μπει παρα πεντε,θα απαιτει να τον εξυπηρετησεις επειδη ειναι ΣΚ/αργια/τον επαιζε ολη μερα κ περιμενε το κλεισιμο,θα βρισει τον υπαλληλο κ θα βλεπει πανω του συγκεντρωμενη ολη την καπιταλιστικη αλητεια που ορεγεται το πορτοφολι του κ τα 5-10 ευρω του,κ θα φερθει με το χειροτερο τροπο που μπορει ενω καπου θα πεταξει το αμιμητο "Ξερεις ποιος ειμαι γω?" η "Ξερετε ειμαι δικηγορος/δημοσιογραφος και απαιτω ταδε ταδε".Στη δουλεια του δηλαδη πως ειναι?Αν δουλευει η δεν ειναι σε κανα δημοσιο εξ αποστασεως.

Οκ εγινε ενα λαθος,σε μια οικονομικα υπολειτουργουμενη χωρα επι μια 10ετια με μισθους πενιχρους θεσεις υποστελεχωμενες κ εργαζομενους λαστιχο σε 2-3 ποστα επειδη υπαρχει γενικη οικονομικη δυσπραγια ειτε εισαι αφεντικο ειτε υπαλληλος.Βαλε κ την καραντινα μεσα σε αυτο.Στη δουλεια σας ολα πανε ρολοι κ τρεχετε στα λιβαδια ξεγνοιαστοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Τι να γινει αυτη ειναι η πραγματικοτητα κ οφειλουμε πανω απολα να ειμαστε υπευθυνοι στον εαυτο μας πρωτα.

Προοικονομια λεγεται.Εχω να σου πω 10δες παραδειγματα.Πχ το πιο απλο.Το χαρτι υγειας περιμενεις να τελειωσει το ρολο για να παρεις καινουριο η φορτωνεις 10-10 απτο σουπερ?🤣🤣

 

Και ναι οντως αυτο το "ο πελατης" με χρυσα γραμματα μονο στην Ελλαδα υπαρχει.Και τοτε ο "πελατης" νομιζει οτι επειδη πληρωνει του χρωσταει ολος ο κοσμος Θα μπει παρα πεντε,θα απαιτει να τον εξυπηρετησεις επειδη ειναι ΣΚ/αργια/τον επαιζε ολη μερα κ περιμενε το κλεισιμο,θα βρισει τον υπαλληλο κ θα βλεπει πανω του συγκεντρωμενη ολη την καπιταλιστικη αλητεια που ορεγεται το πορτοφολι του κ τα 5-10 ευρω του,κ θα φερθει με το χειροτερο τροπο που μπορει ενω καπου θα πεταξει το αμιμητο "Ξερεις ποιος ειμαι γω?" η "Ξερετε ειμαι δικηγορος/δημοσιογραφος και απαιτω ταδε ταδε".Στη δουλεια του δηλαδη πως ειναι?Αν δουλευει η δεν ειναι σε κανα δημοσιο εξ αποστασεως.

Οκ εγινε ενα λαθος,σε μια οικονομικα υπολειτουργουμενη χωρα επι μια 10ετια με μισθους πενιχρους θεσεις υποστελεχωμενες κ εργαζομενους λαστιχο σε 2-3 ποστα επειδη υπαρχει γενικη οικονομικη δυσπραγια ειτε εισαι αφεντικο ειτε υπαλληλος.Βαλε κ την καραντινα μεσα σε αυτο.Στη δουλεια σας ολα πανε ρολοι κ τρεχετε στα λιβαδια ξεγνοιαστοι?

Αχαχαχχα όντως έτσι είναι, Ελλάδα η χώρα που όλοι έχουν δικαιώματα και απαιτήσεις αλλα καθολου ευθύνες, που όταν αυτός που απαιτεί είναι από την αντίθετη πλευρά ζητάει κατανόηση και αραδιαζει τις ίδιες δικαιολογίες που του λένε όταν είναι ως πελατης

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...