Προς το περιεχόμενο

3060 ti μαύρη οθόνη


Nikvas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια 3060 ti και την ώρα που βάζω να παίξω κάποιο παιχνίδι, οχι κάποιο συγκεκριμένο μου το έκανε με όλα, μου βγάζει μαύρη οθόνη και δεν παίρνει ούτε το ctrl+alt+del και αναγκάζομαι να το κλείσω από το κουμπί. Έκανα reinstall τους drivers αλλά πάλι τα ίδια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα δίνοντας περισσότερα στοιχεία, μήπως καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα(δύσκολη η τηλέ-μαντεία)

Χαρακτηριστικά και επιμέρους hardware

Λειτουργικό σύστημα

Υλοποίηση κάρτας

Πιθανή προϊστορία σφαλμάτων του υπολογιστή, πότε ξεκίνησε να παρουσιάζεται το πρόβλημα κτλ

Όσα περισσότερα στοιχεία δώσεις τόσες περισσότερες οι πιθανότητες να εντοπιστούν πιθανά σφάλματα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MB Z390 gaming x

Cpu 9600k

16gb ram 3200 

750 w 80 +gold 

M2 Samsung Evo 980 500G

Το όλο σύστημα το έχω 20 μέρες και το συγκεκριμένο πρόβλημα παρουσιάστηκε χθες ενώ επαιζα call of duty. Οι customized ρυθμίσεις στα γραφικά του παιχνιδιού δεν ήταν στα κόκκινα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Nikvas87 είπε

750 w 80 +gold 

Ποιο τροφοδοτικο ομως?Ποια μαρκα?

Επισης ποια υλοποιηση καρτας? MSI? ASUS? GIGABYTE?

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nikvas87 στο call of duty(warzone) έχω κι εγώ πρόβλημα. Για κάποιο λόγο είναι το μόνο παιχνίδι που μου κρασάρει το μηχάνημα. Ενώ έχω 1650super 4gb και τα settings στα medium με χρήση g-ram κοντα στα 3, τρώω μαύρη οθόνη και reboot μετά από λίγα δευτερόλεπτα. Να σημειώσω πως έχω cpu ίδιας γενιάς (i3-8300) με 16gb ram και το game to τρέχω από ssd

 

Η μόνη μου αμαρτία είναι οτι το παιχνίδι το έχω "κλέψει" με μεταφορά αρχείων από άλλο pc και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ευθύνεται αυτό. Αν και θεωρητικά έχω διαγράψει τα settings και έχω κάνει έλεγχο και repair των αρχείων, σε κάθε update που κάνει έχω τα ίδια προβλήματα...

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nikvas87 είπε

Gigabyte 3060ti gaming oc

10 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Nikvas87 στο call of duty(warzone) έχω κι εγώ πρόβλημα. Για κάποιο λόγο είναι το μόνο παιχνίδι που μου κρασάρει το μηχάνημα. Ενώ έχω 1650super 4gb και τα settings στα medium με χρήση g-ram κοντα στα 3, τρώω μαύρη οθόνη και reboot μετά από λίγα δευτερόλεπτα. Να σημειώσω πως έχω cpu ίδιας γενιάς (i3-8300) με 16gb ram και το game to τρέχω από ssd

 

Η μόνη μου αμαρτία είναι οτι το παιχνίδι το έχω "κλέψει" με μεταφορά αρχείων από άλλο pc και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ευθύνεται αυτό. Αν και θεωρητικά έχω διαγράψει τα settings και έχω κάνει έλεγχο και repair των αρχείων, σε κάθε update που κάνει έχω τα ίδια προβλήματα...

Μου το έκανε και στο need for speed όχι μόνο στο cod, και εγώ σε M2 το τρέχω το παιχνίδι. Κ το έκλεισα από το κουμπί γιατί δεν επιανε ουτε ctrl+alt+del και τώρα πάω να το ανοίξω και ενώ δίνει ρευμα σαν να ζορίζεται κ δε μου εμφανίζει τίποτα στην οθόνη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες άμα κρεμάει έτσι το μηχάνημα υπάρχει χοντρούτσικο hardwarικό πρόβλημα που πρέπει να διερευνηθεί. 

Να υποθέσω ότι μιλάμε για όλα στοκ πουθενά oc; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Nikvas87 είπε

Gigabyte 3060ti gaming oc

Μου το έκανε και στο need for speed όχι μόνο στο cod, και εγώ σε M2 το τρέχω το παιχνίδι. Κ το έκλεισα από το κουμπί γιατί δεν επιανε ουτε ctrl+alt+del και τώρα πάω να το ανοίξω και ενώ δίνει ρευμα σαν να ζορίζεται κ δε μου εμφανίζει τίποτα στην οθόνη.. 

Πρέπει να ξεκινήσεις να αποκλείεις πράγματα.

Από τη στιγμή που στο κάνει σε παραπάνω από ένα παιχνίδια, νομίζω πως μάλλον δε φταίει το παιχνίδι δυστυχώς.

Αρχικά αν έχεις φίλο/γνωστό, δοκίμασε την κάρτα σου στο pc του (αν έχει τροφοδοτικό της προκοπής).

Εφόσον τώρα λες ότι δε σου δίνει σήμα καθόλου, βγάλε την κάρτα -εννοείται με το pc κλειστό- (το θετικό είναι ότι έχεις επεξεργαστή με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών) και προσπαθείς να bootάρεις με αυτά. Αν σε αφήσει, κάνεις απεγκατάσταση των drivers με ddu και εγκατάσταση πάλι και ξαναδοκιμάζεις.

Ο επεξεργαστής σου και οι μνήμες σου είναι στοκ? Ή τα έχεις πειράξει?

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στοκ κ ο επεξεργαστής κ οι μνήμες, δεν έχω πειράξει κάτι. Τον επεξεργαστή τον είχα σε λειτουργεία oc αλλά μέσα από το board όχι χειροκίνητες ρυθμίσεις. Θα δοκιμάσω να κάνω απεγκατασταση drivers και εγκατάσταση από την αρχή ή γιατί με το reinstall από το expirience πάλι τα ίδια έκανε.. 

Επεξ/σία από Nikvas87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσε τους drivers ούτε 1% δεν υπάρχει περίπτωση να κρεμάει έτσι το σύστημα λόγω software.

Έλεγξε θερμοκρασίες cpu και gpu. Μπορείς να κατεβάσεις το msi afterburner και να χρησιμοποιήσεις

το rivatuner για να βλέπεις ingame cpu gpu temp. Επόμενο που αξίζει να δεις είναι το τροφοδοτικό,

αν υπάρχει η δυνατότητα να δοκιμάσεις με άλλο. Τέλος κατέβασε το prime95 και το furmark.

Τρέξε στο prime small fft test για κάνα 20λεπτο. Μετά τρέξε furmark για κάνα τέταρτο.

Αν δεν κρασάρει τρέξτα μαζί. Αν δεν κρασάρει κι έτσι σημείωνε θερμοκρασίες σε όλα τα βήματα

και ξαναέλα να δούμε επόμενα βήματα.

 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Άσε τους drivers ούτε 1% δεν υπάρχει περίπτωση να κρεμάει έτσι το σύστημα λόγω software.

Έλεγξε θερμοκρασίες cpu και gpu. Μπορείς να κατεβάσεις το msi afterburner και να χρησιμοποιήσεις

το rivatuner για να βλέπεις ingame cpu gpu temp. Επόμενο που αξίζει να δεις είναι το τροφοδοτικό,

αν υπάρχει η δυνατότητα να δοκιμάσεις με άλλο. Τέλος κατέβασε το prime95 και το furmark.

Τρέξε στο prime small fft test για κάνα 20λεπτο. Μετά τρέξε furmark για κάνα τέταρτο.

Αν δεν κρασάρει τρέξτα μαζί. Αν δεν κρασάρει κι έτσι σημείωνε θερμοκρασίες σε όλα τα βήματα

και ξαναέλα να δούμε επόμενα βήματα.

 

Έκανα manually uninstall τους drivers με ddu και ξανά install από την αρχή. Κατέβασα τα προγράμματα που μου είπες εκτός από το prime 95. Έτρεξα 16 λεπτά το furmark χωρίς να κρασαρει ο υπολογιστής. Και στα παιχνίδια κ στο furmark μέγιστη Cpu 60°c και gpu 65°c

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο λόγο ενώ πατάω να μου κατεβάσει το αρχείο του prime δεν το κατεβάζει γιαυτό δεν το έκανα.. Θα ξανά προσπαθήσω 

35 λεπτά πριν, Nikvas87 είπε

Για κάποιο λόγο ενώ πατάω να μου κατεβάσει το αρχείο του prime δεν το κατεβάζει γιαυτό δεν το έκανα.. Θα ξανά προσπαθήσω 

Μετά από αυτά πήγα να κάνω restart και δεν άνοιγε ο υπολογιστής (πάει να ανάψει κ σβήνει μόνος του κ ξανά). Άρα πιθανόν να είναι και θέμα τροφοδοτικού.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα τέτοια εποχή πέρυσι με την RX 5700 XT, δοκίμασα τα πάντα (format, reseat, ddu τους drivers), μέχρι και στο καταστημα πήγα ολόκληρο το PC να το τσεκάρουν χωρίς να βρίσκουν τίποτα στα stress test. Τα προβλήματα τελικά με τα crashes λύθηκαν όταν άλλαξα τη μεν σύνδεση στο monitor απο DP σε HDMI και τη σύνδεση του τροφοδοτικού με το ρεύμα (βρήκα μια ξεχωριστή πρίζα στο τοίχο, έβαλα εκεί πολύπριζο ασφαλείας και συνέδεσα εκεί το τροφοδοτικό κλπ του pc). Έκτοτε πάρα πολυ σπάνια να φάει κανά σκάλωμα, συνήθως μετά απο windows update. Αυτά τα αναφέρω γιατί κάποιες φορές το πρόβλημα μπορει τελικά να εντοπίζεται και εκτός του ίδιου του PC.

Επομένως και για να μην ταλαιπωριέσαι ψάχνοντας μόνος σου χωρίς πιθανώς να καταλήξεις κάπου, θα σε πρότεινα να πας όπως είναι ολόκληρο το PC σε ένα κατάστημα επιδιόρθωσης υπολογιστών με καλές κριτικές που να εμπιστεύεσαι (ακόμα καλύτερα εκεί απο όπου πήρες τη κάρτα αν υπάρχει αυτή η επιλογή), και να τους αφήσεις να το κοιτάξουν οι ίδιοι, οπότε και θα έχεις μια καλύτερη εικόνα για το τι παίζει. Πηγαινέ τους και την οθόνη σου αν γίνεται, όσα πιο πολλά αποκλείσουν εκείνοι τόσο ευκολότερα θα βρεθεί το πρόβλημα.

Μόνη επιφύλαξη για αυτό το lockdown βεβαίως και τα τυχόν ισχύοντα μέτρα ανα περιοχή. Εύχομαι να βρείς την άκρη σύντομα και να φχαριστηθείς το PC σου όπως του αξίζει!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...