Προς το περιεχόμενο

Απόφοιτος Πληροφορικής: Να συνεχίσω για Μεταπτυχιακό ή όχι


Asevastos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα μου το οποίο με προβληματίζει και θα ήθελα να ακούσω σκέψεις για να πάρω την απόφαση μου.

Είμαι απόφοιτος Πληροφορικής από το 2019, πήγα στρατό, τελείωσα και εδώ και μερικούς μήνες εργάζομαι ως Προγραμματιστής.

Όλα καλά μέχρι και σήμερα αλλά είχα πάντα στο μυαλό μου τη σκέψη ενός Μεταπτυχιακού πάνω στο Computer Science. Όχι επειδή θέλω να εξειδικευτώ σε κάποιο συγκεκριμένο κλάδο (π.χ. ML), Software Developer ήμουν και θέλω να παραμείνω, αλλά επειδή θεωρώ ότι είναι ενίσχυση του βιογραφικού σε έναν κόσμο όπου το επίπεδο των requirements όλο και μεγαλώνει και βλέπεις να ξεφυτρώνουν παντού τα MSc και τα PhD.

Συνεπώς έχω τον προβληματισμό του μήπως πρέπει και εγώ να πάρω αυτό το εξτρά χαρτί για να είμαι πιο ανταγωνιστικός στο μέλλον.

Από την άλλη είμαι σε έναν κλάδο με ζήτηση και τα λεφτά για Μεταπτυχιακά σε χώρες όπως η Ολλανδία που με ενδιαφέρει είναι πολλά αν υπολογίσεις και έξοδα διαμονής-διατροφής. Αλλά με την εισροή ανθρώπων στον κλάδο ίσως στο μέλλον να απαιτείται μια περαιτέρω εξειδίκευση για εύρεση εργασίας.

Οπότε θα ήθελα τις γνώμες σας για το εάν το σκέφτομαι σωστά ή όχι και τι πιστεύετε γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω αυτό που λέω σε όλους τους συγγενείς κλάδους (μαθηματικό).

Με μεταπτυχιακό μόνο ΔΕΝ κερδίζεις τίποτα μισθολογικά. Το μεταπτυχιακό από άποψη ικανοτήτων είναι το πιο άχρηστο πτυχίο. Το μόνο που αποδεικνύει σε έναν εργοδότη είναι ότι κατάφερες και έκανες μια ανεξάρτητη έρευνα που παρήγαγε μια διατριβή. Ουσιαστικά τίποτα. Πιστεύω πιο πολύ θα κερδίσεις αν το δεις ως μια μεγάλη προετοιμασία για διδακτορικό. Οπότε η ερώτηση που θα έπρεπε να κάνεις στον εαυτό σου είναι η εξής: Συμφέρει σε 6 χρόνια (περίπου) να έχεις ένα PhD;

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, θεωρώ πώς ναι αν μπορείς να ανταπεξέλθεις. Όμως σίγουρα είμαι biased καθώς εγώ σε αυτόν τον δρόμο βαδίζω. Το PhD συμφέρει πάντα και παντού κατ'εμέ και σε όλους τους κλάδους ανεξαιρέτως, καθώς δείχνεις ότι απέκτησες μαεστρία (expertise) σε ένα τόπικ. Όμως φεύγει offtopic η κουβέντα.

Καταλήγω: Αξίζει το μεταπτυχιακό ως έχει για μισθολογική ανέλιξη; Για εμένα είναι όχι. Συμφέρει σαν προετοιμασία για PhD και τους δρόμους που σου ανοίγονται μέσω αυτού; Για εμένα είναι ναι.

Μόλις κάνεις αυτόν τον διαχωρισμό στο κεφάλι σου θα τα δεις καθαρότερα πιστεύω. Για οτιδήποτε άλλο θες εδώ θα είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Iσως και το πτυχιο πληροφορικης να ειναι το πιο περιττο αυτη τη στιγμη χαρτι στην εποχη μας.

Ολα μαθαινονται στη συγκεκριμένη κατευθυνση και με εξειδίκευση απο Ιντερνετ, Youtube , Udemy online classes, Πιστοποιησεις εταιρειων και συνεργασια με αλλους coders και upload των project σε σελιδες τυπου GitHub .

Αναφερεις το project που εργαζεσαι σε linkedin και οι εργοδοτες ερχονται σε σενα.

Η πλαστιγγα παντα γερνει προς το , εργαζομαι ηδη σε project ( αποδεικνυοντας τις γνωσεις μου εμπρακτα ) σε συγκριση με το πηρα ενα χαρτι το οποιο πιστοποιει τις θεωρητικες γνωσεις μου στο αντικειμενο.

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Asevastos είπε

 νεπώς έχω τον προβληματισμό του μήπως πρέπει και εγώ να πάρω αυτό το εξτρά χαρτί για να είμαι πιο ανταγωνιστικός στο μέλλον.

 Αλλά με την εισροή ανθρώπων στον κλάδο ίσως στο μέλλον να απαιτείται μια περαιτέρω εξειδίκευση για εύρεση εργασίας.

Οπότε θα ήθελα τις γνώμες σας για το εάν το σκέφτομαι σωστά ή όχι και τι πιστεύετε γενικότερα.

Το αν είσαι ανταγωνιστικός στο μέλλον δεν παίζει ρόλο κανένα χαρτί που θα πάρεις τώρα. Όλα αυτά που αναφέρεις αφορούν κυρίως άτομα που ξεκινάνε τώρα κ θα διεκδικήσουν θέσεις σε 5-10 χρόνια.

Αν έχεις 5 χρόνια προϋπηρεσία πάνω σε ενα πράγμα κανείς δεν θα νοιαστει αν έχεις μεταπτυχιακό ή οχι. 

Σε πάρα πολλούς κλάδους εργασιακή εμπειρία >>>>>> απο μεταπτυχιακό, phd.

Προσωπικά εγώ ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω μεταπτυχιακό αλλά βρήκα δουλειά. Είχα αμφιβολίες αν έκανα σωστά αλλά εν τέλη καλύτερα που δεν το κανα.

Έχω στην ομάδα μου άτομα με phd που ιεραρχικά είναι απο κάτω μου καθαρά γιατί η εταιρεία τους θεωρεί άτομα με μηδέν προϋπηρεσία. Μισθολογικά ξεκίνησαν με £1000 ( τον χρονο) έξτρα που είναι λίγα αν βάλεις σε τι επίπεδο μισθολογικό θα έφταναν με 4 χρόνια προϋπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, bilya είπε

Έχω στην ομάδα μου άτομα με phd που ιεραρχικά είναι απο κάτω μου καθαρά γιατί η εταιρεία τους θεωρεί άτομα με μηδέν προϋπηρεσία.

Τα οποία όταν αποκτήσουν προυπηρεσία  ενδεχομένως να πάνε αρκετά ψηλά.

Γενικότερα @Asevastos, επικρατεί μια τάση για απαξίωση των σπουδών. Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις αλλά κάποια πράγματα είναι σοφό να τα κάνουμε όσο είμαστε μικροί.

Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, το μεταπτυχιακό είναι ένα βήμα για να ξεκινήσει κάποιος διδακτορικό. Αν δεν το αποκλείεις να σου χρειαστεί μελλοντικά, να το κάνεις. Ελάχιστοι γύρισαν στα 50 πίσω στα θρανία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, -Dimitris- είπε

Τα οποία όταν αποκτήσουν προυπηρεσία  ενδεχομένως να πάνε αρκετά ψηλά.

Οπως θα πάω κ γω που δεν έχω. Το οτι έχουν phd δεν τους δίνει κανένα προβάδισμα μελλοντικά.

Ειδικά μετα απο ένα σημείο για να σκαρφαλώσεις μεσα σε εταιρείες πρέπει να χεις αναπτύξει skills που δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο δουλειάς. Γι υτο αρκετοί με 10+ χρόνια κανουν MBA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σχεδόν 24 χρονών. Δύσκολα φαντάζομαι τον εαυτό μου να κάνει Διδακτορικό στο μέλλον.

Συνεπώς, αν όλη η ουσία του Μεταπτυχιακού είναι η περαιτέρω εξειδίκευση για Διδακτορικό, δε κάνει σίγουρα για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, bilya είπε

Οπως θα πάω κ γω που δεν έχω. Το οτι έχουν phd δεν τους δίνει κανένα προβάδισμα μελλοντικά.

Ειδικά μετα απο ένα σημείο για να σκαρφαλώσεις μεσα σε εταιρείες πρέπει να χεις αναπτύξει skills που δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο δουλειάς. Γι υτο αρκετοί με 10+ χρόνια κανουν MBA.

Λογικά θα ξέρεις καλύτερα. Δεν είναι ο τομέας μου. Παρόλα αυτά έχω συνατήσει αρκετά άτομα να κάνουν μεταπτυχιακό στα 40.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Asevastos είπε

Είμαι σχεδόν 24 χρονών. Δύσκολα φαντάζομαι τον εαυτό μου να κάνει Διδακτορικό στο μέλλον.

Συνεπώς, αν όλη η ουσία του Μεταπτυχιακού είναι η περαιτέρω εξειδίκευση για Διδακτορικό, δε κάνει σίγουρα για εμένα.

Καλά κάνεις και το βλέπεις έτσι. Το μεταπτυχιακό δεν σε προικίζει ιδιαίτερα για τον δικό σου τομέα, όπου όπως είπε κάποιος προηγουμένως προϋπηρεσία > σπουδές. Αλλά μην το αποκλείεις τελείως. Οι σπουδές πάντα βοηθάνε κάποιον. Ειδικά στην Ελλάδα που ευτυχώς τα μεταπτυχιακά είναι δωρεάν.

Καλύτερα πχ. 2 χρόνια μεταπτυχιακό παρά 2 χρόνια ουσιαστική ανεργία κυνηγώντας το "ιδανικό".
Καλύτερα πχ. 6 χρόνια διδακτορικό παρά 6 χρόνια παραμονή σε entry-level position.

Δες το και έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Asevastos είπε

Είμαι σχεδόν 24 χρονών. Δύσκολα φαντάζομαι τον εαυτό μου να κάνει Διδακτορικό στο μέλλον.

Συνεπώς, αν όλη η ουσία του Μεταπτυχιακού είναι η περαιτέρω εξειδίκευση για Διδακτορικό, δε κάνει σίγουρα για εμένα.

Ενας πολυ σημαντικος λογος για να το κανεις ειναι να σου ανοιξουν πορτες σε νεα αγορα. Ειπες οτι ενδιαφερεσαι για Ολλανδια, εννοεις οτι εχεις σκοπο να μεινεις και να δουλεψεις εκει? Εαν ναι τοτε το μεταπτυχιακο θα βοηθησει πολυ, καθως θα ειναι πιο δεκτικοι να προσλαβουν εναν αποφοιτο δικου τους παν/μιου παρα καποιας σχολης που δεν εχουν ακουσει ποτε. Δε λεω οτι δε γινεται κι απευθειας, αλλα με σπουδες ειναι πολυ πιο εφικτο. Ο κλασικος δρομος που εχουμε ακολουθησει παρα πολλοι που πηγαμε εξωτερικο για δουλεια δηλαδη. Εαν το θες απλα για γνωσεις και μετα να γυρισεις Ελλαδα τοτε ειναι ψιλο τζαμπα λεφτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bilya είπε

Το οτι έχουν phd δεν τους δίνει κανένα προβάδισμα μελλοντικά.

Χωρίς ίχνος ειρωνείας: αφού έχουν phd γιατί να δουλέψουν με εσένα που δεν έχεις; Δεν λέω ότι εσύ είσαι βλάκας και αμόρφωτος, απλά πώς γίνεται αυτό αναρωτιέμαι. Οι PhD positions δεν νομίζω ότι είναι ίδιες με non-phd.

Κουβέντα κάνω, διόρθωσέ με όπου κρίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Καλά κάνεις και το βλέπεις έτσι. Το μεταπτυχιακό δεν σε προικίζει ιδιαίτερα για τον δικό σου τομέα, όπου όπως είπε κάποιος προηγουμένως προϋπηρεσία > σπουδές. Αλλά μην το αποκλείεις τελείως. Οι σπουδές πάντα βοηθάνε κάποιον. Ειδικά στην Ελλάδα που ευτυχώς τα μεταπτυχιακά είναι δωρεάν.

Καλύτερα πχ. 2 χρόνια μεταπτυχιακό παρά 2 χρόνια ουσιαστική ανεργία κυνηγώντας το "ιδανικό".
Καλύτερα πχ. 6 χρόνια διδακτορικό παρά 6 χρόνια παραμονή σε entry-level position.

Δες το και έτσι.

Πολλά μεταπτυχιακά είναι επί πληρωμή. Στο ΑΠΘ όπου σπούδασα, όλα τα προγράμματα Πληροφορικής έχουν κάποιο κόστος, γύρω στα 1000/έτος.

10 λεπτά πριν, taketrance είπε

Ενας πολυ σημαντικος λογος για να το κανεις ειναι να σου ανοιξουν πορτες σε νεα αγορα. Ειπες οτι ενδιαφερεσαι για Ολλανδια, εννοεις οτι εχεις σκοπο να μεινεις και να δουλεψεις εκει? Εαν ναι τοτε το μεταπτυχιακο θα βοηθησει πολυ, καθως θα ειναι πιο δεκτικοι να προσλαβουν εναν αποφοιτο δικου τους παν/μιου παρα καποιας σχολης που δεν εχουν ακουσει ποτε. Δε λεω οτι δε γινεται κι απευθειας, αλλα με σπουδες ειναι πολυ πιο εφικτο. Ο κλασικος δρομος που εχουμε ακολουθησει παρα πολλοι που πηγαμε εξωτερικο για δουλεια δηλαδη. Εαν το θες απλα για γνωσεις και μετα να γυρισεις Ελλαδα τοτε ειναι ψιλο τζαμπα λεφτα. 

Τώρα για αρχή εργάζομαι Ελλάδα, αλλά είναι στα άμεσα μου πλάνα να φύγω Δυτικά (Λονδίνο ή Άμστερνταμ). Προφανώς όμως Αγγλία το ξεχνάμε για σπουδές με τέτοια δίδακτρα (ειδικά τώρα που δε λογίζομαστε "home" students)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

 

δεν είναι phd positions κ δεν υπάρχουν phd positions σε κατασκευαστικές ακομα κ σε μεγάλα consultancies.*

Σαν graduates τους πήραμε στην εταιρεία. Γιατί; 2 κύριοι λόγοι.

1. το ινστιτούτο μηχανικων τους θεωρεί graduates κ δεν έχουν κανένα προβάδισμα να γίνουν chartered engineers πιο γρήγορα.

2. Λόγου του πάνω ιδιώτες κ κράτος σε διαγωνισμούς τους αναγνωρίζει ως graduates οπότε οι εταιρείες δεν μπορούν να πουλήσουν την εμπειρία-γνωση τους. 

Το ξεκαθαρισα οτι αυτό που λέω ισχύει σε συγκεκριμένους κλαδους κ το έγραψα στον TS διότι θεωρώ οτι η πληροφορική είναι μεσα σε αυτούς τους κλάδους.

*φυσικά θα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά μιλάμε κυρίως για θέσεις έρευνας

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, Asevastos είπε

Πολλά μεταπτυχιακά είναι επί πληρωμή. Στο ΑΠΘ όπου σπούδασα, όλα τα προγράμματα Πληροφορικής έχουν κάποιο κόστος, γύρω στα 1000/έτος.

Βρες κάποιο που να αξίζει τον κόπο (θα ανέβεις επίπεδο/α και δεν υπάρχει περίπτωση να τα μάθεις από youtube και udemy) και θα πληρώνεσαι αντί να πληρώνεις. Ένα τέτοιο είναι της Κρήτης (csd).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις. ζω Cambridge που ειναι ισως η Silicon Valley της Ευρωπης, το 30% του πλυθησμου της πόλης ειναι προγραμματιστές.
Ξερω άτομα που επιασαν δουλεια με πολυ καλο μισθο με πτυχίο οικονομικών και μονο μεταπτυχιακό στη πληροφορικη.
Ξερω ομως πολλα ατομα με βασικο πτυχίο πληροφορικής που ανεβηκαν μισθολογικα αρκετα με μεταπτυχιακο σε κάποιον γερό τομέα (automation, bioinformatics, AI) κλπ.
Και ξερω και διάφορα ατομα που εχουν και διδακτορικό και εχουν ανεβει πολυ στην ιεραρχία κ βγαζουν τρελα λεφτα.

 

Γενικά, το Α και το Ω πάντα ειναι η εμπειρία σου. αλλα οχι μονο η εμπειρια σου σε γραφείο αλλα η τριβή σου με διάφορα συστήματα και γλώσσες προγραμματισμου. Μιας και οι σοβαρές εταιρίες θα σου κάνουν γερό Interview και τεστ, οτι χαρτί κ αν έχεις ή δεν εχεις, αν μπορει΄ς να δείξεις εκει οτι εισαι αστέρι, ολα καλα. Από εκεί και πέρα, προφανώς και ενα μεταπτυχιακό σε έναν τομέα με καλή ζήτηση είναι ενα "χαρτί". Εγώ ξερω πολυ κοσμο που εχει καλύτερο μισθό από αυτό αλλα και καλύτερες θέσεις. Πχ η Microsoft εδω πέρνει σχεδόν μονο ατομα με μεταπτυχιακΑ και διδακτορικο γιατι κανουν deep research και θέλουν τετοιο κόσμο.

 

Ελλάδα σίγουρα τα πράγματα είναι αλλιώς. Θα είναι όμως πάντα έτσι; Δε ξέρω. Όσο είσαι μικρός, για εμένα πάντα αξίζει να επενδύσεις λίγο παραπάνω στις βάσεις σου. ΑΛΛΑ αν ειναι να κάνεις μεταπτυχιακό, να το κάνεις σε κάποια ΤΟΠ σχολή / πανεπιστήμιο. Ειναι πεταμένα λεφτά να πάρεις ενα χαρτί απλά για να το πάρείς.
Επίσης, επειδη ξερω πολυ κόσμο στον κλάδο στην Ελλάδα (κ ο πατέρας προγραμματιστής αλλα κ εγω εκει ψιλοξεκίνησα πριν το αλλαξω), πολλές εταιρίας (ειδικά οι πίο καινούργιες), δίνουν μεγάλο βάρος και θεωρουν τρομερα θετικό κάποιον με μεταπτυχιακό ή / και δουλειά κάποια χρόνια στο εξωτερικο. προφανως αυτο θελει γερο budget για να σπουδασεις έξω (ή σκληρό πορνό εργασίας για να μαζέψεις τα λεφτα απο πριν, εγω ετσι εκανα).
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...